!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Zámek Červený Dvůr
Památky

Zámek Červený Dvůr

Zámek a park patří k nejvýznamnějším kulturním památkám na našem území. byl významným venkovským rodovým sídlem Schwarzenbergů, kteří tu pořádali společenské akce na evropské úrovni. Posledních 50 let je zde psychiatrická léčebna. Park je celoročně přístupný.
Červený Dvůr u Chvalšin patřil ve své historii k ojedinělým zámeckým areálům v Čechách a své neobyčejné postavení si zachoval do dnešní doby.

Původně letohrádek Viléma z Rožmberka, postavený roku 1598, byl později několikrát rozšířen. Poslední výrazné úpravy proběhly ve 2. polovině 19. století, kdy zámek sloužil jako letní sídlo Schwarzenbergů.

 Za nejhodnotnější lze považovat některé sály v prvním patře zámku, především tzv. čínský sál a dále dvě místnosti s ornamentálními malbami a štukovou výzdobou. Z 19. století se dochoval zajímavý sál s francouzskými tapetami.

Posledním majitelem byl Adolf, kníže ze Schwarzenberku (1890 - 1950), jemuž byl majetek roku 1940 zkonfiskován gestapem. V květnu 1945 byl vzat pod českou národní správu, zvláštním zákonem r. 1947 převeden do zemského vlastnictví a po zrušení zemského zřízení se od ledna 1950 stal majetkem československého státu.

V šedesátých letech
byl zámek i s přilehlým parkem ve velmi špatném stavu. Cesty jsou rozryté od vojenských jednotek, které tudy míří do výcvikového prostoru v Boleticích. V noblesním ranním salonu je skladobilí. Jezírka se proměnila v bažiny. Uvažovalo se i o jeho zbourání. Nakonec zde byla v roce 1966 otevřena psychiatrická léčebna, jež se specializuje na léčbu alkoholismu a drogových závislostí.

Zámecký park je v současnosti přístupný veřejnosti a po předchozí domluvě s vedením léčebny je možno navštívit i interiéry zámku.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 9. 10. 2019

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel Latrán v Českém Krumlově

Hotel Latrán v Českém Krumlově

Český Krumlov, Jižní Čechy
Hostinec Depo v Českém Krumlově

Hostinec Depo v Českém Krumlově

Český Krumlov, Jižní Čechy
Restaurace a penzion U Ševců

Restaurace a penzion U Ševců

Holubov, Jižní Čechy