ÚvodAktualityZa zimními památkami na jih a západ Česka
Památky

Za zimními památkami na jih a západ Česka

  • 16. listopadu 2019
Rádi byste vyrazili na nějaký pěkný hrad nebo zámek také v zimné sezóně, ale nenapadá vás, kde mají celoročně otevřeno? Nechte se inspirovat našimi tipy! Vybrali jsme pro vás hrady a zámky v jižních a západních Čechách, které mají dveře otevřené turistům po celý rok a navíc bez předchozí rezervace. Stačí si jen vybrat a vydat se s celou rodinou na výlet!

Zámky a hrady na jihu Čech

Zámek HlubokáRomantický zámek Hluboká nad Vltavou se řadí k nejkrásnějším zámkům České republiky. V bohatých interiérech můžete obdivovat sály obložené ušlechtilým dřevem s bohatou výzdobou, přepychové lustry, renesanční vitráže, delfskou fajáns, tapisérie nebo ohromnou knihovnu s kazetovým stropem. Od úterý 12. listopadu nabízí zámek pouze Zimní trasu. Otevřena bude do 20.12.2019 a od 2.1. do 31.3.2020, vždy od úterý do neděle mezi 9. a 16. hodinou. Během vánočních svátků je na zámku zavřeno.

český krumlovV Českém Krumlově můžete navštívit Hradní muzeum, které vás zavede do dob pánů z Krumlova, Rožmberků a dalších významných šlechticů, kteří v průběhu staletí ve městě sídlili. K vidění tu jsou obrazy šlechticů, důležité listiny, ale také kuriozity, jakým je například pohřební praporec Jana Kristiána z Eggenbergu. V neposlední řadě vás určitě okouzlí dosud neznámé výhledy na Český Krumlov. Muzeum je otevřeno od listopadu do konce března denně kromě pondělí od 9:00 do 15:00 hodin.

zámek třeboňZimní prohlídky nabízí letos opět zámek Třeboň. Během listopadu a prosince 2019 jsou návštěvníkům zpřístupněny obě zámecké trasy, avšak každá v jiné dny. Až do 21. 11. je trasa A (Rožmberské renesanční interiéry) přístupná od úterý do čtvrtka 10:00 – 15:00 hodin. Ve dnech 5. až 28. 11. je přístupná rovněž i trasa B (Soukromá schwarzenberská apartmá), a to od úterý do čtvrtka 10:00 – 15:00 hodin. Od 30. 11. do 21. 12. bude přístupná trasa B, a to od úterý do soboty v čase od 10:00 do 15:00 hodin. Ve dnech 27. až 29. 12. bude přístupná trasa B od pátku do neděle od 13:00 do 19:00 hodin.

dub u prachaticNovogotický zámek Dub nedaleko Prachatic sloužil za socialismu jako JZD a zdevastovanou ruinu se podařilo novým majitelům, rodině Battagliů, zachránit na poslední chvíli. I přes smutnou historii si zámek uchoval pár unikátů – kobercovou dlažbu s námětem řeckého meandru v kuchyni a v hudebním sále jedinečný klavír, kterých bylo na světě vyrobeno pouze osm. Zámek Dub je za přítomnosti majitelů otevřen denně, a to od 9 do 17 hodin.
 

Hrady a zámky na západě Čech

zbirohZámek Zbiroh, který zároveň poskytuje ubytovací služby, je otevřen všem zájemcům celoročně a nabízí dva prohlídkové okruhy. Ten první vás provede historií, ukáže vám zednářský salonek nebo sál, ve kterém Alfons Mucha namaloval Slovanskou epopej. Druhý okruh, určen pro milovníky tajemství, vás zavede do místností, které sloužily k tajným obřadům SS, do vězeňských kobek a nakonec do prostoru hradní study, která se svou hloubkou řadí mezi jednu z nejhlubších studen v Čechách. Zámek můžete navštívit denně od 10 do 18 hodin.

loketGotický hrad Loket patří k nejkrásnějším hradům v České republice. Byl vystaven na skalnatém ostrohu, který ze tří stran obtéká řeka Ohře. Ve středověku se mu pro jeho nedobytnost přezdívalo „klíč ku království českému". Často tu pobýval císař Karel IV., poprvé ve 3 letech, když zde byl vězněn. Jako vězení sloužil hrad oficiálně od roku 1889 a i dnes se zde nachází působivá expozice útrpného práva. Na hradě objevíte také meteorit, který na Loket spadl v roce 1422. Hrad je otevřen denně od 9 do 15:30 hodin.

vildštejnRománský hrad Vildštejn je jedním z nejstarších kamenných hradů u nás. První zmínka o něm pochází z roku 1166. Na hradě se nachází hodovna v gotickém stylu, kde se pořádají rytířské hostiny s historickým programem. Ve sklepení si můžete projít archeologickou expozici dějin hradu s ostatky zaživa zazděné Bílé paní. Pro dětské návštěvníky je připravena malá podívaná na domácí i divoká zvířata. Hrad je otevřený každý den od 11 do 22 hodin, prohlídky probíhají od 10 do 18 hodin.

Na západě republiky je do 29. listopadu otevřen zámek Kynžvart, a to formou prohlídky zámeckých interiérů Metternichů a Muzea a slavného Kabinetu kuriozit. Otevřeno tady je však jen ve všední dny – každé úterý a čtvrtek. Zimní prohlídky prochází oběma okruhy.

valečOd středy do neděle čeká své návštěvníky hrad Valeč na úpatí Doupovských hor. Na zámku máte jedinečnou možnost si prohlédnout interiéry ještě před dokončením celkové obnovy. Můžete tak vidět množství architektonických detailů, které budou po obnově skryty. V nočních hodinách půjčují na zámku k prohlídce lucerny, což je zážitek, který ocení především děti. O víkendech je otevřeno v sobotu od 11:00 do 23:00 hodin a v neděli od 11:00 do 18:00 hodin. Přes týden od 12:00 do 16:00 hodin, v pátek od 12:00 do 23:00 hodin.

Během zimních víkendů se můžete vypravit také na Chebský hrad, vždy od 10:00 do 15:00 hodin. Volně přístupné je celé rozlehlé hradní nádvoří s expozicí starověké a středověké mechanické artilerie, torzo románského paláce pocházejícího z doby císaře Fridricha I. Barbarossy a barokní pevnostní val, z něhož se nabízí velmi pěkný pohled na část města a blízké okolí.
Hrad Rožmberk – prohlídky interiéru hradu i vyhlídka z věže Památky

Hrad Rožmberk – prohlídky interiéru hradu i vyhlídka z věže

Prohlídková trasa hradu Rožmberk přivádí návštěvníky nejen do doby posledních Rožmberků, Viléma a Petra Voka, ale od sezony 2010 představuje také slavný rod Buquoy, který držel hrad od roku 1620 až do konce druhé světové války.

Hradní muzeum v areálu Hradu a zámku v Českém Krumlově Památky

Hradní muzeum v areálu Hradu a zámku v Českém Krumlově

Hradní muzeum v areálu českokrumlovského hradu a zámku je nejstarší dochovanou částí českokrumlovské rezidence. Představuje exponáty ze zámeckých depozitářů a připomíná nejvýznamnější události, vztahující se k rožmberským, eggenberským a schwarzenberským vlastníkům krumlovského panství.

Zámek Dub u Prachatic – jako fénix z popela Památky

Zámek Dub u Prachatic – jako fénix z popela

Novogotický zámek s cimbuřím se nachází ve vsi Dub, asi 10 km severně od Prachatic. Zámek je patrová čtyřkřídlá stavba se vstupní věží a malým nádvořím, obehnaná zdí s cimbuřím. Budovu zámku obklopuje park s exotickými dřevinami.

Hrad Vildštejn ve Skalné u Chebu Památky

Hrad Vildštejn ve Skalné u Chebu

Hrad, jehož historie sahá do roku 1166. Moderní historie se píše od roku 2001, kdy byl hrad zrekontruován, znovu otevřen a zpřístupněn veřejnosti.

Zámek Klášterec nad Ohří – Pohádkový okruh Zážitky

Zámek Klášterec nad Ohří – Pohádkový okruh

Expozice ve sklepních prostorách kláštereckého zámku láká k návštěvám rodiny s dětmi a milovníky pohádek, zvláště pak postaviček Vítězslavy Klimtové, loutek rodiny Matěje Kopeckého, expozici českých pohádek a středověku.

Hrad Loket – impozantní prostory ukrývají zábavu i poučení Památky

Hrad Loket – impozantní prostory ukrývají zábavu i poučení

Středověký hrad na výrazném skalním ostrohu, za tří stran obklopený řekou Ohří, je srdcem malebného městečka. Díky 26 m vysoké hradní věži si můžete všechno pěkně prohlédnout z ptačí perspektivy, včetně náměstí s barokním sloupem Nejsvětější Trojice, historických měšťanských domů a zbytků hradeb.

Zámek Hluboká nad Vltavou – neogotický klenot přístupný po celý rok Památky

Zámek Hluboká nad Vltavou – neogotický klenot přístupný po celý rok

Zámek Hluboká je ideálním výletním cílem pro milovníky historie, nenapravitelné romantiky a na své si zde přijdou i vyznavači sportovních aktivit. Zámek vděčí za svoji současnou podobu rodu Schwarzenberků a mnohdy bývá označován jako nejhezčí zámek České republiky.

Zámek Zbiroh – vychutnejte si zámecké prostředí pro nejnáročnější zákazníky Památky

Zámek Zbiroh – vychutnejte si zámecké prostředí pro nejnáročnější zákazníky

Provedeme vás historií zbirožského zámku od dob jeho vzniku ve 13. století až do jeho novodobých dějin, pochutnáte si ve středověké krčmě u Rudolfovy kratochvíle a přespat můžete v Chateau hotelu, kde pobývala například Božena Němcová nebo Alfons Mucha.

Další aktuality

Pohádkové památky: 50 starobylých mlýnů, které najdete u nás v Česku

Víte, jak se v minulosti mlela mouka? A že slavné větrné mlýny nejsou jen v Holandsku, ale můžete je vidět i u nás? Využijte našich tipů a vydejte se poznávat krásné technické památky, které přibližují život v minulosti. Jako obzvlášť vhodný termín pro výlet za těmito technickými památkami se nabízí druhý květnový víkend, kdy se koná Den otevřených mlýnů, akce inspirovaná podobnými událostmi v Evropě i ve světě. Na některých místech vám nabídnou i doprovodný program, třeba ukázky mlynářského řemesla či komentované prohlídky, interaktivní hry pro děti i dospělé. A pokud se vám zvolené datum nehodí, vypravte se za historií mlýnů kdykoli jindy.
Památky

Česko ve filmu: nejlepší filmy Jaroslava Marvana

Policejní rada Vacátko, nerudný revizor Anděl nebo purkrabí z muzikálu Noc na Karlštejně: to jsou tři z nezapomenutelných rolí herce Jaroslava Marvana (1901–1974). Za padesát let natočil přes dvě stě filmů, diváci ho znali i z Vinohradského divadla a činohry Národního divadla.
Památky

Den vítězství nad nacismem: Připomeňte si osudové okamžiky našich dějin

8. květen je Dnem vítězství nad nacismem, kdy si připomínáme významné okamžiky z období druhé světové války, které by neměly upadnout do zapomnění. V dobách míru a obzvláště pak nyní, za současné neklidné situace, nesmíme zapomínat na oběti našich předků, kteří během válečných let neztráceli naději a často za vyšší cíle položili svůj život, anebo na ty, kteří se zcela nevinně dostali do víru událostí, z něhož již nebylo návratu. Vydejte se po stopách historických událostí, které měly dopad na vývoj našich dějin a vzdejte hold statečnosti našich předků.
Památky

Kam za vojenskou technikou? Tipy, kde můžete v Česku prozkoumat letadla, tanky, tvrze a opevnění

Zajímá vás vojenská historie a technika? Právě pro vás jsme připravili dnešní tipy, které vás navedou nejen do areálů muzeí. Prohlédnout si můžete i opevnění a tvrze, které se stavěly za I. republiky jako obrana v reakci na rostoucí nacistickou hrozbu i vojenskou techniku z II. světové války.
Památky

10 tipů kde najdete nejhezčí dřevěné kostely a zvonice aneb ve stínu i na výsluní

Při pohledu na malebné dřevěné kostelíky, kapličky a zvonice možná budete mít pocit, že jsou svědky starých časů a umění prostých horalů. Není to tak docela pravda, stovky let přečkaly jen některé z nich. Řadu dřevěných památek zničily požáry, a proto si o to víc považujme těch, které se dochovaly. Vydejte se s Kudy z nudy k prastarým dřevěným kostelíkům, zvonicím a mostům aneb do stínu i na výsluní!
Památky

Nejkrásnější proměny památek: hradní paláce, hotely, zámky, zahrady i továrny

Krásné proměny: podívejte se na nejlépe opravené památky a přehlídku zdařilých rekonstrukcí. Užijte si společně s portálem Kudy z nudy příběhy o tom, jak zanedbané a roky opomíjené hrady, zámky a další památky, roubenky, staré továrny i ryze praktické technické stavby vstaly z popela, chytily druhý dech a rozzářily se k novému životu.
Památky

50 tipů, kam za Kelty a keltskou kulturou

Chcete vědět, jak se žilo v Česku před dvěma tisíci lety? Zajímá vás historie a Keltové? Prohlédněte si muzea, naučné stezky, skanzeny i reálnou podobu keltské vesnice, včetně staveb, řemesel a vůbec života z období před dvěma tisíci lety, kdy na našem území žili Keltové. Jednalo se o velkou skupinu kmenů indoevropských národů, které ve starověku obývaly západní, střední a částečně i jižní a východní Evropu, včetně území dnešního Česka.
Památky

Evropa v Česku: proč máme rádi Itálii?

Benátky, Florencie a věčné město Řím, jezera Lago di Garda, Lago di Maggiore a Lago di Como, Alpy, tajemné Pompeje, nekonečné písečné pláže, úžasné památky na každém rohu, víno, olivové háje a fantastická kuchyně: je tolik věcí, které máme rádi v Itálii! Seriál o evropských zemích pokračuje na jihu, v jedné z nejoblíbenějších zemí letních dovolených. Pojďte s Kudy z nudy poznat Itálii!
Památky