Úvod > Aktuality > České muzeum stříbra otevírá po zimní přestávce své brány
Kamenný dvur
"> Kamenný dvur "> Ceské muzeum stríbra - Hrádek "> Tyluv dum
Kultura

České muzeum stříbra otevírá po zimní přestávce své brány

  • Vydáno25. března 2013
Po zimní přestávce otevírá České muzeum stříbra opět své brány. Provoz bude zahájen od 1. dubna v objektech Hrádek, Kamenný dům a Tylův dům. Na novou sezónu připravilo muzeum novou expozici v Kamenném domě, tématické výstavy i komentované prohlídky pro školy.
České muzeum stříbraS novou turistickou sezónou nabídne České muzeum stříbra novou část expozice v Kamenném domě, která ponese název: „Spolkový život a osobnosti Kutné Hory v 19. století“. Jak již název napovídá, bude zaměřena právě na místní spolky a osobnosti, které udávaly kulturní a společenský rytmus města. Mimo stálých expozic „Královské horní město – měšťanská kultura a život v 17. – 19. století“ a „Lapidárium: Umění kameníků středověké Kutné Hory“ si v Kamenném domě můžete prohlédnout také celoroční výstavu „Pivovary na Kutnohorsku“, která se věnuje především zdejšímu intenzivnímu rozvoji pivovarnictví od 19. do poloviny 20. století. Výstavu bude provázet řada interaktivních programů pro školy i dospělé. Pro širší veřejnost proběhnou ukázky vaření piva podle technologií a receptur 16. století s ochutnávkou. Výstava bude probíhat od 1. dubna do 30. listopadu. Kamenný dům je otevřen od úterý do neděle od 9 do 17 hodin.

Expozice v hlavním domě Českého muzea stříbra, na Hrádku budou v dubnu otevřeny od úterý do neděle od 9 do 17 hodin. Můžete si zde projít I. okruh „Město stříbra“ zaměřující se na geologický vývoj kutnohorského regionu a historii Kutné Hory, a II. okruh - "Cesta stříbra" v autentických prostorách středověkého důlního díla. Za zvýhodněnou cenu je možné navštívit oba okruhy společně – dospělí zaplatí 140 korun, studenti a senioři 90 korun. Od 1. dubna do 2. června zde bude také k vidění výstava „Kutná Hora v obrazech, která přiblíží vzhled města před obnovou jeho nejkrásnějších stavebních památek např. chrám sv. Barbory, Vlašský dvůr, Kamenný dům a další památky. Muzeum zde také nabízí komentované prohlídky pro školy na I. prohlídkovém okruhu „Město stříbra“, vhodné pro základní a střední školy. 

Své stálé expozice nabízí k prohlídce také Tylův dům, a to „Život a dílo J.K.Tyla“ a „Kutnohorské podzemí a jeho průzkum“. V neposlední řadě zde od 1. dubna do 1. června proběhne výstava „Móda 19. století", na které si prohlédnete řadu dámských šatů, pánských obleků nebo jejich částí a drobných módních doplňků. Perlou mezi vystavenými exponáty budou svatební šaty Jiřiny Brouskové, rozené Zachové (dcery architekta a ředitele zdejších c.k. reálných škol), ve kterých se 12. května roku 1888 vdávala v kostele sv. Jakuba. Výstavu provází interaktivní program pro MŠ, ZŠ a SŠ – „Šaty dělají člověka“. Tylův dům je otevřen všem zájemcům od úterý do soboty, vždy od 10 do 16 hodin.
Tylův dům – rodný dům Josefa Kajetána Tyla

Tylův dům – rodný dům Josefa Kajetána Tyla

Původně Dům u zlatého hřebene v Kutné Hoře je rodným domem Josefa Kajetána Tyla, kde najdete expozici věnovanou životu a dílu této významné osobnosti českého národního obrození.

České muzeum stříbra v Kutné Hoře – jedinečná možnost poznat středověký důl

České muzeum stříbra v Kutné Hoře – jedinečná možnost poznat středověký důl

Vydejte se na výlet do Českého muzea stříbra a středověkého stříbrného dolu! Během prohlídky se v expozicích seznámíte s historií královského horního města, dozvíte se, jak se kutnohorské stříbro dobývalo a zpracovávalo a získáte informace o významných architektonických skvostech Kutné Hory.

Kamenný dům v Kutné Hoře – Spolkový život a osobnosti Kutné Hory v 19. století

Kamenný dům v Kutné Hoře – Spolkový život a osobnosti Kutné Hory v 19. století

V Kamenném domě naleznete novou expozici Spolkový život a osobnosti Kutné Hory v 19. století. Jak již název napovídá, je zaměřena právě na místní spolky a osobnosti, které udávaly kulturní a společenský rytmus města.

Další aktuality

25.9.
2022
Objevujte královská města Čech

Objevujte královská města Čech

Středočeský kraj | Památky
22.9.
2022
Stromem roku 2022 je Uranová hruška z Drásova

Stromem roku 2022 je Uranová hruška z Drásova

Středočeský kraj | Příroda
21.9.
2022
Za vínem se vydejte tento víkend na Karlštejn

Za vínem se vydejte tento víkend na Karlštejn

Středočeský kraj | Gurmánská turistika
21.9.
2022
Tipy proti nudě... aneb, kam o víkendu s dětmi

Tipy proti nudě... aneb, kam o víkendu s dětmi

Středočeský kraj | Zážitky