Úvod > Co chcete dělat? > Skalka - zámek a zřícenina hradu v Českém středohoří

Skalka - zámek a zřícenina hradu v Českém středohoří

Památky
Zámek a zřícenina hradu Skalka v obci Vlastislav v Českém středohoří.

Své jméno prý obec dostala podle knížete Vlastislava o kterém psal už Kosmas ve své kronice v souvislosti se slovanským hradištěm, vybudovaným právě knížetem Vlastislavem v 9.století. Pozůstatky tohoto hradiště jsou patrné dodnes a najdete je severně od vsi, v místě zvaném "Na šancích". První písemná zmínka o samotné obci je ze 14. století a píše se v ní o založení hradu Skalka a také o tom, že v letech 1357 - 1360 byl jeho majitel Petr ze Skalky, není však vyloučeno, že hrad může být starší. Když v roce 1639 hrad zpustošili Švédové, už nebyl nikdy obnoven a od té doby chátral.

Z hradu Skalka dnes zbyla pouze okrouhlá věž - bergfrit, nazývaná také hladomorka, protože opravdu její suterén sloužil k těmto účelům. Dokonce se v ní našly na zdech nápisy, které napsali vězni na počátku 17.století. Po 30-ti leté válce si pod troskami hradu zbudovali Hrzánové z Harasova barokní zámek, dodnes dochovaný. Na stavbu zámku se přitom použil stavební materiál z pustého hradu, z něhož tak do současnosti nezbylo o mnoho více než právě zmíněná věž.. V jeho interiérech je umístěna i expozice hradů Českého středohoří.

V bezprostřední blízkosti Vlastislavi se navíc nachází čtveřice mimořádně atraktivních hradů: Házmburk, Košťálov a Oltářík a Ostrý. I výhled ze skály od hradu má své kouzlo, mimo výše jmenovaných hradů uvidíte třeba obec Suotm, Milešovku i okolní vrchy Českého středohoří.

Ve druhé polovině 20. století býval na zámku tajný archiv StB, který je po dlouhých desetiletích zase přístupný veřejnosti.

Výstavy: kočárky, včelařství na Lovosicku, hrady Českého středohoří, Vlastislav a další slovanská hradiště, fotografie Českého středohoří...

Celý popis
Naposledy změněno: 7. 10. 2019
4.7.
6.7.
Levandulový víkend

Levandulový víkend

Klapý, Severozápadní Čechy
1.1.
Novoroční výšlap na hrad Házmburk

Novoroční výšlap na hrad Házmburk

Libochovice, Severozápadní Čechy
16.5.
31.10.
Podřipský motoráček

Podřipský motoráček

Libochovice, Severozápadní Čechy
8.8.
9.8.
Svatovavřinecká pouť Libochovice - zrušeno

Svatovavřinecká pouť Libochovice - zrušeno

Libochovice, Severozápadní Čechy

Ubytování a restaurace v okolí

Penzion Klášter

Penzion Klášter

Třebenice, Severozápadní Čechy
Vinařství Johann W Třebívlice

Vinařství Johann W Třebívlice

Třebívlice, Severozápadní Čechy
Hotel Lev Lovosice

Hotel Lev Lovosice

Lovosice, Severozápadní Čechy