Úvod > Co chcete dělat? > Vlastivědné muzeum Železnice
Kultura

Vlastivědné muzeum Železnice

Muzeum orientované na Prusko-rakouskou válku roku 1866 – zbraně, přilby, nálezy z bojiště. Najdete zde i kupecký krám z 19. století a další expozice ze života našich předků. Součástí prohlídky je i poslech hry na flašinet.
Muzeum je rozsáhlé a prohlídka se skládá z několika částí. Na své si přijdou jak obdivovatelé historie a lidového umění a nábytku, tak milovníci obrazů současných a minulých. Muzeum každou sezónu uskuteční několik výstav současných výtvarníků a obmění výstavy ze svých sbírek.
 
Kupecký krám je součástí hlavní budovy muzea, která dříve patřila obchodníkovi Tvrzskému. V místnosti jsou zachovalé původní kupecké regály a pult. Vystaveny zde jsou předměty denní potřeby a řemeslné nástroje z minulého století. Je zde také velká sbírka polodrahokamů, které se nacházejí v okolí Železnice. Součástí prohlídky je i poslech hry na flašinet!

Z historie muzea: budova muzea je empírová a pochází z roku 1827. Byla vystavěna rok po velkém požáru, který zničil tehdy dřevěnou Železnici. Dříve patřila bohatému kupci, který ji nechal vystavět. Jako muzeum slouží od roku 1940, kdy byla zakoupena díky Františku Menclovi, zakládajícímu členu muzea a řediteli školy. Ten odkázal muzejnímu spolku částku 150 000 Kč. Jeho dar umožnil zakoupit dům čp.181, dnešní muzeum. O rok později, v roce 1941, byla přikoupena i dřevěná roubená chalupa, která byla vystavěna roku 1789.
 

 

Zobrazit více
Naposledy změněno: 12. 8. 2021