Úvod > Aktuality > Když počasí nepřeje cyklovýletům aneb sedm cyklistických lákadel
Když počasí nepřeje cyklovýletům aneb sedm cyklistických lákadel
"> "> ">
Kultura

Když počasí nepřeje cyklovýletům aneb sedm cyklistických lákadel

  • Vydáno11. května 2019
Někoho od jízdy na kole chladné a deštivé počasí neodradí, ale pokud dáváte přednost cyklovýletu za slunného počasí, nezbývá, než si na teplo a slunečno počkat. Aby vám čekání na další kilometry v sedle pěkně uteklo, můžete se společně s portálem Kudy z nudy vypravit do několika muzeí, kde to cyklistikou žije za každého počasí.

Muzeum kol v Boskovštejně – největší na světě

BozkovštejnMuzeum cyklistiky v Boskovštejně se zabývá nejenom historií jízdního kola od prvopočátků do dnešních časů, ale také se snaží přiblížit různá období vývoje a následně i nové trendy ve vývoji jízdních kol a cyklistky.

Nejobsažnější expozicí je Hard tire safety bicyklů. Jedná se o kola z let 1894 – 1892. První kola dnešního typu, poháněná řetězem na zadní kolo, s mnoha tvary rámů a systémů se snahou o jejich odpružení. Kola jsou ještě opatřena plným – tvrdým obutím. Další expozice se zabývá závodními silničními koly z roku 1892 do současné doby zahrnující též vývoj závodních přehazovacích systémů.

BozkovštejnVětšina vystavených předmětů pochází z českých i zahraničních soukromých sbírek, a kromě řady silničních i horských kol včetně závodních speciálů tu uvidíte třeba největší světovou expozici jízdních kol s dřevěnými rámy se spoustou unikátů, sbírku nádherných bicyklů Quadrant z let 1896–1902 anebo kolekci vysokých kol. Prohlédnete si také více než sto dobových plakátů a řady cyklistických doplňků.

Otevřeno je celoročně a denně od 10:00 do 17:00 hodin, vstupenka stojí 150 korun, pro studenty a seniory 100 Kč, rodinné vstupné vás vyjde na 300 Kč.
 

Historická kola v Železné Rudě

Máte to blíž do Železné Rudy? V bývalém loveckém zámečku si i během zimní sezony můžete prohlédnout Muzeum historických motocyklů, kde je k vidění i několik jízdních kol a automobilů. V dalších křídlech budovy najdete expozici o historii šumavského lyžování a výstavu Český kráter, která představuje vybrané horniny, minerály a další předměty jako svědky dávné katastrofy, spojené s dopadem obřího meteoritu. Muzeum historických motocyklů je v květnu otevřené o sobotách a nedělích od 9:30 do 17:00 hodin (mezi 12:00 – 12:30 je obědová pauza). Základní vstupné stojí 50 Kč, pro děti a seniory 25 Kč.

Dobová jízdní kola uvidíte i v dalších pobočkách železnorudského muzea, tedy v Muzeu historických motocyklůKašperských Horách a Muzeu historických motocyklů a dřevěných hračekBečově nad Teplou. Obě jsou otevřená o víkendech během dubna a května, od června do září denně, vstupné je stejné jako v Železné Rudě.
 

První muzeum cyklistiky na zámku Nové Hrady

První české muzeum cyklistiky vzniklo před pár lety také v opraveném špýcharu v zámeckém areálu v Nových Hradech na Českomoravském pomezí. Kromě bicyklů z různých dob tu uvidíte řady cyklistických doplňků, původní opravárenskou dílnu s dobovým vybavením, historické cyklomapy Muzeum cyklistiky Nové Hradynebo ceny z prvních českých cyklistických závodů. V podkroví špýcharu můžete vyzkoušet svou zručnost na trenažéru s opravdovým vysokým kolem, na děti tu čeká malé zámecké divadlo a dětský kolotoč na šlapací pohon.

Otevřeno je v květnu a červnu o víkendech a svátcích, od července do srpna denně včetně pondělí. Základní vstupné stojí 80 Kč, snížené pro děti, studenty a seniory 50 Kč, rodinné vstupné vás vyjde na 210 Kč.
 

Unikáty Cyklomuzea v Žirči

cyklomuzeum ŽirečVe špýcharu Domova sv. Josefa vzniklo roku 2017 unikátní Muzeum kol a vozítek, kde si prohlédnete na dvě stě nejrůznějších bicyklů a velocipedů – od repliky prvního kola, drezíny německého vynálezce Karla Draise z roku 1817, přes francouzský Michaux s klikami nebo vysoká kola z konce 19. století, tricykl se dvěma koly vzadu až po současné městské a závodní modely. Samostatná část se věnuje české značce Favorit, zvláštní prostor dostala také kola, která si zahrála ve filmech. Ve sbírce se však ukrývají i další rarity – například originály kol z olympiád v Tokiu a Moskvě nebo Favorit mistrů světa v kolové bratrů Pospíšilů.

Žireč cyklomuzeumJe zde též nejvyšší vyrobené kolo značky Kohout vysoké 147 centimetrů, bicykl s ohnutým rámem pro obézní cyklisty, „speciály“ zaměstnanců anglické banky a holandských sekretářek, a dokonce hlavolam ježka v kleci s připomínkou létajícího kola Jana Tleskače. Vystavená kola doplňují dobové plakáty a reklamy, v prosklených vitrínách cyklistické trofeje, dresy, součástky a další drobnější exponáty.

Otevřeno je zde od úterý do neděle 9:30 – 17:00 hodin. Vstupné por dospělé je 70 Kč, pro děti a seniory 40 Kč.
 

Muzeum motorových kol v Horní Radouni

Motorových kolTak trochu motocykl a tak trochu bicykl, to jsou motorová kola, vystavená v Muzeu motorových kol jihočeské Horní Radouni. Muzeum najdete v budově bývalé školy a kromě třiceti strojů z různých zemí jsou tu k vidění stovky výrobních štítků a rozet z bicyklů anebo malá sbírka žehliček a psacích strojů. Mezi rarity patří autobus v prvním patře a torzo nákladního automobilu na půdě, Ježíškovy vysloužilé sáně s motocyklovým spřežením, šlapací autíčka, tříkolky nebo chlapecký motocykl dovezený z Francie.

V muzeu také probíhají výstavy historických i současných fotografií a další akce. Otevřeno je od dubna do října o víkendech (10:00 až 16:00), během července a srpna denně (10:00 – 18:00), ale můžete si objednat individuální prohlídku. Vstupenka pro dospělé stojí 70 Kč, děti prý platí dle Hujerova měrného systému: pod jeden dometr zdarma.
Muzeum historických motocyklů Železná Ruda

Muzeum historických motocyklů Železná Ruda

Expozice v Železné Rudě obsahuje jak kolekci historických motocyklů a jízdních kol, tak i několik historických automobilů. Mezi světové unikáty tohoto historického muzea patří např. motocykl Gőrner Klatovy z roku 1921 či první vyráběný automobil Škoda na dřevěných loukoťových kolech.

Muzeum historický vozidel a motocyklů Chotoviny

Muzeum historický vozidel a motocyklů Chotoviny

Navštivte soukromé muzeum historický vozidel a motocyklů, nacházející se v malebné vesničce Chotoviny nedaleko jihočeského města Tábor. V muzeu je umístěno na 80 exponátů. Zakladatelem a majitelem je pan Václav Janecký, který se tomuto koníčku věnuje již od mládí.

Muzeum historických motocyklů a expozice hraček Bečov nad Teplou

Muzeum historických motocyklů a expozice hraček Bečov nad Teplou

Muzeum historických motocyklů v Bečově nad Teplou nabízí ukázku více než 50 kusů historických motocyklů, dále historická jízdní kola a motocyklové motory.

Muzeum motorových kol v Horní Radouni

Muzeum motorových kol v Horní Radouni

V budově bývalé školy v Horní Radouni je otevřeno Muzeum motorových kol, které se chlubí unikátní sbírkou bicyklů s přídavnými motory značky Sachs – jde o největší sbírku svého druhu na světě, čítající třiatřicet exponátů. Muzeum se věnuje historii motorismu jak v Česku, tak i ve světě.

Muzeum kol a vozítek Žireč

Muzeum kol a vozítek Žireč

Královédvorský Domov sv. Josefa spojil síly s vášnivým sběratelem bicyklů Jiřím Uhlířem a v nevyužitém špýcharu v Žirči otevřeli v roce 2017 expozici historických kol. Je skvělým výletním místem pro všechny – vítáme závodní cyklisty, rekreační jezdce i ty, kteří na kole nikdy neseděli.