Úvod > Aktuality > Hlavní turistická sezona v Plzni přináší prodlouženou otevírací dobu památek
Hlavní turistická sezona v Plzni přináší prodlouženou otevírací dobu památek
"> "> ">

Hlavní turistická sezona v Plzni přináší prodlouženou otevírací dobu památek

  • Vydáno23. dubna 2016
Ačkoliv je plzeňská nabídka pro turisty pestrá a bohatá po celý rok, s hlavní turistickou sezonou to mají milovníci památek a návštěvníci jednotlivých turistických cílů přeci jen snadnější. Připravili jsme pro vás krátký přehled turistických atrakcí, které se od dubna otevřely návštěvníkům po zimní přestávce anebo prodlužují návštěvní dobu.

Muzeum církevního umění

Muzeum církevního uměníExpozice Muzea církevního umění v areálu bývalého františkánského kláštera bývá přes zimu uzavřená, a tak první návštěvníky vítá až nyní. Najdete zde celou řadu obrazů, soch a dalších uměleckých děl, z nichž mnohá by obstála v celoevropské konkurenci. Vrcholem návštěvy je “klenotnice“, kde najdete ta nejcennější umělecká díla, liturgické předměty a roucha. Za pozornost stojí také původní gotické fresky v kapli sv. Barbory nebo nejstarší dochovaná skříň v Čechách. V současné době, až do 29. května je navíc v muzeu výstava Současné sakrální umění – kresba, malba, plastika. Otevřeno je denně kromě pondělí od 10 do 18 hodin.
 

Loosovy interiéry

Loosovy interieryV Plzni můžete navštívit tři prohlídkové trasy, které vás provedou po čtyřech nově zpřístupněných interiérech od světoznámého architekta Adolfa Loose. Každý z nich je jiný, za návštěvu ale rozhodně stojí všechny, byt manželů Krausových, byt doktora Vogla, Brummelův dům i Semlerova rezidence. V průběhu zimní sezony se komentované prohlídky konaly každý čtvrtek a sobotu, od dubna je možné si zakoupit vstupenku i na neděli
 

Velká a Stará synagoga

Velká synagogaKaždá z plzeňských synagog nabízí svým návštěvníkům něco jiného. Velká synagoga, čtvrtá největší na světě a po budapešťské synagoze druhá největší v Evropě, na všechny příchozí působí svým impozantním prostorem. Vzhledem ke své velikosti i výšce věží je jednou z historických dominant Plzně. Stará synagoga je naopak skrytá ve vnitrobloku jednoho z domů ve Smetanových sadech, nedaleko Velkého divadla. Po čtyřleté rekonstrukci můžete uvnitř obdivovat bohatou výmalbu. V patře se nachází expozice věnovaná historii židů v Plzeňském kraji, jejich zvykům a tradicím. Otevřeno je denně kromě soboty a židovských svátků od 10 do 18 hodin.
 

Katedrála sv. Bartoloměje

Zatímco věž katedrály sv. Bartoloměje, tedy „Plzeňská věž, co převyšuje kopce“, je návštěvníkům přístupná celoročně každý den od 10 do 18 hodin, vstup do samotného interiéru je omezený. Od dubna je katedrála přístupná od středy do soboty od 10 do 16 hodin. Hlavními klenoty gotické katedrály jsou Plzeňská madona a Štemberská kaple.
 

DinoPark a zoo

Dinopak PlzeňPlzeňský DinoPark najdete v těsném sousedství místní zoologické a botanické zahrady. Přes zimu spí místní exponáty zimním spánkem, ale od dubna do října otevírá tento unikátní zábavní park své brány malým i velkým návštěvníkům každý den. Najdete zde obří modely dinosaurů, z nichž některé se pohybují, paleontologické hřiště i 3D kino.

S dubnem se také změnila otevírací doba v sousední zoo, která přechází na letní provoz a je otevřená každý den od 8 do 18 hodin.
 

Hrad Radyně

Přestože se zřícenina hradu Radyně nachází několik kilometrů za Plzní, její silueta patří k jejím symbolům. Z věže Radyně je navíc na Plzeň překrásný výhled. V dubnu a květnu je hrad otevřen o víkendech a svátcích od 10 do 18 hodin, od června do srpna každý den mimo pondělí.
 

Meditační zahrada

Meditační zahradaJedna z nejkrásnějších zahrad v Plzni Meditační zahrada s Památníkem obětem zla se návštěvníkům otevřela od poloviny dubna a navštívit ji je možné až do poloviny října, vždy od středy do neděle mezi 10. a 17. hodinou.

Zahradu vybudoval na pozemku svých rodičů politický vězeň Luboš Hruška. Klidné a přívětivé prostředí zahrady, ve které najdete stovky vzácných jehličnanů, láká k procházkám i odpočinku. Součástí zahrady je také kaple sv. Maxmiliána Kolbeho.
Meditační zahrada Plzeň

Meditační zahrada Plzeň

Meditační zahrada Plzeň je životním dílem politického vězně L. Hrušky, který v rekreačním území na jižním okraji Plzně vybudoval areál výjimečné krásy a harmonie. Zahrada s monumentální Křížovou cestou a kaplí M. Kolbeho je místem pro odpočinek i zamyšlení.

Muzeum církevního umění plzeňské diecéze

Muzeum církevního umění plzeňské diecéze

V Plzni v rekonstruovaných prostorách bývalého františkánského kláštera vzniklo nové muzeum, které vystaveným souborem křesťanských reálií seznamuje návštěvníka se světem křesťanů. Prezentovaná díla a předměty patří k tomu nejlepšímu, co se v západních Čechách zachovalo.

Stará synagoga v Plzni

Stará synagoga v Plzni

První novodobá plzeňská synagoga je ukrytá ve vnitrobloku mezi dnešní Americkou třídou a Smetanovými sady. V letech 2010 – 2014 prošla důkladnou rekonstrukcí. Největším lákadlem je nově pozlacený svatostánek Aron HaKodeš.

Katedrála sv. Bartoloměje v Plzni

Katedrála sv. Bartoloměje v Plzni

Dominantou náměstí Republiky v Plzni je zcela určitě katedrála sv. Bartoloměje. Chrám je zřetelný již z dálky se svou téměř 103 m vysokou věží. Klenotem chrámu je Šternberská kaple z první poloviny 16. století, která sloužila jako rodinná hrobka.

Loosovy interiéry v Plzni – cenné bohatství evropské architektury 20. století

Loosovy interiéry v Plzni – cenné bohatství evropské architektury 20. století

Adolf Loos (1870 – 1933) je považován za nejvýznamnějšího středoevropského architekta první třetiny 20. století. Na přelomu 20. a 30. let Adolf Loos v Plzni často pobýval. V Plzni Adolf Loos realizoval přestavbu tzv. Brummelova domu (Husova 58) a 13 bytových interiérů.

Hrad Radyně s pohádkovou expozicí

Hrad Radyně s pohádkovou expozicí

Dominantou celého Plzeňska je zřícenina hradu Radyně. Dnes na Radyni láká především pohádková expozice v hradní věži s tajemnými bytostmi z pověstí o hradu.

Zoo Plzeň – docela jiný svět

Zoo Plzeň – docela jiný svět

Pozornost si zaslouží zejména pavilon Tajemný svět africké noci, výběhy šimpanzů a lvů, kolekce plazů či ostrov lemurů. Součástí zoo je statek Lüfnerka s kolekcí domácích zvířat, africká restaurace Kiboko a také jedinečný DinoPark s modely pravěkých zvířat v životní velikosti.

Velká synagoga v Plzni – třetí největší na světě

Velká synagoga v Plzni – třetí největší na světě

Velká synagoga je největší synagogou v České republice, druhou největší v Evropě a třetí největší na světě. Velkolepá stavba postavená v maursko-románském slohu se zajímavými interiéry slouží dnes i jako koncertní a výstavní sál.