Chvalšiny

Šumavské město Chvalšiny leží na úpatí Blanského lesa. Přijeďte se podívat na Muzeum Schwarzenberského plavebního kanálu, kostel připomínající pohádkový hrad a rozlehlé podlouhlé náměstí. Když ho budete chtít přejít z jednoho konce na druhý a zpět, budete mít v nohách téměř kilometr!

Chvalšiny: překrásný gotický kostel

Městečko vzniklo na staré obchodní stezce, jejíž trasu kopíruje právě podlouhlé náměstí. Lemuje je řada domů s gotickým a renesančním jádrem a barokní radnice, v níž si prohlédnete muzeum Schwarzenberského plavebního kanálu.

Z jednoho konce náměstí ale na opačný konec nedohlédnete: brání v tom kostel sv. Máří Magdalény, významné dílo rožmberské stavební huti a jedno z nejkrásnějších děl pozdní gotiky v celých jižních Čechách s řadou vzácně dochovaných prvků.
 

Josef Rosenauer a šumavské plavební kanály

Chvalšiny jsou rodištěm Josefa Rosenauera (1735–1804), inženýra ve službách knížete Schwarzenberka, který navrhl a postavil Schwarzenberský a Vchynicko-tetovský plavební kanál na Šumavě. V muzeu v Chvalšinách si prohlédnete dobové dokumenty a předměty, obrazy, fotografie i atraktivní model celé stavby, část je věnovaná historii města a nádherné okolní přírodě. Velkolepému technickému dílu se věnuje také expozice na Jeleních Vrších u Nové Pece, kousek od Schwarzenberského plavebního kanálu.
 

Lesy a anglický park

Z Chvalšin můžete podnikat výlety jak do Blanského lesa s nejvyšším vrcholem Kletí, tak do zpřístupněné části vojenského výcvikového prostoru Boletice. Když se vydáte směrem do Českého Krumlova, kousek za městem objevíte schwarzenberský barokní zámek Červený Dvůrrozlehlým anglickým parkem. Zámek slouží jako psychiatrická léčebna, park s několika zachovanými romantickými zahradními stavbami a fontánami můžete navštívit po celý rok.

Aktivity

Zámek Červený Dvůr

Zámek a park patří k nejvýznamnějším kulturním památkám na našem území. byl významným venkovským rodovým sídlem Schwarzenbergů, kteří tu pořádali společenské akce na evropské úrovni. Posledních 50 let je zde psychiatrická léčebna. Park je celoročně přístupný.
Chvalšiny, Jihočeský kraj

Kostel sv. Máří Magdalény Chvalšiny

Pozdně gotický kostel v Chvalšinách z let 1487–1507 nahradil staršího předchůdce, doloženého poprvé roku 1293. Jde o významné dílo rožmberské stavební huti a jedno z nejkrásnějších děl pozdní gotiky v celých jižních Čechách.
Chvalšiny, Jihočeský kraj

Zámecký park Červený Dvůr

Červený Dvůr je Schwarzenberský barokní zámecký komplex nedaleko Českého Krumlova. Je obklopený nádherným anglickým parkem s několika zachovanými romantickými zahradními stavbami a fontánami. Parkem také vede naučná stezka.
Chvalšiny, Jihočeský kraj

Muzeum Schwarzenberského plavebního kanálu Chvalšiny

Stálá expozice unikátního technického díla Schwarzenberského plavebního kanálu, historie a přírody obce Chvalšiny, archeologických nálezů v obci a jejím okolí, historie dřevařství na Šumavě.
Chvalšiny, Jihočeský kraj

Barokní radnice Chvalšiny

Radnice v obci Chvalšiny pochází z roku 1667. Svému účelu sloužila do konce II. sv. války, po ní tehdejší místní národní výbor sídlil ve staré škole jižně od kostela (jako dnes obecní úřad). Při rekonstrukci na muzeum v letech 1999–2000 bylo obnoveno podloubí a průčelí vráceno historické členění.
Chvalšiny, Jihočeský kraj

Pojeďte na výlet


Po stopách šlechtických rodů: s Rožmberky po jižních Čechách z hradu Rožmberk do Vyššího Brodu

Výlet po stopách rodu Rožmberků nemůže začít jinde než tam, kde byli doma a kde vybudovali své malé království: v jižních Čechách. Ačkoli rod vymřel už před čtyřmi staletími, dodnes nás na cestách provází rožmberské růže i legendy o rožmberské bílé paní nebo o tajuplné rožmberské hrobce.
po stopách rodu Rožmberků, Na hrady a zámky

Výlet za vorařskými tradicemi: po Vltavě z jižních Čech do Prahy

Vydejte se s portálem Kudy z nudy na výlet za tradicemi vorařství! Ukážeme vám místa spojená se stavbou vorů a jejich plavením po řekách, zajímavá muzea, zbytky staré potahové cesty i legendární Svatojánské proudy. A co víc, v Praze si vyzkoušíte, jak se takový vor řídí, a v Českém Krumlově se navíc přímo na vorech svezete!
výlet za tradicemi vorařství, Za památkami UNESCO

Letní Český Krumlov aktivně i relaxačně

Perlu nejen Jihočeského kraje, ale celé země snad každý z nás aspoň jednou navštívil. Věděli jste však, že se v Českém Krumlově dá kromě památek vyrazit i za kulturou nebo kde si dát čerstvé ryby? To a mnohem více prozradil ve svém tipu na víkend ředitel CzechTourism Jan Herget, který o tomto městě říká, že je jedno z nejkrásnějších na světě.
Výlet po Českém Krumlově a okolí, Zamilovaná místa týmu CzechTourismu

Karavanem od jara do zimy: jižní Čechy a cesta za selským barokem

Plánujete dovolenou s domečkem na kolečkách v jižních Čechách? Rozhodně neuděláte chybu, na výletníky tu čekají tisíce krásných míst, cyklostezek i skvělých kempů. Tentokrát se s karavanem vydáme na cestu za krásami selského baroka. Vesnic s malebnými selskými statky, sýpkami, stodolami, bránami a klenutými vjezdy je tolik, že si na výlet můžete vyhradit sobotu a neděli, prodloužený víkend a klidně i týdenní dovolenou.
selské baroko na jihu Čech, Cesty krajinou