!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Osada Amerika u Votic
Životní styl

Osada Amerika u Votic

V roce 1925 založil podnikavý kožišník Josef Přenosil jihovýchodně od Votic chatovou kolonii. Nazval ji Amerikou. Název měl evokovat něco nového, exotického, a ukázal se, jako dobrý marketingový tah.
Původně neúrodnou pastvinu Maceškova velkostatku Josef Přenosil rozparceloval a jednotlivé pastviny nabízel a prodával zájemcům o stavbu letních obydlí. Nabídka oslovila hlavně pražskou klientelu. Kdo by nechtěl mít letní byt na dobré adrese? Navíc v kraji, který od roku 1907 aktivně jako Českou Sibiř propagoval politik, novinář, spisovatel a pravá ruka prezidenta Masaryka Jan Herben. Vždyť dva kilometry vzdušnou čarou jižně od Ameriky stojí v Hostišově Herbenova vila, jejíž veranda a parádní pokoj hostily v první čtvrtině 20. století vybranou společnost zvučných jmen – jezdili sem malíř Antonín Slavíček, básník Josef Svatopluk Machar, skladatel Josef Suk, filozof František Drtina, politik František Veselý, ale i sám prezident T. G. Masaryk.

Z kraje 30. let vyrostl na Americe hotel s betonovým koupadlem a úhledné vilky a domky s malými zahrádkami. V roce 1935 čítala Amerika 15 čísel a platila za oblast, nejen vyhledávanou Pražany k letnímu pobytu, stávala se také cílem výletníků. Věhlas České Sibiře, stejně jako Ameriky, prohloubily ve 30. letech 20. století turistické průvodce a místní spolky ve Voticích a Miličíně. Od roku 1957 se Amerika, společně s celou obcí Lysou, stala součástí Votic. Stejně jako před takřka sto lety, i dnes, slouží Amerika rekreaci, některé rekreační objekty byly zvláště v posledních dvou desetiletích upraveny k trvalému bydlení. Dnes žije na Americe přes čtyřicet stálých obyvatel.

Na slávu prvorepublikové rekreační kolonie navázal od poloviny roku 2019 Zájezdní hostinec Starý svět, projekt, zahrnující hostinec, nálevnu,ubytování, koupadlo a tančírnu. Červené muškáty v oknech, zelená kachlová kamna, přírodní materiály a osobité prostředí, ve kterém dovolená, výlet nebo jen oběd či večeře s přáteli plyne tak nějak pomaleji...
 

Kudy sem?

Nejbližší železniční zastávkou jsou Votice (nádraží na Beztahově), odsud vás chodník podél komunikace povede přes Votice až k Lidlu, k odbočce na Ameriku (cca 2,5 km). Autobusem můžete dojet na autobusové nádraží v centru města, odsud je to na Ameriku po chodníku Táborskou ulicí cca 1,2 km.
 
Zobrazit více
Naposledy změněno: 22. 6. 2020
9.7.
11.7.
VlčkoviceFest 2021

VlčkoviceFest 2021

Neustupov, Střední Čechy
3.12.
31.8.
Korona v Muzeu!

Korona v Muzeu!

Praha 1, Praha
13.11.
1.5.
Lidová víra

Lidová víra

Praha 5, Praha
6.11.
30.6.
1620. Cesta na Horu

1620. Cesta na Horu

Praha 1, Praha

Ubytování a restaurace v okolí

Restaurant Sequoia

Restaurant Sequoia

Ratměřice, Střední Čechy
Hotel Nežárka Novosedly nad Nežárkou

Hotel Nežárka Novosedly nad Nežárkou

Novosedly nad Nežárkou, Jižní Čechy
Hotel Monínec

Hotel Monínec

Sedlec-Prčice, Jižní Čechy