Úvod > Aktuality > Advent a Vánoce na jihočeských památkách
Zámek Hluboká
"> Zámek Hluboká "> Zámek Trebon "> Hrad Rožmberk "> Nové Hrady "> Klášter Zlatá Koruna
Památky

Advent a Vánoce na jihočeských památkách

  • Vydáno29. listopadu 2013
S blížícím se adventem a Vánocemi ožijí také některé jihočeské hrady, zámky i klášter. Chystanými adventními prohlídkami, jarmarky, výstavami či koncerty zpestří zimní nabídku Národního památkového ústavu. K návštěvě lákají i tradiční zimní prohlídkové trasy.
Adventní a vánoční prohlídky hradů a zámkůStátní hrad Nové Hrady
Tradiční adventní prohlídky hradu v Nových Hradech nazvané Vánoce u pana správce začínají již v sobotu 30. 11. 2013. Návštěvníci prožijí adventní a vánoční atmosféru počátku 20. století v domácnosti správce panství. Vyprávění o životě panského úředníka obohatí průvodci o zajímavosti z místních vánočních tradic a zvyků. Stylově zařízené interiéry druhé prohlídkové trasy budou veřejnosti přístupné během prvních třech adventních víkendů (30. 11. – 1. 12., 7. – 8. 12., 14. – 15. 12. 2013) vždy v 10:00, 11:00, 13:00, 14:00 a 15:00 hodin. Letos poprvé se také otevřou brány hradu během vánočních svátků, a to v neděli 29. 12. 2013 ve stejných časech jako v adventu.

Klášter Zlatá Koruna
Klášter Zlatá Koruna přivítá letošní advent v neděli 1. 12. 2013 zapojením do celodenního kulturního programu, který probíhá na několika místech. Po pravidelné nedělní mši svaté, která bude slavena v klášterním kostele Nanebevzetí Panny Marie od 9:30 hodin, bude v bývalé zlatokorunské faře k vidění výstava betlémů a podmaleb na skle Marie Flaškové. Odpoledne od 14:00 do 16:00 hodin si budou moci zájemci vytvořit adventní věnce z vlastního materiálu v zasedací místnosti radnice. Nedělní podvečer zpestří živý Betlém v podání dětí z místní mateřské školy a souboru Musica Divina, rozsvícení vánočního stromku i dětský vánoční jarmark. Vrcholem svátečního dne bude adventní koncert souboru Musica Bohemica Jaroslava Krčka. V jejich podání zazní Hudba pro čas Vánoc v koncertním sále zlatokorunského kláštera od 18:00 hodin.

Státní hrad a zámek Jindřichův Hradec
O druhém adventním víkendu 7. – 8. 12. 2013 zaplní hrad a zámek Jindřichův Hradec divadelníci, řemeslníci či sokolníci, aby lidem zpříjemnili návštěvu tradičních Adventních dnů. Ani letos nebude chybět ukázka provozu Černé kuchyně, na jejíchž produktech si pochutnají malí i velcí. Pozornost diváků upoutá výstava sokolnicky cvičených dravých ptáků, možnost lukostřelby nebo oblíbený malý zvěřinec na třetím nádvoří. Součástí programu bude i tržiště s nabídkou rozmanitého zboží a sladkých i slaných pochutin, ukázky uměleckých řemesel kovářství a hrnčířství nebo tvůrčí dílny. Tradičním bodem programu Adventních dnů je rovněž nedělní ekumenická bohoslužba v Kapli sv. Ducha, která začíná v 15:00 hodin. 

Státní zámek Třeboň
V období adventu pořádá zámek v Třeboni dvě výstavy v zámecké galerii. První z nich se uskuteční od 30. 11. do 7. 12. 2013. Vánoční dekorativní předměty, které jsou prodejné, bude vystavovat místní Klub Mája. Výstava bude otevřena každý den od 9:00 hodin. Druhá výstava představí práce žáků Střední odborné školy Třeboň, oboru sklářství a potrvá od 9. 12. do 16. 12. 2013. Vstupné je zdarma.
Milovníci netradičních prohlídek zámku si přijdou na své také v letošním roce. Zámek se jim otevře ve dnech 27. – 28. 12. 2013 v rámci denních prohlídek nazvaných Vánoce na zámku. S vánočními zvyky a tradicemi na třeboňském zámku seznámí návštěvníky komorná Rózi nebo slečna vychovatelka Poppertová. Naopak 29. a 30. 12. 2013 se ve večerních hodinách odehraje na zámku Vánoční pohádka schwarzenberská s podtitulem 100 let od posledních Vánoc knížete Adolfa Josefa ze Schwarzenbergu.

Státní zámek Dačice
Třetí adventní neděli 15. 12. 2013 se zámecké nádvoří v Dačicích promění ve vánoční jarmark. Od 13:00 do 16:00 hodin si budou moci návštěvníci zakoupit tradiční vánoční výrobky – ozdoby, perníčky, šperky, keramiku. Chybět nebude ani ukázka zdobení perníčků, drátování nebo vystřihování betlémů a další zajímavosti. Atmosféru dokreslí vánoční hudební vystoupení.

Státní zámek Hluboká
Zámek Hluboká se letos otevře veřejnosti také během vánočních svátků. Mimořádně si tak zájemci budou moci prohlédnout vánočně vyzdobený zámek 25. a 26. 12. 2013 a to od 10:00 do 16:00 hodin. Vánoce na zámku zpřístupní návštěvníkům soukromá apartmá posledních čtyř generací majitelů hlubockého panství – Schwarzenbergů. Trasa vede z Hamiltonova salonu kněžny Terezie, přes Kuřácký salon do Tereziiny Malé jídelny, dále pokračuje Loveckou jídelnou a Přípravnou do Malé jídelny Dr. Adolfa a vrcholí v jeho třech dalších místnostech – Pracovně, Obývacím pokoji a končí v Ložnici. Bohatá výzdoba místností představuje kolekci loveckých zbraní, trofejí, ale též porcelánu, grafických listů nebo tapisérií. Raritou je i splachovací toaleta z počátku 20. století. Poslední majitel, Dr. Adolf Schwarzenberg, obýval své pokoje až do roku 1939, kdy emigroval se svou manželkou Hildou před nacisty do zámoří. Tyto pokoje jsou v zimě temperovány a od října do března jsou běžně provozovány jako zimní prohlídková trasa. Tato trasa je uzavřená od 21. 12. 2013 do 1. 1. 2014, s výjimkou 25. a 26. 12. 2013. Hrady a zámky v období adventu

Státní hrad Rožmberk

V adventním období má otevřené brány i hrad Rožmberk, který již čtvrtou zimní sezónu nabízí zimní prohlídkovou trasu. Návštěvníci mohou nahlédnout do soukromí šlechtického rodu Buquoy. Hrabě Jiří Jan Jindřich Buquoy nechal kolem poloviny 19. století upravit pokoje ve druhém patře hradu k obytným účelům. Díky nedávné nákladné rekonstrukci si mohou návštěvníci prohlédnout jídelnu, salon, hernu a pracovnu. Pokoje jsou během zimy temperovány. V případě příznivého počasí je součástí prohlídky i výstup na Anglickou věž. Otevřeno je v úterý až pátek vždy v 11 a ve 13 hodin, o víkendech v 10, 11, 12, 13, 14 a 15 hodin. Od 16. 12. 2013 do 3. 1. 2014 je zavřeno. 

Hradní muzeum v Českém Krumlově
Návštěvníci Českého Krumlova mohou i v období adventu obdivovat unikátní expozici Hradního muzea, které je otevřeno celoročně. Od ledna 2011 je v prostorách nejstarší dochované části krumlovské rezidence, v tzv. Hrádku s věží na II. zámeckém nádvoří, otevřen ojedinělý typ muzea, který se od standardních muzeí odlišuje právě svou historickou muzejní instalací 19. století. Interiéry jsou vybaveny historickými svítidly, zrestaurovanými kachlovými kamny a replikami starých muzejních vitrín. Součástí expozice je byt a kancelář ředitele schwarzenberského panství z 19. století, zbrojnice, mincovna, klenotnice s ojedinělými církevními památkami, kinematograf promítající schwarzenberské filmy či rozměrný model hradu zachycující jeho podobu v polovině 16. století. Příjemnou atmosféru dokresluje kavárna. Návštěvu muzea lze spojit s vystoupáním na zámeckou věž, z níž je nádherný rozhled na město a okolí. Otevřeno je celoročně od úterý do neděle od 9 do 16 hodin. Během vánočních svátků (od 23. 12. 2013 do 1. 1. 2014) je zavřeno.
Zámek Třeboň – perla v okvětí vodní růže

Zámek Třeboň – perla v okvětí vodní růže

Zavítáte-li do Třeboně, neměli byste vynechat návštěvu místního zámku, který je spojován s takovými jmény, jako je Petr Vok z Rožmberka, panovnický rod Schwarzenberků, či Rudolf II., na které především upoutávají prohlídkové trasy.

Klášter Zlatá Koruna – historie na vás dýchne ze všech stran

Klášter Zlatá Koruna – historie na vás dýchne ze všech stran

Několik kilometrů od Českého Krumlova stojí na ostrohu, obtékaném ze tří stran řekou Vltavou, půvabný cisterciácký klášter, jeden z nejcennějších komplexů gotické architektury ve střední Evropě. Místo vyzařuje zvláštní poklidnou atmosféru, tolik odlišnou od hektického tempa dnešního světa.

Zámek Hluboká nad Vltavou – neogotický klenot přístupný po celý rok

Zámek Hluboká nad Vltavou – neogotický klenot přístupný po celý rok

Zámek Hluboká je ideálním výletním cílem pro milovníky historie, nenapravitelné romantiky a na své si zde přijdou i vyznavači sportovních aktivit. Zámek vděčí za svoji současnou podobu rodu Schwarzenberků a mnohdy bývá označován jako nejhezčí zámek České republiky.

Hradní muzeum v areálu Hradu a zámku v Českém Krumlově

Hradní muzeum v areálu Hradu a zámku v Českém Krumlově

Hradní muzeum v areálu českokrumlovského hradu a zámku je nejstarší dochovanou částí českokrumlovské rezidence. Představuje exponáty ze zámeckých depozitářů a připomíná nejvýznamnější události, vztahující se k rožmberským, eggenberským a schwarzenberským vlastníkům krumlovského panství.

Hrad Rožmberk – prohlídky interiéru hradu i vyhlídka z věže

Hrad Rožmberk – prohlídky interiéru hradu i vyhlídka z věže

Prohlídková trasa hradu Rožmberk přivádí návštěvníky nejen do doby posledních Rožmberků, Viléma a Petra Voka, ale od sezóny 2010 představuje také slavný rod Buquoy, který držel hrad od roku 1620 až do konce druhé světové války.

Nový zámek v Dačicích – zámek s muzeem a galerií

Nový zámek v Dačicích – zámek s muzeem a galerií

Město Dačice leží na cestě mezi Telčí a Slavonicemi, pokud pojedete kolem, nezapomeňte navštívit zdejší "Nový zámek". Nenápadná klasicistní fasáda ukrývá nádherně zdobené interiéry, zařízené do podoby, jakou měly na počátku 20. století. V zámku sídlí také Městské muzeum a galerie.

Hrad Nové Hrady – jihočeská perla

Hrad Nové Hrady – jihočeská perla

Historický hrad z 13. století vítá své návštěvníky v obci Nové Hrady u Českých Budějovic. Hrad nabízí tři prohlídkové trasy v ledním období a jednu v zimě.

Hrad a zámek Jindřichův Hradec – okouzlující gotické malby a renesanční arkády

Hrad a zámek Jindřichův Hradec – okouzlující gotické malby a renesanční arkády

Hrad a zámek v Jindřichově Hradci patří k nejrozsáhlejším památkovým komplexům v České republice. Na třetím nádvoří vás přivítají vznosné arkády a za nimi malý park, v němž stojí Rondel, jedna z nejpůvabnějších renesančních staveb v Česku. Každý okruh nabízí interiéry, které jsou k vidění jen zde.