Úvod > Aktuality > Hradcem Králové projede za zvuku stíhaček královna Eliška Rejčka
Hradcem Králové projede za zvuku stíhaček královna Eliška Rejčka
"> "> ">
Zážitky

Hradcem Králové projede za zvuku stíhaček královna Eliška Rejčka

  • Vydáno2. září 2016
Do města se svou družinou přijede královna Eliška Rejčka, která si ho vybrala za své sídlo v prvních letech 14. století. Jak je již po dlouhá léta zvykem, první zářijový víkend přinese do hradeckých ulic atmosféru středověku.

Eliška Rejčka pozdraví v Hradci Králové své poddané

Nejslavnější roky své existence si připomene Hradec Králové v pátek a sobotu prvního zářijového víkendu.

Řeč je o historických slavnostech, Slavnostech královny Elišky. Touto akcí si připomínáme významnou epochu v dějinách královského věnného města, kdy si jej za své sídlo zvolila královna Eliška Rejčka. Od pátku 2. 9. do soboty 3. 9. budou v historickém centru města bavit návštěvníky kejklíři, tanečníci, komedianti i muzikanti.

Dětská zóna v Žižkových sadech nabídne netradiční hry a klání, ukázky jezdectví i sokolnictví. Náladu doplní a podtrhne středověký lidově-řemeslný jarmark s ukázkami tradičních řemesel, i rytířské ležení a ukázky šermířů či pouliční divadla.


 

Czech International Air Fest 2016 – největší letecká show v Česku

V sobotu ráno, právě když se bude Eliška Rejčka probouzet z královského spánku, odstartuje o pět kilometrů dále 23. ročník prestižní mezinárodní soutěže bojových letounů Czech International Air Fest 2016. Královéhradecké letiště ožije nejen burácejícími leteckými motory, ale také tisícovkami návštěvníků, kteří se sjedou z okolních zemí, aby přihlíželi jedinečné letecké show.

Dva dny nabité ukázkami z akrobatického i vojenského letectví,  piloti z mnoha zemí světa předvedou svůj um. Areál letiště zaplní též vojenská technika a návštěvníci budou mít ojedinělou možnost prohlédnout si ji zblízka, včetně interiérů vozidel.

Hradec Králové – monumentální architektura i vodní svět

Hradec Králové však stojí za návštěvu i kdykoliv během roku. Současnou tvář městu vtiskli na začátku 20. století dva čeští architekti evropského formátu Jan Kotěra a Josef Gočár. Právě první jmenovaný vytvořil návrh monumentální budovy Muzea východních Čech, která stojí od roku 1912 na Eliščině nábřeží a schraňuje sbírky uměleckých předmětů i geologických exponátů od pravěku do současnosti.

Preferujete-li starší architektonické památky, vydejte se do kostela sv. Ducha, který založila královna Eliška Rejčka. Působivá stavba zaujme návštěvníky města už z dálky, navíc je katedrála jediným gotickým kostelem ve městě. Spolu s Bílou věží, původně renesanční zvonicí z 16. století, z níž se otevírá výhled na celé město i okolí, tvoří kostel sv. Ducha dominantu Hradce Králové.

A pokud máte ze všeho nejraději vodu, vydejte se do Obřího akvária, kde si vyzkoušíte pobyt v tropickém deštném pralese a projdete se tunelem pod sladkovodní nádrží se 130 000 litry vody. Těší se tam na vás kolem 40 druhů ryb a 150 druhů a odrůd rostlin. Otevřeno je od úterý do neděle v časech od 9 do 18 hodin.

Salon republiky – procházkové okruhy Hradcem Králové

Salon republiky – procházkové okruhy Hradcem Králové

Hradec Králové bývá nazýván "učebnicí architektury pod širým nebem". Procházkové okruhy jsou zaměřeny na jednotlivá období architektonického rozvoje města, na každé trase najdete informační stojany v uvedené barvě a první dvě trasy jsou doplněny ještě značkami na obrubnících chodníků.