Úvod > Aktuality > Brány hradu Karlštejna jsou stále otevřeny návštěvníkům
Brány hradu Karlštejna jsou stále otevřeny návštěvníkům
"> "> "> "> "> "> ">
Památky

Brány hradu Karlštejna jsou stále otevřeny návštěvníkům

  • Vydáno6. září 2022
Hrad Karlštejn byl založený v roce 1348 a zaujímá mezi českými hrady zcela výjimečné postavení. Byl vybudován českým králem a římským císařem Karlem IV. jako místo pro uložení královských pokladů, především sbírek svatých relikvií a říšských korunovačních klenotů. Hrad můžete navštívit i během nadcházejícího podzimu – první prohlídkový okruh Císařská rezidence Karla IV. je otevřen celoročně, výběrový okruh Karlštejnské hradní kaple bude přístupný až do konce října.
Hrad KarlštejnNa první prohlídkové trase hradem Karlštejnem si prohlédnete historické interiéry Císařského paláce, kde byly soukromé a reprezentační prostory císaře Karla IV. V klenotnici uvidíte repliku české svatováclavské koruny a k vidění je také karlštejnský poklad představující kolem 40 exponátů, které byly dříve součástí kaple hradu a sloužily k církevním obřadům. Dále je k vidění Rytířský sál s kaplí sv. Mikuláše, renesanční interiéry děkanství, Karlova ložnice s kaplí sv. Václava, Audienční síň, Královský sál předků a Hodovní síň. Na trase si rovněž prohlédnete kopii české Svatováclavské koruny. Zajímavostí je i volně přístupná je Studniční věž s 78 m hlubokou hradní studnou s dochovaným unikátním systémem vytahování vody ze studny. Od září až do 14. listopadu je okruh otevřen denně mimo pondělí, poté pouze od pátku do neděle. Kdo by chtěl přijít na prohlídku karlštejnských hradních kaplí, jejíž součástí je i kaple sv. Kříže, měl by počítat s tím, že je okruh otevřen pouze do neděle 30. října 2022.
 

Spojte výlet na Karlštejn s dalšími místy

lom AmerikaHrad Karlštejn založený v roce 1348 zaujímá mezi českými hrady zcela výjimečné postavení. Byl vybudován českým králem a římským císařem Karlem IV. jako místo pro uložení královských pokladů, především sbírek svatých relikvií a říšských korunovačních klenotů. V roce 1355 již Karel IV. pobýval na hradě, dohlížel na jeho dostavbu a na výzdobu interiérů, především hradních kaplí. Dnešní podobu hradu vtiskla puristická přestavba v 19. století vedená Josefem Mockerem.

Míst, která na svých cestách po Karlštejnsku můžete na podzim a v zimě navštívit, je celá řada. V první řadě je tu samozřejmě královský hrad Karlštejn, o kterém již byla řeč, ale ve stejnojmenné obci můžete navštívit také Muzeum voskových figurín s kaleidoskopickým kinem, Muzeum betlémů anebo velmi zajímavý Dům hodin, zde je ale nutná objednávka prohlídky předem. Za podívání také určitě stojí i lom Velká Amerika, kde se natáčel film Limonádový Joe, anebo skrytější lom Malá Amerika.
Voskové muzeum na Karlštejně

Voskové muzeum na Karlštejně

Už přes deset let se hrad Karlštejn těší vybrané společnosti významných osobností dávné i nedávné historie. Právě tak dlouho totiž existuje muzeum voskových figurín, které zde bylo založeno. Součástí muzea voskových figurín je také kaleidoskopické kino.

Karlštejn – hrad ochraňující korunovační klenoty

Karlštejn – hrad ochraňující korunovační klenoty

Hrad Karlštejn, gotický skvost na jihozápad od Prahy, nechal v roce 1348 vystavět Karel IV., aby zde uchoval vzácné korunovační klenoty. Na hradě Karlštejn můžete prozkoumat nejen české korunovační klenoty a sbírku svatých relikvií, ale také prožít svůj Den na Karlštejně.

Český Grand Canyon – Velká Amerika

Český Grand Canyon – Velká Amerika

Místo, kde se filmoval Limonádový Joe, ale také někdejší cílová stanice nepohodlných politických vězňů. To všechno jsou vápencové lomy Velká a Malá Amerika. Přijeďte poznat krásy Českého krasu, Karlštejna a okolí.

Vápencový lom Malá Amerika

Vápencový lom Malá Amerika

Malá Amerika se nachází nedaleko od hradu Karlštejna. Lom vznikl těžbou vápencového kamene na konci 19. století. Voda v jezeře je tak průzračná a čistá, že v ní žijí přísně chránění raci.

Muzeum betlémů Karlštejn

Muzeum betlémů Karlštejn

V muzeu si můžete prohlédnout kolekci starých českých betlémů vyřezávaných ze dřeva, ale je možné vidět i betlémy z raritních materiálů jako např. cukr nebo chleba.

Lom Mexiko nedaleko Mořiny

Lom Mexiko nedaleko Mořiny

Lom Mexiko byl prvním lomem, který byl byl v této oblasti otevřen. Je užší a hlubší než Malá Amerika, jeho délka je asi 300 metrů, šířka 100 m a hloubka rovných 80 m.

Dům hodin na Karlštejně

Dům hodin na Karlštejně

Ojedinělá procházka časem, zachycující vývoj hodinářského umění od 16. století až do novověku, od renesance po secesi. Muzeum se pyšní největší výstavou hodin v České republice. Z některých přístrojů jukají kukačky, na jiných se nad ciferníkem procházejí loutky.