ÚvodAktualityZa zimními památkami na jih a západ Česka
Památky

Za zimními památkami na jih a západ Česka

  • 16. listopadu 2019
Rádi byste vyrazili na nějaký pěkný hrad nebo zámek také v zimné sezóně, ale nenapadá vás, kde mají celoročně otevřeno? Nechte se inspirovat našimi tipy! Vybrali jsme pro vás hrady a zámky v jižních a západních Čechách, které mají dveře otevřené turistům po celý rok a navíc bez předchozí rezervace. Stačí si jen vybrat a vydat se s celou rodinou na výlet!

Zámky a hrady na jihu Čech

Zámek HlubokáRomantický zámek Hluboká nad Vltavou se řadí k nejkrásnějším zámkům České republiky. V bohatých interiérech můžete obdivovat sály obložené ušlechtilým dřevem s bohatou výzdobou, přepychové lustry, renesanční vitráže, delfskou fajáns, tapisérie nebo ohromnou knihovnu s kazetovým stropem. Od úterý 12. listopadu nabízí zámek pouze Zimní trasu. Otevřena bude do 20.12.2019 a od 2.1. do 31.3.2020, vždy od úterý do neděle mezi 9. a 16. hodinou. Během vánočních svátků je na zámku zavřeno.

český krumlovV Českém Krumlově můžete navštívit Hradní muzeum, které vás zavede do dob pánů z Krumlova, Rožmberků a dalších významných šlechticů, kteří v průběhu staletí ve městě sídlili. K vidění tu jsou obrazy šlechticů, důležité listiny, ale také kuriozity, jakým je například pohřební praporec Jana Kristiána z Eggenbergu. V neposlední řadě vás určitě okouzlí dosud neznámé výhledy na Český Krumlov. Muzeum je otevřeno od listopadu do konce března denně kromě pondělí od 9:00 do 15:00 hodin.

zámek třeboňZimní prohlídky nabízí letos opět zámek Třeboň. Během listopadu a prosince 2019 jsou návštěvníkům zpřístupněny obě zámecké trasy, avšak každá v jiné dny. Až do 21. 11. je trasa A (Rožmberské renesanční interiéry) přístupná od úterý do čtvrtka 10:00 – 15:00 hodin. Ve dnech 5. až 28. 11. je přístupná rovněž i trasa B (Soukromá schwarzenberská apartmá), a to od úterý do čtvrtka 10:00 – 15:00 hodin. Od 30. 11. do 21. 12. bude přístupná trasa B, a to od úterý do soboty v čase od 10:00 do 15:00 hodin. Ve dnech 27. až 29. 12. bude přístupná trasa B od pátku do neděle od 13:00 do 19:00 hodin.

dub u prachaticNovogotický zámek Dub nedaleko Prachatic sloužil za socialismu jako JZD a zdevastovanou ruinu se podařilo novým majitelům, rodině Battagliů, zachránit na poslední chvíli. I přes smutnou historii si zámek uchoval pár unikátů – kobercovou dlažbu s námětem řeckého meandru v kuchyni a v hudebním sále jedinečný klavír, kterých bylo na světě vyrobeno pouze osm. Zámek Dub je za přítomnosti majitelů otevřen denně, a to od 9 do 17 hodin.
 

Hrady a zámky na západě Čech

zbirohZámek Zbiroh, který zároveň poskytuje ubytovací služby, je otevřen všem zájemcům celoročně a nabízí dva prohlídkové okruhy. Ten první vás provede historií, ukáže vám zednářský salonek nebo sál, ve kterém Alfons Mucha namaloval Slovanskou epopej. Druhý okruh, určen pro milovníky tajemství, vás zavede do místností, které sloužily k tajným obřadům SS, do vězeňských kobek a nakonec do prostoru hradní study, která se svou hloubkou řadí mezi jednu z nejhlubších studen v Čechách. Zámek můžete navštívit denně od 10 do 18 hodin.

loketGotický hrad Loket patří k nejkrásnějším hradům v České republice. Byl vystaven na skalnatém ostrohu, který ze tří stran obtéká řeka Ohře. Ve středověku se mu pro jeho nedobytnost přezdívalo „klíč ku království českému". Často tu pobýval císař Karel IV., poprvé ve 3 letech, když zde byl vězněn. Jako vězení sloužil hrad oficiálně od roku 1889 a i dnes se zde nachází působivá expozice útrpného práva. Na hradě objevíte také meteorit, který na Loket spadl v roce 1422. Hrad je otevřen denně od 9 do 15:30 hodin.

vildštejnRománský hrad Vildštejn je jedním z nejstarších kamenných hradů u nás. První zmínka o něm pochází z roku 1166. Na hradě se nachází hodovna v gotickém stylu, kde se pořádají rytířské hostiny s historickým programem. Ve sklepení si můžete projít archeologickou expozici dějin hradu s ostatky zaživa zazděné Bílé paní. Pro dětské návštěvníky je připravena malá podívaná na domácí i divoká zvířata. Hrad je otevřený každý den od 11 do 22 hodin, prohlídky probíhají od 10 do 18 hodin.

Na západě republiky je do 29. listopadu otevřen zámek Kynžvart, a to formou prohlídky zámeckých interiérů Metternichů a Muzea a slavného Kabinetu kuriozit. Otevřeno tady je však jen ve všední dny – každé úterý a čtvrtek. Zimní prohlídky prochází oběma okruhy.

valečOd středy do neděle čeká své návštěvníky hrad Valeč na úpatí Doupovských hor. Na zámku máte jedinečnou možnost si prohlédnout interiéry ještě před dokončením celkové obnovy. Můžete tak vidět množství architektonických detailů, které budou po obnově skryty. V nočních hodinách půjčují na zámku k prohlídce lucerny, což je zážitek, který ocení především děti. O víkendech je otevřeno v sobotu od 11:00 do 23:00 hodin a v neděli od 11:00 do 18:00 hodin. Přes týden od 12:00 do 16:00 hodin, v pátek od 12:00 do 23:00 hodin.

Během zimních víkendů se můžete vypravit také na Chebský hrad, vždy od 10:00 do 15:00 hodin. Volně přístupné je celé rozlehlé hradní nádvoří s expozicí starověké a středověké mechanické artilerie, torzo románského paláce pocházejícího z doby císaře Fridricha I. Barbarossy a barokní pevnostní val, z něhož se nabízí velmi pěkný pohled na část města a blízké okolí.
Hrad Rožmberk – prohlídky interiéru hradu i vyhlídka z věže Památky

Hrad Rožmberk – prohlídky interiéru hradu i vyhlídka z věže

Prohlídková trasa hradu Rožmberk přivádí návštěvníky nejen do doby posledních Rožmberků, Viléma a Petra Voka, ale od sezony 2010 představuje také slavný rod Buquoy, který držel hrad od roku 1620 až do konce druhé světové války.

Hradní muzeum v areálu Hradu a zámku v Českém Krumlově Památky

Hradní muzeum v areálu Hradu a zámku v Českém Krumlově

Hradní muzeum v areálu českokrumlovského hradu a zámku je nejstarší dochovanou částí českokrumlovské rezidence. Představuje exponáty ze zámeckých depozitářů a připomíná nejvýznamnější události, vztahující se k rožmberským, eggenberským a schwarzenberským vlastníkům krumlovského panství.

Zámek Dub u Prachatic – jako fénix z popela Památky

Zámek Dub u Prachatic – jako fénix z popela

Novogotický zámek s cimbuřím se nachází ve vsi Dub, asi 10 km severně od Prachatic. Zámek je patrová čtyřkřídlá stavba se vstupní věží a malým nádvořím, obehnaná zdí s cimbuřím. Budovu zámku obklopuje park s exotickými dřevinami.

Hrad Vildštejn ve Skalné u Chebu Památky

Hrad Vildštejn ve Skalné u Chebu

Hrad, jehož historie sahá do roku 1166. Moderní historie se píše od roku 2001, kdy byl hrad zrekontruován, znovu otevřen a zpřístupněn veřejnosti.

Zámek Klášterec nad Ohří – Pohádkový okruh Zážitky

Zámek Klášterec nad Ohří – Pohádkový okruh

Expozice ve sklepních prostorách kláštereckého zámku láká k návštěvám rodiny s dětmi a milovníky pohádek, zvláště pak postaviček Vítězslavy Klimtové, loutek rodiny Matěje Kopeckého, expozici českých pohádek a středověku.

Hrad Loket – impozantní prostory ukrývají zábavu i poučení Památky

Hrad Loket – impozantní prostory ukrývají zábavu i poučení

Středověký hrad na výrazném skalním ostrohu, za tří stran obklopený řekou Ohří, je srdcem malebného městečka. Díky 26 m vysoké hradní věži si můžete všechno pěkně prohlédnout z ptačí perspektivy, včetně náměstí s barokním sloupem Nejsvětější Trojice, historických měšťanských domů a zbytků hradeb.

Zámek Hluboká nad Vltavou – neogotický klenot přístupný po celý rok Památky

Zámek Hluboká nad Vltavou – neogotický klenot přístupný po celý rok

Zámek Hluboká je ideálním výletním cílem pro milovníky historie, nenapravitelné romantiky a na své si zde přijdou i vyznavači sportovních aktivit. Zámek vděčí za svoji současnou podobu rodu Schwarzenberků a mnohdy bývá označován jako nejhezčí zámek České republiky.

Zámek Zbiroh – vychutnejte si zámecké prostředí pro nejnáročnější zákazníky Památky

Zámek Zbiroh – vychutnejte si zámecké prostředí pro nejnáročnější zákazníky

Provedeme vás historií zbirožského zámku od dob jeho vzniku ve 13. století až do jeho novodobých dějin, pochutnáte si ve středověké krčmě u Rudolfovy kratochvíle a přespat můžete v Chateau hotelu, kde pobývala například Božena Němcová nebo Alfons Mucha.

Další aktuality

Vraťte se do pravěku! Máme pro vás 50 tipů na prehistorický výlet

Osídlení na našem území je doloženo již v době kamenné – první lidé v české kotlině začali žít asi před 50 000 lety. Lidé přespávali v jeskyních nebo jednoduchých chýších z větví, kostí a kůží. Že by vás takový pohled do minulosti lákal? Vypravte se tedy s tipy Kudy z nudy do pravěku a prozkoumejte nejhlubší českou minulost.
23. červen 2024 8:38
Památky

10 tipů na výlety na nejznámější bojiště aneb ve stínu i na výsluní

Války přemyslovských panovníků, husitské války, třicetiletá válka, napoleonská tažení i prusko-rakouské války zanechaly v naší zemi spousty stop a šrámů. Pojďte se s Kudy z nudy podívat na deset bojišť, kde se odehrály významné bitvy českých dějin. Připomeneme vám i střety, které sice rozhodly o osudu českých zemí, ale odehrály se za našimi hranicemi, a takové, které ovlivnily dějiny celé Evropy.
22. červen 2024 10:31
Památky

Nejnavštěvovanější turistické cíle v kategorii Sakrální památky

Kostely a kláštery jsou od pradávna vyhledávaným cílem nejen věřících, tím spíše pak poutní místa, jež jsou obvykle vystavěna v místech, které se staly díky některému z tradovaných zázraků cílem náboženských poutí. K nejnavštěvovanějším sakrálním památkám patří bezesporu poutní areál Svatá Hora v Příbrami, Velehrad nebo areál Sedlec – katedrála Nanebevzetí Panny Marie a sv. Jana Křtitele a kostnice v Kutné Hoře.
22. červen 2024 9:31
Památky

Nejnavštěvovanější turistické cíle v kategorii Věda a technika

Kdo zatouží vidět tři nejnavštěvovanější místa v kategorii Věda a technika, bude muset projet napříč celé Česko. Zvítězila Dolní oblasti Vítkovice v Ostravě, druhé místo patří arálu Pivovaru Plzeňský Prazdroj a třetí science centru iQlandia v Libereci.
22. červen 2024 9:29
Památky

Nejnavštěvovanější turistické cíle v kategorii Vojenské turistické cíle

Nejnavštěvovanější vojenskou památkou vloni bylo Armádní muzeum Žižkov v Praze. Zájem návštěvníků si získává také Vojenské technické muzeum v Lešanech nebo Pevnost Dobrošov. Součásti předválečného československého opevnění byly tisíce malých bunkrů a také několik dělostřeleckých tvrzí, mohutných objektů těžkého opevnění, propojených systémem podzemních chodeb a sálů. Jde o mimořádně atraktivní místa, která každoročně přilákají statisíce návštěvníků.
22. červen 2024 9:22
Památky

Nejnavštěvovanější turistické cíle v kategorii Lidová kultura

Nejnavštěvovanější památkou lidové kultury vloni i předloni bylo Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Největší a nejstarší skanzen ve střední Evropě vznikl v roce 1925 a skládá se ze tří částí. Nejznámější je Dřevěné městečko, na něž navazují Valašská dědina a Mlýnská dolina, živá muzea s technickými vodními stavbami a roubenými chalupami ve stráních, dokumentující každodenní život starého Valašska. Další příčky patří Archeoskanzenu v Modré v lokalitě původního velkomoravského osídlení a souboru lidových staveb Vysočina – Veselý Kopec u Hlinska, který láká k bližšímu seznámení s malebným krajem na pomezí Železných hor a Žďárských vrchů, a také památkovou rezervací Betlém v blízkém Hlinsku.
22. červen 2024 8:52
Památky

Nejnavštěvovanější turistické cíle v kategorii Hrady a zámky

Které hrady a zámky loni přilákaly nejvíc návštěvníků? Prvenství v této kategorii a zároveň titul nejnavštěvovanějšího místa České republiky patří již tradičně Pražskému hradu, sídlu českých panovníků a od roku 1918 také prezidentů. Rozsáhlý areál, společně s historickým centrem města je zapsaný v Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Na dalších místech se umístil zámek Lednice a Český Krumlov.
22. červen 2024 8:44
Památky

Nejnavštěvovanější turistické cíle v kategorii Pietní místa

Město Terezín, založené na konci 18. století jako vojenská pevnost, sloužilo za druhé světové války jako koncentrační tábor, kam byli postupně deportováni občané židovského původu. Jejich osudy mapuje Památník Terezín: navštívit můžete Malou pevnost s Národním hřbitovem, Muzeum ghetta v budově bývalé terezínské školy, Magdeburská kasárna, Židovský hřbitov i systém opevnění s podzemními chodbami. Mezi nejnavštěvovanější pietní místa se zařadil také Památník Lidice.
22. červen 2024 8:31
Památky