Úvod > Aktuality > České značky: Ryor, česká kosmetika s dotekem přírody
Životní styl

České značky: Ryor, česká kosmetika s dotekem přírody

  • Vydáno24. listopadu 2021
Česká rodinná firma vyrábí od roku 1991 kosmetiku s přírodními extrakty, a to jak moderní produkty s nejnovějšími aktivními látkami, tak přípravky, které vznikly již v době vzniku firmy a mají své stálé zákazníky. Právě proto je nabídka tak široká: najdete v ní přes 200 výrobků na pleť pro tělo, vlasy i pro líčení. A název Ryor? Zní cizokrajně, ale je rovněž ryze český. Vznikl podle první použité parfémové kompozice RYbíz-ORanž.
Na samém začátku chtěla zakladatelka společnosti Ryor Eva Štěpánková (* 1945) vyrábět produkty pouze pro profesionální kosmetičky, v malém a jen s pár zaměstnanci. Postupem času se firma rozrostla o maloobchodní řadu a nyní zaměstnává asi osmdesát lidí. Patří k největším výrobcům kosmetiky u nás, své produkty vyváží do mnoha zemí světa a ročně utrží přibližně 130 milionů korun.
 

Ryor aneb příběh firmy

Eva Štěpánková vystudovala Vysokou školu chemicko-technologickou a od roku 1971 pracovala jako vedoucí výroby v Ústavu lékařské kosmetiky. Když se jí narodila dcera Jana a nastoupila na mateřskou dovolenou, bylo jí třiačtyřicet. Rodiče už neměla, potřebovala uživit sebe i dceru, ale už nechtěla své nápady prodávat někomu jinému. Rozhodla se zariskovat a v roce 1991 založila vlastní kosmetickou značku na výrobu kosmetiky pro profesionální kosmetické salony. Vše se odehrávalo v malém rodinném domku na pražském Strahově – ostatně původní záměr byl pracovat v malém.

Po čase se začaly ozývat zákaznice, které si přípravky Ryor oblíbily a chtěly je mít k dispozici i doma. Tak se zrodila maloobchodní řada, která dnes nabízí kosmetiku pro všechny věkové kategorie a všechny typy pleti.
 

Růst a úspěchy

Firma rostla a dařilo se jí, ale domek na Strahově už pro výrobu takového objemu nestačil. Maloobchodní produkty se musely přizpůsobit běžnému užívání objemem, obalem i složením, a tak firma Ryor postupně měnila místa svého působení. Protože to nikde nebylo ideální, v roce 1997 přišlo zatím poslední stěhování, do zcela nového a vlastního výrobního areálu v Kyšicích u Kladna. Tam nyní probíhá nejen veškerá výroba, ale i vývoj a testování. Pokud se do voňavého království značky Ryor chcete podívat, musíte hlídat kalendář: firma občas otvírá výrobní areál v rámci Dnů otevřených dveří.

Protože pro Evu Štěpánkovou jsou srdeční záležitostí její rodné Poděbrady, právě tam vznikla jedna z podnikových prodejen. Další najdete samozřejmě v Kyšicích a v Praze, ale také v Brně a v Bratislavě. Kromě toho má Ryor po celé republice přes 600 partnerských prodejen, kde je k dostání většina sortimentu. V Praze také vznikly kosmetické salony, společnost kromě toho nabízí kosmetické poradny, a to jak v místě prodeje, tak bezplatně online.
 

Třikrát o Ryoru

  • V současné době působí ve firmě Eva i Jana Štěpánkovy. Věnují se firmě, všem procesům, její strategii a hlavně dalšímu rozvoji. Eva se zaměřuje na vývoj produktů, Jana působí jako obchodní ředitelka a současně se věnuje marketingu.
  • Stejně jako řadu jiných podnikatelů zasáhl koronavirus i kosmetickou firmu. Ryor ale dokázal na situaci zareagovat, okamžitě rozjel vývoj i schvalovací procesy, a rychle uvedl na trh antimikrobiální gely a dezinfekční prostředky, a to v době, kdy šlo o nedostatkové zboží. Nejprodávanějším produktem byl antimikrobiální gel s vůní okurky.
  • Zakladatelka Eva Štěpánková dnes patří k českým podnikatelským legendám a když se píše o firmách, které vybudovaly ženy, ve výčtu nesmí chybět. Co o ní víme? Je energická a zodpovědná, ráda a dobře vaří, sbírá anděly, ráda cestuje, poslouchá gospely, miluje divadlo a knihy. Její nejmilejší knihou je Jirotkův Saturnin.
Pět voňavých a barevných tipů na výlety do mýdláren a svíčkáren

Pět voňavých a barevných tipů na výlety do mýdláren a svíčkáren

Vyrobit si vlastnoruční mýdlo nebo svíčku není žádná věda, ale jen málokdo se pustí do experimentů s vosky, oleji, louhem a bylinkami ve vlastní kuchyni. Jak na to se dozvíte při exkurzích v mýdlárnách a svíčkárnách, kam vás na báječně voňavé výlety zve portál Kudy z nudy.

České značky: Dermacol a příběh make-upu filmových hvězd

České značky: Dermacol a příběh make-upu filmových hvězd

I když od šedesátých let minulého století se ideály krásy mnohokrát proměnily, i naše maminky a babičky chtěly být půvabné a upravené. Pomáhala jim v tom ryze česká značka Dermacol: právě v jejích laboratořích vznikl jeden z prvních krycích make-upů na světě a už o pár let později ho používaly hollywoodské filmové hvězdy.

Další aktuality

Tipy proti nudě... aneb nejlepší tipy na víkendové akce pro děti

Tipy na zajímavý výlet pro rodiny s dětmi na víkend 7. a 8. října 2023 po okolí Prahy, jižních Čechách, Moravě a v dalších regionech ČR. Inspiraci na Kudy z nudy najdete pro malé i velké, holky i kluky. Vyberte si místa, kde se s dětmi nebudete nudit, ať už během pohádkových představení, na čerstvém vzduchu nebo tvořivých dílen pro rodiny s dětmi. Vydejte se na zajímavé prohlídky či výstavy, do zoo, výlet za zábavou, historií či kulturou. Co vše můžete během volných dní podniknout se svými ratolestmi najdete na v kalendáři akcí na kudyznudy.cz.
Středočeský kraj | Zážitky

Koně na Kačině přinesou zábavu nejen pro milovníky koní

V sobotu 7. října 20223 se od 10 do 17:00 hodin konají na zámku Kačina oblíbené slavnosti věnované koním. Koně na Kačině opět představí nejrůznější koňská plemena, k vidění bude přehlídka jezdeckého umění i ukázky práce s koňmi. Nebude chybět sváteční Hubertova jízda zámeckým parkem a bohatý doprovodný program v podobě divadel, koncertů, výstav nebo řemeslné tržnice. Součástí jsou také projížďky na koních či ve voze pro děti i dospělé.
Středočeský kraj | Památky

Nejhezčí a turisty nejvyhledávanější vyhlídky na Vltavu

Vrchovnice, Máj, Bednář, Zadka a spousty dalších bezejmenných míst – to jsou nekrásnější vltavské vyhlídky, které mají svoje kouzlo během celého roku. Víte, kde je hledat? A jak se dostanete tam, kam žádné značky nevedou? Poradíme vám na portálu Kudy z nudy.
Středočeský kraj | Příroda

Víkendové Křivoklání bude přehlídkou středověkých soubojů i řemesel

Letošní, v pořadí již 27. ročník rytířských slavností Křivoklání, které pořádají skupina historického šermu Merlet a státní hrad Křivoklát, přináší spoustu hradní zábavy. Na vlastní oči spatříte šermíře, tanečnice, kejklíře, uslyšíte dobovou hudbu, prožijete divadelní příběhy, budete fandit udatným rytířům, ohmatáte si zbraně a zbroje či si vystřelíte z luku nebo kuše. Křivoklání opanuje královský hrad v tradičním termínu od 30. 9. do 1. 10. 2023.
Středočeský kraj | Zážitky

Svatý Václav přijede do Mladé Boleslavi za volantem veteránů

Den svatého Václava, patrona českých zemí, se slaví různě. V Mladé Boleslavi svátek české státnosti pojali tak, jak to umí nejlépe – do ulic vyrazí desítky automobilů. Historická auta vyjedou na 21. Svatováclavskou jízdu ve čtvrtek 28. září 2023 v 9:30 hodin.
Středočeský kraj | Zážitky

Cesty za uměním: architekt Benedikt Rejt a kouzlo stanových střech

Benedikt Rejt (1454–1536) byl stavitel a architekt, jehož stopy najdeme na řadě míst po celých Čechách. S jeho jménem je spojená velkolepá přestavba Pražského hradu s Vladislavským sálem a severním opevněním, chrámu svaté Barbory v Kutné Hoře a hradu Švihova. Na řadě míst zanechal svůj umělecký podpis v podobě stanových střech – i když ne všude se dochovaly.
Středočeský kraj | Památky

Ve Staré Boleslavi se opět uskuteční Národní svatováclavská pouť

Jako připomínku státního svátku Dne české státnosti a úmrtí patrona Českého národa sv. Václava se každoročně konají oslavy na jeho počest. V podvečer přijíždí relikvie sv. Václava do Boleslavi. Za zvuku zvonů bude relikvie přenesena do baziliky sv. Václava, vnesena do starobylé románské krypty sv. Kosmy a Damiana a instalována na oltáři. Ústředním bodem celé svatováclavské slavnosti bude koncelebrovaná mše svatá, která 28. září začíná v 10 hodin na Mariánském náměstí.
Středočeský kraj | Památky

Za vínem se vydejte tento víkend na Karlštejn

V sobotu a v neděli 23. a 24. září 2023 se můžete podívat na hrad Karlštejn, ale také do podhradí, kde bude probíhat Karlštejnské vinobraní. Na programu bude přehlídka gotického odívání, výuka historických tanců, vystoupení polykačů ohně, fakírů a dvorních mágů přenese návštěvníky do doby dávno minulé. Ani letos si slavnost nenechá ujít sám císař Karel IV., který by letos oslavil své 707. narozeniny. Doprovázet jej bude jak jeho choť císařovna Eliška Pomořanská, tak více jak 300 dvořanů z Karlova dvora. V sobotu pojede na Karlštejn speciální Karlštejnský expres.
Středočeský kraj | Gurmánská turistika