Úvod > Aktuality > Kačina láká na otevřenou a oživenou zahradu
Kačina láká na otevřenou a oživenou zahradu
"> ">
Příroda

Kačina láká na otevřenou a oživenou zahradu

  • Vydáno5. června 2018
O celostátním Víkendu otevřených zahrad připravilo Národní zemědělské muzeum v neděli 10. 6. na zámku Kačina speciální prohlídky nejen pro milovníky zahrad a zahradní architektury. V poklidném rytmu Kačina nabídne procházky v zámeckém parku, v bylinkové zahradě i zámeckém skleníku, ale také výjimečná divadelní představení.
KačinaV neděli 10. června 2018 se na zámku Kačina uskuteční v rámci akce Víkend otevřenách zahrad dvě speciální komentované prohlídky. První se věnuje exotickým a domácím stromům v zámeckém parku, druhá zaniklým zahradním stavbám, které povede PhDr. Pavel Novák, CSc, odborník, jenž se této problematice celoživotně věnuje. Komentované prohlídky jsou doplněny interaktivním programem pro děti v zámecké Učebně v lese.

V rámci odpoledne budou uvedena dvě unikátní divadelní představení, která navazují na tradici zámeckého divadla a připomínají majitele zámku – rodinu Chotků. Slovenská divadelní skupina teatro Orlus představí pod názvem  Vóňa lupeňov živtoní příběh hraběnky Marie Henriety Chotkové. Marie Henrieta Chotková byla osudová žena, která založila v Dolní Krupé ve své době proslulé a největší evropské rozárium. Růže po ní pojmenovaná byla v loňském roce slavnostně vysazena v kačinském parku.

Kačina parkZcela výjimečnou událostí bude uvedení dvou barokních serenat F. A. Míči v prostorách zámeckého klasicistního divadla. Olomoucký hudební soubor Ensemble Damian, který serenaty nastudoval, se dlouhodobě zaměřuje  na interpretaci soudobé a barokní hudby, zejména scénické provedení oper.

Zámecká zahrada na Kačině byla založena kolem roku 1790 a její vzhled navrhl významný vídeňský botanik N. J. Jacquin (1727–1817), tehdejší ředitel císařské zahrady v Schönbrunnu. Byla projektovaná v podobě „ferme orné“, okrasného statku, jenž měl nejen zásobovat zámeckou kuchyni, ale také působit malebně a idylicky. Jeho původní funkci dodnes na ploše 20 hektarů připomíná anglický park s platany, katalpami či liliovníky, produkční bylinková zahrada s ornamentálními záhony, obnovené vinice či zámecký skleník, který dnes nabízí bohatou kolekci rostlin tropického a subtropického pásma. K vidění je tu široká škála orchidejí, kávovník, kakaovník, eukalyptus či prastaré cykasy.
Zámek Kačina u Kutné Hory a Muzeum českého venkova NZM Kačina

Zámek Kačina u Kutné Hory a Muzeum českého venkova NZM Kačina

V Muzeu českého venkova jsou uloženy sbírkové předměty, vztahující se k dějinám a současnosti venkova, zemědělství a potravinářského průmyslu. Prohlídkové okruhy nabízejí jak pohledy do dějin pěstování zemědělských plodin a chovu hospodářských zvířat, tak prohlídku sídla rodu Chotků.

Zámecký park Kačina

Zámecký park Kačina

Přijďte se projít krásným kačinským parkem, který je starší než samotný kačinský zámek a relaxovat uprostřed nádherné přírody tvořené historickými úpravami majitelů panství.

Konírna na zámku Kačina

Konírna na zámku Kačina

Interaktivní expozice představuje chod zámecké konírny a její fungování za časů šlechtického rodu Chotků. Zažijete zde jedinečný výlet do historie a navíc na vlastní oči spatříte historického osminásobného dostihového šampiona, plnokrevného hřebce Gradiva!

Další aktuality