Úvod > Co chcete dělat? > Příroda > Vyhlídka Na Hůrkách u Votic
Příroda

Vyhlídka Na Hůrkách u Votic

Vršek Na Hůrkách zdobí nové geoturistické zastavení pro dospělé i děti. Venkovní expozice představuje především významnou geologickou jednotku středočeský pluton, na jejímž okraji se Votice nacházejí.
Vyhlídka pracuje s tím, co odtud může návštěvník pozorovat. Představuje metamorfovaný ostrov s Neštětickou horou v dálce, blízký lom Beztahov a celý obzor vyhlídky. Expozice nezapomíná na využití kamene pro stavební účely a kamenické výrobky. Korunou vyhlídky je altán se čtyřmi sloupy z jednoho bloku granodioritu. Uvnitř lze posedět u kamenného stolu a zahrát si deskové hry na připraveném herním plánu.
 
Ústředním bodem expozice je kruh vydlážděný dvěma druhy hornin, což znázorňuje, že Votice leží na rozhraní hlubinných vyvřelin středočeského plutonu a přeměněných hornin pestré série moldanubika. Kolem kruhu jsou rozmístěny velké vzorky vybraných zástupců „žul“ a přeměněných hornin. Naleštěné plošky odkrývají nečekanou krásu každé z nich.
 
Komplikované geologické procesy pomáhají dětem (a jistě i dospělým) pochopit kreslené postavy „geobrů“. Zejména děti jsou zvány, aby zapojily další smysly díky hmatovému chodníku, ukázkám různého zpracování povrchů kamene, kukátek nebo pomocí podzemního telefonu. Vzorky hornin jistě využijí na lezení či sezení.
 
Z vyhlídky si může vychutnat krásný výhled na město i na vzdálenější vrchy na Benešovsku a v Posázaví, děti ocení interaktivní prvky. Kamenná vyhlídka je dalším přírůstkem do rodiny expozic zaměřených na geologické dědictví v geoparku, kterou už tvoří Dům přírody Blaníku, Vodní dům v Hulicích, Naučná stezka Roudný, Příběh řeky Sázavy ve Zruči nad Sázavou a geologická expozice v Klášteře sv. Františka z Assisi ve Voticích.

Pod křídly Vánoc – Koncert Patrika Stoupy

Zpěvák, skladatel a klavírista Patrik Stoupa již 10. prosince vyráží na Vánoční minitour s názvem Pod křídly Vánoc. Během prosince proběhnou celkem 3 koncerty s vánoční tématikou.
Sedlčany, Středočeský kraj

Sedlčanské farmářské trhy

Sedlčanské náměstí bude opět hostit farmářské trhy.
Sedlčany, Středočeský kraj

Zahájení adventu v Sedlčanech a pokus o český rekord

26. 11. Zahájení adventu, rozsvícení vánočního stromu a pokus o rekord (nejvíce lidí s koledou).
Sedlčany, Středočeský kraj

Netradiční Vánoce v muzeu Sedlčany

Přijďte si s námi užít Vánoce.
Sedlčany, Středočeský kraj

Motýlárium Votice

Ve Voticích na Benešovsku vzniká první otevřené motýlárium v Česku. Ojedinělý projekt Ochrany fauny ČR proměnil staré skleníky v motýlárium, které budou obývat druhy motýlů typické pro českou přírodu.
Votice, Středočeský kraj

Osada Amerika u Votic

V roce 1925 založil podnikavý kožišník Josef Přenosil jihovýchodně od Votic chatovou kolonii. Nazval ji Amerikou. Název měl evokovat něco nového, exotického, a ukázal se, jako dobrý marketingový tah.
Votice, Středočeský kraj

Klášter sv. Františka z Assisi ve Voticích

Klášter založil v roce 1627 hrabě Sezima z Vrtby. Jeho současná podoba pochází z 2. poloviny 18. století. V roce 1950 byl klášter zrušen. Od roku 2015 opět slouží veřejnosti, najdete zde stálé expozice, včetně té, zabývající se násilnou kolektivizací za minulého režimu.
Votice, Středočeský kraj

Vlastivědné muzeum Voticka

Od červenece 2019 je nově v západním křídle bývalého kláštera sv. Františka z Assisi ve Voticích otevřeno Vlastivědné muzeum.
Votice, Středočeský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Ranch Jestřebice

Ranch Jestřebice je ideálním místem pro dovolenou i všechny možné akce.
Heřmaničky, Středočeský kraj

Restaurace a galerie U Michala v Olbramovicích

Stálá expozice prací Jiřího Michálka v Restauraci a galerii "U Michala" v Olbramovicích. Precizně vyvedená dílka mnohdy připomenou Celníka Rousseaua. Restaurace s galerií se nachází asi 15 km za Benešovem směrem na Tábor v obci Olbramovice.
Olbramovice, Středočeský kraj

Čapí hnízdo – rodinný resort pár minut od Prahy

Poblíž Prahy, v srdci malebné krajiny Benešovska, je pro vás připraven výjimečný resort mnoha možností pro rodiny, jednotlivce, firmy – nebo například milovníky, golfu, tenisu, rybaření či jízdy na koních.
Olbramovice, Středočeský kraj

Samota Hojšín – ubytování na samotě v České Sibiři

Samotu Hojšín najdete mezi lesy, loukami a rybníky. Je tam jen ona a příroda. Její čisté, moderní a svobodné pojetí vás okouzlí. Novostavba s detaily původního statku nabízí ubytování až pro 50 lidí.
Neustupov, Středočeský kraj