Úvod > Aktuality > Broumovský klášter otevře v sobotu běžně nepřístupné skriptorium

Broumovský klášter otevře v sobotu běžně nepřístupné skriptorium

Vydáno 17. února 2020 Památky
Klášter v Broumově má pro návštěvníky otevřeno i v zimě a kromě běžných prohlídek nabízí i mimořádné zážitky. Jedním z nich bude v sobotu 22. února 2020 možnost navštívit skriptorium s knihovnou.
Klášter BroumovSpeciální interaktivní prohlídky středověké písárny broumovského kláštera, které se budou konat 22. a 29. února 2020 jsou určeny malým i velkým návštěvníkům.

Přeneste se do středověku a vyzkoušejte si psaní husím brkem, broušení pergamenu, výrobu přírodních barev či vázání knih v unikátní klášterní písárně (skriptoriu), která je běžně přístupná pouze školním kolektivům při vzdělávacích programech. Nudit se rozhodně nebudete. Vzhledem k velkému zájmu doporučujeme rezervaci prohlídek na emailu ma@klasterbroumov.cz nebo na telefonním čísle 603 271 426. Vstupné na prohlídky je 150 korun pro dospělé a 80 korun pro děti a seniory.

Broumovský klášterAreál broumovského kláštera je pro běžné prohlídky otevřen denně, včetně pondělí. Prohlídky se konají v každou celou hodinu od 10:00 do 15:00 hodin, po celý rok. Navštívit můžete opatský kostel sv. Vojtěcha, přestavěný z původně gotické podoby na kostel barokní, knihovnu obsahující kolem 17 000 svazků knih či sakristii se vzácným intarzovaným nábytkem. V roce 1999 byla v opatském kostele sv. Vojtěcha nad kaplí sv. Kříže za zlaceným štukovým věncem s nápisem Sancta Sindon v dřevěné schránce nalezena unikátní kopie Turínského plátna z roku 1651. Klášter byl také známým místem, kde se zájemci mohli podívat do tváří Vambereckých mumií. Z provozních důvodů je však tato expozice dočasně uzavřena.
Broumovský klášter – impozantní komplex dle projektu K. I. Dientzenhofera

Broumovský klášter – impozantní komplex dle projektu K. I. Dientzenhofera

Počátky kláštera sahají až do začátku 13. století. V roce 1999 byla v opatském kostele sv. Vojtěcha nalezena unikátní kopie Turínského plátna z roku 1651. Na světě se nachází kolem 40 podobných historických kopií, broumovská je však jediná ve střední Evropě (severně od Alp).

Klášterní kavárna Café Dientzenhofer v Broumově

Klášterní kavárna Café Dientzenhofer v Broumově

Klášterní kavárna Café Dientzenhofer zve k posezení v příjemném, klidném a inspirujícím prostředí kláštera u jedinečné a exklusivně pražené kávy trutnovské pražírny. Zvláště pro děti je velkým lákadlem široká nabídka zmrzlin.