Úvod > Co chcete dělat? > Týnčanská jeskyně u Petrovic
Týnčanská jeskyně u Petrovic
"> "> "> "> "> ">
Přidat foto
Příroda

Týnčanská jeskyně u Petrovic

Týnčanská jeskyně (zvaná též Divišova) je součástí Týnčanského krasu – systému, který se skládá z 19 jeskyní o celkové délce 270 m. Jeskyně vznikly ve skoupských vápencích devonského stáří. Jeskyně je příležitostně otevřená turistům, nachází se zde speleologická základna.
Nedaleko Petrovic u Krásné Hory se nachází Týnčanský kras. Jde o nedokonale vytvořené krasové území zahrnující všechny lokality krystalických vápenců na území sedlčansko-krásnohorského metamorfovaného ostrova. Nejvýznamnější lokalitou s výskytem vápenců je okolí vrchu Křemenice. Díky lidské činnosti zde byly mnohé krasové jevy (kaňony, škrapy, závrty apod.) obroušeny. V krasu je evidováno 19 jeskyní, více než 15 krasových pramenů a vývěrů a mnoho povrchových krasových jevů.
 
Největší z jeskyní je tzv, Týnčanská alias Divišova jeskyně, u níž se nachází speleologická základna. Jeskyni se podařilo objevit v 70. letech minulého století díky průzkumným lomovým pracem. Jeskyně o celkové délce 270 m byla zanesena bahnem (naplavenými jílovitými sedimenty), které nadšení speleologové v průběhu let odtěžili. Návštěvníkům se tak nabízí možnost navštívit jeskyni v přírodním „syrovém“ stavu bez umělých chodníčků. Pohyb v jeskyni je tudíž docela dobrodružný (nevhodný pro osoby se sníženou pohyblivostí), doporučujeme oblečení, které si lze umazat a pevné boty (lezení po vlhkých kamenech zajišťují pouze skoby pro oporu nohou). Námaha však stojí za to – na konci přístupné části jeskyně potěší vaše oko nádherné podzemní jezírko.
 
Další patra jeskyně jsou veřejnosti zcela nepřístupné, některá zůstávají zatopena podzemními vodami řeky Brziny. V zimě zimuje v jeskyni kolonie vrápece malého.
 
Jeskyně je zpřístupněna jen při výjimečných příležitostech (např. při pochodu Praha-Prčice, Pochodu krajem kamenů, Netopýří noci apod.), zájemci z řad veřejnosti se ale mohou na prohlídku domluvit přímo se speleology. Vstupné je dobrovolné.

Ubytování a restaurace v okolí

Pivovar Lobkowicz Vysoký Chlumec

Pivovar Lobkowicz Vysoký Chlumec

Vysoký Chlumec, Středočeský kraj
U Květů

U Květů

Milešov, Středočeský kraj
Zmrzka u Ádi v Kamýku nad Vltavou – Andělská zmrzka

Zmrzka u Ádi v Kamýku nad Vltavou – Andělská zmrzka

Kamýk nad Vltavou, Středočeský kraj
Ubytování v Ouklidu

Ubytování v Ouklidu

Nedrahovice, Středočeský kraj