Úvod > Aktuality > Klášter Sázava připravil neobvyklé prázdninové klášterní dílny pro děti i dospělé
Zážitky

Klášter Sázava připravil neobvyklé prázdninové klášterní dílny pro děti i dospělé

  • Vydáno3. července 2019
Děti, studenti i dospělí a senioři se mohou o letošních prázdninách v sázavském klášteře naučit vyrobit vitráže, malovat v plenéru či si zkusit jednoduché středověké písmo. Dílničky probíhají v červenci a srpnu 2019.

Klášter Sázava si na léto připravil řadu zajímavých programů. Mimo standardní prohlídky jsou pro vás přichystané letní klášterní dílny, a to vitrážová, malířská anebo písmomalířská.
 

Zkuste si namalovat vitráž či vyrobit rytinu

VitrážNa letošní začátek prázdnin připravuje klášter Sázava pro dospělé zájemce (18 až 100 let) uměleckou dílnu, jejímž výsledkem bude pro každého předem přihlášeného účastníka dle jeho volby buď vitráž technikou Tiffany nebo skleněný artefakt vyzdobený rytým vlastním motivem do skla. Dílna bude umístěna ve skriptoriu před gotickou věží.

Vytvoření jednoho artefaktu vitráže bude trvat cca 3 – 5 hodin. Veškerý materiál, nástroje a pomůcky jsou v ceně této tvůrčí dílny. Dílnu povede sklářka Martina Štědrová. Dílna se koná 4. a 5. července 2019 od 10 do 16 hodin. Rezervace předem je nutná, dílna stojí 500 Kč.

Vytvoření jednoho artefaktu technikou rytí do skla (gravírování skla) se koná ve stejném termínu 4. a 5. července 2019. K dispozici budou čiré sklenky a vy si budete moci vyrýt pod dohledem lektorky vlastní motiv. Ve skupině v konkrétním čase max. 5 osob. rezervace předem doporučena. Dílnu rytců lze navštívit kdykoliv v průběhu 10:30 – 15:30 hodin.
 

Společné sázavské malování v plenéru aneb Letní škola vidění

MalováníMalířská Škola vidění Radoslava Kutry a Sázavský klášter vás i o letošních prázdninách zve na:
Společné sázavské malování od 13. – 20. 7. 2019 s malířkami Doris Windlin a Kateřinou Rutherford.

Malířskou základnou bude kiosek Pod vrbou u jezu pod klášterem (je tam i kemp). Na kurzu vás lektoři uvedou do malování, půjčí malířské potřeby, poskytnou rady během malování, pomoc, zázemí, oddych i občerstvení. Malování v plenéru se bude konat denně od 9:30 do 17:00, denní součástí jsou individuální korektury. Konzultace k rozmalovaným obrazům budou probíhat v úterý a čtvrtek od 17. hodiny v Kiosku Pod vrbou u jezu pod klášterem nebo na nádvoří kláštera. Cena kurzu je dle malířského vybavení různá.

Škola vidění usiluje o to, aby se všichni lidé učili nejen vidět, ale i malovat. Někdo to může považovat za utopii – ale podobná utopie se již uskutečnila – vždyť všichni už umíme číst a psát.
 

Tvůrčí písmomalířské dílničky budou od srpna

BrkoChcete se naučit krásně psát? Máte již za sebou prohlídku sázavského kláštera a zajímá vás víc, nebo jen chcete proniknout do jeho historie a středověkých listin trochu jinak? Pak přijďte od 22. až 25. srpna 2019 na kreativní dílničku, při které si vyzkoušíte vybraná písma, jimiž se v klášteře psalo ve středověku.

Budete-li chtít, můžete se rovněž podílet na současném opisu svatoprokopské legendy. Psát se bude kaligrafickými pery a tuší – krásného výsledku se dočkáte dříve než při psaní brkem. Husím brkem je vykreslení krásného písma v krátkém čase pro začínajícího písaře náročné, ale budete je mít rovněž připravené, abyste mohli porovnat rozdíl. Písařské úkoly jsou různě složité, a proto si přijdou na své děti i dospělí.

Dílničky jsou vhodné pro děti od 5 až 6 let až po seniory milující klidnou výtvarnou činnost. Dílničky trvají od 10 do 12 hodin a stojí 50 Kč na osobu.
Klášter Sázava – pouť za svatým Prokopem a jeho pokračovateli

Klášter Sázava – pouť za svatým Prokopem a jeho pokračovateli

Sázavský klášter úzce spojený s životem a dílem poustevníka a patrona české země svatého Prokopa patří k nejpozoruhodnějším poutním i historicky a umělecky místům v Čechách. Přijďte i Vy a okuste atmosféru a krásu místa .

Další aktuality

Do Poděbrad se sjedou klasické italské vozy

Klub Fiat Car Classic srdečně zve veškeré italské vozy do roku výroby 1988 na sobotu 20. dubna 2024 do Poděbrad. Na lázeňské kolonádě bude živo, proběhne zde totiž 24. ročník výstavy vozidel, doplněný o soutěž elegance, dobové recesní převleky, soutěže, orientační jízdu historických vozidel s plněním dovednostních a znalostních úkolů, tombola a mnoho dalšího.
Středočeský kraj | Zážitky

Vydejte se na pochod Krajinou barona Ringhoffera

Patříte mezi příznivce turistiky nebo cyklistiky a hledáte tip na výlet? Vydejte se v sobotu 20. dubna na další ročník turistického pochodu Krajinou barona Ringhoffera ve Velkých Popovicích a okolí s celodenním programem.
Středočeský kraj | Letní sporty

Vychutnejte si vepřové hody v pivovaru Velké Popovice

Chcete zažít atmosféru tradiční vesnické zabijačky? Vydejte se na výlet do minulosti – do doby, kdy k jaru na venkově neodmyslitelně patřila zabijačka, jak ji známe z idylických obrázků Josefa Lady. Jedinečnou příležitost připomenout si autentickou atmosféru, vůně a chutě nabídnou vepřové hody, které se konají v sobotu 20. dubna od 10 do 16 hodin v Pivovaru Velké Popovice nedaleko Prahy.
Středočeský kraj | Gurmánská turistika

Hrady kolem Berounky: vyberete si výlet po souši nebo po vodě?

Berounka je řeka pro pohodáře, kteří nikam nespěchají. Snadno se s ní vypořádají i začátečníci, navíc většinu trasy poplujete nádhernou přírodou, kde civilizace zůstane daleko za vámi. A hlavně: téměř za každou zatáčkou čeká tábořiště a někde v okolí se dozajista skrývá zajímavá památka. K nim se pohodlně dostanou i ti, kteří zvolí pohyb po souši či na kole.
Středočeský kraj | Letní sporty

Zábavní areály a farmy: z Prahy vám bude stačit necelá hodina...

…a jste tam a dál už se můžete jen bavit a hrát si – sami nebo s dětmi, to záleží jen na vás. A samozřejmě na výběru místa, protože někde jsou zkrátka děti na prvním místě. Počítejte každopádně s tím, že na většině míst strávíte celý den a čas vám uteče tak rychle, že tomu sami nebudete věřit.
Středočeský kraj | Zážitky

Užijte si Saunafest v Aquapalace Praha

Kvalifikace Mistrovství České republiky v saunových ceremoniálech, účinkující a hosté z desítky zemí světa, saunové divadlo, freestyle s ručníky i oblíbené metličkování – vše nabídne očekávaný festival zážitkového saunování SaunaFest 2024. Akce proběhne od 11. do 14. dubna v největším Saunovém světě Aquapalace Praha!
Středočeský kraj | Životní styl

Pomozte vyčistit řeku Sázavu

Dobrovolníci se od 12. do 14. dubna 2024 vydají opět k řece Sázavě, aby před nadcházející turistickou sezonou vyčistili její břehy. Tradiční jarní úklid známý jako Čistá řeka Sázava se uskuteční už podevatenácté. Na asi 90kilometrový úsek z Kácova do Pikovic, který se uklízí v režii Posázaví o.p.s., nastoupí party dobrovolníků a odpad, který nasbírají, budou nákladní auta odvážet na skládku.
Středočeský kraj | Příroda

Zámek Kačina bude mít bránu dokořán

V sobotu 13. dubna 2024 se zámek Kačina opět připojí k celostátní akci Brány památek dokořán, do níž se každoročně zapojuje řada památkových objektů na území celé České republiky. Na vybraných památkách jsou pro návštěvníky připraveny speciální výstavy, koncerty a prohlídky. Nejinak je tomu v případě Kačiny, naší nejvýznamnější klasicistní stavby, kde proběhnou dvě netradiční prohlídky!
Středočeský kraj | Památky