Úvod > Aktuality > Hradecké muzeum si připomíná 100. výročí předání budovy
Hradecké muzeum si připomíná 100. výročí předání budovy
">
Zážitky

Hradecké muzeum si připomíná 100. výročí předání budovy

Výstavu o vztahu architekta Jana Kotěry k lidovému umění můžete navštívit v Muzeu východních Čech v Hradci Králové. Série akcí ke 100. výročí předání muzea do užívání bude pokračovat do konce příštího roku.
Výstava s názvem Jan Kotěra: Ohlasy lidového umění. Po stopách moderny  bude otevřená až do dubna příštího roku. Expozice, převzatá z Moravské galerie v Brně, přibližuje inspiraci lidovým uměním v tvorbě slavného architekta, například při stavbě Trmalovy a Suchardovy vily v Praze. Budova muzea, která je označovaná za vrcholné Kotěrovo dílo, je od roku 1995 národní kulturní památkou.
 
Od února do června 2013 bude v muzeu probíhat výstava mapující historii budovy a instituce muzea od jeho založení v roce 1880 až do padesátých let 20. století, následovat budou další výstavy. Například od června do ledna 2014 expozice nazvaná Múzy chrám připravená přímo k jubileu, připravená bude také odborná mezinárodní konference o Janu Kotěrovi a jeho žácích.
 
Muzeum v Hradci Králové vzniklo v roce 1880, sbírky veřejnost mohla poprvé vidět na Žižkově náměstí. Muzeum se poté rozrůstalo a sídlilo v několika objektech po městě, proto byla v letech 1909 až 1912 postavena nová budova, kterou hradečtí zastupitelé předali do užívání muzeu v prosinci 1912.

Muzeum východních Čech v Hradci Králové

Muzeum východních Čech v Hradci Králové

Muzeum východních Čech v Hradci Králové sídlí na Eliščině nábřeží v monumentální budově postavené podle návrhu architekta Jana Kotěry v letech 1909-1912 a prohlášené v roce 1995 národní kulturní památkou. V roce 2019 se otevřelo po náročné rekonstrukci.