!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Nový vzdělávací program broumovského kláštera: Příběh knihy ukáže dětem, jak vázat knihy
Nový vzdělávací program broumovského kláštera: Příběh knihy ukáže dětem, jak vázat knihy
"> "> "> "> "> Broumovský klášter je otevrený po celý rok "> Od brezna do listopadu je prohlídkový okruh prístupný od 10 do 15 hodin "> Také v listopadu se mužete tešit na nocní hrané prohlídky
Památky

Nový vzdělávací program broumovského kláštera: Příběh knihy ukáže dětem, jak vázat knihy

  • Vydáno15. ledna 2022
Lektorky Maiwaldovy akademie Vzdělávacího a kulturního centra Broumov připravily nový vzdělávací program Příběh knihy, který se inspiruje historií, rukodělným řemeslem mnichů a klášterní knihovnou. Během tvořivého programu budou žáci a studenti poznávat knihařské řemeslo, středověkou vazbu knih a vyrobí si svůj vlastnoručně šitý knižní blok. Program je určen mateřským, základním i středním školám a během léta si ho budou moci vyzkoušet také zájemci z řad veřejnosti.
Klášter BroumovSpeciální interaktivní prohlídky středověké písárny broumovského kláštera, které se budou konat opět i v zimním období 2022 jsou určeny malým i velkým návštěvníkům.

Přeneste se do středověku a vyzkoušejte si psaní husím brkem, broušení pergamenu, výrobu přírodních barev či vázání knih v unikátní klášterní písárně (skriptoriu), která je běžně přístupná pouze školním kolektivům při vzdělávacích programech. Nudit se rozhodně nebudete. Vzhledem k velkému zájmu doporučujeme rezervaci prohlídek.

Broumovský klášterVzdělávací program Příběh knihy završuje sérii vzdělávacích programů, které Maiwaldova akademie nabízí v broumovském klášteře pod souhrnným názvem Kniha v době středověku. Od poloviny ledna 2016, kdy vznikla v prostorách kláštera středověká písárna, je tak obnovována tradice původního klášterního vzdělávání. Tyto programy vtáhnou děti zábavnou a hravou formou do světa středověké písárny, ukážou jim, jak a čím se kdysi psalo, jak se vytvářely knihy a herbáře, jak se vyráběl papír a pergameny. Odhalí vzácné druhy rostlin a středověké receptury barev či zasvětí do výrobního procesu knihvazačského řemesla.

Areál broumovského kláštera je pro běžné prohlídky otevřen denně, včetně pondělí. Prohlídky se konají v každou celou hodinu od 10:00 do 15:00 hodin, po celý rok. Navštívit můžete opatský kostel sv. Vojtěcha, přestavěný z původně gotické podoby na kostel barokní, knihovnu obsahující kolem 17 000 svazků knih či sakristii se vzácným intarzovaným nábytkem. V roce 1999 byla v opatském kostele sv. Vojtěcha nad kaplí sv. Kříže za zlaceným štukovým věncem s nápisem Sancta Sindon v dřevěné schránce nalezena unikátní kopie Turínského plátna z roku 1651. Klášter byl také známým místem, kde se zájemci mohli podívat do tváří Vambereckých mumií. Z provozních důvodů je však tato expozice uzavřena.

Interaktivní prohlídky broumovského skriptoria

8.1.
26.3.
Interaktivní prohlídky broumovského skriptoria

Zábavné prohlídky středověké písárny broumovského kláštera pro malé i velké. Prohlídky se konají každou sobotu v 10:00 hodin. Rezervace nutná 1 hodinu předem!

Klášterní kavárna Café Dientzenhofer v Broumově

Klášterní kavárna Café Dientzenhofer v Broumově

Klášterní kavárna Café Dientzenhofer zve k posezení v příjemném, klidném a inspirujícím prostředí kláštera u jedinečné a exklusivně pražené kávy trutnovské pražírny. Zvláště pro děti je velkým lákadlem široká nabídka zmrzlin.

Broumovský klášter – impozantní komplex dle projektu K. I. Dientzenhofera

Broumovský klášter – impozantní komplex dle projektu K. I. Dientzenhofera

Počátky kláštera sahají až do začátku 13. století. V roce 1999 byla v opatském kostele sv. Vojtěcha nalezena unikátní kopie Turínského plátna z roku 1651. Na světě se nachází kolem 40 podobných historických kopií, broumovská je však jediná ve střední Evropě (severně od Alp).