Úvod > Aktuality > Nocí ke hvězdám: západočeské kláštery zvou na letní Monastýrování
Památky

Nocí ke hvězdám: západočeské kláštery zvou na letní Monastýrování

  • Vydáno26. července 2023
Zvláštní slovo monastýr označuje pravoslavný klášter a zaznívá i v názvu letní akce, kterou připravují ve dnech 28. a 29. července 2023 bývalé kláštery Kladruby a Plasy ve spolupráci s funkčním premonstrátským klášterem Teplá. Všechna tři místa lákají na prohlídky prostor, které se otvírají jen výjimečně, i na atraktivní noční prohlídky spojené s luštěním tajenky.
Mimořádné, tematicky zaměřené prohlídky čekají zájemce v pátek 28. a sobotu 29. července 2023. V letošním roce máte opět jedinečnou příležitost prohlédnout si kláštery Kladruby, Plasy a klášter premonstrátů Teplá nezvyklým pohledem během speciálních, tematicky zaměřených prohlídek, tzv. "Monastýrování".

Akce probíhá zároveň ve všech třech klášterech (Kladruby, Plasy a Teplá). Obzvlášť pilní cestovatelé dokonce mohou získat jednu prohlídku zdarma. Jak? Stačí správně vyluštit tajenku a je to! Při první návštěvě získáte speciální hrací kartu s razítkem, při návštěvě druhého kláštera přibude druhé razítko a tím máte nárok na volný vstup na jednu prohlídkovou trasu do třetího z klášterů zdarma. Dodejme ještě, že speciální prohlídky je dobré rezervovat předem a že se vám budou hodit jak dobré boty, tak baterky.
 

Klášterní kostel kladrubského kláštera

Klášter Kladruby29. a 30. července proběhnou tradiční prohlídky kladrubského kláštera se soutěží – Nocí ke hvězdám. V klášterním kostele bude připravena hra s tajenkou, která vám pomůže vnímat detaily, které vám během běžné denní návštěvy mohou uniknout.

Klášterní kostel si můžete prohlédnout po zakoupení vstupenky volně bez průvodce v pátek 28. 7. od 19.00 do 24.00 hodin a v sobotu 29. 7. od 20 do 24 hodin a vyluštit si při tom tajenku. Od 20, 21, 22 a 23 proběhne v kostele krátký výklad o historii kláštera, který vám může pomoci při luštění. V sobotu 29. 7. 2023 je začátek akce posunut na 20:00 hodin (v kostele probíhá od 18.00 do cca 19.30 koncert v rámci festivalu Kladrubské léto).
 

Nocí ke hvězdám v Plasích

plasyJen o tomto víkendu se můžete podívat do nočních prostor konventu v Plasích, hledat kódy, luštit tajenku a v případě úspěchu získat volný vstup na tu samou akci i v dalších dvou klášterech, kde si hru dohrajete.

Konvent v Plasích bude zpřístupněn od 19 do 24 hodin formou prohlídek bez průvodce – bude tedy jen na vás, kolik času z daného večera zde strávíte. Vstupné na prohlídku stojí 250 Kč za osobu.
 

Monastýrování v klášteře Teplá

Poslední červencový víkend pro vás bude otevřen také klášter Teplá, který pro vás již tradičně připravil neobvyklé večerní prohlídky, při nichž si můžete v nasvícených interiérech vlastním tempem a vlastní cestou prohlédnout vybrané části klášterních staveb.

Po oba večery bude v Hroznatově akademii kláštera v Teplé otevřeno od 19:00 do 24:00. Připojit se můžete kdykoli, rezervace není nutná. Vstupné do objektu stojí 200 Kč. Návštěvu si můžete zpestřit hledáním tajenky, která je skryta v detailech třech budov. Odznak získaný za správné vyluštění části tajenky na jednom místě slouží, jako volná vstupenka do dalšího z klášterů po obě dvě noci, abyste si tajenku mohli doluštit.
Národní technické muzeum – Centrum stavitelského dědictví v Plasích

Národní technické muzeum – Centrum stavitelského dědictví v Plasích

V nově opraveném hospodářském zázemí cisterciáckého kláštera v Plasích vytvořilo Národní technické muzeum Centrum stavitelského dědictví – unikátní středisko dokumentace, prezentace a celoživotního vzdělávání v oblastech souvisejících se stavební historií a tradičním stavitelstvím.

Klášter Kladruby – sídlo benediktinů ve stylu barokní gotiky

Klášter Kladruby – sídlo benediktinů ve stylu barokní gotiky

Nejpozoruhodnější součástí kláštera je barokně-gotický kostel stavitele Jana Blažeje Santiniho Aichla. Budova nového konventu pochází od Kiliána Ignáce Dienzenhofera. Klášter je vzdálen necelých 10 km od Stříbra.

Klášter Plasy – první cisterciácky panovnický klášter v Čechách

Klášter Plasy – první cisterciácky panovnický klášter v Čechách

Zdejší rozlehlý komplex byl a je klášterem, zámkem a památkou, která po staletí tvořila dominantu krajiny severně od Plzně. Ačkoliv klášter patřil historicky do Rakovnického kraje, ovlivňoval a určoval dění především v severní části dnešního kraje Plzeňského.

Klášter Teplá

Klášter Teplá

Na řece Teplé, v Tepelské vrchovině na západě Čech, leží nedaleko Mariánských Lázní město a klášter Teplá. Prohlédnete si zde historické interiéry s rozsáhlou knihovnu, součástí expozice je kompletní sbírka portrétů všech opatů, kteří vedli klášter od 12. až do 20. století.

Alej vzdechů – turistickou stezkou z Plas do Nebřezin

Alej vzdechů – turistickou stezkou z Plas do Nebřezin

V jihovýchodní části Plas na pravém břehu řeky Střely se nachází stromořadí asi 168 památných lip. Jejich stáří je odhadováno na cca 300 let.

Další aktuality

Za vůní dřeva na pily, do srubu a ke kanálům: 15 tipů za tradicí dřevařství nejen na Šumavě

Dřevařství patří k tradičním odvětvím našeho průmyslu a v horských oblastech vždy patřilo k hlavnímu zdroji obživy místních obyvatel. Zvláště na Šumavě, kde existoval až do roku 1870 neproniknutelný prales, se dřevařství dařilo. A bylo tomu tak i po osudném 26. říjnu, kdy silná vichřice během několika hodin vyvrátila a polámala na dva miliony stromů. Těžbu, zpracování, transport dřeva a jeho následné využití připomíná řada expozicí a technických památek nejen na Šumavě, ale také v Krkonoších, Krušných horách nebo na Vysočině. Kam se za vůní dřeva vydat vám poradí Kudy z nudy.
Plzeňský kraj | Památky

Vydejte se po stopách židovské Plzně

V Plzni najdete celou řadu památek, které odkazují na dlouhou historii místního židovského obyvatelstva. Velká synagoga, pátá největší na světě, patří k místním dominantám. Ostatní památky jako Stará synagoga nebo bytové interiéry od světoznámého architekta Adolfa Loose již na první pohled tak viditelné nejsou. Najdete je skryté v zástavbě v širším centru města, nicméně jejich návštěva vás určitě okouzlí.
Plzeňský kraj | Památky

Užijte si pivní podzim v Plzni

Období vinobraní se Plzně moc netýká, to ale neznamená, že se tu na podzim nic neděje! V následujících měsících máte na výběr z několika pivních událostí, které k Plzni prostě patří. Vždyť taky dala světu to nejlepší pivo na světě!
Plzeňský kraj | Gurmánská turistika

Výlety pro samotáře: ticho a samota Českého lesa

Doslova do jiného světa vstoupíte v Českém lese, který stojí stranou hlavního zájmu turistů. Je to kraj zaniklých vesnic a sklářských hutí, hlubokých lesů a prosluněných pasek. V nejzápadnějším cípu, kam se vůbec můžete dostat, objevíte v lesích zapomenutý zámek či legendární místo zdejších sklářů.
Plzeňský kraj | Příroda

Na návštěvě keltské vesnice ve skanzenu Jivjany zažijete keltsko – římskou bitvu

Keltský den ve skanzenu Jivjany láká na ukázky řemesel z doby laténské, uvidíte i sokolníky se živými dravci. V sobotu 19. srpna 2023 odpoledne se můžete těšit také na klání válečníků z různých historických období a na závěr celého dne se v Jivjanech odehraje velká keltsko – římská bitva.
Plzeňský kraj | Zážitky

Letní Festival na ulici opět oživí Plzeň

Od pátku 18. do soboty 26. srpna 2023 opět zaplní centrum Plzně multižánrový Festival na ulici. Letos slaví kulatiny a hudbou bude žít město na mnoho scénách i ve vybraných barech. Pro děti bude scéna na Proluce každý den od 15 hodin.
Plzeňský kraj | Kultura

Tradiční slavnosti piva proběhnou o víkendu v pivovaru Chodovar

Kromě výborného piva se můžete v sobotu těšit v Chodové Plané i na netradiční prohlídky pivovaru, odemčené skalní sklepy, ohňostroj, prodej pivní kosmetiky, hudební vystoupení nebo pivní soutěže. Je připravený i program pro děti. Chcete se stát „Pivním rytířem Chodovaru 2023“? Vypravte se v sobotu 19. srpna 2023 na Slavnosti piva Chodovar. Pivovar navíc slaví 450 let od svého založení!
Plzeňský kraj | Gurmánská turistika

Štolu Prokop ve Stříbře oživují horníci i důlní lokomotiva

Figuríny horníků imitující různé hornické profese i situace, v nichž se lidé při těžbě ocitli, zhlédnou zájemci v expozici 700 metrů dlouhé štoly Prokop ve Stříbře. K vidění je zde také důlní technika, která se v minulosti používala při dobývání stříbrné rudy. Zájemci mohou navštívit také průzkumnou štolu, která dříve sloužila jako sklad trhavin.
Plzeňský kraj | Památky