Úvod > Aktuality > Český Krumlov se otevře handicapovaným návštěvníkům
Český Krumlov se otevře handicapovaným návštěvníkům
">
Památky

Český Krumlov se otevře handicapovaným návštěvníkům

  • Vydáno5. září 2016
Smyslem akce Den s Handicapem je alespoň na jeden den zpřístupnit součást světového kulturního dědictví UNESCO – město Český Krumlov a jeho vybrané kulturní památky návštěvníkům se zdravotním postižením pomocí asistentů a provizorních nájezdů.

O tom, že město Český Krumlov má co nabízet svým návštěvníkům asi není nutné nikoho přesvědčovat. Pro zdravotně postižené však Český Krumlov a jeho památky, muzea, galerie i další turistické zajímavosti zůstávají téměř nedostupné. Křivolaké, úzké uličky s nerovnou kamennou dlažbou, architektonické skvosty s množstvím schodů a nerovností vytváří pro lidi se zdravotním postižením řadu obtížně překonatelných překážek, jak v pohybu, tak v orientaci. Tyto překážky nelze lehce odstranit a asi se nikomu nikdy nepodaří vytvořit z Českého Krumlova bezbariérové město, přátelské pro všechny zdravotně postižené. Přesto je možné udělat něco proto, aby osoby se zdravotním postižením měly možnost navštívit památky a obdivovat krásu historického dědictví. Když už nelze předělat město, je možné alespoň vytvořit dočasné podmínky pro jeho zpřístupnění návštěvníkům se zdravotním postižením. A právě proto vznikl nápad připravit akci "Den s handicapem – Den bez bariér". Akci organizuje již od roku 2004 Kiwanis club Český Krumlov.

V sobotu 10. září se Český Krumlov otevře i svým handicapovaným návštěvníkům. Z města pomyslně zmizí všechny schody – ať už na zámku či v muzeích a galeriích. Nevidomí si "prohlédnou" fasády domů se speciálně proškoleným průvodncem. Pro ty, kdo mají rádi dobrodružství, bude určitě zážitkem plavba po řece na voru nebo raftu. Den plný zážitků ještě doplní tržiště chráněných dílen a bohatý kulturní program

Většína akce se bude odehrávat v areálu českokrumlovského hradu a zámku, kde kromě speciálně upravené II. prohlídkové trasy, budou moci návštěvníci prohlédnout také Zámeckou kovárnu. Zajímavá bude jistě také návštěva tajemného podzemí grafitového dolu, kam všechny zájemce dopraví důlní vláček.

Den s Handicapem chce oslovit i nehandicapované občany. Akce nechce pouze poukazovat na nelehkou situaci zdravotně postižených a množství překážek, které musí v běžném životě překonávat, ale chce zejména motivovat širokou veřejnost k zamyšlení nad tím, co může každý z nás udělat pro handicapované ve svém okolí. Ukázky toho, co se již v Českém Krumlově podařilo, nebudou v programu Dne s handicapem chybět, stejně jako informace o projektech či produktech, které řeší problémy lidí se zdravotním postižením.

Denní či noční prohlídky města Český Krumlov

Denní či noční prohlídky města Český Krumlov

Prohlídky města s průvodcem v češtině. Vydejte se za krumlovským tajemnem či duchy. Historie a lidé dávných časů k nám promlouvají skrze své němé svědky, domy přežívající staletí. Vydejte se po stopách místních legend a příběhů.

Grafitový důl pod Českým Krumlovem

Grafitový důl pod Českým Krumlovem

Prohlídka grafitového dolu v hloubce 70 m pod povrchem nabízí ukázku těžby i svezení důlním vláčkem. Před tím, než se vydáte na samotnou prohlídku, vás vybaví speciálním oblečením, jehož součástí je i důlní lampa. Následně vás do podzemí zaveze důlní vlak, kterým dříve jezdili horníci na šichtu.

Hrad a zámek Český Krumlov – prohlídka perly UNESCO

Hrad a zámek Český Krumlov – prohlídka perly UNESCO

Státní hrad a zámek Český Krumlov je významným a velmi vyhledávaným turistickým místem. Veřejnosti je otevřen od dubna do října. Celý areál hradu a zámku je průchozí, veřejnosti přístupný a v sezóně, zvláště v podvečer, je nevšedním zážitkem procházka jednotlivými nádvořími.

Egon Schiele Art Centrum – mezinárodní kulturní centrum v Českém Krumlově

Egon Schiele Art Centrum – mezinárodní kulturní centrum v Českém Krumlově

Vedle dokumentace o životě a díle Egona Schieleho a celoroční výstavy jeho prací nabízí Egon Schiele Art Centrum na ploše 4 000 m² výměnné výstavy klasického a současného umění 20. století.

Kláštery Český Krumlov

Kláštery Český Krumlov

Klášterní objekt je druhým nejrozsáhlejším areálem v historickém centru Českého Krumlova, který od svého založení prošel mnoha proměnami. Poslední proměna vdechla památce zpět život a přináší odpočinek v historické části a zábavu pro rodiny s dětmi v 3+ galerii.