!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Dvořákova Praha nabízí maximální zážitky i bezpečí pro diváky
Dvořákova Praha nabízí maximální zážitky i bezpečí pro diváky
"> "> "> "> "> "> dvorak.JPG ">
Zážitky

Dvořákova Praha nabízí maximální zážitky i bezpečí pro diváky

Vydáno 10. září 2020
Pražské Rudolfinum hostí od 4. do 20. září 2020 další ročník festivalu Dvořákova Praha. Zachována zůstává hlavní dramaturgická linka s mimořádným důrazem na hudbu Antonína Dvořáka, role interpretů se letos ujímají téměř výhradně čeští umělci. Podtitulem aktuálního ročníku se proto stalo motto „Češi hrají (nejen) Čechům“.
dvořákova prahaV březnu tohoto roku se vzhledem ke všeobecné nejistotě mohla jevit jako nejjednodušší varianta festival zrušit. Organizátoři se však s takovým řešením nechtěli smířit - Praha by tím přišla o živou kulturu, o možnost kontaktu umělců s diváky a o skvělé zážitky. Dramaturgie festivalu v přípravách vytrvala a povedlo se jí sestavit atraktivní program letošní Dvořákovy Prahy, který navzdory okolnostem již probíhá.

Výhoda festivalu spočívá v tom, že se v našem "národě muzikantů" vyskytuje celá řada světově renomovaných umělců. Takže z hlediska interpretačních zážitků nejsou diváci nijak ochuzeni. Jmenujeme-li jen namátkou – Česká filharmonie, Collegium 1704, Ivo Kahánek, Lukáš Vondráček, Jakub Hrůša – ti všichni a mnozí další se letos setkají s publikem u skladeb Antonína Dvořáka, Ludwiga van Beethovena nebo Josefa Suka.


Letošnímu programu dominuje Dvořákovo klavírní dílo

dvořákova praha klavírV programu jsou dále zastoupeni dirigenti Semjon Byčkov, Tomáš Netopil, Petr Altrichter nebo Jiří Rožeň, v rolích sólistů a zároveň uměleckých vedoucích těles pak Radek Baborák nebo Josef Špaček. Vystoupí také vynikající čeští klavíristé od Lukáše Vondráčka, Iva Kahánka, Martina Kasíka, Dua Ardašev až po nastupující hvězdu Marka Kozáka. Jako sólisté se na festivalu představí ještě například Jana Boušková, Tomáš Jamník, Václav Petr, Jan Mráček, Kateřina Kněžíková, Simona Šaturová nebo Jan Martiník. Vedle rezidenčního orchestru České filharmonie se představí Collegium 1704 pod vedením Václava Lukse, PKF – Prague Philharmonia nebo Česká Sinfonietta.

Letošní program klade důraz na klavírní dílo Antonína Dvořáka. Za mimořádné pořadatelé například označují provedení obou řad Slovanských tanců v původní verzi pro čtyřruční klavír v podání Dua Ardašev. Souborné provedení Dvořákových skladeb pro sólový a čtyřruční klavír pak zajistí dva recitálové večery a klavírní maraton.

Přijďte s dětmi na Rodinný den

dvořákova praha Rodinný denDoprovodný program, jak už je tradicí, nabídne Rodinný den. Ten letošní se bude konat v sobotu 12. září od 13:00 do 16:30 v Rudolfinu. Čeká vás série koncertů na venkovním pódiu, dílny pro děti ve foyer a saloncích a ve dvou koncertech v Sukově a Dvořákově síni se představí nejlepší účastníci soutěže Concertino Praga (vstup se vstupenkou).

Ve čtyřech hudebně dramatických a výtvarných dílničkách se děti seznámí s Americkým kvartetem Antonína Dvořáka. O hudební doprovod na venkovním pódiu (na schodech Rudolfina) se postará Dětský pěvecký sbor Českého rozhlasu, Big Band VOŠ konzervatoře Jaroslava Ježka a Ondřej Ruml s Epoque Quartetem vedeným Janem Kučerou.
 

Na festival v roušce

dvořákova praha koncertVšechny koncerty i doprovodné akce festivalu jsou pořádány v souladu s mimořádným opatřením vydaným Ministerstvem zdravotnictví. Všechny dosud prodané vstupenky zůstávají v platnosti. Stavební dispozice budovy Rudolfina umožňuje často citovaný sektorový provoz.

Držitelé vstupenek budou o pravidlech informováni e-mailem, vše bude také pravidelně aktualizováno na webových stránkách a na facebookovém profilu festivalu. V prostorách Rudolfina je nutné mít nasazenu roušku.
Rudolfinum - budova dvou múz a sídlo České filharmonie

Rudolfinum - budova dvou múz a sídlo České filharmonie

V 19. století postrádala Praha opravdu reprezentativní i kapacitou vyhovující prostory pro potřeby symfonického orchestru a pro umístění obrazárny. Proto vznikl záměr postavit budovu, která by tyto dvě potřeby uspokojila a zároveň by ilustrovala ekonomický i kulturní rozvoj českého národa.