Úvod > Aktuality > České muzeum stříbra otevírá po zimní přestávce své brány
Kamenný dvur
Kultura

České muzeum stříbra otevírá po zimní přestávce své brány

  • Vydáno25. března 2013
Po zimní přestávce otevírá České muzeum stříbra opět své brány. Provoz bude zahájen od 1. dubna v objektech Hrádek, Kamenný dům a Tylův dům. Na novou sezónu připravilo muzeum novou expozici v Kamenném domě, tématické výstavy i komentované prohlídky pro školy.
České muzeum stříbraS novou turistickou sezónou nabídne České muzeum stříbra novou část expozice v Kamenném domě, která ponese název: „Spolkový život a osobnosti Kutné Hory v 19. století“. Jak již název napovídá, bude zaměřena právě na místní spolky a osobnosti, které udávaly kulturní a společenský rytmus města. Mimo stálých expozic „Královské horní město – měšťanská kultura a život v 17. – 19. století“ a „Lapidárium: Umění kameníků středověké Kutné Hory“ si v Kamenném domě můžete prohlédnout také celoroční výstavu „Pivovary na Kutnohorsku“, která se věnuje především zdejšímu intenzivnímu rozvoji pivovarnictví od 19. do poloviny 20. století. Výstavu bude provázet řada interaktivních programů pro školy i dospělé. Pro širší veřejnost proběhnou ukázky vaření piva podle technologií a receptur 16. století s ochutnávkou. Výstava bude probíhat od 1. dubna do 30. listopadu. Kamenný dům je otevřen od úterý do neděle od 9 do 17 hodin.

Expozice v hlavním domě Českého muzea stříbra, na Hrádku budou v dubnu otevřeny od úterý do neděle od 9 do 17 hodin. Můžete si zde projít I. okruh „Město stříbra“ zaměřující se na geologický vývoj kutnohorského regionu a historii Kutné Hory, a II. okruh - "Cesta stříbra" v autentických prostorách středověkého důlního díla. Za zvýhodněnou cenu je možné navštívit oba okruhy společně – dospělí zaplatí 140 korun, studenti a senioři 90 korun. Od 1. dubna do 2. června zde bude také k vidění výstava „Kutná Hora v obrazech, která přiblíží vzhled města před obnovou jeho nejkrásnějších stavebních památek např. chrám sv. Barbory, Vlašský dvůr, Kamenný dům a další památky. Muzeum zde také nabízí komentované prohlídky pro školy na I. prohlídkovém okruhu „Město stříbra“, vhodné pro základní a střední školy. 

Své stálé expozice nabízí k prohlídce také Tylův dům, a to „Život a dílo J.K.Tyla“ a „Kutnohorské podzemí a jeho průzkum“. V neposlední řadě zde od 1. dubna do 1. června proběhne výstava „Móda 19. století", na které si prohlédnete řadu dámských šatů, pánských obleků nebo jejich částí a drobných módních doplňků. Perlou mezi vystavenými exponáty budou svatební šaty Jiřiny Brouskové, rozené Zachové (dcery architekta a ředitele zdejších c.k. reálných škol), ve kterých se 12. května roku 1888 vdávala v kostele sv. Jakuba. Výstavu provází interaktivní program pro MŠ, ZŠ a SŠ – „Šaty dělají člověka“. Tylův dům je otevřen všem zájemcům od úterý do soboty, vždy od 10 do 16 hodin.
Tylův dům – rodný dům Josefa Kajetána Tyla

Tylův dům – rodný dům Josefa Kajetána Tyla

Původně Dům u zlatého hřebene v Kutné Hoře je rodným domem Josefa Kajetána Tyla, kde najdete expozici věnovanou životu a dílu této významné osobnosti českého národního obrození.

České muzeum stříbra v Kutné Hoře – jedinečná možnost poznat středověký důl

České muzeum stříbra v Kutné Hoře – jedinečná možnost poznat středověký důl

Vydejte se na výlet do Českého muzea stříbra a středověkého stříbrného dolu! Během prohlídky se v expozicích seznámíte s historií královského horního města, dozvíte se, jak se kutnohorské stříbro dobývalo a zpracovávalo a získáte informace o významných architektonických skvostech Kutné Hory.

Kamenný dům v Kutné Hoře – Spolkový život a osobnosti Kutné Hory v 19. století

Kamenný dům v Kutné Hoře – Spolkový život a osobnosti Kutné Hory v 19. století

V Kamenném domě naleznete novou expozici Spolkový život a osobnosti Kutné Hory v 19. století. Jak již název napovídá, je zaměřena právě na místní spolky a osobnosti, které udávaly kulturní a společenský rytmus města.

Další aktuality

Tipy proti nudě... aneb nejlepší tipy na víkendové akce pro děti

Tipy na zajímavý výlet pro rodiny s dětmi na prodloužený víkend od 28. září až do 1. října 2023 po okolí Prahy, jižních Čechách, Moravě a v dalších regionech ČR. Inspiraci na Kudy z nudy najdete pro malé i velké, holky i kluky. Vyberte si místa, kde se s dětmi nebudete nudit, ať už během pohádkových představení, na čerstvém vzduchu nebo tvořivých dílen pro rodiny s dětmi. Vydejte se na zajímavé prohlídky či výstavy, do zoo, výlet za zábavou, historií či kulturou. Co vše můžete během volných dní podniknout se svými ratolestmi najdete na v kalendáři akcí na kudyznudy.cz.
Středočeský kraj | Zážitky

Cesty za uměním: architekt Benedikt Rejt a kouzlo stanových střech

Benedikt Rejt (1454–1536) byl stavitel a architekt, jehož stopy najdeme na řadě míst po celých Čechách. S jeho jménem je spojená velkolepá přestavba Pražského hradu s Vladislavským sálem a severním opevněním, chrámu svaté Barbory v Kutné Hoře a hradu Švihova. Na řadě míst zanechal svůj umělecký podpis v podobě stanových střech – i když ne všude se dochovaly.
Středočeský kraj | Památky

Ve Staré Boleslavi se opět uskuteční Národní svatováclavská pouť

Jako připomínku státního svátku Dne české státnosti a úmrtí patrona Českého národa sv. Václava se každoročně konají oslavy na jeho počest. V podvečer přijíždí relikvie sv. Václava do Boleslavi. Za zvuku zvonů bude relikvie přenesena do baziliky sv. Václava, vnesena do starobylé románské krypty sv. Kosmy a Damiana a instalována na oltáři. Ústředním bodem celé svatováclavské slavnosti bude koncelebrovaná mše svatá, která 28. září začíná v 10 hodin na Mariánském náměstí.
Středočeský kraj | Památky

Za vínem se vydejte tento víkend na Karlštejn

V sobotu a v neděli 23. a 24. září 2023 se můžete podívat na hrad Karlštejn, ale také do podhradí, kde bude probíhat Karlštejnské vinobraní. Na programu bude přehlídka gotického odívání, výuka historických tanců, vystoupení polykačů ohně, fakírů a dvorních mágů přenese návštěvníky do doby dávno minulé. Ani letos si slavnost nenechá ujít sám císař Karel IV., který by letos oslavil své 707. narozeniny. Doprovázet jej bude jak jeho choť císařovna Eliška Pomořanská, tak více jak 300 dvořanů z Karlova dvora. V sobotu pojede na Karlštejn speciální Karlštejnský expres.
Středočeský kraj | Gurmánská turistika

Milovníky koní čeká o víkendu v Lysé nad Labem mezinárodní výstava

Během tohoto víkendu 22. až 24. 9. 2023 proběhne na Výstavišti v Lysé nad Labem další ročník mezinárodní výstavy koní a všeho, co k nim patří – Kůň 2023. Na výstavě bude vystaveno více než 120 koní všech plemen – uvidíte plemena teplokrevná, plnokrevná, chladnokrevná, sportovní, historická i malá plemena, poníky a miniaturní koně, ale i plemena oslů. Návštěvníci si budou moci zakoupit potřeby pro chovatele, jezdce, veterinární přípravky, krmivové doplňky, přívěsy, stájové technologie, kovářské zboží, odbornou literaturu a nebude chybět ani poradenství pro chovatele.
Středočeský kraj | Příroda

Vodní dům Hulice nabízí zábavu i poznání

Vodní dům u přehrady Želivka je moderní návštěvnické středisko, které nabízí spoustu zábavy s hlavním důrazem na vodu a zdejší evropsky významnou lokalitu. Ve Vodním domě najdete moderní expozici, která atraktivní formou seznámí vás i vaše děti s dvěma tvářemi vody. Představí vám vodu jako životní prostředí vodních rostlin a živočichů i jako nezbytnou podmínku našeho života. Venku vás čekají interaktivní exponáty a hrátky s vodou.
Středočeský kraj | Životní styl

Historická vesnička Botanicus v Ostré je otevřena jen do konce října

Přiblížit si a vyzkoušet zapomenutá řemesla, poznat atmosféru středověké vesnice s replikami staveb, podívat se jak se kdysi pěstovaly hospodářské plodiny, jaké znali lidé bylinky a stromy, zabloudit v bludišti atd. To vše můžete zažít v historické vesnici Botanicus. Historická vesnička má letos otevřeno do 29. října 2023, proto byste s její návštěvou neměli dlouho otálet.
Středočeský kraj | Zážitky

Vyjeďte si parníkem na Mělník

Přemýšlíte, kam vyrazit v neděli? Pokud vás láká dobrodružství na lodi, vyzkoušejte netradiční výlet do Mělníka. Parníky z Prahy do Mělníka jezdí jen čtyřikrát během roku, ovšem tato plavba je letos již poslední! Proto neváhejte, naloďte se na palubu a vydejte se poznávat krásy české vlasti z lodní paluby.
Středočeský kraj | Zážitky