!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Nocí ke hvězdám: západočeské kláštery zvou na letní Monastýrování
Nocí ke hvězdám: západočeské kláštery zvou na letní Monastýrování
"> "> ">
Památky

Nocí ke hvězdám: západočeské kláštery zvou na letní Monastýrování

Vydáno 24. července 2020
Zvláštní slovo monastýr označuje pravoslavný klášter a zaznívá i v názvu letní akce, kterou připravují ve dnech 24. a 25. července 2020 bývalé kláštery Kladruby a Plasy ve spolupráci s funkčním premonstrátským klášterem Teplá. Všechna tři místa lákají na prohlídky prostor, které se otvírají jen výjimečně, i na atraktivní noční prohlídky spojené s luštěním tajenky.
Mimořádné, tematicky zaměřené prohlídky čekají zájemce v pátek 24. a sobotu 25. července 2020. V letošním roce máte opět jedinečnou příležitost prohlédnout si kláštery Kladruby, Plasy a nově i klášter premonstrátů Teplá nezvyklým pohledem během speciálních, tematicky zaměřených prohlídek, tzv. "Monastýrování".

Akce probíhá zároveň ve všech třech klášterech (Kladruby, Plasy a Teplá). Obzvlášť pilní cestovatelé dokonce mohou získat jednu prohlídku zdarma. Jak? Stačí správně vyluštit tajenku a je to. Při první návštěvě získáte speciální hrací kartu s razítkem, při návštěvě druhého kláštera přibude druhé razítko a tím máte nárok na volný vstup na jednu prohlídkovou trasu do třetího z klášterů zdarma. Dodejme ještě, že speciální prohlídky je dobré rezervovat předem a že se vám budou hodit jak dobré boty, tak baterky.
 

Vybrané interiéry kladrubského kláštera

Klášter KladrubyV rámci nočních prohlídek si s průvodkyní a výkladem prohlédnete vybrané interiéry kladrubského kláštera (ambitové chodby, zimní refektář, lapidárium soch M. B. Brauna a kostel Nanebevzetí Panny Marie). V klášterním kostele je ve spolupráci s klášterem Plasy a Hroznatovou akademií v klášteře premonstrátů Teplá připravena hra s tajenkou, která vám pomůže vnímat detaily, které vám během běžné denní návštěvy mohou uniknout.

Začátky prohlídek, které startují z nádvoří kladrubského kláštera jsou v 19, 20, 21, 22 a 23 hodin. Vstupné na prohlídku stojí 150 Kč za osobu. Předchozí rezervace vstupenek je možná na tel.: 374 631 773 nebo na mailu kladruby@npu.cz .
 

Nocí ke hvězdám v Plasích

plasyJen o tomto víkendu se můžete podívat do nočních prostor konventu v Plasích, hledat kódy, luštit tajenku a v případě úspěchu získat volný vstup na tu samou akci i v dalších dvou klášterech, kde si hru dohrajete.

Konvent v Plasích bude zpřístupněn od 19 do 24 hodin formou prohlídek bez průvodce - bude tedy jen na vás, kolik času z daného večera zde strávíte. Vstupné na prohlídku stojí 150 Kč za osobu.
 

Monastýrování v klášteře Teplá

Poslední červencový víkend pro vás bude otevřen také klášter Teplá, který pro vás již tradičně připravil neobvyklé večerní prohlídky, při nichž si můžete v nasvícených interiérech vlastním tempem a vlastní cestou prohlédnout vybrané části klášterních staveb.

Po oba večery bude v Hroznatově akademii kláštera v Teplé otevřeno od 19:00 do 24:00. Připojit se můžete kdykoli, rezervace není nutná. Vstupné do objektu stojí 150 Kč.

Návštěvu si můžete zpestřit hledáním tajenky, která je skryta v detailech třech budov. Odznak získaný za správné vyluštění části tajenky na jednom místě slouží, jako volná vstupenka do dalšího z klášterů po obě dvě noci, abyste si tajenku mohli doluštit.
Národní technické muzeum - Centrum stavitelského dědictví v Plasích

Národní technické muzeum - Centrum stavitelského dědictví v Plasích

V nově opraveném hospodářském zázemí cisterciáckého kláštera v Plasích vytvořilo Národní technické muzeum Centrum stavitelského dědictví - unikátní středisko dokumentace, prezentace a celoživotního vzdělávání v oblastech souvisejících se stavební historií a tradičním stavitelstvím.

Klášter Teplá

Klášter Teplá

Na řece Teplé, v Tepelské vrchovině na západě Čech, leží nedaleko Mariánských Lázní město a klášter Teplá. Prohlédnete si zde historické interiéry s rozsáhlou knihovnu, součástí expozice je kompletní sbírka portrétů všech opatů, kteří vedli klášter od 12. až do 20. století.

Alej vzdechů - turistickou stezkou z Plas do Nebřezin

Alej vzdechů - turistickou stezkou z Plas do Nebřezin

V jihovýchodní části Plas na pravém břehu řeky Střely se nachází stromořadí asi 168 památných lip. Jejich stáří je odhadováno na cca 300 let.

Klášter Plasy - první cisterciácky panovnický klášter v Čechách

Klášter Plasy - první cisterciácky panovnický klášter v Čechách

Hlavní prohlídkový okruh zavede návštěvníky do budovy samotného konventu, obytné budovy mnichů, která pochází z dob vrcholného baroka. Historie kláštera je doprovázena informacemi o nezvyklém "vodním" řešení základů budovy a vodním a vzdušném systému samotném.

Klášter Kladruby - sídlo benediktinů ve stylu barokní gotiky

Klášter Kladruby - sídlo benediktinů ve stylu barokní gotiky

Nejpozoruhodnější součástí kláštera je barokně-gotický kostel stavitele Jana Blažeje Santiniho Aichla. Budova nového konventu pochází od Kiliána Ignáce Dienzenhofera. Klášter je vzdálen necelých 10 km od Stříbra.