!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Hlavu vzhůru! Noční obloha v dubnu nabízí superúplněk i Lyridy
Hlavu vzhůru! Noční obloha v dubnu nabízí superúplněk i Lyridy
"> "> "> "> "> "> ">
Příroda

Hlavu vzhůru! Noční obloha v dubnu nabízí superúplněk i Lyridy

Vydáno 28. března 2021
I v této složité době má pro vás Kudy z nudy povzbuzující výzvu: Hlavu vzhůru! A to nejen pouze symbolicky – na noční obloze se budou dít v průběhu dubna velice zajímavé věci. Za jasných večerů si nebude možné nevšimnout superúplňku stejně tak, jako atraktivních Lyrid komety C/1861 G1 Thatcher, která přilétá pravidelně k Zemi už 2 600 let. Zároveň si letos v dubnu připomeneme 60. výročí letu prvního člověka do vesmíru.
měsíc a hvězdaMěsíc nyní dorůstá od čtvrti k úplňku. Nad jihozápadem je vidět Mars v souhvězdí Býka. Ráno nad jihovýchodem pomalu vychází Saturn a Jupiter. Oblohu ozdobila poměrně jasná nova v souhvězdí Kasiopei.

Během dubna 2021 nás pak čeká každoroční roj meteoritů zvaných Lyridy. Lyridy jsou mezi meteorickými roji každoročním uvítáním do jara. Zejména v časných hodinách, kdy souhvězdí Lyry vrcholí, bývá možnost patřit i bolidy. Běžná hodinová frekvence v maximu dosahuje 20 meteorů za hodinu, ale výjimečně stoupá i k několikanásobku běžné frekvence. Nejaktivnější budou 16. - 25. dubna; maximum se pak očekává okolo 22. dubna 2021. Milovníkům hvězdného nebe tak určitě stojí za to si ráno přivstat, svítat bude v 5:40 hodin. Mateřskou kometou roje je periodická kometa C/1861 G1 Thatcher, kterou objevil 4. dubna roku 1861 americký profesor a astronom Albert E. Thatcher a která se ke Slunci vrací každých 415 let. Zatímco na Thatcherovu kometu budou muset pozemšťané čekat až do roku 2276, meteory z jejího prachu uvolněném při průletech kolem Slunce nám ji připomínají každoročně.

superúplněkBěhem měsíce nastane také první z letošních superúplňků. O superúplňku se mluví v situaci, kdy se sejdou dvě okolnosti najednou: Měsíc je v úplňku a zároveň je na své dráze kolem Země nejblíž, v tzv. přízemí. Je pak zhruba o desetinu průměru větší a svítí více. V roce 2021 se k superúplňku přiblížíme dvakrát – v dubnu a květnu. Dne 27. 4. 2021 Měsíc dosáhne úplňku v 5:32, o necelých jedenáct hodin později se ocitne vpřízemí (357 373 km).
 

Od letu prvního člověka do vesmíru uplyne 60. let

Jurij GagarinMezi významné vesmírné události můžeme počítat i 60. výročí letu prvního člověka do vesmíru. Jurij Gagarin 12. dubna 1961 v kosmické lodi Vostok 1 jedenkrát obletěl Zemi.

Ve výroční datum se u nás i ve světě koná „Gagarinova noc“ – řada akcí popularizujících historii letů do vesmíru i současnou kosmonautiku. Gagarin strávil ve vesmíru, tedy nad dohodnutou hranicí 100 km nad povrchem Země, přibližně 1,5 hodiny. Celý let trval 108 minut a v jeho závěru se kosmonaut z lodi Vostok katapultoval a přistál na padáku – loď ještě nedokázala dostatečně měkce dosednout na povrch Země.

Replika přistávací kabiny lodi Vostok ve stavu těsně před tím, než se kosmonaut katapultoval, je vystavena ve foyer pražského planetária.
Dubnový superúplněk

27.4.
28.4.
Dubnový superúplněk

Na noční obloze bude možné dne 27. dubna 2021 pozorovat tzv. superúplněk. Měsíc se na své oběžné dráze dostane do přízemí, tedy do bodu nejblíže k planetě Zemi. Bude tak oproti běžným úplňkům zhruba o 13 procent větší, především ale bude zářit jasněji.

Jizerská oblast tmavé oblohy – nejtemnější místo v České republice

Jizerská oblast tmavé oblohy – nejtemnější místo v České republice

Jizerská oblast tmavé oblohy zaujímá území o rozloze necelých 75 km2. Tato rezervace tmy se nachází v téměř neobydlené, od velkých měst dostatečně vzdálené části Jizerských hor. Rozkládá se podél horního toku řeky Jizery na území Čech a Polska. Jedná se o oblast nejhustší tmy u nás.

Beskydská oblast tmavé oblohy

Beskydská oblast tmavé oblohy

Beskydská oblast tmavé oblohy se nachází na Česko – Slovenské hranici se středem kolem obcí Staré Hamry a Bílá. Její rozloha je 308 km². Na noční obloze v Beskydech lze pozorovat řadu zajímavých jevů, mezi které patří například Mléčná dráha, zodiakální světlo nebo na zemi foskoreskující houby.

Manětínská oblast tmavé oblohy

Manětínská oblast tmavé oblohy

Stranou ruchu měst, na pomezí Plzeňska a Karlovarska, leží polozapomenutý kout naší země. Díky řídkému osídlení a venkovskému charakteru se oblast vyznačuje v rámci ČR výjimečně malým množstvím světelného smogu, zachovalým nočním prostředím a velmi dobrými podmínkami pro pozorování noční oblohy.