Úvod > Co chcete dělat? > Červená roubenka v Semilech – expozice výroby pilníků i lidové kultury a léčivých bylin
Kultura

Červená roubenka v Semilech – expozice výroby pilníků i lidové kultury a léčivých bylin

V areálu tří památkově chráněných chalup v Jílovecké ulici v Semilech naleznete Červenou roubenku s expozicí výroby pilníků i lidové kultury a léčivých bylin. Součástí je autentická dílna pilníkáře, kterou v těchto místech provozoval Jaroslav Dolenský až do roku 1956.

Pilníkářská dílna – expozice pilníkářství

Ruční výroba pilníku je dnes již raritou. V autentické lokalitě – v areálu roubených chalup v Jílovecké ulici v Semilech, kde se pilníky vyráběly až do roku 1956, v muzeu uvidíte původní postup ruční výroby těchto nástrojů. V rámci expozice se dozvíte, jak takové pilníkářství vypadalo a budete moci i prakticky vyzkoušet rozdíl mezi strojně a ručně vyrobeným pilníkem. Ve vedlejší světnici uvidíte autentickou světnice z doby těsně po první světové válce. Jedná se o skutečnou původní podobu světnice, o první živou národopisnou expozici, určenou mimo jiné i k dalšímu rozšiřování znalostí o hmotné lidové kultuře Podkrkonoší.
 
Pilník si můžete v muzeu i vyrobit. Ruční výroba pilníku je dnes již raritou. V Česku je pouze jedna podobná dílna na jižní Moravě. Každý si bude moci napsat pohlednici u bytelného stolu s dřevěnou lavicí, podívat se do kredence, špajzky, osahat si kejklovačku, posvítit porcelánovou stahovačkou, prolistovat modlitební knížku nebo si jen v klidu u svatého koutku uvědomit nelehký život obyvatel těchto domků.
 

Život v Semilech – Expozice lidové kultury

Tato expozice vás jistě vtáhne do města Semily na přelomu 19. a 20.století. Muzeum a Pojizerská galerie zde zrekonstruovala světnici v semilském duchu a zakomponovalo sem i secesní nábytek počátku 20. století. Skutečnou pýchou expozice je tzv. Svatý kout s nově zrestaurovaným obrazem sv. Jana Nepomuckého z roku 1759. Právě tento zajímavý exponát je chloubou zdejších muzejních sbírek a je to jeden z nejstarších exponátů.
 

Na půdě – expozice léčivých bylin

Pro živou expozici léčivých bylin a lidového léčitelství Muzeum záměrně vybralo půdu. Na půdě je ideální prostředí pro sušení bylin. Na půdě můžete zhlédnout původní dochovaný povalový strop, užívaný v roubených stavbách již od středověku.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 16. 7. 2021
14.8.
15.8.
Setkání přátel motorismu v Českém ráji

Setkání přátel motorismu v Českém ráji

Stružinec, Český ráj
18.9.
19.9.
Skleněné městečko Železný Brod 2021

Skleněné městečko Železný Brod 2021

Železný Brod, Český ráj
19.12.
31.10.
Krakonoš 100x jinak

Krakonoš 100x jinak

Vysoké nad Jizerou, Krkonoše a Podkrkonoší