Úvod > Aktuality > Klášter Sázava připravil neobvyklé prázdninové klášterní dílny pro děti i dospělé
Klášter Sázava připravil neobvyklé prázdninové klášterní dílny pro děti i dospělé
"> "> Klášter Sázava pripravil neobvyklé prázdninové dílny "> Zkuste si namalovat vitráž nebo se naucit stredoveké písmo
Zážitky

Klášter Sázava připravil neobvyklé prázdninové klášterní dílny pro děti i dospělé

  • Vydáno3. července 2019
Děti, studenti i dospělí a senioři se mohou o letošních prázdninách v sázavském klášteře naučit vyrobit vitráže, malovat v plenéru či si zkusit jednoduché středověké písmo. Dílničky probíhají v červenci a srpnu 2019.

Klášter Sázava si na léto připravil řadu zajímavých programů. Mimo standardní prohlídky jsou pro vás přichystané letní klášterní dílny, a to vitrážová, malířská anebo písmomalířská.
 

Zkuste si namalovat vitráž či vyrobit rytinu

VitrážNa letošní začátek prázdnin připravuje klášter Sázava pro dospělé zájemce (18 až 100 let) uměleckou dílnu, jejímž výsledkem bude pro každého předem přihlášeného účastníka dle jeho volby buď vitráž technikou Tiffany nebo skleněný artefakt vyzdobený rytým vlastním motivem do skla. Dílna bude umístěna ve skriptoriu před gotickou věží.

Vytvoření jednoho artefaktu vitráže bude trvat cca 3 – 5 hodin. Veškerý materiál, nástroje a pomůcky jsou v ceně této tvůrčí dílny. Dílnu povede sklářka Martina Štědrová. Dílna se koná 4. a 5. července 2019 od 10 do 16 hodin. Rezervace předem je nutná, dílna stojí 500 Kč.

Vytvoření jednoho artefaktu technikou rytí do skla (gravírování skla) se koná ve stejném termínu 4. a 5. července 2019. K dispozici budou čiré sklenky a vy si budete moci vyrýt pod dohledem lektorky vlastní motiv. Ve skupině v konkrétním čase max. 5 osob. rezervace předem doporučena. Dílnu rytců lze navštívit kdykoliv v průběhu 10:30 – 15:30 hodin.
 

Společné sázavské malování v plenéru aneb Letní škola vidění

MalováníMalířská Škola vidění Radoslava Kutry a Sázavský klášter vás i o letošních prázdninách zve na:
Společné sázavské malování od 13. – 20. 7. 2019 s malířkami Doris Windlin a Kateřinou Rutherford.

Malířskou základnou bude kiosek Pod vrbou u jezu pod klášterem (je tam i kemp). Na kurzu vás lektoři uvedou do malování, půjčí malířské potřeby, poskytnou rady během malování, pomoc, zázemí, oddych i občerstvení. Malování v plenéru se bude konat denně od 9:30 do 17:00, denní součástí jsou individuální korektury. Konzultace k rozmalovaným obrazům budou probíhat v úterý a čtvrtek od 17. hodiny v Kiosku Pod vrbou u jezu pod klášterem nebo na nádvoří kláštera. Cena kurzu je dle malířského vybavení různá.

Škola vidění usiluje o to, aby se všichni lidé učili nejen vidět, ale i malovat. Někdo to může považovat za utopii – ale podobná utopie se již uskutečnila – vždyť všichni už umíme číst a psát.
 

Tvůrčí písmomalířské dílničky budou od srpna

BrkoChcete se naučit krásně psát? Máte již za sebou prohlídku sázavského kláštera a zajímá vás víc, nebo jen chcete proniknout do jeho historie a středověkých listin trochu jinak? Pak přijďte od 22. až 25. srpna 2019 na kreativní dílničku, při které si vyzkoušíte vybraná písma, jimiž se v klášteře psalo ve středověku.

Budete-li chtít, můžete se rovněž podílet na současném opisu svatoprokopské legendy. Psát se bude kaligrafickými pery a tuší – krásného výsledku se dočkáte dříve než při psaní brkem. Husím brkem je vykreslení krásného písma v krátkém čase pro začínajícího písaře náročné, ale budete je mít rovněž připravené, abyste mohli porovnat rozdíl. Písařské úkoly jsou různě složité, a proto si přijdou na své děti i dospělí.

Dílničky jsou vhodné pro děti od 5 až 6 let až po seniory milující klidnou výtvarnou činnost. Dílničky trvají od 10 do 12 hodin a stojí 50 Kč na osobu.
Klášter Sázava – pouť za svatým Prokopem a jeho pokračovateli

Klášter Sázava – pouť za svatým Prokopem a jeho pokračovateli

Sázavský klášter úzce spojený s životem a dílem poustevníka a patrona české země svatého Prokopa patří k nejpozoruhodnějším poutním místům v Čechách. Přijďte i Vy a okuste atmosféru místa posvěceného prací, modlitbou a zázraky sv. Prokopa.

Další aktuality