Úvod > Co chcete dělat? > Turistická trasa Vandrovník ve Vendryni
Letní sporty

Turistická trasa Vandrovník ve Vendryni

Z české Vendryně do polské Brenné vede turistická trasa spojující obě partnerské obce. Na vyznačené trase můžete navštívit atrakce, které souvisejí s místními zdroji – kulturním nebo přírodním dědictvím Těšínského Slezska.
Trasa umožňuje cestovat mezi Vendryní (CZ) a Brennou (PL) autem, ale i na kole. Všechny atrakce navíc spojuje také terénní hra s cenami, která má povzbudit lidi k návštěvě a poznávání polsko-českého pohraničí.

Úkolem objevitelů je navštívit stanovená místa na trase a předložit důkaz o jejich „dobytí“ – dle pravidel terénní hry. Po navštívení všech míst na trase, můžete získat odměnu ve formě bylinkové koupelové soli a mýdla. Odměnu si můžete vyzvednout v obecní knihovně ve Vendryni (dle provozní doby knihovny) nebo v Tenis Hotelu Vitality, a.s. a v turistickém informačním centru v obci Brenna (Polsko).

Návštěvu místa můžete potvrdit dvěma způsoby:
  • zřetelnou a čitelnou fotografií (selfie) objevitele z daného místa (minimálně 3 fotografie míst z polské strany a 3 fotografie míst z české strany)
  • odpovědí na všechny tajné otázky hry


Poznávací místa na trase (česká strana)

Obec Vendryně leží v severovýchodním cípu České republiky. Zdejší krajina je velmi malebná a to i přesto, že
je citelně ovlivněna urbanizací. Nejvíce se na krajinném rázu podepsal vliv Třineckých železáren (tzv. werk)
a zásahem do krajiny byla také výstavba silničního a železničního koridoru vedoucího na Slovensko. Ale i tak
může z vendryňského nádraží turista i cykloturista pohodlně vyrazit do okolních zajímavých míst Těšínských
Beskyd
. Jižním směrem se můžeme kochat výhledem na Javorový vrch (1032 m n.m.), Ostrý (1044 m n.m.) či  Kozubovou (981 m n.m.) a severovýchodním směrem na horu Prašivou (542 m n.m.) nebo Velkou Čantoryji (995 m n.m.).

Vendryňský park se nachází za místními školami. Je to klidné místo se zelení a lavičkami, je zde umístěn památník věnovaný obětem 2. světové války. Součástí parku jsou i průlezky a houpačky pro nejmenší. V roce 2020 zde vyrostlo moderní workoutové hřiště, které ke cvičení využívají jak děti, tak hlavně mládež, ale také dospělí nejrůznějšího věku. K relaxaci je možné využít také místo se zajímavou solankovou fontánou.

Kostel sv. Kateřiny vyrostl ještě před rokem 1300. Postaven byl na pahorku nad potokem jako zděný s dřevěnou věží. Náležel katolíkům, ale v 16. stol. přešel na téměř 100 let do vlastnictví protestantům. Po opětném předání katolíkům byl zasvěcen sv. Kateřině Alexandrijské. Významným v historii kostela je rok 1927. To jej poctil svou návštěvou samotný kníže a kardinál Vratislavi Adolf Bertram, který zde věřícím udělil svátost biřmování. Během 2. světové války byly rekvírovány zvony pro vojenské účely. Vendyňský zvon jako zázrakem zůstal tomu ušetřen. A tak se teď může obec chlubit nejstarším zvonem na Těšínsku – pravděpodobně byl odlit v letech 1420 – 1460 v Krakově.

Vápenné pece jsou vzácnou technickou památkou, která byla v r. 2003 zrekonstruována. Jejich vznik se datuje na začátek 19. století, kdy byla nalezena ložiska železné rudy pro potřeby místních železáren. Do této doby spadá také těžba vápence, který se ve Vendryni těžil ve 3 lomech a byl vypalován ve 2 pecích v místním nářečí zvaných wopienky.

Hora Vružná – částečně zalesněný štít v hraničním hřebeni Čantoryje leží na západním okraji Slezských Beskyd 2 km na severovýchod od historického centra Vendryně a 5 km na východ od vlakového nádraží v Třinci. Hřebenem Vružné a přes její nejvyšší vrchol ve výšce 571 m n.m. vede červená turistická stezka z Třince na Velkou Čantoryji a z Vendryně u Malého Ostrého se na ni napojuje zelená stezka.

Javorový vrch je horskou dominantou statutárního města Třince, které je téměř ze všech stran obklopeno
hřebeny Těšínských a Moravskoslezských Beskyd. V blízkém okolí Třince se rozkládají malebná údolí, která lákají turisty, milovníky jízdy na horských kolech a v zimě vyznavače sjezdového i běžeckého lyžování. Jedním z nejoblíbenějších výletních cílů je Javorový vrch, kam vede z místní části Oldřichovice jednosedačková lanová dráha s celoročním provozem. Na vrchu Javorový nejstarší turistická chata na území Frýdecko-Místecka.

Muzeum Třineckých železáren a města Třince je místem, kde se snoubí krása s historií. Werk Arena je nová moderní víceúčelová hala, která je sportovním a kulturně-společenským centrem města. Je domácím stánkem extraligových hokejistů Třince.

Provozovatel

Obec Vendryně

Vendryně 500
739 94 Vendryně
Email:
obec@vendryne.cz
WWW:
file:///C:/Users/...
WWW:
www.vendryne.cz
GPS:
49,663815 18,703516
 
 

Časová náročnost

3,5 hodiny

 
 
23.9.
24.9.
Jablunkovská podkova

Jablunkovská podkova

Třinec, Moravskoslezský kraj
2.7.
3.7.
Svátek čaje

Svátek čaje

Český Těšín, Moravskoslezský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel Vitality – hotel ve Vendryni

Hotel Vitality – hotel ve Vendryni

Vendryně, Moravskoslezský kraj
Kopečková

Kopečková

Třinec, Moravskoslezský kraj
Luční hobití dům – chata Hrádek

Luční hobití dům – chata Hrádek

Hrádek, Moravskoslezský kraj