Úvod > Aktuality > Hlavu vzhůru! Noční obloha na přelomu března a dubna nabízí Venuši i Lyridy
Hlavu vzhůru! Noční obloha na přelomu března a dubna nabízí Venuši i Lyridy
"> "> "> "> ">

Hlavu vzhůru! Noční obloha na přelomu března a dubna nabízí Venuši i Lyridy

Vydáno 27. března 2020 Příroda
I v této složité době má pro vás Kudy z nudy povzbuzující výzvu: Hlavu vzhůru! A to nejen pouze symbolicky – na noční obloze se budou dít na konci března a v průběhu dubna velice zajímavé věci. Za jasných večerů si nelze nevšimnout Venuše, která jako velice jasná Večernice září nad jihozápadem. A brzy se k ní přidá i srpek Měsíce. Duben pak přinese atraktivní Lyridy komety C/1861 G1 Thatcher, která přilétá pravidelně k Zemi už 2600 let.
měsíc a hvězdaMezi astronomické zajímavosti patří nyní jasně zářící Venuše, letos jsou podmínky k jejímu pozorování bezkonkurenčně nejlepší za poslední léta, stejně dobře pozorovatelná bude zas až v roce 2028. V sobotu 28. března 2020 se k planetě na obloze přidá srpek Měsíce, přičemž oba objekty najdete v blízkosti hvězdokup Plejády a Hyády v souhvězdí Býka. K unikátnímu pohledu bude milovníky noční oblohy lákat 3. duben 2020. Právě v tento páteční večer se jasná večernice na nebi octne přímo v úchvatné hvězdokupě Plejády a poskytne jeden z nejfotogeničtějších pohledů k nebi v celém roce.

venušeS příchodem dubna se můžete těšit na meteorický roj Lyridy, který je prvním jarním rojem, který lze velmi snadno pozorovat. Přinese je od 14. do 30. dubna mateřská kometa C/1861 G1 Thatcher a nejlépe pozorovatelné budou v druhé polovině noci 21. - 22. dubna 2020. Milovníkům hvězdného nebe tak určitě stojí za to si ráno přivstat, svítat bude v 5:40 hodin. Noční pozorování bude navíc zcela ideální, protože couvající Měsíc bude pouhý den před novem. Lze očekávat cca 18 meteorů za hodinu.
Jizerská oblast tmavé oblohy – nejtemnější místo v České republice

Jizerská oblast tmavé oblohy – nejtemnější místo v České republice

Jizerská oblast tmavé oblohy zaujímá území o rozloze necelých 75 km2. Tato rezervace tmy se nachází v téměř neobydlené, od velkých měst dostatečně vzdálené části Jizerských hor. Rozkládá se podél horního toku řeky Jizery na území Čech a Polska. Jedná se o oblast nejhustší tmy u nás.

Beskydská oblast tmavé oblohy

Beskydská oblast tmavé oblohy

Beskydská oblast tmavé oblohy se nachází na Česko – Slovenské hranici se středem kolem obcí Staré Hamry a Bílá. Její rozloha je 308 km². Na noční obloze v Beskydech lze pozorovat řadu zajímavých jevů, mezi které patří například Mléčná dráha, zodiakální světlo nebo na zemi foskoreskující houby.

Manětínská oblast tmavé oblohy

Manětínská oblast tmavé oblohy

Stranou ruchu měst, na pomezí Plzeňska a Karlovarska, leží polozapomenutý kout naší země. Díky řídkému osídlení a venkovskému charakteru se oblast vyznačuje v rámci ČR výjimečně malým množstvím světelného smogu, zachovalým nočním prostředím a velmi dobrými podmínkami pro pozorování noční oblohy.