Úvod > Aktuality > V sobotu se pojede slavná jízda do vrchu ze Zbraslavi na Jíloviště
V sobotu se pojede slavná jízda do vrchu ze Zbraslavi na Jíloviště
"> "> "> "> "> ">
Památky

V sobotu se pojede slavná jízda do vrchu ze Zbraslavi na Jíloviště

  • Vydáno2. září 2021
Již 54. ročník tradiční mezinárodní jízdy do vrchu Zbraslav-Jíloviště je tady! Pojede se už o víkendu 4. a 5. září 2021! Na start jízdy, která se pojede z náměstí ve Zbraslavi, se postaví opět na 200 předválečných vozidel, které ve třináct hodin vyjedou na jízdu pravidelnosti. Cíl je opět v hotelu Palace Cinema na Jílovišti, který je celý ve stylu tohoto závodu.
Závody do vrchu ZbraslavSlavný mezinárodní závod Zbraslav – Jíloviště se původně jezdil v letech 1908 až 1931 a účastníci závodili o největší rychloist. Od roku 1968 jej Veteran Car Club Praha pořádá jako jízdu pravidelnosti. Sobota je věnována automobilům a motocyklům do roku výroby 1939. Těch každoročně přijíždí na dvě stovky a ve třináct hodin startují jízdu pravidelnosti ze zbraslavského náměstí.

Nedělní den je určen pro všechna historická vozidla (tedy vozidla do roku výroby 1988). Ta startují před polednem z obce Jíloviště a vydávají se na orientační jízdu okolím. Automobily si můžete prohlédnout v sobotu od 10 do 13 hodin na náměstí na Zbraslavi a od 17:00 do 18:00 na Jílovišti. V neděli budou automobily k vidění od 10 do 11:30 u Cukrárny Stáňa na Jílovišti.
 

Bugatky, Aera, Pragy i Tatry na závodní trati

Závody do vrchu JílovištěTrať sobotního závodu vede z náměstí na Zbraslavi po silnici II. třídy na Baně a do cíle na vrcholu kopce Cukrák v blízkosti obce Jíloviště. Délka trati měří cca 4000 metrů s převýšením 163 metrů. Průměrné stoupání dosahuje 3,6 %, maximální stoupání čeká jezdce krátce po startu, v kopci nazývaném Špejchar (9 %).

Na závod přijíždí také tradičně na dvacet vozidel značky Bugatti, které mají svou kategorii. Právě v automobilu této značky závodila roku 1926 naše známá prvorepubliková závodnice Eliška Junková. Stala se nejrychlejší ženou světa a později se zasadila o vybudování Masarykova okruhu v Brně. Tradičními účastníky jsou ale například české vozy Aero, Praga, Tatra či Wikov nebo zahraniční vozy Jaguar, MG a spoustu dalších.
Po stopách závodu Zbraslav – Jíloviště a po stopách Elišky Junkové

Po stopách závodu Zbraslav – Jíloviště a po stopách Elišky Junkové

Eliška Junková-Khásová, narozená jako Alžběta Pospíšilová (16. listopadu 1900, Olomouc – 5. ledna 1994, Praha), byla česká automobilová závodnice. Závodila na vozech Bugatti, a to nejprve jako spolujezdkyně svého manžela Čeňka Junka a posléze sama. V poměru k úctyhodně dlouhému životu byla závodní kariéra nejslavnější a nejúspěšnější české automobilové závodnice Elišky Junkové neuvěřitelně krátká. Žena, o níž se ve třicátých letech psalo jako o královně volantu.

Trať závodu Zbraslav – Jíloviště

Trať závodu Zbraslav – Jíloviště

Trať závodu vede z náměstí na Zbraslavi po silnici 2. třídy na Baně a do cíle na vrcholu kopce Cukrák v blízkosti obce Jíloviště. Závod do vrchu Zbraslav – Baně – Jíloviště se jel poprvé 25. 3. 1908. Dnes se slavná motoristická událost připomíná každoroční jízdou veteránů do vrchu.