Úvod > Co chcete dělat? > Geopark Vysočina
Příroda

Geopark Vysočina

Geopark Vysočina se rozkládá převážně na Jihlavsku, nacházejí se tu významné geologické jevy, jako jsou kamenné moře u zříceniny hradu Štamberk a lomy s mrákotínskou žulou. Symbolem nového národního geoparku se stala Míchova skála poblíž vrchu Javořice.
Geopark o rozloze 205 km2 ohraničují města Telč, Batelov, Horní Ves, Počátky, Panské Dubenky a Mrákotín. V krajině, kde se nachází Geopark Vysočina, naleznete řadu míst, která jsou z hlediska geologického vývoje cenná. Patří k nim například Míchova skála, Kamenné moře u zříceniny hradu Štamberk, Mrhatina, činné ale i opuštěné lomy u Mrákotína, u Řásné, ve Vanově, Rácově a v Panských Dubenkách.
 
Smyslem geoparku je podporovat udržitelný rozvoj regionu, rozvíjet šetrný turismus a umožnit široké i odborné veřejnosti vzdělávání o hodnotách prostředí a interpretovat geologické dědictví atraktivním způsobem, např. pomocí zážitkových tras.

Oblast je z geologického hlediska cenná zejména svou geomorfologií s vývojem skalních scenérií, rašelinišť a specifických biotopů na rozhraní magmatických hornin moldanubického plutonu a metamorfovaných hornin moldanubika a specifickými magmatickými strukturami.

Provozovatel

Mikroregion Telčsko

náměstí Zachaziáše z Hradce 4
588 56 Telč
Tel.:
+420 567 223 235
Email:
telcsko@telcsko.cz
Email:
geoparkvysocina@g...
Facebook:
https://www.faceb...
WWW:
www.geoparkvysoci...
WWW:
m.geoparkvysocina...
GPS:
49,184608 15,452090
 
 

Vstupné

Cena: zdarma

 

Časová náročnost

2,0 hodiny

 
 

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel U Černého orla v Telči

Hotel U Černého orla v Telči

Telč, Kraj Vysočina
Švejk Restaurant v Telči

Švejk Restaurant v Telči

Telč, Kraj Vysočina
Restaurace Amigo

Restaurace Amigo

Telč, Kraj Vysočina