Úvod > Aktuality > České značky: Ryor, česká kosmetika s dotekem přírody
České značky: Ryor, česká kosmetika s dotekem přírody
"> "> "> "> "> "> "> "> ">
Životní styl

České značky: Ryor, česká kosmetika s dotekem přírody

  • Vydáno24. listopadu 2021
Česká rodinná firma vyrábí od roku 1991 kosmetiku s přírodními extrakty, a to jak moderní produkty s nejnovějšími aktivními látkami, tak přípravky, které vznikly již v době vzniku firmy a mají své stálé zákazníky. Právě proto je nabídka tak široká: najdete v ní přes 200 výrobků na pleť pro tělo, vlasy i pro líčení. A název Ryor? Zní cizokrajně, ale je rovněž ryze český. Vznikl podle první použité parfémové kompozice RYbíz-ORanž.
Na samém začátku chtěla zakladatelka společnosti Ryor Eva Štěpánková (* 1945) vyrábět produkty pouze pro profesionální kosmetičky, v malém a jen s pár zaměstnanci. Postupem času se firma rozrostla o maloobchodní řadu a nyní zaměstnává asi osmdesát lidí. Patří k největším výrobcům kosmetiky u nás, své produkty vyváží do mnoha zemí světa a ročně utrží přibližně 130 milionů korun.
 

Ryor aneb příběh firmy

Eva Štěpánková vystudovala Vysokou školu chemicko-technologickou a od roku 1971 pracovala jako vedoucí výroby v Ústavu lékařské kosmetiky. Když se jí narodila dcera Jana a nastoupila na mateřskou dovolenou, bylo jí třiačtyřicet. Rodiče už neměla, potřebovala uživit sebe i dceru, ale už nechtěla své nápady prodávat někomu jinému. Rozhodla se zariskovat a v roce 1991 založila vlastní kosmetickou značku na výrobu kosmetiky pro profesionální kosmetické salony. Vše se odehrávalo v malém rodinném domku na pražském Strahově – ostatně původní záměr byl pracovat v malém.

Po čase se začaly ozývat zákaznice, které si přípravky Ryor oblíbily a chtěly je mít k dispozici i doma. Tak se zrodila maloobchodní řada, která dnes nabízí kosmetiku pro všechny věkové kategorie a všechny typy pleti.
 

Růst a úspěchy

Firma rostla a dařilo se jí, ale domek na Strahově už pro výrobu takového objemu nestačil. Maloobchodní produkty se musely přizpůsobit běžnému užívání objemem, obalem i složením, a tak firma Ryor postupně měnila místa svého působení. Protože to nikde nebylo ideální, v roce 1997 přišlo zatím poslední stěhování, do zcela nového a vlastního výrobního areálu v Kyšicích u Kladna. Tam nyní probíhá nejen veškerá výroba, ale i vývoj a testování. Pokud se do voňavého království značky Ryor chcete podívat, musíte hlídat kalendář: firma občas otvírá výrobní areál v rámci Dnů otevřených dveří.

Protože pro Evu Štěpánkovou jsou srdeční záležitostí její rodné Poděbrady, právě tam vznikla jedna z podnikových prodejen. Další najdete samozřejmě v Kyšicích a v Praze, ale také v Brně a v Bratislavě. Kromě toho má Ryor po celé republice přes 600 partnerských prodejen, kde je k dostání většina sortimentu. V Praze také vznikly kosmetické salony, společnost kromě toho nabízí kosmetické poradny, a to jak v místě prodeje, tak bezplatně online.
 

Třikrát o Ryoru

  • V současné době působí ve firmě Eva i Jana Štěpánkovy. Věnují se firmě, všem procesům, její strategii a hlavně dalšímu rozvoji. Eva se zaměřuje na vývoj produktů, Jana působí jako obchodní ředitelka a současně se věnuje marketingu.
  • Stejně jako řadu jiných podnikatelů zasáhl koronavirus i kosmetickou firmu. Ryor ale dokázal na situaci zareagovat, okamžitě rozjel vývoj i schvalovací procesy, a rychle uvedl na trh antimikrobiální gely a dezinfekční prostředky, a to v době, kdy šlo o nedostatkové zboží. Nejprodávanějším produktem byl antimikrobiální gel s vůní okurky.
  • Zakladatelka Eva Štěpánková dnes patří k českým podnikatelským legendám a když se píše o firmách, které vybudovaly ženy, ve výčtu nesmí chybět. Co o ní víme? Je energická a zodpovědná, ráda a dobře vaří, sbírá anděly, ráda cestuje, poslouchá gospely, miluje divadlo a knihy. Její nejmilejší knihou je Jirotkův Saturnin.
Pět voňavých a barevných tipů na výlety do mýdláren a svíčkáren

Pět voňavých a barevných tipů na výlety do mýdláren a svíčkáren

Vyrobit si vlastnoruční mýdlo nebo svíčku není žádná věda, ale jen málokdo se pustí do experimentů s vosky, oleji, louhem a bylinkami ve vlastní kuchyni. Jak na to se dozvíte při exkurzích v mýdlárnách a svíčkárnách, kam vás na báječně voňavé výlety zve portál Kudy z nudy.

České značky: Dermacol a příběh make-upu filmových hvězd

České značky: Dermacol a příběh make-upu filmových hvězd

I když od šedesátých let minulého století se ideály krásy mnohokrát proměnily, i naše maminky a babičky chtěly být půvabné a upravené. Pomáhala jim v tom ryze česká značka Dermacol: právě v jejích laboratořích vznikl jeden z prvních krycích make-upů na světě a už o pár let později ho používaly hollywoodské filmové hvězdy.

Včelí lázně v Ořechu u Prahy

Včelí lázně v Ořechu u Prahy

Včelí lázně naleznete v klidném prostředí v Ořechu v blízkosti Prahy. Užijte si zde unikátní včelí procedúry i nezapomenutelné chvíle klidu a pohody. Vyzkoušet můžete například inhalaci přímo z úlu, medové masáže, meditaci u úlu nebo přírodní včelí kosmetiku.

Další aktuality