ÚvodCo chcete dělat?PamátkyBeranův hostinec pod Lipami v Trávníčku
Památky

Beranův hostinec pod Lipami v Trávníčku

Beranův hostinec pod Lipami najdete nedaleko Českého Dubu v obci Trávníček. Dnešní podoba hostince, který je zapsán na seznamu nemovitých kulturních památek, pochází z 19. století. Podstávky jsou zdobené řezbami a v celém interiéru se nachází šablonové malby. O objektse stará spolek Dubáci.
Na podzim 2014 získal spolek Dubáci unikátní roubený hostinec Pod Lipami z přelomu 19. a 20. století. Respektive jeho ruinu. Budova v žalostném stavu prošla dlouhou a nákladnou rekonstrukcí, která byla oceněna v roce 2020 cenou NPÚ Patrimonium pro futuro. Mimo záchranu samotné stavby zde došlo také k návratu doprovodné funkce hostinců – v podobě centra společenského a kulturního setkávání.

Venkovský dům č. ev. 14 v lokalitě Trávníček u Českého Dubu je postaven v úhlové dispozici s obytným dílem, v němž se nachází roubená světnice, středovou zděnou síní, navazujícími roubenými světničkami a bedněným polopatrem podepřeným tesařsky profilovanou podstávkou. Na tuto část je napojeno kolmé hospodářské křídlo se zděnými chlévy v přízemí a roubenými komorami v patře, přístupnými pavlačí. Dům završuje sedlová střecha s drážkovou taškou.

Stavba má řadu velmi zdobných řemeslných detailů – např. profilace podstávek, okenních šambrán a sloupků pavlače, typických pro daný region a připisovaných místnímu tesaři Václavu Bartošovi.


Interiér roubenky a současné využití

V interiéru domu se zachovala velká světnice, která v minulosti sloužila pro hostinský provoz, síň s černou kuchyní, sklepy pro chlazení piva, provozní komory a obytné světničky v podkroví. Pro zemědělský provoz pak sloužily prostory chlévů a komor v kolmém křídle. Hostinský provoz zde zanikl po roce 1929.

V současné době slouží dům pro expoziční účely, kulturní akce, byl zde ale také opět zahájen příležitostný hostinský provoz s minipivovarem. Přes své majitele je těsně svázán s neziskovým spolkem Dubáci, který usiluje o obnovu drobných památek (např. božích muk, křížků, kapliček, soch) a oživení tradičních zvyků (např. masopust, dožínky, poutě) a jehož činnost má v celém Českodubsku velmi kladný ohlas.

Aktuality

Pobytový tábor – Mise Mars

V nedaleké budoucnosti je lidstvo definitivně odhodláno k přistání na rudé planetě. Možnost kolonizace nového území a získání zásob nerostného bohatství je velmi lákavé zejména pro světové boháče, kteří mají pro uskutečnění mise dostatečné prostředky.
Pěnčín, Liberecký kraj

Zámecká výstava na Sychrově

Výstava na zámku.
Sychrov, Liberecký kraj

Letní výstava na Sychrově

Celé prázdniny bude v areálu, konkrétně v bývalé zámecké konírně výstava.
Sychrov, Liberecký kraj

Představení na zámku

Představení v parku.
Sychrov, Liberecký kraj

Pohádková výstava na zámku Sychrově

Letní výstava.
Sychrov, Liberecký kraj

Výstava modelů hradů a zámků na zámku Sychrově

Výstava.
Sychrov, Liberecký kraj

Muzikál na Sychrově

V nádherném prostředí zámku Sychrov můžete zažít krásný, romantický večer s úspěšným muzikálem.
Sychrov, Liberecký kraj

Prohlídka s čerticí na Sychrově

Prohlídka je určena pro rodiny s dětmi a je vedená čerticí, která zábavnou a nenáročnou formou ukáže dětem nejkrásnější prostory zámku.
Sychrov, Liberecký kraj

Kostel sv. Jakuba v Letařovicích s unikátní kostnicí

Zajímavostí původně renesančního kostela v Letařovicích, který byl přestavěn v barokním slohu, je kostnice v rohu zdejšího hřbitova. Oltář v kostnici je složen z lidských kostí a lebek. Kostel je přístupný pouze při mších a poutích.
Český Dub, Liberecký kraj

Odpoledne na vesnici a toulky s koněm

Odpolední pobyt na krásné chalupě se zahradou včetně prohlídky zvířat a okolí chalupy. Prohlídka je určena pro rodiny s dětmi a zájemce z měst, kteří chtějí poznat život na vesnici a odpočinout si v zeleni a soukromí.
Soběslavice, Liberecký kraj

Ranč na Šutru – základy westernového ježdění i přirozená komunikace

Máte rádi koně? Chtěli byste si užít krásu přírody v okolí zámku Sychrov z koňského hřbetu? Kromě koní jsou na ranči v Zásadě u Sychrova typická i netypická zvířata. Užijte si léto v krásném prostředí, s klidem a pohodou pro lidskou ale i zvířecí duši.
Sychrov, Liberecký kraj

Koupaliště Český Dub

Areál přírodního koupaliště Český Dub se nachází v rekreační oblasti za městem. Bazén s rozměry cca 100x12 m je napájen přírodní vodou bez chemických přísad. Hloubka dosahuje až 3 m. Kolem jsou travnaté odpočinkové plochy.
Český Dub, Liberecký kraj

Sychrovský viadukt – technická památka

Sychrovský viadukt je patrový kamenný železniční viadukt nacházející se poblíž obce Sychrov. Překonává široké údolí Mohelky.
Sychrov, Liberecký kraj

Naučná stezka Lesní putování s Kamilem Rohanem

Naučná stezka vedoucí po pěšinách, které nechal v 19. století vytvořit Kamil Rohan nad údolím řeky Mohelky.
Sychrov, Liberecký kraj

Vodárenská věž v zámeckém parku Sychrov

Vodárenská věž byla postavena taktéž v novogotickém stylu roku 1891 podle návrhu Františka Wondrena. Tato novogotická věž nahradila původní vodojem, jehož podobu neznáme.
Sychrov, Liberecký kraj

Beauty from Jana

Beauty Jana vytváří z různých druhů perlí a dále ze širokého sortimentu kovových a jiných dekorativních materiálů a doplňků originální vzory.
Sychrov, Liberecký kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Ubytování v Podještědském sportovním areálu

Všestranný sportovní areál, kde se budete cítit jako doma. Kompletní služby na dosah ruky, to vše v Podještědském sportovním areálu v Českém Dubu.
Český Dub, Liberecký kraj

Zámecký hotel Svijany

Hotel nabízí stylové a netradiční ubytování v 17 zámeckých pokojích s kapacitou 41 lůžek. Určitě musíte vyzkoušet i pivní lázně přímo v hotelu.
Svijany, Liberecký kraj

Pivovar Svijany u Turnova

Pivovar Svijany se nachází ve stejnojmenné obci nedaleko Turnova. Byl založen před rokem 1564, novodobá historie pivovaru se píše od roku 1998, kdy byla založena společnost Pivovar Svijany s.r.o. V nabídce je 11 druhů piv, exkurze i příjemné posezení v pivovarské restauraci.
Svijany, Liberecký kraj

Dům Jógy v Hlavici

ům jógy v Hlavici je bývalá selská usedlost v hornaté krajině s mnoha lesy (v Podještědí, u Českého Dubu), na okraji malebné vesničky Hlavice.
Hlavice, Liberecký kraj

Chata Příšovice

Romantické ubytování pro dva na víkend nebo dovolenou pro rodinu s dětmi a vychovaným psem.
Turnov, Liberecký kraj

Apartmán Löfflerovi v Přepeřích

Apartmán Löfflerovi nabízí ubytování v rodinném domě v obci Přepeře u Turnova. Obec Přepeře se nachází nedaleko města Turnov a jsou výhodným výchozím bodem do mnoha krásných míst Českého ráje.
Přepeře, Liberecký kraj

Penzion a restaurace Golf Ještěd

Penzion se nachází na golfovém hřišti Ještěd s nádherným výhledem na green a fairway jamky č. 9 nebo do okolní kopcovité přírody. Nechybí ani staročeská restaurace v golfovém areálu Ještěd s velkou venkovní terasou a dětským hřištěm.
Český Dub, Liberecký kraj

Chata Mrázikovi v Přepeřích u Turnova

Chata Mrázikovi poskytuje celoroční ubytování a je vhodná pro rodiny s dětmi nebo skupinu přátel. Nachází v obci Přepeře u Turnova, který je srdcem Českého ráje a výchozím bodem pro turistické i cyklistické trasy po Českém ráji.
Přepeře, Liberecký kraj