Úvod > Aktuality > 10 tipů na věže a věžičky aneb ve stínu i na výsluní
Památky

10 tipů na věže a věžičky aneb ve stínu i na výsluní

  • Vydáno11. října 2023
Hradní a zámecké, mostecké, vyhlídkové, vodárenské, kostelní, radniční, prašné, šikmé anebo jen tak pro ozdobu: takové jsou věže a věžičky, zdobící různé kouty naší země. Na Kudy z nudy jsme pro vás vybrali ty nejvěžovatější ze všech věží. Zadání bylo jednoduché: co se vám vybaví před očima, když se řekne věž a věžička?
Na výsluní mezi všemi našimi věžemi jsou ty v Praze. Díky pražským věžím se o našem hlavním městě už více než 200 let mluví jako o Praze stověžaté. Práci spočítat všechny pražské věže si na začátku 19. století dal matematik Bernardo Bolzano, který dospěl k výsledku 103 – a to prý nepočítal vodárenské věže ani ozdobné věžičky měšťanských domů. Dnes s jistotou víme, že jen těch velkých je přes 500. Dovedete si představit, jak by vypadal třeba Karlův most bez Malostranské mostecké věže a Staroměstské mostecké věže? Těžko, že?

Bež věží by to zkrátka nebylo ono: platí to pro zubaté věže a věžičky pohádkových zámků Žleby a Hluboká, pro „nejvěžovatější ze všech věží“ na hradě a zámku v Českém Krumlově anebo pro věž JakobínkuRožmberku nad Vltavou. Ta je posledním známým místem výskytu slavné rožmberské bílé paní. Líbit se vám bude i rozhledna Cvilín nad Krnovem, krásně opravená a dokonce s malou věžičkou až docela nahoře na vyhlídkové terase. Jako slepená z několika věží a věžiček vypadá Schillerova rozhledna, spoustou věžiček vás oslní i Liberecká výšina a bez věžiček by to neslušelo ani Kočičímu hrádku u Slatiňan. Dokonale utajenou věžičku pak objevíte na střeše Muzea loutkářských kultur v Chrudimi. Z Břetislavovy ulice sice uvidíte v celé kráse původní renesanční dům s arkádovým průčelím, ale na takzvanou hvězdářskou věž s minaretem se musíte zajít podívat odjinud, nejlépe z jihu z náměstíčka u Staré vodárny.

Nechte se inspirovat našimi tipy a vydejte se s námi obdivovat věže a věžičky ve stínu i na výsluní!
 
Liberecká výšina – dominanta města Liberec

Liberecká výšina – dominanta města Liberec

Rozhledna s restaurací schovaná v lesích na Lidovými sady vás uhrane jistou démoničností. Více než 111 let stará budova je totiž postavena ve stylu středověkého hradu. Výhled si zde můžete vychutnat z 25 metrů vysoké pětiboké věže.

Hrad a zámek Český Krumlov – prohlídka perly UNESCO

Hrad a zámek Český Krumlov – prohlídka perly UNESCO

Státní hrad a zámek Český Krumlov je významným a velmi vyhledávaným turistickým místem. Veřejnosti je otevřen od dubna do října. Celý areál hradu a zámku je průchozí, veřejnosti přístupný a v sezóně, zvláště v podvečer, je nevšedním zážitkem procházka jednotlivými nádvořími.

Rozhledna Cvilín u Krnova

Rozhledna Cvilín u Krnova

Pokud přijíždíte do Krnova, uvidíte již z dáli válcovitou kamennou romantickou rozhlednu, která se tyčí nad městem ve výšce 436 m n. m. Je vysoká 29 metrů, uvnitř s dřevěným schodištěm. První otevření rozhledny se datuje k 11. 6. 1903. Rozhledna prošla v letech 2020 – 2021 důslednou rekonstrukcí.

Kamenná hláska Jakobínka v Rožmberku nad Vltavou

Kamenná hláska Jakobínka v Rožmberku nad Vltavou

Hrad Rožmberk dominuje okolí nad meandry řeky Vltavy v nadmořské výšce 540 metrů. Původně šlo o dva rožmberské hrady – Dolní a Horní hrad. Z Horního hradu se dochovala kamenná hláska Jakobínka.

Zámek Hluboká nad Vltavou – neogotický klenot přístupný po celý rok

Zámek Hluboká nad Vltavou – neogotický klenot přístupný po celý rok

Zámek Hluboká je ideálním výletním cílem pro milovníky historie, nenapravitelné romantiky a na své si zde přijdou i vyznavači sportovních aktivit. Zámek vděčí za svoji současnou podobu rodu Schwarzenberků a mnohdy bývá označován jako nejhezčí zámek České republiky.

Zámek Žleby – kouzlo staré Anglie

Zámek Žleby – kouzlo staré Anglie

K návštěvě láká romantický zámek vybavený jedinečnou sbírkou zbraní, historickým divadelním sálem či vzácně dochovanou zámeckou kuchyní. Úžasná je i procházka zámeckým parkem, kterým protéká řeka Doubrava.

Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi

Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi

Nejstarší a největší loutkářské muzeum v České republice umístěné v nádherném renesančním Mydlářovském domě. Seznamte se s bohatou historií českého loutkářství, které je od roku 2016 součástí světového kulturního dědictví UNESCO, a poznejte i další podoby loutkového divadla v různých zemích světa.

Malostranská mostecká věž v Praze

Malostranská mostecká věž v Praze

Malostranská mostecká věž nabízí neobyčejně krásný výhled na Prahu. V současné době ji mohou vidět návštěvníci v její autentické podobě z 15. století a navíc se dočkají i koncertů.

Staroměstská mostecká věž v Praze

Staroměstská mostecká věž v Praze

Staroměstská mostecká věž tvoří bránu do Starého Města pražského. Při korunovační cestě do chrámu sv. Víta na Pražském hradě jí procházeli čeští králové.

Schillerova rozhledna Kryry

Schillerova rozhledna Kryry

Zdálky viditelná rozhledna stojí na kopci nad obcí Kryry, kde kdysi stával hrad Kozihrady. Na její vrchol vede 122 schodů, což je vykoupeno výhledem na Doupovské hory, Krušné hory a České středohoří.

Další aktuality

50 tipů, kam za Kelty a keltskou kulturou

Chcete vědět, jak se žilo v Česku před dvěma tisíci lety? Zajímá vás historie a Keltové? Prohlédněte si muzea, naučné stezky, skanzeny i reálnou podobu keltské vesnice, včetně staveb, řemesel a vůbec života z období před dvěma tisíci lety, kdy na našem území žili Keltové. Jednalo se o velkou skupinu kmenů indoevropských národů, které ve starověku obývaly západní, střední a částečně i jižní a východní Evropu, včetně území dnešního Česka.
Památky

Evropa v Česku: proč máme rádi Itálii?

Benátky, Florencie a věčné město Řím, jezera Lago di Garda, Lago di Maggiore a Lago di Como, Alpy, tajemné Pompeje, nekonečné písečné pláže, úžasné památky na každém rohu, víno, olivové háje a fantastická kuchyně: je tolik věcí, které máme rádi v Itálii! Seriál o evropských zemích pokračuje na jihu, v jedné z nejoblíbenějších zemí letních dovolených. Pojďte s Kudy z nudy poznat Itálii!
Památky

Našich 17 pokladů světového dědictví UNESCO: zažijte to nejlepší z České republiky

V České republice objevíte řadu míst, zapsaných na Seznamu světového dědictví UNESCO. Vedle mistrovských děl architektury můžete obdivovat jedinečná zákoutí přírody, svědky průmyslové revoluce i poklady moderní doby. Poznejte místa, která všem cestovatelům berou dech!
Památky

10 tipů na nejkrásnější hrázděné domy aneb ve stínu i na výsluní

Barevné fasády, křivé štíty, dřevěné trámy, ozdobné nápisy, ornamenty a řezby: vítejte ve světě starých hrázděných domů! Některé dvory a statky jsou skutečná umělecká díla. Kde uvidíte ty nejkrásnější hrázděné domy a stavby vám poradíme na Kudy z nudy.
Památky

Věda a historie není nuda: kde leží tajemný Wogastisburg?

Wogastisburg bylo slovanské hradiště, u něhož v roce 631 nebo 632 Slované rozprášili loupeživé vojsko Franků. Kde to bylo? To je jedna z velkých záhad, která už stovky let zajímá spousty historiků, archeologů a milovníků historie. Vydejte se po stopách dávných válečníků s portálem Kudy z nudy a pojďte s námi hledat Wogastisburg!
Památky

Nejzajímavější lávky a mosty, které stojí za to prohlédnout si zblízka

Skleněné, kovové, lanové, kamenné, pro pěší i pro auta, poklidné i s pořádnou dávkou adrenalinu: takový je výběr lávek a mostů, které stojí za bližší seznámení. Každý či každá z nich má svůj originální příběh, některé najdete snadno, jiné budete muset trochu hledat. Do našeho výběru jsme dokonce zařadili i takové mosty a lávky, které teprve vzniknou. Projděte se s námi přes řeky, potoky, strže a údolí a užijte si nejzajímavější lávky a mosty na každém kroku: moderní architektura podobně jako výlety s portálem Kudy z nudy rozhodně nenudí a nabízí spousty překvapení.
Památky

Soutěž Máme vybráno: Hlasujte pro vaši oblíbenou památku a pomozte k její záchraně

Rekordní počet, přes tři sta třicet účastníků, má letošní ročník soutěže Máme vybráno. Prezentuje se v ní 332 projektů na obnovu českého kulturního dědictví. Hlasování v prvním kole probíhá od 15. dubna do 31. května a finálové kolo pak od 15. června do 31. srpna 2024. Zapojte se do hlasování i vy!
Památky

Znáte naše památky s oceněním Evropské dědictví?

Označení Evropské dědictví (European Heritage Label) se uděluje od roku 2013 a oceňuje památky, které sehrály určující úlohu v dějinách Evropy nebo při evropské integraci. Jde o prestižní ocenění Evropské unie, které doplňuje další iniciativy, např. Seznam světového dědictví nebo evropské kulturní trasy Rady Evropy, a má přispívat k upevnění pocitu sounáležitosti evropských občanů s EU. Symbolická hodnota daného místa je tak při rozhodování o udělení značky ještě významnějším kritériem než jeho estetická či architektonická kvalita. U nás toto ocenění získalo zatím jen několik památek. Podívejte se s portálem Kudy z nudy, které to jsou.
Památky