Úvod > Kalendář akcí > Společenské akce > Svíce pro naše zemřelé v katedrále sv. Bartoloměje v Plzni
Společenské akce

Svíce pro naše zemřelé v katedrále sv. Bartoloměje v Plzni

Na den Památky všech zemřelých 2. 11. 2016 zve plzeňský biskup Tomáš Holub do katedrály sv. Bartoloměje všechny, kteří ztratili někoho blízkého. Od 18 hodin zde bude možnost zapálit za něj svíčku, ztišit se a vyjádřit vděčnost za dar života.
V rámci večera s názvem Svíce pro naše zemřelé se plzeňskou katedrálou rozezní varhanní hudba. V klidné atmosféře bude moci každý  zapálit svíčku za své zemřelé a napsat jejich jména na lístky, které biskup Tomáš Holub osobně předá komunitě trapistických mnichů v klášteře v Novém Dvoře. Ti pak tyto prosby – za živé i zemřelé – vloží  do svých modliteb.
 
Plzeňský biskup Tomáš Holub, který bude celým večerem provázet, se jako vojenský kaplan nejednou setkal tváří v tvář smrti a musel se naučit s takými okamžiky vypořádat: „Jedny z mých nejtěžších, ale i nejhlubších zkušeností jako vojenského kaplana byly chvíle, kdy jsme ztratili někoho z našich kolegů. Domnívám se, že tento smutek je nesmírně důležité vyjádřit symbolem, který nás spojí s lidmi, po nichž se nám stýská; který přesáhne všednost a znovu nás tak otevře naději. A to je důležité pro každého z nás, proto zvu všechny, věřící i nevěřící, aby si přišli do katedrály zapálit svíčku a uctít památku zesnulých.“
 
V průběhu večera promluví také Martina Špinková, zakladatelka domácího hospice Cesta domů se zamyšlením na téma: Jsme konečné bytosti? „Jedna otázka, která asi nemá jednu odpověď. Počítáme s tím, že k našemu životu patří i jeho závěr, který jej teprve učiní celým? A počítáme zároveň s tajemstvím věčnosti? Dvě krátká zamyšlení jedné konečné bytosti nad jednou věčnou otázkou,“ uvádí M. Špinková svoji promluvu.
 
Mniši z řehole svatého Benedikta – známější pod názvem trapisti – v sobě vyváženě pojí společný život a nezávislost, práci a modlitbu, chudobu, avšak nikoli nouzi, ticho, prostor a přísnou samotu, jež umožňují směřovat k Bohu v bratrské atmosféře. Klášter v Novém Dvoře byl nově zrekonstruován v roce 2002, kdy sem přišli trapisti z mateřského opatství Sept Fons ve Francii. Bratři zde vstávají ve 3.00 a den naplňují především modlitbou a prací. Chovají ovce, hospodaří v lese, vyrábí hořčici a přírodní kosmetiku.

Provozovatel

Římskokatolická farnost

Náměstí Republiky 234/35
301 14 Plzeň
Tel.:
+420 377 223 112
Tel.:
+420 602 487 657
Email:
rkfplzen@volny.cz
WWW:
www.katedralaplze...
GPS:
49,747676 13,376611
 
Region:
Plzeňský kraj
Oblast:
Plzeň a okolí
Město:
Plzeň
Tipy na výlet:
Plzeň a okolí
 

Časová náročnost

0,5 hodiny

 
 

Plzeňské farmářské trhy 2022

Na Plzeňských farmářských trzích můžete ochutnat a zakoupit velmi kvalitní, autentické, místní (tuzemské) potraviny pěstované a zpracovávané s láskou a respektem k zákazníkům, kterým jsou určeny. Plzeňské farmářské trhy se konají vždy v sobotu od 8 do 12 hodin.
Plzeň, Plzeňský kraj

Adventní prohlídky katedrály sv. Bartoloměje v Plzni

Vydejte se v předvánočním čase na speciální adventní prohlídky katedrály sv. Bartoloměje v Plzni. Kromě komentované prohlídky interiéru, kde budete obdivovat nádherná vitrážová okna a jiné skvosty, se následně na náměstí Republiky dozvíte i zajímavé informace o vánočních tradicích a zvycích.
Plzeň, Plzeňský kraj

Ježíškova pošta v Plzni

V adventním čase bude v mázhauzu plzeňské radnice po roce opět úřadovat vánoční pošták.
Plzeň, Plzeňský kraj

Šlechta pod maskou

V mázhauzu domu U Zlatého slunce v Plzni, tedy v budově sídla plzeňského pracoviště Národního památkového ústavu, je od 10. října 2022 instalována panelová výstava s názvem
Plzeň, Plzeňský kraj

Katedrála sv. Bartoloměje v Plzni

Dominantou náměstí Republiky v Plzni je zcela určitě katedrála sv. Bartoloměje. Chrám je zřetelný již z dálky se svou téměř 103 m vysokou věží. Klenotem chrámu je Šternberská kaple z první poloviny 16. století, která sloužila jako rodinná hrobka.
Plzeň, Plzeňský kraj

Muzeum strašidel v Plzni

Jedinečnou expozici strašidel a pohádkových bytostí z Plzně a Plzeňského kraje najdete v Muzeu strašidel na náměstí Republiky. S úsměvem a nadsázkou nahlédnete do světa pohádek a kouzel zapomenutých časů staré Plzně a okolí.
Plzeň, Plzeňský kraj

Radnice na náměstí Republiky v Plzni

Renesanční radnice postavená podle plánů italského stavitele Giovanniho de Statia je jedním z klenotů města Plzně. Budova, která patří mezi dominanty plzeňského náměstí Republiky, byla postavena v letech 1554–1559.
Plzeň, Plzeňský kraj

Galerie Jiřího Trnky – Unie výtvarných umělců v Plzni

Galerie Jiřího Trnky je výstavní síní občanského sdružení Unie výtvarných umělců plzeňské oblasti.
Plzeň, Plzeňský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Terraza Plzeň

Zastavte se na lahodné drinky, vynikající kávu, domácí dezerty, víno od producenta filmového hitu "3 bobule" a světově proslulé čepované pivo z Plzně. Vychutnejte si jedinečný pohled na centrum Plzně z ptačí perspektivy!
Plzeň, Plzeňský kraj

Pension v Solní v Plzni

Ubytování v centru Plzně v atraktivním historickém domě.
Plzeň, Plzeňský kraj

Restaurace Švejk – restaurant U pětatřicátníků

Navštivte Švejk restaurantu U Pětatřicátníků a vychutnejte si tradiční českou kuchyni.
Plzeň, Plzeňský kraj

Univerzitní kavárna Družba v Plzni

Univerzitní kavárna Družba je otevřena pro veřejnost, ale poskytuje také zázemí pro nejrůznější přednášky, kulturní a studentské aktivity. Kavárna především plní roli prostoru pro vzájemné setkávání studentů, akademiků, umělců, aktivistů. Kavárnu najdete na rohu Sedláčkovy a Riegrovy ulice.
Plzeň, Plzeňský kraj