Úvod > Aktuality > Kačina láká na otevřenou a oživenou zahradu
Příroda

Kačina láká na otevřenou a oživenou zahradu

  • Vydáno5. června 2018
O celostátním Víkendu otevřených zahrad připravilo Národní zemědělské muzeum v neděli 10. 6. na zámku Kačina speciální prohlídky nejen pro milovníky zahrad a zahradní architektury. V poklidném rytmu Kačina nabídne procházky v zámeckém parku, v bylinkové zahradě i zámeckém skleníku, ale také výjimečná divadelní představení.
KačinaV neděli 10. června 2018 se na zámku Kačina uskuteční v rámci akce Víkend otevřenách zahrad dvě speciální komentované prohlídky. První se věnuje exotickým a domácím stromům v zámeckém parku, druhá zaniklým zahradním stavbám, které povede PhDr. Pavel Novák, CSc, odborník, jenž se této problematice celoživotně věnuje. Komentované prohlídky jsou doplněny interaktivním programem pro děti v zámecké Učebně v lese.

V rámci odpoledne budou uvedena dvě unikátní divadelní představení, která navazují na tradici zámeckého divadla a připomínají majitele zámku – rodinu Chotků. Slovenská divadelní skupina teatro Orlus představí pod názvem  Vóňa lupeňov živtoní příběh hraběnky Marie Henriety Chotkové. Marie Henrieta Chotková byla osudová žena, která založila v Dolní Krupé ve své době proslulé a největší evropské rozárium. Růže po ní pojmenovaná byla v loňském roce slavnostně vysazena v kačinském parku.

Kačina parkZcela výjimečnou událostí bude uvedení dvou barokních serenat F. A. Míči v prostorách zámeckého klasicistního divadla. Olomoucký hudební soubor Ensemble Damian, který serenaty nastudoval, se dlouhodobě zaměřuje  na interpretaci soudobé a barokní hudby, zejména scénické provedení oper.

Zámecká zahrada na Kačině byla založena kolem roku 1790 a její vzhled navrhl významný vídeňský botanik N. J. Jacquin (1727–1817), tehdejší ředitel císařské zahrady v Schönbrunnu. Byla projektovaná v podobě „ferme orné“, okrasného statku, jenž měl nejen zásobovat zámeckou kuchyni, ale také působit malebně a idylicky. Jeho původní funkci dodnes na ploše 20 hektarů připomíná anglický park s platany, katalpami či liliovníky, produkční bylinková zahrada s ornamentálními záhony, obnovené vinice či zámecký skleník, který dnes nabízí bohatou kolekci rostlin tropického a subtropického pásma. K vidění je tu široká škála orchidejí, kávovník, kakaovník, eukalyptus či prastaré cykasy.
Zámek Kačina u Kutné Hory a Muzeum českého venkova Kačina

Zámek Kačina u Kutné Hory a Muzeum českého venkova Kačina

V Muzeu českého venkova jsou uloženy sbírkové předměty, vztahující se k dějinám a současnosti venkova, zemědělství a potravinářského průmyslu. Prohlídkové okruhy nabízejí jak pohledy do dějin pěstování zemědělských plodin a chovu hospodářských zvířat, tak prohlídku sídla rodu Chotků.

Zámecký park Kačina

Zámecký park Kačina

Přijďte se projít krásným kačinským parkem, který je starší než samotný kačinský zámek a relaxovat uprostřed nádherné přírody tvořené historickými úpravami majitelů panství.

Konírna na zámku Kačina

Konírna na zámku Kačina

Interaktivní expozice představuje chod zámecké konírny a její fungování za časů šlechtického rodu Chotků. Zažijete zde jedinečný výlet do historie a navíc na vlastní oči spatříte historického osminásobného dostihového šampiona, plnokrevného hřebce Gradiva!

Víkend otevřených zahrad na zámku Kačina

8. 6.9. 6.
Víkend otevřených zahrad na zámku Kačina

O víkendu 8. – 9. června zavítejte na empírový zámek Kačina na Víkend otevřených zahrad a kačinské kosení. Návštěva zámeckého parku s poutavým výkladem vám poodhalí jeho krásu.

Další aktuality

Jaro v Průhonickém parku láká k vycházkám

Užijte si jaro v plné parádě! Přijedete-li do Průhonického parku čeká vás i na konci dubna krásná vycházka. Základní okruh nejzajímavějšími partiemi parku je zajímavý celoročně, prochází pod Alpinem, na Hlavní vyhlídku, rozsáhlými lučními podél potoka Botiče, po hrázi rybníka. V dubnu je otevřeno denně od 7:00 do 19:00 hodin a milovníky flory potěší právě kvetoucí rododendrony i jarní Alpinum.
Středočeský kraj | Příroda

Sezóna chřestu je tady! Ten nejčerstvější pořídíte v Hostíně u Vojkovic

V Hostíně u Vojkovic na Mělnicku už vyrostl první letošní chřest! Na velkofarmě seženete „špargl“ od dubna do konce června. Kromě bílého a zeleného chřestu bude v průběhu chřestové sezóny pěstitel nabízet i nové odrůdy – koupíte tu také fialový chřest. Nenechejte si ujít oblíbené Chřestové a spolu s nimi i křenové slavnosti, které se letos uskuteční v sobotu 11. a v neděli 12. května 2024.
Středočeský kraj | Gurmánská turistika

Areál Monínec nabízí sportovní zážitky a spoustu zábavy po celý rok

Středočeský Areál Monínec, který leží jen zhruba hodinu jízdy od hlavního města, nabízí pohodlné ubytování, dobré jídlo, sport od rána do večera, ale také zasloužený odpočinek. A to po celý rok. Najdete jej na Javorové skále 80 km jižně od Prahy na pomezí Středočeského a Jihočeského kraje nedaleko města Sedlec-Prčice.
Středočeský kraj | Letní sporty

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Středočeský kraj

Naplánujte si originální dovolenou a objevte Středočeský kraj. Vydejte se za zábavou, poznáním, historií nebo odpočinkem do Památníku Karla Čapka na Staré Huti či za tradičním řemeslem do sklárny Rückl v Nižboru. Objevte zámek Březnice, muzeum Eduarda Štorcha v Lobči nebo prozkoumejte Památník národního útlaku a odboje Panenské Břežany. Do svých plánů na výlety zařaďte i Hornický skanzen Mayrau ve Vinařicích, Památník Vojna coby jediný dochovaný komunistický lágr v Česku anebo si užijte výlet s vůní čerstvě upečeného chleba na Hamousův statek ve Zbečně.
Středočeský kraj | Památky

Do Poděbrad se sjedou klasické italské vozy

Klub Fiat Car Classic srdečně zve veškeré italské vozy do roku výroby 1988 na sobotu 20. dubna 2024 do Poděbrad. Na lázeňské kolonádě bude živo, proběhne zde totiž 24. ročník výstavy vozidel, doplněný o soutěž elegance, dobové recesní převleky, soutěže, orientační jízdu historických vozidel s plněním dovednostních a znalostních úkolů, tombola a mnoho dalšího.
Středočeský kraj | Zážitky

Vydejte se na pochod Krajinou barona Ringhoffera

Patříte mezi příznivce turistiky nebo cyklistiky a hledáte tip na výlet? Vydejte se v sobotu 20. dubna na další ročník turistického pochodu Krajinou barona Ringhoffera ve Velkých Popovicích a okolí s celodenním programem.
Středočeský kraj | Letní sporty

Vychutnejte si vepřové hody v pivovaru Velké Popovice

Chcete zažít atmosféru tradiční vesnické zabijačky? Vydejte se na výlet do minulosti – do doby, kdy k jaru na venkově neodmyslitelně patřila zabijačka, jak ji známe z idylických obrázků Josefa Lady. Jedinečnou příležitost připomenout si autentickou atmosféru, vůně a chutě nabídnou vepřové hody, které se konají v sobotu 20. dubna od 10 do 16 hodin v Pivovaru Velké Popovice nedaleko Prahy.
Středočeský kraj | Gurmánská turistika

Hrady kolem Berounky: vyberete si výlet po souši nebo po vodě?

Berounka je řeka pro pohodáře, kteří nikam nespěchají. Snadno se s ní vypořádají i začátečníci, navíc většinu trasy poplujete nádhernou přírodou, kde civilizace zůstane daleko za vámi. A hlavně: téměř za každou zatáčkou čeká tábořiště a někde v okolí se dozajista skrývá zajímavá památka. K nim se pohodlně dostanou i ti, kteří zvolí pohyb po souši či na kole.
Středočeský kraj | Letní sporty