Úvod > Co chcete dělat? > Zámecká kovárna Český Krumlov
Zážitky

Zámecká kovárna Český Krumlov

Navštivte nově zprovozněnou Zámeckou kovárnu na I. zámeckém nádvoří zámku Český Krumlov, kde můžete poznat tajemství zpracování oceli, kterým od pradávna vládli jen bohové a jimi vyvolení mistři.
Přijďte a vyzkoušejte svoji šikovnost! Přijďte a zadívejte se do záře žhnoucích plamenů, před kterými se s pokorou musí sklonit i nepoddajný kov. Poznejte sílu těch, kteří svým uměním zpracování oceli, od počátku věků zajišťovali přežití lidí i v těch nejtěžších podmínkách.

Kovárna se nachází na I. zámeckém nádvoří v původní kovárně z roku 1654. Tehdy stavitel Antonio Perti opravil tento objekt u pivovaru na kovárnu, která ke svému účelu sloužila až do začátku 20. století. Kromě možnosti zkusit vlastnoručně zkrotit žár výhně, se můžete dovědět i zajímavosti o historii tohoto významného řemesla.

Žhnoucí plameny v kovářské výhni dávají podlouhlé přízemní místnosti s klenutým stropem magickou atmosféru. Mezi výhní, kovadlinou a dřevěným okovaným vědrem s vodou se hbitě otáčí mladý kovář, který ukazuje návštěvníkům krásu starobylého řemesla. V jeho podání si laický pozorovatel vůbec neuvědomuje, že z ohniště sálá vedro, kladivo se pořádně pronese a proměnit kus rozžhaveného železa na něco praktického je pořádná dřina.

Jenže lidé v kovárně zaplněné dobovým podkovářským nářadím, nástroji na tepání mědi, ručními bruskami a vrtačkami, kovanými mřížemi z různých historických období, drtičkou uhlí i stovkami kusů ručního kovářského nářadí a přípravků nemusí jen obdivovat zručnost a um kováře, ale mohou si jeho práci a svoji šikovnost vyzkoušet na vlastní kůži. Láká k tomu raznice, v níž si můžete sami zhotovit pamětní medaili, nebo se můžete postavit přímo po boku kováře a ukout si třeba železnou špičku.

Mezi drobnými suvenýry, které si tu můžete koupit, jdou nejvíc na odbyt malé podkovy – symbol štěstí se může vždycky hodit. Někdo si ho věší na stěnu opačně, aby mu z ní štěstí neuteklo.

Prohlídky a služby:
Vstup do kovárny je ve venkovní expozici. Tam jsou koncentrovány výrobky mistrů kovářů z vesnic a ukázky uměleckých historických slohů a výběr z kovářských technik ve formě nákresů a výkovků (v postupu). Zároveň je zde možnost zakoupit kovářem vyrobenou maličkost (mnohdy i velice užitečnou, jindy pouze pěknou).

Vnitřní expozici tvoří dvě místnosti:

  1. je kovárna, kde je výběr a ukázka různých odnoží kovářství a příslušného nářadí (podkovářství, mědětepectví, umělecké kovářství) s mistrem kovářem. Výčet činností, které můžete v kovárně provádět je uveden níže.
  2. kuchyň, nebo-li denní místnost pro kováře, kde kovářova žena připravuje pokrmy a ostatní je konzumují.
Prohlídky:
Fungují samostatně s možností zapojit se do rozhovoru s mistrem kovářem, který se stará o kovárnu a s jeho ženou, která se stará o každého příchozího u vstupu a zároveň o kovářovo plné břicho samozřejmně.
  • Individuální – kdykoli během otvírací doby a bez nutnosti rezervace
  • Skupinové - 15 – 40 os. s nutností rezervace
  • Školní exkurze - školky, školy v libovolném počtu do 40 os včetně pedagogů.
Možnosti vyžití při prohlídce:
  • Samovzdělávání – aneb samostatná studie nářadí kovářských výkovků a technik (prohlídka)
  • Kovářský pomocník– můžete pomoct kováři při práci tím, že mu budete tahat měchy. Je to jedna z nejméně namáhavých prací (uklízet po vás nebudeme požadovat) a můžete při tom pozorovat kováře při práci.
  • Vlastní kování – vyzkoušejte si svou šikovnost a vyrobte si pod vedením kováře svůj vlastní suvenýr. Ocenit ho můžete příspěvkem na pivo (či piva). Nebojte, zvládají to i děti a ženy.
  • Ražení medaile – Vložte svou sílu a záměr to malého kousku kovu, který vám zůstane připomínkou na událost, při níž jste si stvořili jedinečný suvenýr.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 25. 8. 2021

Ubytování a restaurace v okolí

Residence Muzeum vltavínů

Residence Muzeum vltavínů

Český Krumlov, Jižní Čechy
Masná 130

Masná 130

Český Krumlov, Jižní Čechy
Bistro Pršuterie Klika v Českém Krumlově

Bistro Pršuterie Klika v Českém Krumlově

Český Krumlov, Jižní Čechy