Úvod > Aktuality > Klapot dřeváků rozezní šumavské Volary
Klapot dřeváků rozezní šumavské Volary
"> "> "> "> "> "> ">
Kultura

Klapot dřeváků rozezní šumavské Volary

  • Vydáno19. srpna 2022
Ve dnech 20. a 21. srpna 2022 se koná již 28. ročník slavností ve Volarech. Nebude na nich chybět bohatý program, tancovačka pod širým nebem, pokus o překonání dřeváckého rekordu, báječná atmosféra, dobré občerstvení a nespočet řemeslníků a prodejců.

dřevákDřevařskou tradici a řemesla našich předků si koncem srpna můžete připomenout na tradičních slavnostech v šumavském městečku Volary. Dva dny plné zábavy nabídnou originální soutěže, řadu koncertů či lidový trh. Slavnosti dřeva ve Volarech připomínají dávnou historii šumavského města a tradice práce se dřevem. Na akci, která se pravidelně koná v druhé polovině léta, letos tedy 20. až 21. srpna, předvádí své umění několik desítek řemeslníků, koná se jarmark a ochutnáte řadu dobrot. Nebude chybět ani tradiční výstava volarských zahrádkářů nebo dřevorubecká soutěž.


řezání dřevaBěhem soboty se můžete těšit na vystoupení mnoha známých kapel – od 12:00 hodin vystoupí V Band, od 20:00 Doga a ve 22:30 De Bill Heads. Mimo to se chystá také pečení vynikajících volarských koláčů ve zdejším muzeu (sobota od 10:00 do 14:00 hodin), dřevorubecká soutěž Euro Jack a klání v Timber sportu (10:00 a náměstí). V neděli 21. srpna se od 11:30 můžete zúčastnit Pochodu v dřevákách – bude se jednat o pokus o rekord. Po celý víkend bude dětem k dispozici skákací hrad, vodní atrakce a v parčíku u autobusového nádraží vyroste pravý dům hrůzy s živými herci. Svézt se na kolotoči můžete na parkovišti u Domu služeb.
 

Volarské muzeum a unikátní architektura

Muzeum VolaryVolary jsou starobylým šumavským sídlem, i když ne vždy bývaly městem. Ačkoli založení tohoto sídelního místa souvisí s kolonizací Šumavy ve 13. a 14. století (první písemná zmínka o tehdejší osadě pochází z roku 1359), městem se Volary staly až roku 1871.

Návštěvu místního muzea byste rozhodně neměli vynechat. Nachází se totiž v historickém roubeném domě se širokou střechou, které jsou českým unikátem v oblasti lidové architektury. Na „alpskou vesnici“ se začaly Volary měnit v 16. století, kdy sem přicházely komunity horských dobytkářů z Tyrolska a Štýrska. Jedno z největších dřevěných sídel Evropy bylo ovšem zničeno v roce 1863 požárem a z jedinečné zástavby zůstalo jenom několik ukázek.

Kromě svérázné architektury nabízí Volarské muzeum i poutavé expozice. Dávnou historii města připomíná výstava „Život na Zlaté stezce, kdy Volary byly největším soumarským sídlištěm na české straně prachatické větve této obchodní cesty. Smutnější příběhy vypráví expozice „Pochod smrti“, jenž prošel městem v roce 1945 z koncentračního tábora Helmbrechts. Když později americká armáda osvobodila Volary, našla se v okolí města těla zemřelých či zastřelených žen. Ostatky 96 obětí nacistického řádění byly uloženy na samostatném hřbitovu, kde je dnes umístěn pietní památník, zapsaný mezi židovskými pamětihodnostmi.

Křížová cesta ve Volarech

Křížová cesta ve Volarech

Křížová cesta ve Volarech vede na úbočí vrchu Kamenáč (899 m n. m.) a tvoří ji 14 zastavení, z nichž 12 zastavení má podobu kapliček vytesaných ze tří kusů kamene dioritu.

Volarské menhiry

Volarské menhiry

Volarské menhiry stojí na pahorku U dvou líp nad Starým městem od dubna 2007 a jedná se o kruh tvořený 11 poměrně velkých kamenů.

Alpská architektura ve Volarech

Alpská architektura ve Volarech

V dávné minulosti byly Volary osídleny komunitou alpských horalů, kteří sem přinesli své zvyklosti a stavbu mohutných roubených domů s výrazně plochou střechou. Právě proto si můžete ve městě prohlédnout historické domy alpského stylu.

Soumarský most ve Volarech

Soumarský most ve Volarech

Soumarský most je historický most a současný silniční most přes Teplou Vltavu, asi 5 km na západ od Volar.

Muzeum Volary – expozice v alpském domě

Muzeum Volary – expozice v alpském domě

Volarské muzeum můžete navštívit v jednom z historických volarských roubených domů. Mezi stálé výstavní expozice patří "Pochod smrti", "Staré Volary ve fotografii" a "Zlatá stezka". Další výstavní expozicí s názvem "Dětský ráj" je dětský pokoj vyrobený ve 40. letech minulého století.