Úvod > Aktuality > Kapesní popelník nebo domeček pro rosničku, to vše na zámku v Mníšku pod Brdy
Kapesní popelník nebo domeček pro rosničku, to vše na zámku v Mníšku pod Brdy
">
Památky

Kapesní popelník nebo domeček pro rosničku, to vše na zámku v Mníšku pod Brdy

"Zámek Mníšek pod Brdy ani v nadcházejících zimních měsících nezavírá návštěvníkům své brány a zve na klasické prohlídky dvou bohatě vybavených prohlídkových tras: Bydlení drobné šlechty za první republiky Procházka zámeckými interiéry, připomínajícími spolu s portrétní galerií mníšecké majitele od baroka až po 20. století, zavede návštěvníky do místností určených k reprezentaci. "
Mezi nejcennější prostory náleží zámecká kaple zasvěcená patronu stavitele zámku sv. Serváci. Kaple je zdobená původní štukovou barokní klenbou a vybavená vzácným originálem oltářního obrazu od známého českého malíře Karla Škréty. Mezi další místnosti patří plně zařízené jídelny, salóny, knihovna, pracovna nebo lovecký salonek. V poslední pracovně neboli kanceláři barona Kasta se návštěvníci dostanou do doby ne tak dávné, a to do počátku minulého století. Drobné předměty osobní potřeby i tehdy moderní technické vymoženosti nás zavedou do období první republiky.

K vidění je unikátní sbírka vycházkových holí s hlavami psů, kapesní popelník vyrobený z kopýtka určený k použití do interiérů i exteriérů, telefon, psací stroj dovezený s Ameriky nebo staré rádio. Soukromé pokoje posledních majitelů Soukromé komnaty umístěné v západním zámeckém křídle jsou zařízené, jako by je jejich obyvatelé jen na chvilku opustili. Nahlédnete do života pana barona Theodoricha Kasta a jeho ženy hraběnky Terezie, kteří na Mníšku žili až do své smrti ve 30. letech minulého století.

Zavítáte do ložnic, které sloužily nejen ke spánku, ale i k trávení volného času, dále do koupelen, jež byly vybaveny teplou vodou, do dětského pokojíčku s hračkami zámeckých dětí i vnuků nebo do hostinského pokoje s kolébkou pro miminko. V pokoji pro děti s překvapením zjistíte, že se hrála hra Dostihy a sázky, že v domečku pro panenky svítila elektřina nebo že na zámku bydlela i rosnička, která měla předpovídat počasí. Jak vypadal její příbytek? A měla také malý žebřík? To vše a mnoho dalšího čeká na návštěvníky zámku Mníšku.

V listopadu a v prosinci 2012 otevřeno:
úterý – pátek 11:10 – 14:10 sobota, neděle 10:00 – 15:50. Poslední uvedená hodina je časem počátku poslední prohlídky.

Zámek otevřen do 21.12.


Začátky prohlídek: Bydlení drobné šlechty za první republiky – 10:00, 11:10, 12:20, 13:30, 14:40, 15:50.
Soukromé pokoje posledních majitelů – 10:40, 11:50, 13:00, 14:10, 15:20.
Zámek Mníšek pod Brdy – vstupte do období první republiky

Zámek Mníšek pod Brdy – vstupte do období první republiky

Vyslechněte příběh ševce Serváce, který ke šlechtickému titulu a zámku přišel. Prohlédněte si pokoje posledních majitelů v tom stavu, jak je opustili. Nebo jen relaxujte v zámeckém parku.

Prohlídky pro děti v Mníšku pod Brdy

Prohlídky pro děti v Mníšku pod Brdy

Děti, projděte se zámkem v Mníšku pod Brdy a bavte se u toho. Sáhněte si na krásně zdobená klasicistní kachlová kamna, na látky, ze kterých jsme ušili závěsy a potahy. Poslouchejte zvuky. Uslyšíte meluzínu? Zvoneček pro služebnou? Hrací skřínku? Bude vás to bavit!

Další aktuality