Úvod > Aktuality > Dny lidové architektury lákají do Libereckého kraje
Dny lidové architektury lákají do Libereckého kraje
"> "> "> "> "> "> "> ">
Památky

Dny lidové architektury lákají do Libereckého kraje

  • Vydáno20. července 2022
Již podesáté budou moci lidé o víkendu 23. a 24. července 2022 navštívit ve Dnech lidové architektury celkem 15 objektů spojených s tradičními řemesly a výrobou. Letošní ročník vás zavede do často veřejnosti nepřístupných objektů, které můžete zdarma navštívit jen v tomto víkendu. Navíc pro vás organizátoři akci rozšířili za hranice Libereckého kraje. Nováčky letošního ročníku jsou myslivna v Karlově u Josefova Dolu, bohatická Rychta, roubená chalupa v Železnici a Zemanův statek ve Stanovém, známý jako rodný dům spisovatele Antala Staška. Těšit se můžete na řemeslné dílničky, divadelní vystoupení, ukázky tradičních řemesel, výstavy, kapely, hry pro děti i dospělé nebo přednášky, to vše v originálním prostředí roubených chalup, mlýnů, statků, hostinců nebo papírny.
Dny lidové architekturyO víkendu 23. a 24. července 2022 se konají již tradiční Dny lidové architektury v Libereckém kraji a jeho bezprostředním okolí. Letošní jubilejní ročník bude navíc obohacen o propojení s přeshraničním projektem „Za společným dědictvím na kole i pěšky“, jehož cílem je popularizace zajímavých objektů lidové architektury, zejména podstávkových domů, podél cyklostezek a pěších tras na území Libereckého a Ústeckého kraje, a okresu Görlitz a současně propojení cyklostezek mezi zmíněnými regiony. Vyzkoušejte cyklookruhy, které pro vás pořadatelé připravili, a vydejte se za lidovou architekturou Máchova kraje, Lužických hor, Jizerských hor nebo Pojizeří.

Do Máchova kraje vás zavede vůně bábovky a kávy linoucí se z Vísecké rychty v Kravařích, že ne všichni básníci přišli o iluze vás přesvědčí potulný bard Jiří Wehle v Památníku K. H. Máchy v Doksech, za poznáním z čeho se v minulosti vyráběl papír a kdo byl hadrník vyražte do papírny v Hamru na Jezeře a za atmosférickou zvukovou instalací „Paměť jednoho Pogelberga“ v produkci dua VerRich a tria Contriology do bohatické Rychty.

dny architekturySlunnou ItáliiLužických horách vám přiblíží Führichův dům v Chrastavě, s pověstným učitelem Igorem Hnízdem a "Prasečím cirkusem" v podání Bratrů v tricku se setkáte ve staré škole v Křižanech a folklorní soubor Horačky to s vámi roztočí v Beranově hostinci v Trávníčku. Na cyklotrase Jizerskými horami poznáte pytlácké náčiní v myslivně v Karlově u Josefova Dolu, jak vzniká plátno na stoletém tkalcovském stavu uvidíte na Zemanově statku ve Stanovém a za pohádkami "Jelito", "Kubíček a Kačenka" a "O králi s dobrým srdcem" se vydejte do Kittelova domu v Pěnčíně.

Při projížďce Pojizeřím se dozvíte jak ukout podkovu nebo příst na kolovratu na Dlaskově statku v Dolánkách, za pohádkami, bylinkami a včelařstvím se vydejte na Běliště v Železném Brodě, zručnost si vyzkoušíte v "ručprčkách" v Zelené roubence v Semilech, jak se ze zrna stane mouka a z mouky pečivo si vyzkoušíte v Dolením mlýně v Bradlecké Lhotě a prsty si zamotáte při předení a tkaní v roubené chalupě v Železnici.
 

A kam se za lidovou architekturou vypravit?

Běliště v Železném BroděK návštěvě zve Běliště v Železném Brodě, tam bude otevřeno po celý víkend 9:00 – 17:00 hodin. V největší železnobrodské roubené stavbě z roku 1807 je umístěna národopisná expozice Městského muzea. Každá z devíti světnic je zaměřena na určitou oblast historie Železného Brodu a nejbližšího okolí.

Führichův dům v Chrastavě bude otevřen po celý víkend 10:00 – 15:00 hodin. Jedná se o dřevěnou lidovou stavbu, tzv. podstávkový dům z konce 18. a začátku 19. století. Patřil rodině malíře evropského významu Josefa Führicha (1800 – 1876), který se zde narodil 9. února 1800. Když byl Josefovi rok, dům celý vyhořel. Jeho otec Wenzel Führich postavil do roka dům nový. Dnes je tato stavba z roku 1802 památka chráněná státem a je v majetku Města Chrastavy. Byla tu zřízena pobočka Městského muzea.

vísecká rychtaPo celý víkend bude přístupná od 9:00 do 12:00 a od 13:00 do 17:00 hodin Vísecká rychta v Kravařích. V sobotu od 9:00 do 14:00 hodin bude probíhat soutěž o nejlepší bábovku, nebudou chybět ani živá zvířátka z Adélčina dvorečku a v 10:30 se můžete těšit na komentovanou prohlídku výstavy Česká paní česky vaří, přitom dobře hospodaří. Vísecká rychta, vystavěná roku 1797 pro místního rychtáře Václava Kerna, patří k největším roubeným stavbám v Čechách. Pět komor v patře a trojpodlažní půda byly určeny především k sušení chmele.

Papírna v Hamru na JezeřePapírna v Hamru na Jezeře se představí o celém víkendu 10:00 – 17:00 hodin. Stavba pochází z roku 1655, má kamenné přízemí s mohutnými klenbami, kde byla technologie poháněná nejprve vodním kolem. Na počátku 20. století ho nahradila vodní turbina. Kamenné přízemí nese hrázděné patro, nad kterým je třípatrová mansardová střecha, která sloužila k sušení papíru.

Pouze v neděli bude přístupná od 13:00 do 20:00 hodin Stará škola v Křižanech. Podstávkový, částečně roubený objekt z poloviny 18. století, leží v krásné lokalitě, na hranici Přírodního parku Ještěd. Objekt kdysi fungoval jako zájezdní hostinec, ale většinu času sloužil vzdělávání, jako národní (obecná) škola zhruba do přelomu 50. a 60. let 20. století. Jde o patrový, zčásti roubený dům se sedlovou střechou.

Dlaskův statekOtevřen bude samozřejmě i Dlaskův statek v Dolánkách u Turnova, a to v sobotu i v neděli 9:00 – 17:00 hodin. Bývalá svobodnická usedlost a rychta byla postavena v malebném údolí řeky Jizery v roce 1716. Je jedním z nejkrásnějších a zároveň nejtypičtějších příkladů roubené architektury českého venkova. Expozice vykreslující život našich předků zde provozuje Muzeum Českého ráje. Nenechte si ujít prohlídky nové stálé expozice Na statku od jara do zimy – Tradiční zemědělství a agrární obyčeje v Pojizeří anebo ukázky předení na kolovratu, mykání vlny, kování hřebů nebo opracování trámů. Nebude chybět ani prodej řemeslných výrobků.

mlýnMimořádně bude otevřen Dolení mlýn v Bradlecké Lhotě, a to v sobotu 9:00 až 17:00 a v neděli 9:00 až 15:00 hodin. Vodní mlýn je poprvé písemně uváděný v roce 1568. V roce 1781 byl přestavěn do své současné podoby. Bývá označován také jako Babákův mlýn. Jedná se o první mlýn s obnoveným vodním kolem v Libereckém kraji.

Zelená roubenka v Semilech zve v sobotu od 10:00 – 18:00 hodin. Jílovecké roubenky naleznete v úzké Jílovecké uličce pod návrším Koštofrank v Semilech. Jedná se o původní zástavbu města z konce 19. a počátku 20. století. Zelená roubenka slouží občanským sdružením a přes léto nabízí programy pro děti. Bude tomu tak i tuto sobotu, kdy se příchozí mohou těšit na RUČPRČKY – čtveřice řemeslných dílniček pro vyrábění lodiček z kůry, panenek z ovčího rouna, tyčkových loutek z klacíku a vytloukané batiky pod vedením Lenky Hřibové.

Kittelův dům v PěnčíněBeranův hostinec v Trávníčku bude pro zájemce otevřen po oba dny - v sobotu od 11:00 do 20:00 a v neděli 11:00 až 18:00 hodin. Venkovská stavba a hospodářská usedlost, kde byla od první poloviny 19. století do roku 1929 byla provozována hostinská živnost. Stavba má půdorys písmena L, skládá se z roubené obytné části (světnice, síň a komory s přistavěnou světničkou) a k ní kolmo přiléhá zděná hospodářská část.

Kittelův dům v Pěnčíně zůstává otevřen v sobotu i v neděli 9:00 – 17:00 hodin. Okolo roku 1750 dokončil Kittel stavbu svého obrovského a tajemného sídla zvaného Burk (tj. hrad). Mezi lidmi se šířily první pověsti, podle nichž financoval stavbu Burku z peněz od Ďábla. V patrovém roubeném domě měl lékárnu, pokoje pro pacienty, prý i pitevnu a místnost s lidskými kostrami a knihami.
Vísecká rychta Kravaře s expozicí lidového bydlení

Vísecká rychta Kravaře s expozicí lidového bydlení

Vísecká rychta, vystavěná roku 1797 pro místního rychtáře Václava Kerna, patří k největším roubeným stavbám v Čechách. Pět komor v patře a trojpodlažní půda byly určeny především k sušení chmele.

Dlaskův statek u Turnova

Dlaskův statek u Turnova

Typická a vzácně dochovaná ukázka formy pojizerského domu. Bývalá svobodnická usedlost a rychta byla postavena v malebném údolí řeky Jizery v roce 1716. Je jedním z nejkrásnějších a zároveň nejtypičtějších příkladů roubené architektury českého venkova.

Bičíkův statek v Příšovicích

Bičíkův statek v Příšovicích

V obci se nachází několik patrových roubených domů. Nejznámější je Bičíkův statek se zděnou barokní brankou.

Dolení (Babákův) mlýn v Bradlecké Lhotě

Dolení (Babákův) mlýn v Bradlecké Lhotě

Vodní mlýn je poprvé písemně uváděný v roce 1568. V roce 1781 byl přestavěn do své současné podoby. Bývá označován také jako Babákův mlýn. Jedná se o první mlýn s obnoveným vodním kolem v Libereckém kraji.

Barokní papírna v Hamru na Jezeře

Barokní papírna v Hamru na Jezeře

Památka je ojedinělou ukázkou barokní papírny, patří mezi nejvýznamnější technické památky v Čechách. Nachází se v obci Hamr na Jezeře u Stráže pod Ralskem.

Jílovecké roubenky v Semilech

Jílovecké roubenky v Semilech

Jílovecké roubenky naleznete v úzké Jílovecké uličce pod návrším Koštofrank v Semilech. Jedná se o původní zástavbu města z konce 19. a počátku 20. století. Do současnosti se zachovaly tři roubenky pojizerského typu, přičemž dvě jsou přístupné veřejnosti.

Beranův hostinec pod Lipami v Trávníčku

Beranův hostinec pod Lipami v Trávníčku

Beranův hostinec pod Lipami najdete nedaleko Českého Dubu v obci Trávníček. Dnešní podoba hostince, který je zapsán na seznamu nemovitých kulturních památek, pochází z 19. století. Podstávky jsou zdobené řezbami a v celém interiéru se nachází šablonové malby. O objektse stará spolek Dubáci.

Historický areál Burk na Kittelovsku – místo tajuplných legend

Historický areál Burk na Kittelovsku – místo tajuplných legend

V obci Krásná, 5 km jižně od Jablonce n. Nisou, leží historický areál zvaný Burk vybudovaný v 18. století slavným doktorem Kittelem. Nově zrekonstruovaný tajuplný dům je opředený legendami spojenými s ďáblem i aktivitami samotného doktora.

Běliště – Národopisná expozice Městského muzea

Běliště – Národopisná expozice Městského muzea

V největší železnobrodské roubené stavbě z roku 1807 zvané Běliště je umístěna národopisná expozice Městského muzea. Každá z devíti světnic je zaměřena na určitou oblast historie Železného Brodu a nejbližšího okolí.

Červená roubenka v Semilech – expozice výroby pilníků i lidové kultury a léčivých bylin

Červená roubenka v Semilech – expozice výroby pilníků i lidové kultury a léčivých bylin

V areálu tří památkově chráněných chalup v Jílovecké ulici v Semilech naleznete Červenou roubenku s expozicí výroby pilníků i lidové kultury a léčivých bylin. Součástí je autentická dílna pilníkáře, kterou v těchto místech provozoval Jaroslav Dolenský až do roku 1956.

Janatův mlýn Buřany – ukázka typického krkonošského mlýnu

Janatův mlýn Buřany – ukázka typického krkonošského mlýnu

Na Semilsku v obci Buřany se dochoval jeden z z typických krkonošských mlýnů. Jedná se o jedinečnou ukázku lidové roubené architektury ze druhé poloviny 18. století. Mlýn se postupně opravuje a je přístupný po předchozí domluvě.

Další aktuality