Úvod > Aktuality > Březen v Krkonoších – příjezd Krakonoše, závody na skibobech, na lyžích i psích spřežení
Zimní sporty

Březen v Krkonoších – příjezd Krakonoše, závody na skibobech, na lyžích i psích spřežení

  • Vydáno21. února 2023
Ještě jste se nerozhodli, kde si užijete konec letošní zimní sezony? Skvělou volbou jsou Krkonoše, kde se vlastně pořád něco děje. Na portálu Kudy z nudy zjistíte, že ani program na březen není výjimkou, takže si připravte běžky, sjezdovky, snowboardy a hurá za sněhem na hory!

Noční les na Stezce korunami stromů

Noční stezka korunami stromůChcete zažít tajemnou atmosféru večerního lesa, užít si dobrodružství a pobavit se? Kromě trampů není mnoho lidí, kteří by mohli říci, že zažili zimní noční les. Přitom je právě noční les místo plné tajemna a specifického života, který stojí za to prozkoumat.

V Janských Lázních připravili sérii originálních večerních prohlídek Stezky korunami stromů, které se nesou v duchu hry s překvapením. V březnu jsou naplánované tři termíny a to 1., 8. a 15., tak s rezervací příliš neotálejte. Kapacita je omezená. Prohlídka je vedená hravou formou a vhodná pro děti. Na začátku každé prohlídky dostanete teplý nápoj pro zahřátí a na konci drobnou pozornost.
 

Krakonošovi lyžníci v Malé Úpě

Lyžníci z Malé ÚpyMaloúpští lyžníci se utkají na historických lyžích a v dobovém oblečení v sobotu 18. března. Klání se kromě lyží uskuteční i na historických saních a nebude chybět ani závod ve skoku ladném a soutěž o nejlepší historický kostým.

Na ojedinělou veselou akci na přelomu zimy a jara se sjíždějí se závodníci z celých Krkonoš a okolí. K tomu určitě nebudou chybět stánky s jarmarečním zbožím, venkovní bar a gril, hudba a program pro děti. Přijďte se podívat!
 

Kdo bude králem či královnou skibobu a kdo vyhraje sjezd? 

6fb61c87-20f0-4ea6-850b-e5cd7e019667.jpgLednové klání Světového poháru v jízdě na skibobech v Pasekách nad Jizerou odloženo až na březnový termín, tedy na 3. až 5. března. Během závodů se pojede slalom, obří slalom, Super-G a kombinace v kategorii muži a ženy.

O stejném víkendu se v Harrachově koná Republikový a klasifikační závod ve skoku a severské kombinaci. 

Druhý březnový víkend můžete fandit v Peci pod Sněžkou lyžařům. Krkonošské centrum hostí další ročník Světového poháru ve sjezdovém lyžování kategorie Masters. První den bude věnován slalomu a následující pak obřímu slalomu. 

Od 14. do 16. března se ve Špindlerově Mlýně konají závody rychlostních disciplín v alpském lyžování. Pojedou se na červené sjezdovce ve Svatém Petru – Špindlerův Mlýn, na programu je superobří slalom a alpská kombinace.
 

Nejtěžším zimním závodem na běžkách je Krkonošská 70

Krkonošská 70Veřejný závod v běhu na lyžích Krkonošská 70 je legendárním závodem hlídek, ale i jednotlivců. Krkonošská 70 se ze série závodů Stopa pro život řadí mezi nejstarší, nejdelší a nejnáročnější závod. Místem startu je 4. března Špindlerův Mlýn – Svatý Petr, kde závod také končí. Trasa běhu vede převážně po značených turistických cestách a jeho účastníci přejedou celé Krkonoše od Špindlerova Mlýna přes Bobí louky na Černou horu a zpět do místa startu.

Kromě tradičního závodu hlídek na tratích 70 km a 50 km mužů, 50 km a 25 km žen či 25 km veteránů, které odstartují postupně v 8 hodin. Všechny distance se poběží volnou technikou. Krkonošská 70 je výzva. Není důležité vyhrát, ale zúčastnit se!

Pokud vás láká spíše kratší závod, vyražte druhý březnový víkend do Harrachova, kde zakončí sezónu ČEZ SkiTour 2023. Lyžaři a lyžařky prozkoumají trasy v okolí skokanského můstku. V pátek se koná noční závod volnou technikou s čelovkami a sobota 11. března přinese dětský závod Mini SkiTour a závody klasickou technikou mezi harrachovskými dominantami. 
 

Výjimečný závod psích spřežení

Krkonoše mají nachystaný i 29. ročník závodů psích spřežení, v němž družstvo tvoří musher se psím spřežením a lyžař. Ledová jízda- memoriál Dr.Václava Vojtěcha se bude konat ve dnech 11. až 13. března.

Účastníci mají před sebou téměř 150 kilometrů a více než 5 000 výškových metrů. Trasa po Krkonoších je rozdělená do několika dnů, ale týmy si veškeré vybavení vezou s sebou a mezi etapami přespávají ve volné přírodě ve stanu.
 

Krakonoš má namířeno do Harrachova

Krakonoš HarrachovPokud se vypravíte v sobotu 18. března do Harrachova, můžete vidět opravdového Krakonoše. Právě tam totiž přijede Krakonoš se svou družinou přivítat jaro. Pohádkový průvod s čerty, velbloudem a řadou maškar projde před polednem městem až ke stadionu za pensionem Tesla, kde pak pokračuje bohatý odpolední program.

Těšit se můžete například na vyhlášení nejlepších masek, Krakonošovu losovačku o ceny, pouťové atrakce a samozřejmě občerstvení. 
 

Vodní jezírko v Malé Úpě

Závěr března, 25., bude patřit bláznivému happeningu v Malé Úpě s názvem Maloúpský Woodstock. Bláznivá soutěž v přejíždění vodního jezírka v "hippie" kostýmech se pojede na lyžích a snowbordech. Nebudou chybět ani soutěže, dobrá hudba a hlavně legrace.
 

Masopust, bál, výstava

V Krkonoších nepřijdete ani o masopustní veselí, například 4. března mají připravené masopustní hody na terase Coffee & Bistro Wood v Trutnově. Těšit se můžete na jitrnice, jelita, tlačenku, klobásy, slaninu, sýry a další. 

První březnovou sobotu si můžete zajít zatančit na hasičský bál v Harrachově a podpořit tak místní hasiče. 

V případě nepřízně počasí se můžete zajít podívat ve Vrchlabí na výroční výstavu fotografií Správců Krkonošského národního parku.
Světový pohár FIS Masters Cup se letos bude opět konat v Peci pod Sněžkou

Světový pohár FIS Masters Cup se letos bude opět konat v Peci pod Sněžkou

Pec pod Sněžkou i letos bude hostit další ročník Světového poháru ve sjezdovém lyžování kategorie Masters. Závodní víkend letos připadá na 11. až 12. března, kdy první den bude věnován slalomu a následující pak obřímu slalomu. Soutěžit se bude na tratích sjezdovky Javor místního SkiResort Černá hora – Pec, jednoho z nejlepších lyžařských areálů v České republice. FIS Masters Cup se v Peci koná již od roku 2008 a účastní se ho muži i ženy ve věku 30 a více let, v kategoriích odstupňovaných po pěti letech.

Osvětlený běžecký stadion a běžecké lyžování v Harrachově

Osvětlený běžecký stadion a běžecké lyžování v Harrachově

V Harrachově mohou běžkaři využít tzv. biatlonové kolečko nebo závodní běžecké terény. To je řada upravených tras vedoucích lesem se začátkem i koncem v Harrachově. Večer je k dispozici také osvětlený běžecký stadion u hotelu Skicentrum.

Ski areál Čertova hora v Harrachově

Ski areál Čertova hora v Harrachově

Sportovní areál Harrachov je jedno z nejkrásnějších míst zimních sportů. Lyžování na Čertově hoře je vhodné pro všechny generace. Kromě sjezdových tratí nabízí Harrachov také ideální podmínky pro lyžaře – běžce a lyžařskou turistiku všech stupňů náročnosti. Je také známým místem skokanských soutěží.

Krkonošská 70

9.3.
Krkonošská 70

Veřejný závod v běhu na lyžích je legendárním závodem hlídek, ale i jednotlivců. Krkonošská 70 se ze série závodů Stopa pro život řadí mezi nejstarší, nejdelší a nejnáročnější závod. Závod je veřejný, startují registrovaní i neregistrovaní závodníci.

Czech Skipass 2023/2024

1.12.
31.3.
Czech Skipass 2023/2024

Úspěšný projekt Czech Skipass – lyžařská celosezónní permanentka, která umožňuje návštěvníkům užít si 185 km sjezdových tratí v 18 předních domácích skiareálech – pokračuje i letos. Czech Skipass zahrnuje 147 lanovek a vleků.

ČEZ SkiTour Harrachov 2024

8.3.
9.3.
ČEZ SkiTour Harrachov 2024

Kruh se uzavírá a sezonu končíme tam, kde startovala, v Krkonoších. Borcem na konec a velkolepou tečkou za sezonou ve stopě bude již podruhé závod v Harrachově, kde prozkoumáme trasy v okolí skokanských můstků

Skiareál Špindlerův Mlýn – sjezdovky i běžky v Krkonoších

Skiareál Špindlerův Mlýn – sjezdovky i běžky v Krkonoších

Skiareál Špindlerův Mlýn provozuje 5 lanových drah a 11 lyžařských vleků ve Špindlerově Mlýně a na Horních Mísečkách, celkem 25 km sjezdových tratí, z kterých je 95% technicky zasněžováno. K dispozici jsou 3 snowparky a U rampa, 2 dětské parky a 85 km běžeckých tratí.

Harrachov

Harrachov

Nejznámější turistické středisko západních Krkonoš se proslavilo především díky sportovnímu areálu s několika skokanskými můstky, kde se konaly závody světového poháru v letech na lyžích i mistrovství světa. Těšit se můžete i na zajímavá muzea, bobovou dráhu nebo sklárnu s minipivovarem.

Krkonošská magistrála – krkonošská lyžařská cesta

Krkonošská magistrála – krkonošská lyžařská cesta

Celými Krkonošemi od Harrachova až do Žacléře prochází páteřní, 71 km dlouhá, Krkonošská magistrála. Na ni pak navazuje více než 560 km místních lyžařských cest a okruhů.

Skokanské můstky v Harrachově

Skokanské můstky v Harrachově

Lyžařské skokanské můstky se staly nedílnou součástí Harrachova. Proslulý areál pěti skokanských můstků se nachází na severním svahu Čertovy hory. Malé dětské můstky jsou na Hřebínku-Kaml, střední můstky za hotelem Skicentrum a velké můstky najdete vedle Lanové dráhy Delta.

Další aktuality

Pevnost Stachelberg má v sobotu otevřeno

Krkonošská pevnost Stachelberg, umístěná mezi Trutnovem a Žacléřem, zve návštěvníky na prohlídky i v prosinci, a to každou sobotu ve 13:00 hodin. Do širokého kraje se pak můžete podívat z rozhledny Eliška.
Královéhradecký kraj | Příroda

Na Černé Hoře již zahajují lyžařskou sezónu

Jedno z prvních lyžařských středisek zahajuje už v pátek 1. prosince 2023 novou lyžařskou sezónu! Pro zájemce bude otevřena bude sjezdovka Anděl a Černohorská s dojedzem ke kabince. Lyžovat se bude vejen v pátek, ale i po celý víkend – a navíc za speciální jízdné. Kabinková lanovka Černohorský Express a vlek Anděl budou v provozu od 9:00 do 16:00 hodin. 
Královéhradecký kraj | Zimní sporty

Vypravte se na adventní prohlídky a trh do Broumovského kláštera

Přijďte si do areálu broumovského kláštera vychutnat krásnou vánoční atmosféru spojenou s prodejem regionálních produktů (maso, sýry, medy...), čerstvého pečiva, vánočních stromků, živých kaprů, ukázkou řemesel a bohatým občerstvením. Na stříbrnou neděli 17. prosince proběhne tradiční Adventní trh, již v neděli 3. prosince začínají Adventní prohlídky kláštera. Ve svátečním období se dále konají Vánoční prohlídky a Silvestrovské prohlídky.
Královéhradecký kraj | Památky

#světovéČesko a bílé Vánoce, sněhové rekordy a sníh stokrát jinak

Paní Zima si letos pospíšila a i Vánoce už klepou na dveře. Navíc to vypadá, že nás po několika na sníh skoupých letech čekají na horách závěje a pocukrovaná krajina v nížinách. A kdyby náhodou přišla obleva, na Kudy z nudy víme o zajímavých místech, kde o led a sníh není nouze. Chce to jen trochu hledat a mít i pověstnou kapku štěstí. Ale třeba se nakonec dočkáme i bílých Vánoc!
Královéhradecký kraj | Zimní sporty

Vánoce se na zámku Hrádek u Nechanic slaví již od soboty

Zámek Hrádek u Nechanic připravil tradiční akci Vánoce na zámku. Od 2. do 17. prosince 2023 se o víkendech můžete při prohlídce vánočně upravených zámeckých interiérů seznámit s vánočními zvyky, tradicemi a s historickou vánoční výzdobou.
Královéhradecký kraj | Památky

Na Stezku korunami stromů Krkonoše přijdou čerti i Mikuláš

Stezka korunami stromů Krkonoše zve v sobotu 2. prosince 2023 na procházku lesem do korun stromů, které ožijí přítomností maskovaných čertů. Na stezku samozřejmě zavítá i Mikuláš s andělem. Jedná se o ideální příležitost pro kratší rodinný výlet.
Královéhradecký kraj | Příroda

Krkonošské skiareály jsou na zimu připraveny – na co se můžete těšit?

Vrcholky Krkonoš zasypal sníh a to znamená jediné. Lyžařská sezóna se nezadržitelně blíží. Skiareály nejvyšších tuzemských hor připravily na letošek hned několik obměn a lákadel. Kudy z nudy vám přináší souhrn novinek, které mohou pomoci při rozhodování, na kterou ze sjezdovek pořídit skipasy či sezónní permanentky.
Královéhradecký kraj | Zimní sporty

Navštivte tento víkend 34. Muzejní adventní trh v Hradci Králové

Zastavte se s přáteli na Muzejní adventní trh v Hradci Králové a v příjemné atmosféře zapomeňte na vánoční shon. Potěší vás zručnost lidových řemeslníků nabízejících lákavý sortiment dárkových a dekorativních předmětů, živý betlém a vánoční melodie nebo dílna pro děti. Trh potrvá od 1. do 3. prosince 2023. Letošní ročník se zaměří nejen na prodej, ale také ve větší míře na prezentaci a ukázky poctivé řemeslné práce. Před muzejní budovou budou prodávány tradiční pochutiny a nápoje, zastihnete zde také prodejce s označením regionální produkt.
Královéhradecký kraj | Kultura