Mikulášovice

Město ve Šluknovském výběžku znají ti, kteří jezdí obdivovat přírodní krásy národního parku České Švýcarsko. Tady se rovněž zrodil nožík zvaný rybička s rukojetí ve tvaru ryby: připomíná místní nožířské tradice a zároveň zve na prohlídku nožířského muzea.

Miulášovice: kostel, hvězdárna a kaple

Dominantou Mikulášovic je pozdně barokní trojlodní kostel sv. Mikuláše, naproti pak stojí za vidění kuriózní věž zakončená koupulí – hvězdárna. V roce 1913 ji ke svému domu přistavěl lékárník Adolf Kraus. Na různých místech města také objevíte půvabné kaple, například barokní kapli Tří otců pseudogotickou kapli, kterou roku 1733 postavil cestovatel J. Fürleh, anebo kapli Nejsvětější Trojice. Malebná stavba z pískovcových kvádrů stojí východně od Mikulášovic u silnice směrem na obec Brtníky.
 

Z Mikulášovic pochází nožík Rybička

Město proslavily brusírny a nožířské továrny, které zde vznikaly už na konci 18. století. Posledním nositelem tradice je společnost Mikov, kde se dodnes vyrábějí kapesní zavírací nože, kuchyňské, řeznické a sportovní nože i nože lovecké, záchranářské a vyhazovací. Jedním z nejznámějších výrobků je slavná rybička, kapesní nůž s tvarem ryby s více než stoletou historií. V areálu firmy vzniklo Muzeum nožířské tradice, slavnostně otevřené při Nožířských slavnostech v roce 2011. Muzeum dnes sídlí v prvním poschodí Městského informačního střediska.
 

Letní koupaliště a zimní ledová krása

V Mikulášovicích často začínají výlety do národního parku České Švýcarsko, jezdí sem vlaky z Rumburka a Krásné Lípy. Často tu začínají zimní výlety za barevnými ledopády poblíž obce Brtníky, letní dny můžete strávit na dvou koupalištích: přírodní koupaliště s písčitým dnem a travnatými plážemi leží v jižní části města, směrem na Velký Šenov pak objevíte malebné lesní koupaliště. Oblíbeným cílem výletů je také Tanečnice, nejsevernější rozhledna Česka. Je z ní nádherný panoramatický výhled do Českého Švýcarska i Saského Švýcarska, k dispozici je výletní restaurace.

Turistická informační centra