Úvod > Co chcete dělat? > Železniční depo Hostivice
Památky

Železniční depo Hostivice

Železniční depo bylo postaveno kolem roku 1872 v souvislosti s budováním železniční trati Praha-Smíchov – Hostivice společností Buštěhradské dráhy. Jde o autentickou ukázku drobné drážní architektury z druhé poloviny 19. století.
Zděná budova depa se nachází v jihovýchodní části areálu železniční stanice Hostivice, při železničním přejezdu. Depo bylo postaveno kolem roku 1872 společností Buštěhradská dráha na trase dráhy Praha-Smíchov – Hostivice. V rámci stavby této trati byla při železniční stanici Hostivice přeložena a znovu napojena starší trasa dráhy z Prahy Dejvic, která navazovala ještě na tradici tzv. Lánské koněspřežky.

Hostivické železniční depo si jako celek zachovalo autentickou podobu, dílčí stavební úpravy prodělalo v 1. polovině 20. století, pozdější drobné adaptace měly spíše jednoduchou užitkovou povahu (vrata haly, nová vrstva omítek).

V současné době je objekt ohroženou památkou, v roce 2019 mělo dojít k demolici, budovu však zachránila petice. Objekt je zapsaný v památkovém katalogu, ale není památkově chráněný. Doufejme, že se ho podaří zachránit.

Aktivity v okolí

Naučná stezka Hostivické rybníky

Naučná stezka Hostivické rybníky

Hostivice, Středočeský kraj
Kostel sv. Jakuba v Hostivici

Kostel sv. Jakuba v Hostivici

Hostivice, Středočeský kraj
Solná jeskyně Hostivice

Solná jeskyně Hostivice

Hostivice, Středočeský kraj