ÚvodAktualityDny lidové architektury lákají do Libereckého kraje
Památky

Dny lidové architektury lákají do Libereckého kraje

  • 20. července 2022
Již podesáté budou moci lidé o víkendu 23. a 24. července 2022 navštívit ve Dnech lidové architektury celkem 15 objektů spojených s tradičními řemesly a výrobou. Letošní ročník vás zavede do často veřejnosti nepřístupných objektů, které můžete zdarma navštívit jen v tomto víkendu. Navíc pro vás organizátoři akci rozšířili za hranice Libereckého kraje. Nováčky letošního ročníku jsou myslivna v Karlově u Josefova Dolu, bohatická Rychta, roubená chalupa v Železnici a Zemanův statek ve Stanovém, známý jako rodný dům spisovatele Antala Staška. Těšit se můžete na řemeslné dílničky, divadelní vystoupení, ukázky tradičních řemesel, výstavy, kapely, hry pro děti i dospělé nebo přednášky, to vše v originálním prostředí roubených chalup, mlýnů, statků, hostinců nebo papírny.
Dny lidové architekturyO víkendu 23. a 24. července 2022 se konají již tradiční Dny lidové architektury v Libereckém kraji a jeho bezprostředním okolí. Letošní jubilejní ročník bude navíc obohacen o propojení s přeshraničním projektem „Za společným dědictvím na kole i pěšky“, jehož cílem je popularizace zajímavých objektů lidové architektury, zejména podstávkových domů, podél cyklostezek a pěších tras na území Libereckého a Ústeckého kraje, a okresu Görlitz a současně propojení cyklostezek mezi zmíněnými regiony. Vyzkoušejte cyklookruhy, které pro vás pořadatelé připravili, a vydejte se za lidovou architekturou Máchova kraje, Lužických hor, Jizerských hor nebo Pojizeří.

Do Máchova kraje vás zavede vůně bábovky a kávy linoucí se z Vísecké rychty v Kravařích, že ne všichni básníci přišli o iluze vás přesvědčí potulný bard Jiří Wehle v Památníku K. H. Máchy v Doksech, za poznáním z čeho se v minulosti vyráběl papír a kdo byl hadrník vyražte do papírny v Hamru na Jezeře a za atmosférickou zvukovou instalací „Paměť jednoho Pogelberga“ v produkci dua VerRich a tria Contriology do bohatické Rychty.

dny architekturySlunnou ItáliiLužických horách vám přiblíží Führichův dům v Chrastavě, s pověstným učitelem Igorem Hnízdem a "Prasečím cirkusem" v podání Bratrů v tricku se setkáte ve staré škole v Křižanech a folklorní soubor Horačky to s vámi roztočí v Beranově hostinci v Trávníčku. Na cyklotrase Jizerskými horami poznáte pytlácké náčiní v myslivně v Karlově u Josefova Dolu, jak vzniká plátno na stoletém tkalcovském stavu uvidíte na Zemanově statku ve Stanovém a za pohádkami "Jelito", "Kubíček a Kačenka" a "O králi s dobrým srdcem" se vydejte do Kittelova domu v Pěnčíně.

Při projížďce Pojizeřím se dozvíte jak ukout podkovu nebo příst na kolovratu na Dlaskově statku v Dolánkách, za pohádkami, bylinkami a včelařstvím se vydejte na Běliště v Železném Brodě, zručnost si vyzkoušíte v "ručprčkách" v Zelené roubence v Semilech, jak se ze zrna stane mouka a z mouky pečivo si vyzkoušíte v Dolením mlýně v Bradlecké Lhotě a prsty si zamotáte při předení a tkaní v roubené chalupě v Železnici.
 

A kam se za lidovou architekturou vypravit?

Běliště v Železném BroděK návštěvě zve Běliště v Železném Brodě, tam bude otevřeno po celý víkend 9:00 – 17:00 hodin. V největší železnobrodské roubené stavbě z roku 1807 je umístěna národopisná expozice Městského muzea. Každá z devíti světnic je zaměřena na určitou oblast historie Železného Brodu a nejbližšího okolí.

Führichův dům v Chrastavě bude otevřen po celý víkend 10:00 – 15:00 hodin. Jedná se o dřevěnou lidovou stavbu, tzv. podstávkový dům z konce 18. a začátku 19. století. Patřil rodině malíře evropského významu Josefa Führicha (1800 – 1876), který se zde narodil 9. února 1800. Když byl Josefovi rok, dům celý vyhořel. Jeho otec Wenzel Führich postavil do roka dům nový. Dnes je tato stavba z roku 1802 památka chráněná státem a je v majetku Města Chrastavy. Byla tu zřízena pobočka Městského muzea.

vísecká rychtaPo celý víkend bude přístupná od 9:00 do 12:00 a od 13:00 do 17:00 hodin Vísecká rychta v Kravařích. V sobotu od 9:00 do 14:00 hodin bude probíhat soutěž o nejlepší bábovku, nebudou chybět ani živá zvířátka z Adélčina dvorečku a v 10:30 se můžete těšit na komentovanou prohlídku výstavy Česká paní česky vaří, přitom dobře hospodaří. Vísecká rychta, vystavěná roku 1797 pro místního rychtáře Václava Kerna, patří k největším roubeným stavbám v Čechách. Pět komor v patře a trojpodlažní půda byly určeny především k sušení chmele.

Papírna v Hamru na JezeřePapírna v Hamru na Jezeře se představí o celém víkendu 10:00 – 17:00 hodin. Stavba pochází z roku 1655, má kamenné přízemí s mohutnými klenbami, kde byla technologie poháněná nejprve vodním kolem. Na počátku 20. století ho nahradila vodní turbina. Kamenné přízemí nese hrázděné patro, nad kterým je třípatrová mansardová střecha, která sloužila k sušení papíru.

Pouze v neděli bude přístupná od 13:00 do 20:00 hodin Stará škola v Křižanech. Podstávkový, částečně roubený objekt z poloviny 18. století, leží v krásné lokalitě, na hranici Přírodního parku Ještěd. Objekt kdysi fungoval jako zájezdní hostinec, ale většinu času sloužil vzdělávání, jako národní (obecná) škola zhruba do přelomu 50. a 60. let 20. století. Jde o patrový, zčásti roubený dům se sedlovou střechou.

Dlaskův statekOtevřen bude samozřejmě i Dlaskův statek v Dolánkách u Turnova, a to v sobotu i v neděli 9:00 – 17:00 hodin. Bývalá svobodnická usedlost a rychta byla postavena v malebném údolí řeky Jizery v roce 1716. Je jedním z nejkrásnějších a zároveň nejtypičtějších příkladů roubené architektury českého venkova. Expozice vykreslující život našich předků zde provozuje Muzeum Českého ráje. Nenechte si ujít prohlídky nové stálé expozice Na statku od jara do zimy – Tradiční zemědělství a agrární obyčeje v Pojizeří anebo ukázky předení na kolovratu, mykání vlny, kování hřebů nebo opracování trámů. Nebude chybět ani prodej řemeslných výrobků.

mlýnMimořádně bude otevřen Dolení mlýn v Bradlecké Lhotě, a to v sobotu 9:00 až 17:00 a v neděli 9:00 až 15:00 hodin. Vodní mlýn je poprvé písemně uváděný v roce 1568. V roce 1781 byl přestavěn do své současné podoby. Bývá označován také jako Babákův mlýn. Jedná se o první mlýn s obnoveným vodním kolem v Libereckém kraji.

Zelená roubenka v Semilech zve v sobotu od 10:00 – 18:00 hodin. Jílovecké roubenky naleznete v úzké Jílovecké uličce pod návrším Koštofrank v Semilech. Jedná se o původní zástavbu města z konce 19. a počátku 20. století. Zelená roubenka slouží občanským sdružením a přes léto nabízí programy pro děti. Bude tomu tak i tuto sobotu, kdy se příchozí mohou těšit na RUČPRČKY – čtveřice řemeslných dílniček pro vyrábění lodiček z kůry, panenek z ovčího rouna, tyčkových loutek z klacíku a vytloukané batiky pod vedením Lenky Hřibové.

Kittelův dům v PěnčíněBeranův hostinec v Trávníčku bude pro zájemce otevřen po oba dny - v sobotu od 11:00 do 20:00 a v neděli 11:00 až 18:00 hodin. Venkovská stavba a hospodářská usedlost, kde byla od první poloviny 19. století do roku 1929 byla provozována hostinská živnost. Stavba má půdorys písmena L, skládá se z roubené obytné části (světnice, síň a komory s přistavěnou světničkou) a k ní kolmo přiléhá zděná hospodářská část.

Kittelův dům v Pěnčíně zůstává otevřen v sobotu i v neděli 9:00 – 17:00 hodin. Okolo roku 1750 dokončil Kittel stavbu svého obrovského a tajemného sídla zvaného Burk (tj. hrad). Mezi lidmi se šířily první pověsti, podle nichž financoval stavbu Burku z peněz od Ďábla. V patrovém roubeném domě měl lékárnu, pokoje pro pacienty, prý i pitevnu a místnost s lidskými kostrami a knihami.
Vísecká rychta Kravaře s expozicí lidového bydlení Kultura

Vísecká rychta Kravaře s expozicí lidového bydlení

Vísecká rychta, vystavěná roku 1797 pro místního rychtáře Václava Kerna, patří k největším roubeným stavbám v Čechách. Pět komor v patře a trojpodlažní půda byly určeny především k sušení chmele.

Dlaskův statek u Turnova Památky

Dlaskův statek u Turnova

Typická a vzácně dochovaná ukázka formy pojizerského domu. Bývalá svobodnická usedlost a rychta byla postavena v malebném údolí řeky Jizery v roce 1716. Je jedním z nejkrásnějších a zároveň nejtypičtějších příkladů roubené architektury českého venkova.

Bičíkův statek v Příšovicích Památky

Bičíkův statek v Příšovicích

V obci se nachází několik patrových roubených domů. Nejznámější je Bičíkův statek se zděnou barokní brankou.

Dolení (Babákův) mlýn v Bradlecké Lhotě Památky

Dolení (Babákův) mlýn v Bradlecké Lhotě

Vodní mlýn je poprvé písemně uváděný v roce 1568. V roce 1781 byl přestavěn do své současné podoby. Bývá označován také jako Babákův mlýn. Jedná se o první mlýn s obnoveným vodním kolem v Libereckém kraji.

Barokní papírna v Hamru na Jezeře Památky

Barokní papírna v Hamru na Jezeře

Památka je ojedinělou ukázkou barokní papírny, patří mezi nejvýznamnější technické památky v Čechách. Nachází se v obci Hamr na Jezeře u Stráže pod Ralskem.

Jílovecké roubenky v Semilech Památky

Jílovecké roubenky v Semilech

Jílovecké roubenky naleznete v úzké Jílovecké uličce pod návrším Koštofrank v Semilech. Jedná se o původní zástavbu města z konce 19. a počátku 20. století. Do současnosti se zachovaly tři roubenky pojizerského typu, přičemž dvě jsou přístupné veřejnosti.

Beranův hostinec pod Lipami v Trávníčku Památky

Beranův hostinec pod Lipami v Trávníčku

Beranův hostinec pod Lipami najdete nedaleko Českého Dubu v obci Trávníček. Dnešní podoba hostince, který je zapsán na seznamu nemovitých kulturních památek, pochází z 19. století. Podstávky jsou zdobené řezbami a v celém interiéru se nachází šablonové malby. O objektse stará spolek Dubáci.

Historický areál Burk na Kittelovsku – místo tajuplných legend Památky

Historický areál Burk na Kittelovsku – místo tajuplných legend

V obci Krásná, 5 km jižně od Jablonce n. Nisou, leží historický areál zvaný Burk vybudovaný v 18. století slavným doktorem Kittelem. Nově zrekonstruovaný tajuplný dům je opředený legendami spojenými s ďáblem i aktivitami samotného doktora.

Běliště – Národopisná expozice Městského muzea Kultura

Běliště – Národopisná expozice Městského muzea

V největší železnobrodské roubené stavbě z roku 1807 zvané Běliště je umístěna národopisná expozice Městského muzea. Každá z devíti světnic je zaměřena na určitou oblast historie Železného Brodu a nejbližšího okolí.

Léčitelé Pojizeří a Podkrkonoší Kultura

Léčitelé Pojizeří a Podkrkonoší

V nenápadné uličce v Semilech najdete tři roubené chalupy. V jedné z nich a v přilehlém zděném domečku je instalována expozice o místních léčitelích.

Janatův mlýn Buřany – ukázka typického krkonošského mlýnu Památky

Janatův mlýn Buřany – ukázka typického krkonošského mlýnu

Na Semilsku v obci Buřany se dochoval jeden z z typických krkonošských mlýnů. Jedná se o jedinečnou ukázku lidové roubené architektury ze druhé poloviny 18. století. Mlýn se postupně opravuje a je přístupný po předchozí domluvě.

Další aktuality

Nejlepší koupání: tipy na příjemné koupání v Libereckém kraji

V Libereckém kraji najdou milovníci vodního živlu spoustu skvělých možností, kde si pořádně zaplavat v přírodě či se osvěžit během tropických dnů v chladné vodě. V našich tipech ale najdete také místa pro ty, kteří dávají přednost bazénům a akvaparkům. Stačí si jen vzít plavky, ručník a hurá k vodě!
9. červenec 2024 18:00
Letní sporty, Liberecký kraj

Léto láká děti do přírodního parku Šťastná země v Radvánovicích u Turnova

Znáte přírodní zábavní park Šťastná země nedaleko Turnova? Dětem se tu určitě bude líbit! Najdou zde velké množství atrakcí, které jsou navíc šetrné k přírodě a životnímu prostředí. Je zde například trpasličí vesnička, ke hrám vybízející dřevěný hrad, oblíbené trampolíny a všelijaké prolézačky. Děti se navíc mohou těšit na originální programy a doprovodné aktivity.
5. červenec 2024 10:48
Zážitky, Liberecký kraj

V červenci začíná Sedmihorské léto 2024: vystoupí hvězdy hereckého a hudebního nebe

Hudební a divadelní festival Sedmihorské léto letos v červenci a v srpnu uvede deset samostatných akcí. V romantickém prostředí pod Troskami si užijete koncerty, divadlo, zábavnou talk show i jógový kemp! Podívejte se s portálem Kudy z nudy, co vše letos pořadatelé připravili.
26. červen 2024 15:24
Kultura, Liberecký kraj

Hrad Grabštejn láká na nový okruh Grabštejnské poklady

Chcete-li poznat to nejcennější, co Grabštejn ve svých zdech skrývá, navštivte nový okruh zpřístupněný od června 2024. Zavede vás nejen do grabštejnského sklepení, ale i do jedinečné renesanční kaple svaté Barbory a čeká vás také výstup a rozhled z hradní věže. O tom, jak přínosné jsou archeologické nálezy a co všechno díky nim o životě na hradě víme, svědčí i plánované rozšíření archeologické expozice na doplňkovém prohlídkovém okruhu Grabštejnské poklady.
22. červen 2024 12:00
Památky, Liberecký kraj

Bike Park v Rokytnici má otevřeno každý víkend

Bikepark Rock-It-Nice se nachází v areálu Horní Domky v Rokytnici nad Jizerou. Pro milovníky downhillu jsou připraveny tři trasy v celkové délce 5 kilometrů. Tratě jsou postavené tak, že si na své přijde každý. V červnu, září a říjnu je bikepark otevřený každý víkend od 9:00 do 17:00 hodin, v červenci a srpnu každý den.
16. červen 2024 9:00
Letní sporty, Liberecký kraj

Když milujete Český ráj: skalní města, hrady a filmové pohádky

Protože legendární ráj zatím nikdo neobjevil, Češi si stvořili vlastní: chráněná krajinná oblast Český ráj byla vyhlášena 1. března 1955, jako vůbec první CHKO v Česku. Úžasná krajina pískovcových skalních měst, kaňonů a roklí, mokřadů, romantických zřícenin a pohádkových hradů stojí za bližší seznámení. Která místa byste neměli na svých toulkách vynechat?
12. červen 2024 12:00
Příroda, Liberecký kraj

Nejnavštěvovanější turistické cíle Libereckého kraje: zoo, iQlandia a DinoPark

Zoologická zahrada, mezi jejíž největší lákadla patří bílí tygři a lachtani, moderní science centrum s planetáriem a stovkami originálních interaktivních exponátů iQlandia, a DinoPark s DinoTeráriem a krokodýly patří tradičně k nejnavštěvovanějším turistickým cílům Libereckého kraje. Všechna tři místa najdete v krajském městě Liberci. Tradičně velmi oblíbené jsou i hrady a zámky, zejména zámek Sychrov a hrady Trosky a Frýdlant.
6. červen 2024 14:14
Zážitky, Liberecký kraj

10 tipů, jak si užít volný čas s dětmi v Libereckém kraji

Chystáte se na příjemnou rodinnou dovolenou do Českého ráje nebo do Jizerských hor, ale nevíte, kde hledat místa plné zábavy pro malé i velké? Pak se vám budou hodit naše tipy, které jsou ušity rodině přesně na míru! Je libo výlet do přírody, za starými řemesly anebo do zábavních parků? Stačí si jen vybrat...
29. květen 2024 7:51
Zážitky, Liberecký kraj