ÚvodAktualityV sobotu se pojede slavná jízda do vrchu ze Zbraslavi na Jíloviště
Památky

V sobotu se pojede slavná jízda do vrchu ze Zbraslavi na Jíloviště

  • 7. září 2023
Již 56. ročník tradiční mezinárodní jízdy do vrchu Zbraslav-Jíloviště je tady! Pojede se už o víkendu 9. a 10. září 2023! Na start jízdy, která se pojede z náměstí ve Zbraslavi, se postaví opět na 200 předválečných vozidel, které ve třináct hodin vyjedou na jízdu pravidelnosti. Veteráni projedou ulici Elišky Přemyslovny, Na Baních, Jílovišťskou a vrátí se zpět na zbraslavské náměstí přes Lipence a Bartoňovou ulicí.
Závody do vrchu ZbraslavSlavný mezinárodní závod Zbraslav – Jíloviště se původně jezdil v letech 1908 až 1931 a účastníci závodili o největší rychloist. Od roku 1968 jej Veteran Car Club Praha pořádá jako jízdu pravidelnosti. Sobota je věnována automobilům a motocyklům do roku výroby 1939. Těch každoročně přijíždí na dvě stovky a ve třináct hodin startují jízdu pravidelnosti ze zbraslavského náměstí.

Nedělní den je určen pro všechna historická vozidla (tedy vozidla do roku výroby 1988). Ta startují před polednem z obce Jíloviště a vydávají se na orientační jízdu okolím. Automobily si můžete prohlédnout v sobotu od 10:00 do 13:00 hodin na náměstí na Zbraslavi a od 17:00 do 18:00 na Jílovišti u Hotelu Palace Cinema. V neděli budou automobily k vidění od 10 do 11:30 u Cukrárny Stáňa na Jílovišti.
 

Bugatky, Aera, Pragy i Tatry na závodní trati

Závody do vrchu JílovištěTrať sobotního závodu vede z náměstí na Zbraslavi po silnici II. třídy na Baně a do cíle na vrcholu kopce Cukrák v blízkosti obce Jíloviště. Délka trati měří cca 4000 metrů s převýšením 163 metrů. Průměrné stoupání dosahuje 3,6 %, maximální stoupání čeká jezdce krátce po startu, v kopci nazývaném Špejchar (9 %). Zpět se budou veteráni vracet přes Lipence – ulicemi Jílovišťská a Josefa Houdka. Vozidla budou k vidění cca mezi 13:30 a 16:00 hodin, ve dvou kolech. Provoz v ulicích nebude nijak regulován. Jízda, kterou pořádá Veteran Car Club Praha, se jede jako součást šampionátu GRAND PRIX historických automobilů o pohár prezidenta Autoklubu ČR.

Na závod přijíždí také tradičně na dvacet vozidel značky Bugatti, které mají svou kategorii. Právě v automobilu této značky závodila roku 1926 naše známá prvorepubliková závodnice Eliška Junková. Stala se nejrychlejší ženou světa a později se zasadila o vybudování Masarykova okruhu v Brně. Tradičními účastníky jsou ale například české vozy Aero, Praga, Tatra či Wikov nebo zahraniční vozy Jaguar, MG a spoustu dalších.
Po stopách závodu Zbraslav – Jíloviště a po stopách Elišky Junkové

Po stopách závodu Zbraslav – Jíloviště a po stopách Elišky Junkové

Eliška Junková-Khásová, narozená jako Alžběta Pospíšilová (16. listopadu 1900, Olomouc – 5. ledna 1994, Praha), byla česká automobilová závodnice. Závodila na vozech Bugatti, a to nejprve jako spolujezdkyně svého manžela Čeňka Junka a posléze sama. V poměru k úctyhodně dlouhému životu byla závodní kariéra nejslavnější a nejúspěšnější české automobilové závodnice Elišky Junkové neuvěřitelně krátká. Žena, o níž se ve třicátých letech psalo jako o královně volantu.

Trať závodu Zbraslav – Jíloviště Zážitky

Trať závodu Zbraslav – Jíloviště

Trať závodu vede z náměstí na Zbraslavi po silnici 2. třídy na Baně a do cíle na vrcholu kopce Cukrák v blízkosti obce Jíloviště. Závod do vrchu Zbraslav – Baně – Jíloviště se jel poprvé 25. 3. 1908. Dnes se slavná motoristická událost připomíná každoroční jízdou veteránů do vrchu.

Další aktuality

20 tipů, jak si užít rodinnou dovolenou s dětmi ve středních Čechách

Chcete vyrazit na výlet ve středních Čechách? Nebo zůstáváte na letošní dovolenou doma a hledáte inspiraci na příjemné chvíle s celou rodinou? Pak se vám budou hodit naše tipy na zážitky ve středních Čechách, které nabízí spoustu atraktivních možností využití volného času – od zoologických zahrad přes aquaparky, projížďky malebnými lokálkami po zábavní parky, výletní plavby a další atrakce, ze kterých si vyberou malí i velcí.
13. červenec 2024 6:53
Zážitky, Středočeský kraj

V kouřimském skanzenu zjistíte, jak vypadalo léto na vsi

Skanzen v Kouřimi pořádá tuto sobotu 13. července 2024 národopisný pořad, který nabídne příchozím ukázky starých řemesel a nejrůznějších povolání našich předků. Dozvíte se také, jak vypadal všední život na venkově v minulých staletích, jak naši předkové barvili látky a samozřejmě také o lidových obyčejích v letním období. Program probíhá po celý den od 10:30 do 18:00 hodin.
10. červenec 2024 16:00
Památky, Středočeský kraj

Hudební festival Hrady CZ startuje tento pátek a sobotu na Točníku

Devatenáctý ročník hudebně-kulturního festivalu Hrady CZ startuje v pátek a sobotu 12. a 13. července 2024 na Točníku nedaleko Prahy a dále se vždy v pátek a sobotu představí na Kunětické hoře, Švihově, Rožmberku nad Vltavou, Veveří, Hradci nad Moravicí, Bouzově a své letošní putování uzavře 30. a 31. srpna na Bezdězu. Páteční program na Točníku nabídne koncert Daniela Landy, který tento rok zahraje exkluzivně na festivalu Hrady CZ, dále pak kapel Mig 21 či Trautenberk. V sobotu pak mohou návštěvníci zažít jeden z posledních koncertů kapely Lucie v původní sestavě s Davidem Kollerem, po „hradní šňůře“ zpěvák odchází ze skupiny. Dále dav roztančí kapela Chinaski, kterou v průběhu léta diváci uvidí pouze na Hradech, chybět nebude Jelen nebo Vypsaná fixa. V ceně sobotního lístku na festival je vstup na hrady Točník a Žebrák zdarma.
10. červenec 2024 14:00
Kultura, Středočeský kraj

Neobjevené skvosty: 10 tipů z turistické oblasti Český ráj

Vydejte se mimo davy a prozkoumejte neobjevená místa Českého ráje! Český ráj je ideálním místem pro rodinnou dovolenou. Poznejte neobjevené ráje!
9. červenec 2024 15:32
Příroda, Středočeský kraj

Na Jezeře v Poděbradech zažijete Barvy léta

Již 23. ročník Barev léta se uskuteční od pátku do neděle 12. až 13. 7. 2024 opět v areálu Jezera Poděbrady. Jako vždy se můžete těšit na řadu československých hvězd. Vedle areálu je hned koupaliště Jezero, takže se můžete jít v případě přehřátí krásně ochladit! Letošní dramaturgie je opravdu pestrá a každý si zde zcela určitě najde to své. Těšit se můžete i na páteční večírek pro nedočkavé.
9. červenec 2024 14:00
Kultura, Středočeský kraj

Kutnohorské léto nabídne zážitkové noční prohlídky mnoha památek!

Během léta, od července do srpna 2024, můžete denně poznat Kutnou Horu v jiné atmosféře, ale vždy jako město pohostinné a pozorné ke svým návštěvníkům a hostům. Bohatý celoprázdninový program pro malé i velké nabízí nejen zábavu pro celou rodinu, ale hlavně netradiční noční prohlídky. V nevšední čas si prohlédnete kostnici, kutnohorské chrámy a poznáte Kutnou Horu i z odvrácené strany.
8. červenec 2024 12:00
Památky, Středočeský kraj

Poznejte 10 nej středočeských rozhleden

Středočeské rozhledny, v mnoha případech obdivovaná architektonická díla, která obdržela ceny v různých soutěží, se často nacházejí v lokalitách plných vzácných památek a v místech, která jsou jako stvořená k letním výletům. Odměnou za vystoupání na vrchol rozhledny vám bude navíc ještě překrásný výhled do dalekého okolí. Užijte si letní dny vysoko nad zemí.
7. červenec 2024 10:34
Příroda, Středočeský kraj

Svezte se mimořádným parním vlakem po Kolešovce

V neděli 7. července 2024 vyrazí opět na svou trasu parní vlak Kolešovka, která sveze zájemce z Lužné u Rakovníka do Kolešovic malebnou krajinou chmelnic chmelařské oblasti Kněževes a Kolešovice. Nostalgické jízdy krajem plným chmelnic vás čekají nejen první neděli v červenci (7. 7.) ale i v srpnu (4. 8.). V Kněževsi si také můžete prohlédnout expozici Klubu historie kolejové dopravy.
6. červenec 2024 13:17
Zážitky, Středočeský kraj