Úvod > Aktuality > Hlavní turistická sezona v Plzni přináší prodlouženou otevírací dobu památek

Hlavní turistická sezona v Plzni přináší prodlouženou otevírací dobu památek

  • Vydáno23. dubna 2016
Ačkoliv je plzeňská nabídka pro turisty pestrá a bohatá po celý rok, s hlavní turistickou sezonou to mají milovníci památek a návštěvníci jednotlivých turistických cílů přeci jen snadnější. Připravili jsme pro vás krátký přehled turistických atrakcí, které se od dubna otevřely návštěvníkům po zimní přestávce anebo prodlužují návštěvní dobu.

Muzeum církevního umění

Muzeum církevního uměníExpozice Muzea církevního umění v areálu bývalého františkánského kláštera bývá přes zimu uzavřená, a tak první návštěvníky vítá až nyní. Najdete zde celou řadu obrazů, soch a dalších uměleckých děl, z nichž mnohá by obstála v celoevropské konkurenci. Vrcholem návštěvy je “klenotnice“, kde najdete ta nejcennější umělecká díla, liturgické předměty a roucha. Za pozornost stojí také původní gotické fresky v kapli sv. Barbory nebo nejstarší dochovaná skříň v Čechách. V současné době, až do 29. května je navíc v muzeu výstava Současné sakrální umění – kresba, malba, plastika. Otevřeno je denně kromě pondělí od 10 do 18 hodin.
 

Loosovy interiéry

Loosovy interieryV Plzni můžete navštívit tři prohlídkové trasy, které vás provedou po čtyřech nově zpřístupněných interiérech od světoznámého architekta Adolfa Loose. Každý z nich je jiný, za návštěvu ale rozhodně stojí všechny, byt manželů Krausových, byt doktora Vogla, Brummelův dům i Semlerova rezidence. V průběhu zimní sezony se komentované prohlídky konaly každý čtvrtek a sobotu, od dubna je možné si zakoupit vstupenku i na neděli
 

Velká a Stará synagoga

Velká synagogaKaždá z plzeňských synagog nabízí svým návštěvníkům něco jiného. Velká synagoga, čtvrtá největší na světě a po budapešťské synagoze druhá největší v Evropě, na všechny příchozí působí svým impozantním prostorem. Vzhledem ke své velikosti i výšce věží je jednou z historických dominant Plzně. Stará synagoga je naopak skrytá ve vnitrobloku jednoho z domů ve Smetanových sadech, nedaleko Velkého divadla. Po čtyřleté rekonstrukci můžete uvnitř obdivovat bohatou výmalbu. V patře se nachází expozice věnovaná historii židů v Plzeňském kraji, jejich zvykům a tradicím. Otevřeno je denně kromě soboty a židovských svátků od 10 do 18 hodin.
 

Katedrála sv. Bartoloměje

Zatímco věž katedrály sv. Bartoloměje, tedy „Plzeňská věž, co převyšuje kopce“, je návštěvníkům přístupná celoročně každý den od 10 do 18 hodin, vstup do samotného interiéru je omezený. Od dubna je katedrála přístupná od středy do soboty od 10 do 16 hodin. Hlavními klenoty gotické katedrály jsou Plzeňská madona a Štemberská kaple.
 

DinoPark a zoo

Dinopak PlzeňPlzeňský DinoPark najdete v těsném sousedství místní zoologické a botanické zahrady. Přes zimu spí místní exponáty zimním spánkem, ale od dubna do října otevírá tento unikátní zábavní park své brány malým i velkým návštěvníkům každý den. Najdete zde obří modely dinosaurů, z nichž některé se pohybují, paleontologické hřiště i 3D kino.

S dubnem se také změnila otevírací doba v sousední zoo, která přechází na letní provoz a je otevřená každý den od 8 do 18 hodin.
 

Hrad Radyně

Přestože se zřícenina hradu Radyně nachází několik kilometrů za Plzní, její silueta patří k jejím symbolům. Z věže Radyně je navíc na Plzeň překrásný výhled. V dubnu a květnu je hrad otevřen o víkendech a svátcích od 10 do 18 hodin, od června do srpna každý den mimo pondělí.
 

Meditační zahrada

Meditační zahradaJedna z nejkrásnějších zahrad v Plzni Meditační zahrada s Památníkem obětem zla se návštěvníkům otevřela od poloviny dubna a navštívit ji je možné až do poloviny října, vždy od středy do neděle mezi 10. a 17. hodinou.

Zahradu vybudoval na pozemku svých rodičů politický vězeň Luboš Hruška. Klidné a přívětivé prostředí zahrady, ve které najdete stovky vzácných jehličnanů, láká k procházkám i odpočinku. Součástí zahrady je také kaple sv. Maxmiliána Kolbeho.
Meditační zahrada Plzeň

Meditační zahrada Plzeň

Meditační zahrada Plzeň je životním dílem politického vězně L. Hrušky, který v rekreačním území na jižním okraji Plzně vybudoval areál výjimečné krásy a harmonie. Zahrada s monumentální Křížovou cestou a kaplí M. Kolbeho je místem pro odpočinek i zamyšlení.

Muzeum církevního umění plzeňské diecéze

Muzeum církevního umění plzeňské diecéze

Muzeum vzniklo v rekonstruovaných prostorách bývalého františkánského kláštera a vystaveným souborem křesťanských reálií seznamuje návštěvníka se světem křesťanů. Prezentovaná díla a předměty patří k tomu nejlepšímu, co se v západních Čechách zachovalo.

Stará synagoga v Plzni

Stará synagoga v Plzni

Stará synagoga stojí ve Smetanových sadech od roku 1859. V letech 2010 – 2014 prošla důkladnou rekonstrukcí. Největším lákadlem je pozlacený svatostánek Aron HaKodeš. Před zraky návštěvníků je oproti Velké synagoze ukryta ve dvoře domu č.p. 80/5.

Katedrála sv. Bartoloměje v Plzni

Katedrála sv. Bartoloměje v Plzni

Dominantou náměstí Republiky v Plzni je zcela určitě katedrála sv. Bartoloměje. Chrám je zřetelný již z dálky se svou téměř 103 m vysokou věží. Klenotem chrámu je Šternberská kaple z první poloviny 16. století, která sloužila jako rodinná hrobka.

Loosovy interiéry v Plzni – cenné bohatství evropské architektury 20. století

Loosovy interiéry v Plzni – cenné bohatství evropské architektury 20. století

Adolf Loos (1870–1933) je považován za nejvýznamnějšího středoevropského architekta první třetiny 20. století a přímého předchůdce moderní architektury. Na přelomu 20. a 30. let často pobýval v Plzni a realizoval zde přestavbu několika interiérů.

Hrad Radyně s pohádkovou expozicí

Hrad Radyně s pohádkovou expozicí

Dominantou celého Plzeňska je zřícenina hradu Radyně. Dnes na Radyni láká především pohádková expozice v hradní věži s tajemnými bytostmi z pověstí o hradu.

Zoo Plzeň – docela jiný svět

Zoo Plzeň – docela jiný svět

Pozornost si zaslouží například nosorožci indičtí, Království jedu nebo Svět v podzemí. Součástí zoo je statek Lüfnerka s kolekcí domácích zvířat, africká restaurace Kiboko a také jedinečný DinoPark s modely pravěkých zvířat v životní velikosti.

Velká synagoga v Plzni – největší v Česku

Velká synagoga v Plzni – největší v Česku

Velká synagoga je největší synagogou v České republice, druhou největší v Evropě a pátou největší na světě. Velkolepá stavba postavená v maursko-románském slohu se zajímavými interiéry slouží dnes i jako koncertní a výstavní sál.

Další aktuality

Tipy na výlet, kde na vás dýchnou vzpomínky na secesi

Začátek nového století, optimismu, prosperity. Dodnes nás fascinuje krásná ornamentální, květinová výzdoba městských budov. Takové bylo období secese, ukončené první světovou válkou. Podívejte se na památky, které nám po sobě zanechala, a jejichž krásu můžeme obdivovat.
Památky

10 staveb světoznámé architektky Evy Jiřičné

Eva Jiřičná (3.3.1939) – architektka českého původu, již více než 50 let žije a pracuje v Londýně, Profesní kariéru zahájila v Ateliéru Louis de Soisson, kde projektovala přístav v Brightonu. V roce 1986 založila vlastní architektonické studio Eva Jiricna Architects, ale její práce byla v tehdejším Československu neznámá. Do Čech se vrátila až v roce 1990, roku 1996 se stala profesorkou a vedoucí ateliéru architektury na Vysoké škole uměleckoprůmyslové, o tři roky později otevřela v Praze vlastní studio AI Design Praha. Byla rovněž členkou poroty, která v roce 2007 vybírala nejlepší návrh pro novou Národní knihovnu. Za svou práci získala Řád britského impéria, je členkou několika Královských akademií a byla uvedena do Americké síně slávy. Přezdívají jí královna kovu a skla. Časopis Evening Standard ji zařadil mezi stovku nejvlivnějších žen Londýna.
Památky

30 tipů, kam na výlety na hrady a zámky po celý rok

Téměř každý ví, že hrad či zámek otevřený po celý rok, je Pražský hrad, Hluboká nebo Špilberk. Ale zajímavé tipy na výlet najdete i jinde! Podívejte se na naši nabídku celoročně otevřených hradů a zámků a udělejte si s celou rodinou pěkný výlet! Vždyť objevovat honosné interiéry zámků a pohádkové hradní paláce můžete po celý rok! A jaké památky mají dveře dokořán? Portál Kudy z nudy vám poradí!
Památky

Tipy na jarní toulání přírodou pro fotografy

Jarní měsíce jsou pro milovníky fotografování, kteří se rádi toulají přírodou s foťákem na krku, velmi atraktivním obdobím. Lze fotit první jarní kvítka, jako jsou sněženky, bledule, koniklece nebo šafrány, jarní tání dá vyniknout zurčícím vodopádům a skalní vyhlídky ještě nejsou zakryté mladým listovím. Dnes vám tedy přinášíme několik tipů na místa, která se budou všem fotografům určitě líbit. Nechte se inspirovat a udělejte si výlet do přírody.
Příroda

Rondokubismus: znáte stavby postavené v tomto českém architektonickém stylu?

České art deco, obloučkový kubismus či národní dekorativismus… všechny tyto názvy označují jeden a ten samý architektonický styl, a to rondokubismus. Zrodil se v první polovině dvacátých let 20. století jako svébytná ryze česká odrůda kubismu. Jako v jediné zemi na světě se v tehdejším Československu uplatnil tento styl v architektuře. A jaké stavby do rondokubismu patří? To vám prozradí Kudy z nudy.
Památky

10 míst, kde můžete obdivovat sala terreny

Patříte k milovníkům barokní architektury? Pak by vás mohly zajímat drobné stavbičky, které bývají umístěny v zahradách barokních paláců. Jedná se o takzvané sala terreny, zahradní pavilonky, kde šlechta relaxovala, poslouchala hudbu a dopřávala si čaj o páté. Některé stavby jsou navíc bohatě dekorované fontánkami a kašnami.
Památky

Těšíte se na Velikonoce? Vyberte si z tipů na velikonoční jarmarky, prohlídky a řemesla

Přivítejte vytoužené jaro! Pokud se cítíte unavení a bez energie, bohatý program letošních Velikonoc vám určitě pomůže zahnat jarní únavu. Tradiční jarmarky na hradech a zámcích vás přenesou o několik století zpět a sváteční velikonoční pokrmy rozšíří vaše gastronomické obzory.
Kultura

7 věcí, které nevíte o… knihách a knihovnách

O březnu už bezmála 70 let mluvíme jako o Měsíci knihy. Jak taková tradice vznikla? A jak vlastně vypadá svět krásných knih, chytrých knihoven, knihovních rarit a kuriozit? Společně se podíváme také do nejkrásnější knihovny na světě, odhalíme tajemství knih držených na řetězech a vydáme se po stopách posledního knižního objevu.
Kultura