Úvod > Aktuality > České značky: Dermacol a příběh make-upu filmových hvězd
Životní styl

České značky: Dermacol a příběh make-upu filmových hvězd

  • Vydáno26. května 2020
I když od šedesátých let minulého století se ideály krásy mnohokrát proměnily, i naše maminky a babičky chtěly být půvabné a upravené. Pomáhala jim v tom ryze česká značka Dermacol: právě v jejích laboratořích vznikl jeden z prvních krycích make-upů na světě a už o pár let později ho používaly hollywoodské filmové hvězdy.
I po padesáti letech je značka Dermacol synonymem pro dokonalý make-up, a to nejen doma: voňavé sprchové gely, hebké krémy, omlazující pleťové masky, tělová mléka a stovky dalších kosmetických výrobků používají ženy nejrůznějších národností, odstínů pleti a věku v šedesáti zemích světa. Mezi nejúspěšnější exportní státy patří Polsko, USA, Saúdská Arábie, Vietnam, Čína nebo Paraguay, v Afghanistánu dokonce byla reklama na Make-up Cover vůbec první reklama na kosmetiku, vysílaná v tamní televizi.
 

Lady Dermacol

První přípravek značky Dermacol se objevil v roce 1966, ale jeho příběh se začal odvíjet už o něco dřív – v roce 1958, kdy byl v Praze otevřen Ústav lékařské kosmetiky. Šlo o vůbec první specializované pracoviště v Československu, které rozvíjelo nový směr estetické medicíny. Právě tam pracovala Lady Dermacol aneb Olga Knoblochová, vlastně první československá vizážistka. Oficiální linie tehdy razila teorii, že socialistické ženy mají hlavně pracovat, a ne myslet na parádu a krásu, a tak do ústavu přicházeli hlavně lidé s kožními problémy, často přímo na obličeji, například s mateřskými znaménky či pigmentovými skvrnami. Tehdejší lékaři si s nimi poradit nedokázali, a tak se hledaly vhodné krycí krémy k jejich zamaskování.

Protože ve filmových studiích na Barrandově vyráběli líčidla pro herce, tým lékařů z ústavu se pustil společně s odborníky z filmových laboratoří do vývoje krycího make-upu, který by neškodil pleti. Poprvé se objevil v roce 1966 a složením slov derma – kůže a color – barvit vznikl název Dermacol. „Make-up jsem poprvé předváděla na dermatologickém kongresu ve Vysokých Tatrách, kde byla mojí modelkou studentka medicíny,“ vzpomíná Olga Knoblochová. „Měla kožní onemocnění, velký oheň v obličeji, a nikdy předtím se bez něj neviděla v zrcadle. Když jsem jí ho překryla a podala jí zrcadlo, štěstím se rozplakala.“
 

Deset odstínu Dermacolu

Make-up Cover, zpočátku vyráběný v deseti odstínech a s chráněnou značku Dermacol film studio Barrandov Praha, používali nejenom lidé s kožními problémy a ženy toužící po barevně sjednocené a hladké pleti, ale hlavně maskérky na Barrandově. Díky tomu se o zázračném krému záhy dozvěděli i ve světě. Už v roce 1969 odkoupily licenci k jeho užívání filmové ateliéry v Hollywoodu, o rok později se pak objevily pleťové krémy Lady Cream a Princess Creram, které jsou populární dodnes. Mimochodem, celosvětově nejznámější je právě krycí Dermacol Make-up Cover, firma ho ročně prodá zhruba tři miliony kusů.

Ve filmových ateliérech na Barrandově se kosmetika Dermacol vyráběla ještě na začátku třetího tisíciletí. V roce 2002 společnost Dermacol přešla do rukou manželů Věry a Vladimíra Komárových, výroba se kompletně přesunula do Brna a začala vznikat síť vlastních exkluzivních prodejen. V nich nabízí Dermacol nejenom make-upy, které příběh značky odstartovaly, ale také obrovskou barevnou škálu laků na nehty, očních stínů, lesků, rtěnek a výrobků pro péči o tělo a pleť. A tváře Dermacol? Moderátorka a modelka Iva Kubelková, česká Miss Earth Karolína Mališová, herečka Judit Bárdos, zpěvačka Kristýna Peláková nebo herec a zpěvák David Gránský. Ostatně i muži už objevili kouzlo tradice: první kompletní pánská řada Dermacol je na trhu už třetím rokem.
 

Víte, že?

  • Protože základem divadla je make-up, značka Dermacol stojí po boku nejvýznamnějších českých umělců. Je stálým partnerem Národního divadla v Praze, kosmetiku této značky používají také hvězdy z Hudebního divadla Karlín, Divadla v Dlouhé a divadla Nová scéna v Bratislavě.
  • Loni značka změnila své logo na Dermacol Prague, které má pomoci k její lepší identifikaci, zdůraznit pražský původ a vrátit se k původní podobě logotypu ze 60. let.
  • V minulých letech se Dermacol stal beauty partnerem karlovarského Filmového festivalu a zajišťoval líčení a množství doprovodných aktivit pro VIP hosty i běžné návštěvníky festivalu.
  • Lady Dermacol Olga Knoblochová nejenom stála u zrodu značky, ale někdy herečky i sama líčila. Například ve filmu Dáma na kolejích (1966) proměnila Jiřinu Bohdalovou z unavené tramvajačky v oslnivou femme fatale.
  • Ústav lékařské kosmetiky sídlil bezmála čtyřicet let v paláci Adria na Jungmannově náměstí v centru  Prahy, odkud se musel odstěhovat kvůli rekonstrukci budovy. Do jeho interiérů můžete nahlédnout ve filmu Léto s kovbojem (1976): sem zamířil Honza Macháček (Jaromír Hanzlík), aby mu lékařka v podání Věry Galatíkové odstranila vytetované jméno bývalé lásky.
Interaktivní filmové muzeum NaFilM v Praze

Interaktivní filmové muzeum NaFilM v Praze

Národní filmové muzeum NaFilM přibližuje fascinující svět filmu a nabízí zážitek pro děti i dospělé. Během návštěvy budete objevovat, jak film funguje, a poznávat jeho historii zábavnou a interaktivní formou. Zažijte film jinak!

Barrandov Studio – jedno z největších a nejstarších filmových studií v Evropě

Barrandov Studio – jedno z největších a nejstarších filmových studií v Evropě

Barrandov Studio patří k největším a nejstarším filmovým studiím v Evropě. Nabízí možnost komentovaných návštěv pro skupiny v rámci běžného provozu studia. Otevřen je zde i výstavní prostor Filmpoint, který vám představí historii i současnost filmových ateliérů.

Muzeum Karla Zemana v Praze – filmové zázraky na počkání

Muzeum Karla Zemana v Praze – filmové zázraky na počkání

Muzeum Karla Zemana představuje celoživotní dílo světově uznávaného filmového tvůrce a rovněž filmové triky, kterými proslavil českou kinematografii 20. století. Seznámíte se zde s původními Zemanovými nákresy filmových scén, fotodokumentací z realizace filmů a jeho filmovými postupy.

Barrandovské terasy – bývalý prvorepublikový klenot

Barrandovské terasy – bývalý prvorepublikový klenot

Funkcionalistická vyhlídková restaurace vznikla v roce 1929 zároveň s vilovou čtvrtí, jejímž duchovním otcem byl Václav M. Havel. Terasy postavil architekt Max Urban. V současné době zde probíhá rekostrukce, nový hotel by zde měl vyrůst do roku 2020.

Komentované prohlídky Barrandov Studia pro soukromé skupiny

Komentované prohlídky Barrandov Studia pro soukromé skupiny

Barrandov Studio nabízí klíč ke vzpomínkám na největší hity zahraniční i domácí produkce, které prošly rukama českých kostýmních a rekvizitních výtvarníků. Navštivte zákulisí české továrny na sny! Barrandov Studio je otevřeno skupinovým návštěvám v průběhu pracovního týdne.

Další aktuality

Kam v Praze na dobrý svařák? 10 tipů pro sváteční pohodu

Vánoční čas a vůně svařeného vína patří k sobě. Ať už trávíte adventní víkendy či vánoční svátky v Praze jako turista nebo jste v hlavním městě doma, určitě se vám budou hodit tipy, kam vyrazit na dobré svařené víno, případně i punč. Užijte si advent a Vánoce v Praze! Kudy z nudy napoví, kde vám vánoční svařák bude chutnat!
Praha | Gurmánská turistika

30 let od zápisu Prahy na Seznam UNESCO: připomeňte si výročí pěknou procházkou

V neděli 4. prosince uplyne přesně 30 let od zápisu historického centra Prahy – spolu s historickými centry Českého Krumlova a Telče – na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Historická jádra těchto měst byla vůbec našimi prvními památkami, zapsanými na tento prestižní Seznam. Oslavit toto významné výročí můžete pěknou procházkou po historických koutech hlavního města. Kam se vydat vám poradí Kudy z nudy.
Praha | Památky

Nenechte si ujít Czech Space Week – největší tuzemský festival kosmických aktivit

Za hranice Česka a ještě dál se vydá letošní festival kosmických aktivit Czech Space Week, který pořádá Ministerstvo dopravy společně s agenturou CzechInvest, Hvězdárnou a planetáriem hl. m. Prahy Planetum a dalšími partnery, a to pod záštitou českého předsednictví v Radě EU. Festival odstartoval dnes 28. listopadu v prostorách Kongresového centra Praha a potrvá až do pátku 2. prosince. Nabídne bohatý program pro firmy, investory, startupy, studenty, děti a ostatní fanoušky vesmíru.
Praha | Zážitky

20 tipů, jak si užít Mikuláše v Praze

Mikulášské jízdy, Čerty na Čertovce, venkovní bruslení, Ježíškovu cestu a další zajímavé akce si můžete užít začátkem prosince, kdy bude městem opět chodit svatý Mikuláš se svou družinou. Přehled nejlepších akcí vám přináší Kudy z nudy.
Praha | Zážitky