!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Dobrý den, majore Gagarine – od letu prvního člověka do vesmíru uplynulo 60. let
Dobrý den, majore Gagarine – od letu prvního člověka do vesmíru uplynulo 60. let
"> "> "> "> ">
Zážitky

Dobrý den, majore Gagarine – od letu prvního člověka do vesmíru uplynulo 60. let

Vydáno 7. dubna 2021
Jurij Gagarin spatřil 12. dubna 1961 jako vůbec první člověk Zemi z vesmíru, což se stalo jednou z nejvýznamnějších událostí lidstva. V kosmické lodi Vostok 1 jedenkrát obletěl naši planetu a v pořádku se vrátil na zem. Letos od této události uplyne již 60 let. Po celém světě se ve výroční datum koná „Gagarinova noc“ – řada akcí popularizujících historii letů do vesmíru i současnou kosmonautiku. U nás se můžeme těšit na řadu on-line pořadů, televizní vysílání věnované Gagarinovi a několik akcí v našich hvězdárnách a planetáriích – například rekonstrukci Gagarinova letu anebo Dny jihomoravské kosmonautiky.
Jurij GagarinSovětský kosmonaut Jurij Alexejevič Gagarin (27letý major sovětského letectva) ke svému kosmickému letu odstartoval 12. dubna 1961 v lodi Vostok 1 z kosmodromu Bajkonur, v dnešním Kazachstánu. Obletěl Zemi a po 108 minutách přistál. Asi minutu po startu dosáhl stoj přetížení 3-4 G, které se postupně snižovalo. Gagarin je snášel dobře, pouze puls mu vzrostl z 64 na 150 úderů za minutu. Ve 14. minutě letu Gagarin pocítil stav beztíže. V průběhu letu udržoval spojení s řídicím střediskem, zapisoval svá pozorování a pocity (celou dobu se cítil výborně), a když mu „uplavala“ tužka, diktoval na záznam. V 57. minutě loď dosáhla maximální výšky, 327 km. Gagarin trochu pojedl, napil se a začal se chystat na návrat.

vostokSestup však neprobíhal tak idylicky, jak jej sovětští inženýři naplánovali. Motor Vostoku zbrzdil loď, nepracoval však plánovanou dobu, a řídící systém lodi proto neoddělil přístrojový úsek od kabiny. Loď navíc začala rotovat. Po dlouhých 10 minutách automatika přístrojový úsek konečně odstřelila, loď se stočila potřebným směrem a rotace ustala. Pak už sestup probíhal normálně, teplota ochranného štítu dosáhla 2000 °C a přetížení 10 G. Ve výšce 7 km se odstřelil poklop průlezu, pilot byl katapultován a přistál na padáku vedle kabiny u vesnice Smelovka. Po příletu Gagarin prohlásil: „Když jsem v kosmické lodi obletěl Zemi, viděl jsem, jak je naše planeta krásná. Lidé, chraňme a rozmnožujme tuto krásu, ale neničme ji!“.


Cesta do Československa a poslední let Hrdiny Sovětského svazu

Jurij GagarinGagarinův let do vesmíru trval 108 minut, po ní následovalo přijetí v Moskvě a dlouhá řada zahraničních cest. Ta první z nich zavedla Jurije Gagarina s manželkou Valjou 28. a 29. dubna 1961 do Československa.

Bohužel, celosvětovou slávu Gagarin neunesl. Dříve příjemný a skromný mladý muž postupně propadal bujným pijatikám, pletkám s mladými ženami a rychlým autům. Přesto si přál znovu letět do vesmíru, nebo se alespoň vrátit do kabiny vojenského letadla. V březnu 1964 začal Jurij Gagarin studovat moskevskou vojenskou Žukovského akademii. Pochopil, že bez dalšího vzdělání nemá šanci se do kabiny kosmické lodě vrátit.

Jurij GagarinStudium ukončil v únoru 1968 a hned následující měsíc se vrátil do kokpitu vojenské stíhačky. Létal ale zatím pouze s instruktorem na dvoumístné stíhačce MiG-15UTI. Tak tomu bylo i ve středu 27. 3. 1968, kdy měl na dopoledne naplánován let, ze kterého už se ale nevrátil. Trosky letounu byly nalezeny o několik hodin později 65 km od letiště u vesnice Novoselovo. Jednoznačný důvod tragické havárie se nikdy nepodařilo zjistit. „Kosmonaut č. 1“ byl pohřben na čestném pohřebišti u Kremelské zdi v Moskvě.

Po Juriji Gagarinovi je pojmenován i kráter na odvrácené straně Měsíce a také planetka (1772) Gagarin.
 

Jaké pořady se k výročí chystají?

Jurij GagarinVe výroční datum se u nás i ve světě koná „Gagarinova noc“ – řada akcí popularizujících historii letů do vesmíru i současnou kosmonautiku. V Brně se konají Space Days – Dny jihomoravské kosmonautiky, a to od 8. do 12. dubna. Jde o počin Hvězdárny a planetária Brno. Pro zájemce je připravena výstava Člověk ve vesmíru na náměstí Svobody, on-line přednáška o novinkách z kosmonautiky, scénické čtení, vysílání minutu po minutě i návštěva Orchestru Gustava Broma s legendární písničkou „Dobrý den, majore Gagarine“.
 
Jurij GagarinV pondělí 12. dubna připomene Gagarinovu historickou misi pražské Planetárium, a to od 18 hodin živě komentovanou rekonstrukcí prvního letu do vesmíru, při které bude použit model kosmické lodi Vostok 1 ve skutečné velikosti i s kosmonautem na palubě. Replika přistávací kabiny lodi Vostok ve stavu těsně před tím, než se kosmonaut katapultoval, je celoročně vystavena ve foyer pražského planetária.
 
První let člověka do vesmíru můžete prožít i u televizních obrazovek: ČT2 uvede v sobotu 10. 4. ve 20:00 a v úterý 13. 4. 2021 ve 13:05 životopisný dramatický film „Jurij Gagarin, první člověk ve vesmíru“. Pořad bude k dispozici od 13. 4. i na ČT online. Na Prima ZOOM poběží pořad "Jak Rusko vyhrálo vesmírný závod". První z nich stanice vysílá 12. 4. ve 22:10 a druhý díl pak 19. 4. 2021 ve stejném čase. Úžasnou podívanou nabídne i pohled na dubnové nebe - po polovině měsíce můžeme očekávat meterologický roj lyridy a superúplněk.
Hlavu vzhůru! Noční obloha v dubnu nabízí superúplněk i Lyridy

Hlavu vzhůru! Noční obloha v dubnu nabízí superúplněk i Lyridy

I v této složité době má pro vás Kudy z nudy povzbuzující výzvu: Hlavu vzhůru! A to nejen pouze symbolicky – na noční obloze se budou dít v průběhu dubna velice zajímavé věci. Za jasných večerů si nebude možné nevšimnout superúplňku stejně tak, jako atraktivních Lyrid komety C/1861 G1 Thatcher, která přilétá pravidelně k Zemi už 2 600 let. Zároveň si letos v dubnu připomeneme 60. výročí letu prvního člověka do vesmíru.

Dubnový superúplněk

27.4.
28.4.
Dubnový superúplněk

Na noční obloze bude možné dne 27. dubna 2021 pozorovat tzv. superúplněk. Měsíc se na své oběžné dráze dostane do přízemí, tedy do bodu nejblíže k planetě Zemi. Bude tak oproti běžným úplňkům zhruba o 13 procent větší, především ale bude zářit jasněji.

Hvězdárna a planetárium Brno - dotkněte se hvězd

Hvězdárna a planetárium Brno - dotkněte se hvězd

Přímo v centru Brna, v malebném parku Kraví hory, leží Hvězdárna a stereoskopické planetárium. Po celý rok nabízí řadu poutavých pořadů pro veřejnost a romantikou dýchají i večerní pozorování skutečné hvězdné oblohy dalekohledy. Zdejší digitárium je jedno z nejmodernějších v Evropě.

Planetárium Praha

Planetárium Praha

Planetárium Praha patří k největším na světě a je u nás jediné svého druhu. Hlavním sálem je Cosmorama o průměru 23,5 m pro 210 diváků. Kopule se nad sálem klene do výšky 15 metrů. Projekční plocha je největší v České republice a chlubí se také největším rozlišením obrazu v Evropě!