Chvalšiny

Šumavské město Chvalšiny leží na úpatí Blanského lesa. Přijeďte se podívat na Muzeum Schwarzenberského plavebního kanálu, kostel připomínající pohádkový hrad a rozlehlé podlouhlé náměstí. Když ho budete chtít přejít z jednoho konce na druhý a zpět, budete mít v nohách téměř kilometr!

Chvalšiny: překrásný gotický kostel

Městečko vzniklo na staré obchodní stezce, jejíž trasu kopíruje právě podlouhlé náměstí. Lemuje je řada domů s gotickým a renesančním jádrem a barokní radnice, v níž si prohlédnete muzeum Schwarzenberského plavebního kanálu.

Z jednoho konce náměstí ale na opačný konec nedohlédnete: brání v tom kostel sv. Máří Magdalény, významné dílo rožmberské stavební huti a jedno z nejkrásnějších děl pozdní gotiky v celých jižních Čechách s řadou vzácně dochovaných prvků.
 

Josef Rosenauer a šumavské plavební kanály

Chvalšiny jsou rodištěm Josefa Rosenauera (1735–1804), inženýra ve službách knížete Schwarzenberka, který navrhl a postavil Schwarzenberský a Vchynicko-tetovský plavební kanál na Šumavě. V muzeu v Chvalšinách si prohlédnete dobové dokumenty a předměty, obrazy, fotografie i atraktivní model celé stavby, část je věnovaná historii města a nádherné okolní přírodě. Velkolepému technickému dílu se věnuje také expozice na Jeleních Vrších u Nové Pece, kousek od Schwarzenberského plavebního kanálu.
 

Lesy a anglický park

Z Chvalšin můžete podnikat výlety jak do Blanského lesa s nejvyšším vrcholem Kletí, tak do zpřístupněné části vojenského výcvikového prostoru Boletice. Když se vydáte směrem do Českého Krumlova, kousek za městem objevíte schwarzenberský barokní zámek Červený Dvůrrozlehlým anglickým parkem. Zámek slouží jako psychiatrická léčebna, park s několika zachovanými romantickými zahradními stavbami a fontánami můžete navštívit po celý rok.

Aktivity

Zámek Červený Dvůr

Zámek Červený Dvůr

Chvalšiny, Jihočeský kraj
Zámecký park Červený Dvůr

Zámecký park Červený Dvůr

Chvalšiny, Jihočeský kraj
Kostel sv. Máří Magdalény Chvalšiny

Kostel sv. Máří Magdalény Chvalšiny

Chvalšiny, Jihočeský kraj
Barokní radnice Chvalšiny

Barokní radnice Chvalšiny

Chvalšiny, Jihočeský kraj