Úvod > Aktuality > Nocí ke hvězdám: západočeské kláštery zvou na letní Monastýrování
Nocí ke hvězdám: západočeské kláštery zvou na letní Monastýrování
"> "> "> "> "> ">
Památky

Nocí ke hvězdám: západočeské kláštery zvou na letní Monastýrování

  • Vydáno25. července 2022
Zvláštní slovo monastýr označuje pravoslavný klášter a zaznívá i v názvu letní akce, kterou připravují ve dnech 29. a 30. července 2022 bývalé kláštery Kladruby a Plasy ve spolupráci s funkčním premonstrátským klášterem Teplá. Všechna tři místa lákají na prohlídky prostor, které se otvírají jen výjimečně, i na atraktivní noční prohlídky spojené s luštěním tajenky.
Mimořádné, tematicky zaměřené prohlídky čekají zájemce v pátek 29. a sobotu 30. července 2022. V letošním roce máte opět jedinečnou příležitost prohlédnout si kláštery Kladruby, Plasy a klášter premonstrátů Teplá nezvyklým pohledem během speciálních, tematicky zaměřených prohlídek, tzv. "Monastýrování".

Akce probíhá zároveň ve všech třech klášterech (Kladruby, Plasy a Teplá). Obzvlášť pilní cestovatelé dokonce mohou získat jednu prohlídku zdarma. Jak? Stačí správně vyluštit tajenku a je to! Při první návštěvě získáte speciální hrací kartu s razítkem, při návštěvě druhého kláštera přibude druhé razítko a tím máte nárok na volný vstup na jednu prohlídkovou trasu do třetího z klášterů zdarma. Dodejme ještě, že speciální prohlídky je dobré rezervovat předem a že se vám budou hodit jak dobré boty, tak baterky.
 

Klášterní kostel kladrubského kláštera

Klášter Kladruby29. a 30. července proběhnou tradiční prohlídky kladrubského kláštera se soutěží – Nocí ke hvězdám. V klášterním kostele bude připravena hra s tajenkou, která vám pomůže vnímat detaily, které vám během běžné denní návštěvy mohou uniknout.

Klášterní kostel si můžete prohlédnout po zakoupení vstupenky volně bez průvodce v pátek 29.7. od 19.00 do 24.00 hodin a v sobotu 30.7. od 20.00 do 24.00 hodin a vyluštit si při tom tajenku. Od 20.00, 21.00, 22.00 a 23.00 proběhne v kostele krátký výklad o historii kláštera, který vám může pomoci při luštění. V sobotu 30.7.2022 je začátek akce posunut na 20:00 hodin (v kostele probíhá od 18.00 do cca 19.30 koncert v rámci festivalu Kladrubské léto).
 

Nocí ke hvězdám v Plasích

plasyJen o tomto víkendu se můžete podívat do nočních prostor konventu v Plasích, hledat kódy, luštit tajenku a v případě úspěchu získat volný vstup na tu samou akci i v dalších dvou klášterech, kde si hru dohrajete.

Konvent v Plasích bude zpřístupněn od 19 do 24 hodin formou prohlídek bez průvodce – bude tedy jen na vás, kolik času z daného večera zde strávíte. Vstupné na prohlídku stojí 200 Kč za osobu.
 

Monastýrování v klášteře Teplá

Poslední červencový víkend pro vás bude otevřen také klášter Teplá, který pro vás již tradičně připravil neobvyklé večerní prohlídky, při nichž si můžete v nasvícených interiérech vlastním tempem a vlastní cestou prohlédnout vybrané části klášterních staveb.

Po oba večery bude v Hroznatově akademii kláštera v Teplé otevřeno od 19:00 do 24:00. Připojit se můžete kdykoli, rezervace není nutná. Vstupné do objektu stojí 200 Kč. Návštěvu si můžete zpestřit hledáním tajenky, která je skryta v detailech třech budov. Odznak získaný za správné vyluštění části tajenky na jednom místě slouží, jako volná vstupenka do dalšího z klášterů po obě dvě noci, abyste si tajenku mohli doluštit.
Národní technické muzeum – Centrum stavitelského dědictví v Plasích

Národní technické muzeum – Centrum stavitelského dědictví v Plasích

V nově opraveném hospodářském zázemí cisterciáckého kláštera v Plasích vytvořilo Národní technické muzeum Centrum stavitelského dědictví – unikátní středisko dokumentace, prezentace a celoživotního vzdělávání v oblastech souvisejících se stavební historií a tradičním stavitelstvím.

Klášter Plasy – první cisterciácky panovnický klášter v Čechách

Klášter Plasy – první cisterciácky panovnický klášter v Čechách

Hlavní prohlídkový okruh zavede návštěvníky do budovy samotného konventu, obytné budovy mnichů, která pochází z dob vrcholného baroka. Historie kláštera je doprovázena informacemi o nezvyklém "vodním" řešení základů budovy a vodním a vzdušném systému samotném.

Klášter Kladruby – sídlo benediktinů ve stylu barokní gotiky

Klášter Kladruby – sídlo benediktinů ve stylu barokní gotiky

Nejpozoruhodnější součástí kláštera je barokně-gotický kostel stavitele Jana Blažeje Santiniho Aichla. Budova nového konventu pochází od Kiliána Ignáce Dienzenhofera. Klášter je vzdálen necelých 10 km od Stříbra.

Klášter Teplá

Klášter Teplá

Na řece Teplé, v Tepelské vrchovině na západě Čech, leží nedaleko Mariánských Lázní město a klášter Teplá. Prohlédnete si zde historické interiéry s rozsáhlou knihovnu, součástí expozice je kompletní sbírka portrétů všech opatů, kteří vedli klášter od 12. až do 20. století.

Alej vzdechů – turistickou stezkou z Plas do Nebřezin

Alej vzdechů – turistickou stezkou z Plas do Nebřezin

V jihovýchodní části Plas na pravém břehu řeky Střely se nachází stromořadí asi 168 památných lip. Jejich stáří je odhadováno na cca 300 let.