Úvod > Aktuality > České značky: Dermacol a příběh make-upu filmových hvězd
Životní styl

České značky: Dermacol a příběh make-upu filmových hvězd

Poslechněte si audio verzi článku
I když od šedesátých let minulého století se ideály krásy mnohokrát proměnily, i naše maminky a babičky chtěly být půvabné a upravené. Pomáhala jim v tom ryze česká značka Dermacol: právě v jejích laboratořích vznikl jeden z prvních krycích make-upů na světě a už o pár let později ho používaly hollywoodské filmové hvězdy.
I po padesáti letech je značka Dermacol synonymem pro dokonalý make-up, a to nejen doma: voňavé sprchové gely, hebké krémy, omlazující pleťové masky, tělová mléka a stovky dalších kosmetických výrobků používají ženy nejrůznějších národností, odstínů pleti a věku v šedesáti zemích světa. Mezi nejúspěšnější exportní státy patří Polsko, USA, Saúdská Arábie, Vietnam, Čína nebo Paraguay, v Afghanistánu dokonce byla reklama na Make-up Cover vůbec první reklama na kosmetiku, vysílaná v tamní televizi.
 

Lady Dermacol

První přípravek značky Dermacol se objevil v roce 1966, ale jeho příběh se začal odvíjet už o něco dřív – v roce 1958, kdy byl v Praze otevřen Ústav lékařské kosmetiky. Šlo o vůbec první specializované pracoviště v Československu, které rozvíjelo nový směr estetické medicíny. Právě tam pracovala Lady Dermacol aneb Olga Knoblochová, vlastně první československá vizážistka. Oficiální linie tehdy razila teorii, že socialistické ženy mají hlavně pracovat, a ne myslet na parádu a krásu, a tak do ústavu přicházeli hlavně lidé s kožními problémy, často přímo na obličeji, například s mateřskými znaménky či pigmentovými skvrnami. Tehdejší lékaři si s nimi poradit nedokázali, a tak se hledaly vhodné krycí krémy k jejich zamaskování.

Protože ve filmových studiích na Barrandově vyráběli líčidla pro herce, tým lékařů z ústavu se pustil společně s odborníky z filmových laboratoří do vývoje krycího make-upu, který by neškodil pleti. Poprvé se objevil v roce 1966 a složením slov derma – kůže a color – barvit vznikl název Dermacol. „Make-up jsem poprvé předváděla na dermatologickém kongresu ve Vysokých Tatrách, kde byla mojí modelkou studentka medicíny,“ vzpomíná Olga Knoblochová. „Měla kožní onemocnění, velký oheň v obličeji, a nikdy předtím se bez něj neviděla v zrcadle. Když jsem jí ho překryla a podala jí zrcadlo, štěstím se rozplakala.“
 

Deset odstínu Dermacolu

Make-up Cover, zpočátku vyráběný v deseti odstínech a s chráněnou značku Dermacol film studio Barrandov Praha, používali nejenom lidé s kožními problémy a ženy toužící po barevně sjednocené a hladké pleti, ale hlavně maskérky na Barrandově. Díky tomu se o zázračném krému záhy dozvěděli i ve světě. Už v roce 1969 odkoupily licenci k jeho užívání filmové ateliéry v Hollywoodu, o rok později se pak objevily pleťové krémy Lady Cream a Princess Creram, které jsou populární dodnes. Mimochodem, celosvětově nejznámější je právě krycí Dermacol Make-up Cover, firma ho ročně prodá zhruba tři miliony kusů.

Ve filmových ateliérech na Barrandově se kosmetika Dermacol vyráběla ještě na začátku třetího tisíciletí. V roce 2002 společnost Dermacol přešla do rukou manželů Věry a Vladimíra Komárových, výroba se kompletně přesunula do Brna a začala vznikat síť vlastních exkluzivních prodejen. V nich nabízí Dermacol nejenom make-upy, které příběh značky odstartovaly, ale také obrovskou barevnou škálu laků na nehty, očních stínů, lesků, rtěnek a výrobků pro péči o tělo a pleť. A tváře Dermacol? Moderátorka a modelka Iva Kubelková, česká Miss Earth Karolína Mališová, herečka Judit Bárdos, zpěvačka Kristýna Peláková nebo herec a zpěvák David Gránský. Ostatně i muži už objevili kouzlo tradice: první kompletní pánská řada Dermacol je na trhu už třetím rokem.
 

Víte, že?

  • Protože základem divadla je make-up, značka Dermacol stojí po boku nejvýznamnějších českých umělců. Je stálým partnerem Národního divadla v Praze, kosmetiku této značky používají také hvězdy z Hudebního divadla Karlín, Divadla v Dlouhé a divadla Nová scéna v Bratislavě.
  • Loni značka změnila své logo na Dermacol Prague, které má pomoci k její lepší identifikaci, zdůraznit pražský původ a vrátit se k původní podobě logotypu ze 60. let.
  • V minulých letech se Dermacol stal beauty partnerem karlovarského Filmového festivalu a zajišťoval líčení a množství doprovodných aktivit pro VIP hosty i běžné návštěvníky festivalu.
  • Lady Dermacol Olga Knoblochová nejenom stála u zrodu značky, ale někdy herečky i sama líčila. Například ve filmu Dáma na kolejích (1966) proměnila Jiřinu Bohdalovou z unavené tramvajačky v oslnivou femme fatale.
  • Ústav lékařské kosmetiky sídlil bezmála čtyřicet let v paláci Adria na Jungmannově náměstí v centru  Prahy, odkud se musel odstěhovat kvůli rekonstrukci budovy. Do jeho interiérů můžete nahlédnout ve filmu Léto s kovbojem (1976): sem zamířil Honza Macháček (Jaromír Hanzlík), aby mu lékařka v podání Věry Galatíkové odstranila vytetované jméno bývalé lásky.
Barrandovské terasy – bývalý prvorepublikový klenot

Barrandovské terasy – bývalý prvorepublikový klenot

Funkcionalistická vyhlídková restaurace vznikla v roce 1929 zároveň s vilovou čtvrtí, jejímž duchovním otcem byl Václav M. Havel. Terasy postavil architekt Max Urban. V současné době zde probíhá rekonstrukce a přistavěny byly dvě budovy apartmánů.

Muzeum Karla Zemana v Praze – filmové zázraky na počkání

Muzeum Karla Zemana v Praze – filmové zázraky na počkání

Muzeum Karla Zemana představuje celoživotní dílo světově uznávaného filmového tvůrce a rovněž filmové triky, kterými proslavil českou kinematografii 20. století. Seznámíte se zde s původními Zemanovými nákresy filmových scén, fotodokumentací z realizace filmů a jeho filmovými postupy.

Komentované prohlídky Barrandov Studia pro soukromé skupiny

Komentované prohlídky Barrandov Studia pro soukromé skupiny

Barrandov Studio nabízí klíč ke vzpomínkám na největší hity zahraniční i domácí produkce, které prošly rukama českých kostýmních a rekvizitních výtvarníků. Navštivte zákulisí české továrny na sny! Barrandov Studio je otevřeno skupinovým návštěvám v průběhu pracovního týdne.

Interaktivní filmové muzeum NaFilM v Praze

Interaktivní filmové muzeum NaFilM v Praze

Národní filmové muzeum NaFilM přibližuje fascinující svět filmu a nabízí zážitek pro děti i dospělé. Během návštěvy budete objevovat, jak film funguje, a poznávat jeho historii zábavnou a interaktivní formou. Zažijte film jinak!

Barrandov Studio – jedno z největších a nejstarších filmových studií v Evropě

Barrandov Studio – jedno z největších a nejstarších filmových studií v Evropě

Barrandov Studio patří k největším a nejstarším filmovým studiím v Evropě. Nabízí možnost komentovaných návštěv pro skupiny v rámci běžného provozu studia. Otevřen je zde i výstavní prostor Filmpoint, který vám představí historii i současnost filmových ateliérů.

Další aktuality

Niche Tourism: jaké oblíbené téma mají vaše cesty?

Výraz Niche Tourism asi neznáte, ale mnozí z vás jej přesto už dávno provozují. Jednoduše řečeno jde o všechny netradiční formy cestování, jejichž popularita stále roste. I na Kudy z nudy vás lákáme na cestování, při kterém zažijete něco navíc.
Praha | Životní styl

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (27.4. – 28.4.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Bitva Libušín 2024 – pocta Janu Žižkovi, Automobilové klenoty na golfovém hřišti v Hostivaři, Zahájení sezony Muzea ČD v Lužné u Rakovníka, Zahájení sezony v Centru řemesel a zahrad Botanicus v Ostré, Festival ABC – zábava pro všechny děti od 2 do 99 let. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Praha | Zážitky

10 tipů, kam za sochami Davida Černého

David Černý je jednou z nejvýraznějších postav české výtvarné scény. Do povědomí veřejnosti jej dostalo hlavně přetření smíchovského tanku na růžovo, kůň v Lucerně, miminka na Žižkovské věži, nebo Entropa během českého předsednictví EU v roce 2009. Naposledy vzbudily emoce informace o nových sochách motýlů, které budou na budově opravovaného Máje v centru Prahy. Než se tak stane, tak se podívejte na tipy portálu Kudy z nudy, kam za sochami Černého můžete vyrazit.
Praha | Kultura

Oslavte Den Evropy a 20 let od vstupu České republiky do EU

Oslavy Dne Evropy se konají druhý květnový týden na veřejných prostranstvích evropských měst každý rok. Evropská unie oslavuje 9. května vyhlášení Schumanovy deklarace v roce 1950 a úspěchy, kterých dosáhla. Česká republika si letos připomíná dvacet let od vstupu do Evropské unie. Zároveň brzy nastanou evropské volby a Evropský parlament zve na zajímavé akce po celé Evropě. Kudy u nudy vás zve na pár vybraných akcí v Praze, Jihlavě, Trojmezí nebo Hradci Králové.
Praha | Kultura

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Praha

Poznejte opomíjené krásy Prahy! Ve městě najdete vedle celosvětově proslulých historických památek řadu dalších zajímavých míst. Prohlédněte si Rothmayerovu a Bílkovu vilu, Galerii Josefa Sudka nebo vilu nebo Hvězdárnu Ďáblice. Projděte se Starým městem a objevte Clam-Gallasův palác, který patří k nejvýznamnějším architektonickým památkám Prahy a České republiky. Vezměte děti na nejstarší dochovaný podlahový kolotoč v Evropě na Letné, prohlédněte si Národní památník na Vítkově s jezdeckou sochou Jana Žižky a fantastickým výhledem, anebo Prahu takovou, jaká byla v době panování Karla IV. v zajímavé expozici v domě U Zlatého prstenu.
Praha | Životní styl

Staroměstská a Malostranská mostecká věž: brány Karlova mostu, které se pletou i Pražanům

Nabízejí krásný výhled, spoustu zajímavých informací o historii Prahy a také nejedno středověké tajemství. Mostecké brány Karlova mostu sloužily jako strážkyně Starého Města a Malé Strany. Obě se mohly uzavřít a nepovolaným osobám tak znemožnit přístup do nebo odchod z Karlova mostu. Pozvánku na návštěvu obou věží a další zajímavosti o nich vám přináší Kudy z nudy.
Praha | Památky

Zlatý kuchař: Králem české gastronomie se stal Jan Knedla!

V anketě Zlatý kuchař vyhlašované Gastro&Hotel profi revue získali nejlepší kuchaři České republiky „kuchařského Oskara“ za rok 2023. Vítězem v osmém ročníku ankety Zlatý kuchař je Jan Knedla z restaurace Papilio ve Vysokém Újezdě. Na druhém místě se umístil vítěz loňského ročníku Marek Fichtner z pražské restaurace Červený jelen. Třetí je Jan Punčochář, který provozuje restauraci U Matěje na pražské Hanspaulce. Do síně slávy za celoživotní přínos české gastronomii vstoupil mezinárodně oceňovaný Vladislav Stuparič
Praha | Gurmánská turistika

100 let od úmrtí Franze Kafky: Hlavní město Praha nabídne pestrý kulturní program po celý rok 2024

Nejen pro Pražany připravilo Hlavní město Praha a Ministerstvo kultury program Rok Franze Kafky zahrnující řadu zajímavých akcí a projektů s kafkovskou tematikou. Kromě toho se v ulicích Prahy můžete setkat se speciálně nazdobenou tramvají s motivy Kafkova života. Ta bude brázdit pražské ulice po celý rok. K výročí byly spuštěny také dva weby, kde zájemci najdou veškeré informace o slavném spisovateli, připravované eventy, ale též ikonická místa v Praze a vycházky s průvodci po místech Kafkova mládí a dalších let jeho života. Pokud byste se chtěli sami vypravit do míst, která Franze Kafku připomínají, určitě se vám budou hodit kafkovské tipy, které pro vás připravil portál Kudy z nudy.
Praha | Kultura