Úvod > Co chcete dělat? > Skalka – zámek a zřícenina hradu v Českém středohoří
Památky

Skalka – zámek a zřícenina hradu v Českém středohoří

Zámek a zřícenina hradu Skalka v obci Vlastislav v Českém středohoří.

Své jméno prý obec dostala podle knížete Vlastislava o kterém psal už Kosmas ve své kronice v souvislosti se slovanským hradištěm, vybudovaným právě knížetem Vlastislavem v 9.století. Pozůstatky tohoto hradiště jsou patrné dodnes a najdete je severně od vsi, v místě zvaném "Na šancích". První písemná zmínka o samotné obci je ze 14. století a píše se v ní o založení hradu Skalka a také o tom, že v letech 1357 – 1360 byl jeho majitel Petr ze Skalky, není však vyloučeno, že hrad může být starší. Když v roce 1639 hrad zpustošili Švédové, už nebyl nikdy obnoven a od té doby chátral.

Z hradu Skalka dnes zbyla pouze okrouhlá věž – bergfrit, nazývaná také hladomorka, protože opravdu její suterén sloužil k těmto účelům. Dokonce se v ní našly na zdech nápisy, které napsali vězni na počátku 17.století. Po 30-ti leté válce si pod troskami hradu zbudovali Hrzánové z Harasova barokní zámek, dodnes dochovaný. Na stavbu zámku se přitom použil stavební materiál z pustého hradu, z něhož tak do současnosti nezbylo o mnoho více než právě zmíněná věž.. V jeho interiérech je umístěna i expozice hradů Českého středohoří.

V bezprostřední blízkosti Vlastislavi se navíc nachází čtveřice mimořádně atraktivních hradů: Házmburk, Košťálov a Oltářík a Ostrý. I výhled ze skály od hradu má své kouzlo, mimo výše jmenovaných hradů uvidíte třeba obec Suotm, Milešovku i okolní vrchy Českého středohoří.

Ve druhé polovině 20. století býval na zámku tajný archiv StB, který je po dlouhých desetiletích zase přístupný veřejnosti.

Výstavy: kočárky, včelařství na Lovosicku, hrady Českého středohoří, Vlastislav a další slovanská hradiště, fotografie Českého středohoří...

Ubytování a restaurace v okolí

Penzion Klášter

Penzion Klášter

Třebenice, Ústecký kraj
Vinařství Johann W Třebívlice

Vinařství Johann W Třebívlice

Třebívlice, Ústecký kraj
Chata Milešovka

Chata Milešovka

Velemín, Ústecký kraj