Úvod > Aktuality > Buškův Hamr nabídne veřejnosti prohlídku opravené části objektu
Buškův Hamr nabídne veřejnosti prohlídku opravené části objektu
">
Památky

Buškův Hamr nabídne veřejnosti prohlídku opravené části objektu

  • Vydáno23. dubna 2011
Technická památka Buškův Hamr u Trhových Svinů na Českobudějovicku nabídne v této sezoně návštěvníkům prohlídku opravené části objektu. Buškův Hamr je jedním z posledních tří funkčních hamrů v České republice. Další dva se nacházejí ve Veselém Kopci na Chrudimsku a v Dobřívi na Rokycansku. Hamry v minulosti fungovaly jako kovárny na vodní pohon.
Lidé uvidí v Buškově Hamru tři náhonová kola, která hamrníci potřebovali k výrobě předmětů ze železa. K vidění budou i nové vantroky, neboli dřevěná koryta na vodu, která padá na tři kola a ty pohánějí jednotlivé přístroje potřebné pro výrobu předmětů ze železa.

Při pětačtyřicetiminutových prohlídkách mohou lidé zhlédnout dokumentární film o hamrnictví a také stroje hamru v provozu. Při pravidelných Kovářských dnech zde mohou návštěvníci sledovat i tradiční řemesla. Technickou památku Buškův Hamr navštíví průměrně 5500 lidí za rok, do roku 2009 stát ho spravoval stát, potom jej získalo město Trhové Sviny.

První návštěvníci se podívají na Buškův Hamr koncem dubna, i když sezona oficiálně začne až 15. května. Zahájení již tradičně začíná pálením čarodějnic. Kromě prohlídky objektu se v areálu v letních měsících konají také koncerty a vystoupení divadelních souborů. Sezona většinou končí v polovině září.

Technická památka Buškův hamr

Technická památka Buškův hamr

Hamr je jedním se tří zachovalých funkčních hamrů na území České republiky. Dnes je v objektu instalována stálá muzejní expozice hamernictví s jedinečnou kolekcí nářadí hamerníka. Konají se zde i příležitostné akce.