Úvod > Co chcete dělat? > Osada Amerika u Votic
Životní styl

Osada Amerika u Votic

V roce 1925 založil podnikavý kožišník Josef Přenosil jihovýchodně od Votic chatovou kolonii. Nazval ji Amerikou. Název měl evokovat něco nového, exotického, a ukázal se, jako dobrý marketingový tah.
Původně neúrodnou pastvinu Maceškova velkostatku Josef Přenosil rozparceloval a jednotlivé pastviny nabízel a prodával zájemcům o stavbu letních obydlí. Nabídka oslovila hlavně pražskou klientelu. Kdo by nechtěl mít letní byt na dobré adrese? Navíc v kraji, který od roku 1907 aktivně jako Českou Sibiř propagoval politik, novinář, spisovatel a pravá ruka prezidenta Masaryka Jan Herben. Vždyť dva kilometry vzdušnou čarou jižně od Ameriky stojí v Hostišově Herbenova vila, jejíž veranda a parádní pokoj hostily v první čtvrtině 20. století vybranou společnost zvučných jmen – jezdili sem malíř Antonín Slavíček, básník Josef Svatopluk Machar, skladatel Josef Suk, filozof František Drtina, politik František Veselý, ale i sám prezident T. G. Masaryk.

Z kraje 30. let vyrostl na Americe hotel s betonovým koupadlem a úhledné vilky a domky s malými zahrádkami. V roce 1935 čítala Amerika 15 čísel a platila za oblast, nejen vyhledávanou Pražany k letnímu pobytu, stávala se také cílem výletníků. Věhlas České Sibiře, stejně jako Ameriky, prohloubily ve 30. letech 20. století turistické průvodce a místní spolky ve Voticích a Miličíně. Od roku 1957 se Amerika, společně s celou obcí Lysou, stala součástí Votic. Stejně jako před takřka sto lety, i dnes, slouží Amerika rekreaci, některé rekreační objekty byly zvláště v posledních dvou desetiletích upraveny k trvalému bydlení. Dnes žije na Americe přes čtyřicet stálých obyvatel.

Na slávu prvorepublikové rekreační kolonie navázal od poloviny roku 2019 Zájezdní hostinec Starý svět, projekt, zahrnující hostinec, nálevnu,ubytování, koupadlo a tančírnu. Červené muškáty v oknech, zelená kachlová kamna, přírodní materiály a osobité prostředí, ve kterém dovolená, výlet nebo jen oběd či večeře s přáteli plyne tak nějak pomaleji...
 

Kudy sem?

Nejbližší železniční zastávkou jsou Votice (nádraží na Beztahově), odsud vás chodník podél komunikace povede přes Votice až k Lidlu, k odbočce na Ameriku (cca 2,5 km). Autobusem můžete dojet na autobusové nádraží v centru města, odsud je to na Ameriku po chodníku Táborskou ulicí cca 1,2 km.
 
Motýlárium Votice

Motýlárium Votice

Votice, Středočeský kraj
Kostel sv. Václava ve Voticích

Kostel sv. Václava ve Voticích

Votice, Středočeský kraj
Rozhledna Václavka Votice

Rozhledna Václavka Votice

Votice, Středočeský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Ranch Jestřebice

Ranch Jestřebice

Heřmaničky, Středočeský kraj
Restaurace a galerie U Michala v Olbramovicích

Restaurace a galerie U Michala v Olbramovicích

Olbramovice, Středočeský kraj