Úvod > Aktuality > Když počasí nepřeje cyklovýletům aneb pět cyklistických lákadel
Kultura

Když počasí nepřeje cyklovýletům aneb pět cyklistických lákadel

Někoho od jízdy na kole chladné a deštivé počasí neodradí, ale pokud dáváte přednost cyklovýletu za slunného počasí, nezbývá, než si na teplo a slunečno počkat. Aby vám čekání na další kilometry v sedle pěkně uteklo, můžete se společně s portálem Kudy z nudy vypravit do několika muzeí, kde to cyklistikou žije za každého počasí.

Unikáty cyklomuzea v Žirči

Muzeum cyklistikyVe špýcharu Domova sv. Josefa naleznete unikátní Muzeum kol a vozítek, kde si prohlédnete na dvě stě nejrůznějších bicyklů a velocipedů – od repliky prvního kola, drezíny německého vynálezce Karla Draise z roku 1817, přes francouzský Michaux s klikami nebo vysoká kola z konce 19. století, tricykl se dvěma koly vzadu až po současné městské a závodní modely. Samostatná část se věnuje české značce Favorit, zvláštní prostor dostala také kola, která si zahrála ve filmech. Ve sbírce se však ukrývají i další rarity – například originály kol z olympiád v Tokiu a Moskvě nebo Favorit mistrů světa v kolové bratrů Pospíšilů. Nechybí ani nejvyšší vyrobené kolo značky Kohout vysoké 147 centimetrů, bicykl s ohnutým rámem pro obézní cyklisty, „speciály“ zaměstnanců anglické banky a holandských sekretářek, a dokonce hlavolam ježka v kleci s připomínkou létajícího kola Jana Tleskače. Vystavená kola doplňují dobové plakáty a reklamy, v prosklených vitrínách cyklistické trofeje, dresy, součástky a další drobnější exponáty. Otevřeno je zde v dubnu a květnu o víkendech, od června do září od úterý do neděle 9:30 – 17:00 hodin. Vstupné por dospělé je 90 Kč, pro děti a seniory 60 Kč.
 

Muzeum cyklistiky na zámku Nové Hrady

kola Nové HradyMuzeum motokol na zámku Nové Hrady vzniklo v budově bývalé barokní sýpky v zámeckém areálu v Nových Hradech na Českomoravském pomezí. Expozice nazvaná Motory a pedály je tvořena unikátní sbírkou soukromého sběratele Jana Čejchana. Specializované muzeum nemá konkurenci nejen u nás, ale ani jinde v Evropě. Stále doplňovaná expozice vám nyní nabízí přes 160 motokol, mopedů a kol s pomocným motorem z celého světa, z toho 35 vyrobených v Československu a Česku. Jako muzeum techniky klade důraz na původní stav strojů a skutečnou muzejní hodnotu exponátů. Kromě kol domáci produkce si prohlédnete stroje vyrobené například v Německu, Británii, Itálii, Francii, v některých zemích bývalého SSSR (Rusko, Ukrajina, Litva, Lotyšsko), býv. Jugoslávii, Švédsku, Polsku, Norsku Nizozemsku, Lucembursku, Rakousku, Maďarsku, Japonsku, Číně, Indii nebo USA. Otevřeno je zde od května o víkendech a svátcích od 10:00 do 17:00 hodin (o prázdninách denně), vstupné je za 130 Kč, platí i do Galerie klobouků.
 

Muzeum motorových kol v Horní Radouni

moto raduňTak trochu motocykl a tak trochu bicykl, to jsou motorová kola, vystavená v Muzeu motorových kol jihočeské Horní Radouni. Muzeum najdete v budově bývalé školy a kromě třiceti strojů z různých zemí jsou tu k vidění stovky výrobních štítků a rozet z bicyklů anebo malá sbírka žehliček a psacích strojů. Mezi rarity patří autobus v prvním patře a torzo nákladního automobilu na půdě, Ježíškovy vysloužilé sáně s motocyklovým spřežením, šlapací autíčka, tříkolky nebo chlapecký motocykl dovezený z Francie. V muzeu také probíhají výstavy historických i současných fotografií a další akce. Otevřeno je od dubna do června a od září do října po domluvě, během července a srpna denně 10:00 – 18:00. Vstupenka stojí 100 Kč, děti prý platí dle Hujerova měrného systému: pod jeden metr zdarma.
 

Historická kola a motocykly v Železné Rudě

Nedaleko centra Železné Rudy, v bývalém loveckém zámečku, si i během zimní sezony můžete prohlédnout Muzeum historických motocyklů, kde je k vidění i několik jízdních kol a automobilů. Muzeum historických motocyklů je v květnu otevřené o sobotách a nedělích, od června do září denně od 9:30 do 17:00 hodin (mezi 12:00 – 12:30 je obědová pauza). Základní vstupné stojí 80 Kč, pro děti a seniory 40 Kč. Dobová jízdní kola uvidíte i v dalších pobočkách železnorudského muzea, tedy v Muzeu historických motocyklůKašperských Horách a Muzeu historických motocyklů a dřevěných hračekBečově nad Teplou.


Expozice Cyklistika v Národním technickém muzeu

NTMPražské Národní technické muzeum láká milovníky techniky všeho druhu do svých četných expozic. Nejoblíbenější částí muzea je sekce Doprava, kde také objevíte expozici Cyklistika. Sbírka cyklistiky Národního technického muzea je jednou z nejstarších a obsahově nejkvalitnějších sbírek jízdních kol na světě. Zakladatel této původně soukromé sbírky Augustin Vondřich sbíral jízdní kola již od počátku století a shromáždil výjimečný soubor obsahující i řadu světových unikátů. Uvidíte zde jedno z prvních kol na světě, přezdívané po svém vynálezci "drezína". Stroj vynalezl Karl baron Drais von Sauerbronn a poprvé vyzkoušel 12. června 1817, kdy 15 km z Mannheimu do Schwetzingenu a zpět ujel za méně než hodinu.

vysoké koloDále jsou ve sbírkách první kostitřasy z roku 1867 a vysoká kola s pryžovými obručemi firmy Starley & Co. z roku 1871. Roku 1879 postavil Jan Kohout na Smíchově ve své továrně tři vysoká kola pro své syny podle anglického vzoru. Torzo jednoho z nich věnoval Český klub velocipedistů muzeu v roce 1913. Mezi další unikáty se řadí například první nízké kolo značky Centaur pro dámy z roku 1888, kolo pro tři osoby, exponáty největšího výrobce kol v Rakousko-Uherské monarchii Styria (výrobu začal roku 1894), bambusové kolo české značky Slavia z roku 1905, zajímavá ukázka snahy po snížení hmotnosti kola. Porovnat jej můžete s moderním kolem z kevlarových vláken. Proti dnešním běžným cestovním kolům s rámem z klasických ocelových trubek je mnohem lehčí. Národní technické muzeum je otevřeno denně od 9:00 do 18:00 hodin, vstupné je za 280 Kč, pro děti a seniory pak za 150 Kč.
Muzeum historických motocyklů Železná Ruda

Muzeum historických motocyklů Železná Ruda

Expozice v Železné Rudě obsahuje jak kolekci historických motocyklů a jízdních kol, tak i několik historických automobilů. Mezi světové unikáty tohoto historického muzea patří např. motocykl Gőrner Klatovy z roku 1921 či první vyráběný automobil Škoda na dřevěných loukoťových kolech.

Muzeum motorových kol v Horní Radouni

Muzeum motorových kol v Horní Radouni

V budově bývalé školy v Horní Radouni je otevřeno Muzeum motorových kol, které se chlubí unikátní sbírkou bicyklů s přídavnými motory značky Sachs – jde o největší sbírku svého druhu na světě, čítající třiatřicet exponátů. Muzeum se věnuje historii motorismu jak v Česku, tak i ve světě.

Muzeum motokol na zámku Nové Hrady u Litomyšle

Muzeum motokol na zámku Nové Hrady u Litomyšle

Techničtí nadšenci by rozhodně neměli vynechat návštěvu Muzea motokol v budově bývalé barokní sýpky zámku Nové Hrady ve východních Čechách. Expozice nazvaná „Motory a pedály“ je tvořena unikátní sbírkou soukromého sběratele Jana Čejchana.

Muzeum kol a vozítek Žireč

Muzeum kol a vozítek Žireč

Královédvorský Domov sv. Josefa spojil síly s vášnivým sběratelem bicyklů Jiřím Uhlířem a v nevyužitém špýcharu v Žirči otevřeli v roce 2017 expozici historických kol. Je skvělým výletním místem pro všechny – vítáme závodní cyklisty, rekreační jezdce i ty, kteří na kole nikdy neseděli.

Český klub velocipedistů 1880 – nejstarší cyklistický klub v České republice

Český klub velocipedistů 1880 – nejstarší cyklistický klub v České republice

Český svaz cyklistiky je nejstarší národní sportovní organizací v České republice a zároveň osmým nejstarším svazem cyklistiky na světě. Vznikl na přelomu let 1883 a 1884, ovšem ještě starší byly čtyři cyklistické kluby, které stály u jeho založení. Nejstarší z nich byl Český klub velocipedistů Smíchov, založený v listopadu 1880. Klub obnovil svou činnost v roce 1993 a pod názvem Český klub velocipedistů 1880 existuje dodnes.

Národní technické muzeum Praha – ráj exponátů z oblasti vědy a techniky

Národní technické muzeum Praha – ráj exponátů z oblasti vědy a techniky

Expozice NTM překvapí moderním muzejním pojetí. Svůj prostor tu nacházejí sbírky architektury, stavitelství a sbírka polygrafie. Nechybí stálé expozice Chemie kolem nás, Měření času, hutnictví, Interkamera a Technika hrou, expozice televizního studia nebo expozice kontaktních čoček.

Další aktuality

Festival muzejních nocí 2024: Jaké zážitky nabídne?

Již 20. ročník Festivalu muzejních nocí bude probíhat ve dnech 17. května až 15. června 2024! Fenomén muzejních nocí, konající se již po řadu let ve velkých evropských metropolích, patří ke stálým prezentacím kulturního dědictví, který si návštěvníci velmi oblíbili. Muzea a galerie nabízejí ve večerních a nočních hodinách kromě prohlídek svých stálých expozic a výstav také řadu doprovodných i kulturních programů a stávají se místy mimořádných a nečekaných zážitků a setkávání. Festival navazuje na Mezinárodní den muzeí, který od roku 1977 každoročně připadá na 18. května.
Kultura

Svatý Vojtěch – český světec, jehož hlavu uvařili Prusové

Na 23. dubna připadá svátek svatého Vojtěcha, českého světce z rodu Slavníkovců, druhého pražského biskupa a v neposlední řadě mučedníka, který přišel o život ve východním Pobaltí. K tomuto dni, který připomíná Vojtěchovu mučednickou smrt, se váže řada jarních pranostik o předpokládaném vývoji počasí a úrodě.
Kultura

Kam v Česku za knihami?

Kam vyrazit, když milujete knihy? Nejen do knihovny a knihkupectví... Můžete se vydat do muzeí, expozic a klášterních knihoven se spousty starých zajímavých svazků. Víte, že 23. duben je Světovým dnem knihy a autorských práv? Objevujte s námi radost a požitek z četby i poznávání. Vyberte si ze zajímavých výletů: například do benediktinského kláštera v Rajhradě, kde najdete Památník písemnictví na Moravě nebo do Památníku národního písemnictví v bubenečské Petschkově vile. Víte, že jeden z nejosobitějších českých spisovatelů, Bohumil Hrabal, má expozici v Nymburce a ve vile ve Strži na Příbramsku naleznete muzeum Karla Čapka?
Kultura

Jazz, česká jazzová scéna a tipy, kam se vypravit za jazzovou hudbou

Co mají společného Jaroslav Ježek, Louis Armstrong, Frank Zappa, Rudy Linka, Ondřej Pivec, Jamie Cullum, Suchý & Šlitr nebo Jiří Stivín? Je to jazzová hudba, hudební žánr, jehož počátky sahají až do Spojených států konce 19. století. Máte nápad, jak oslavit 30. dubna Mezinárodní den jazzu? Zkuste to s Kudy z nudy: ukážeme vám, kde najdete nejlepší jazzové kluby, festivaly a akce!
Kultura

Kalendář 2024: Jízdy králů, slavnosti a otevírání studánek aneb kde oslavíte letnice

Letnice či svatodušní svátky jsou zahalené tajemstvím; možná jste o nich už někdy slyšeli, ale v běžných kalendářích vyznačené nebývají. Přesto v řadě evropských zemí, namátkou v Německu, Rakousku, Maďarsku, Belgii, Lucembursku, Nizozemí, Švýcarsku, Norsku, Dánsku, na Islandu a v Řecku bývá Svatodušní pondělí volný den. Co se tedy skrývá za slovem letnice?
Kultura

Korálky, čípky nebo tabulka čokolády: tipy na muzea a expozice, kde si něco sami vyrobíte

Patříte k těm lidem, kteří mají radost z tvoření? Anebo hledáte interaktivní expozice, kde se nebudete nudit vy, ani vaše děti? Pro oba případy má Kudy z nudy řešení: vyzkoušejte muzea a návštěvnická centra, kde si během vaší návštěvy můžete vyzkoušet, jak se co dělá. Hotový výrobek si pak můžete odnést s sebou domů na památku.
Kultura

Od kolébky ke kočárku: nahlédněte do expozic dobových kočárků

Patříte k milovníkům nostalgie, kteří si rádi prohlížejí krásné dobové věci, které sloužily našim prababičkám? Pak pro vás máme skvělý tip na výlet: podívejte se do některé z expozic věnující se dětským kočárkům! Nevěřili byste, kolik rozmanitých exemplářů svého druhu objevíte. Kam se za nimi podíváte vám prozradí Kudy z nudy.
Kultura

Cesty za uměním: tipy, kam se vypravit za moderním i středověkým uměním a kde objevíte nejcennější umělecká díla

Každoročně 15. dubna slavíme Světový den umění. Připomínáme si tak 15. duben 1452, kdy se narodil italský malíř a renesanční všeuměl Leonardo da Vinci. S Kudy z nudy můžete celosvětovou oslavu umění, talentu a tvořivosti prožít v některé z mnoha galerií – stačí si vybrat, co vás zajímá, o zbytek se postaráme my.
Kultura