ÚvodAktualitySedm hor s krásnými výhledy, kam se dostanete jen pěšky nebo na kole
Příroda

Sedm hor s krásnými výhledy, kam se dostanete jen pěšky nebo na kole

  • 20. června 2023
Vyjet na kopec lanovkou dokáže každý, ale portál Kudy z nudy nenabízí jen místa snadno dostupná. Kdo má rád výzvy, prudká i táhlá stoupání a dlouhé cesty, ten si užije na horách, kam vedou jen turistické značky, úzké lesní pěšinky a tu a tam i nějaká asfaltka pro cyklisty.
Míst, odkud je s mírnou nadsázkou vidět od Šumavy až sousedům do Tater, máme v Česku celou řadu. Mezi ty nejdostupnější patří třeba rozhledna s otočnou kopulí na Zvičině (671 m) v Podkrkonoší nebo Kozákov, hora známá jako naleziště drahých kamenů. Se 744 metry nadmořské výšky je nejvyšším vrcholem Českého ráje, ovšem proti horám, které vám nabídneme v rychlém přehledu, jsou Zvičina i Kozákov úplná mrňata.
 

Poledník na Šumavě

poledníkPoledník neboli Polední hora (1315 m n. m.) je jedním z dominantních vrcholů centrální Šumavy. Stojí tu jedna z nejnedostupnějších rozhleden v Česku – dlouho byla z důvodu rekonstrukce uzavřena. Otevřená je denně, v červnu od 9:30 do 16:30 a v červenci a srpnu do 17:00 hodin. Z několika cest je sem nejlepší trasa pěšky z Prášil kolem Prášilského jezera, ale včetně zpáteční cesty počítejte s trasou dlouhou minimálně 11 km. Až k rozhledně také vede značená cyklostezka. Z věže je za dobrého počasí výhled na celou Šumavu, obdivovat můžete i malebné Pošumaví a vrcholky Alp; jsou odtud vzdálené přibližně 180 km. U paty věže vznikla srubová stavba s krytým posezením, občerstvením a informačním střediskem národního parku Šumava, opodál také objevíte jednu ze zážitkových tras.
 

Kurzova věž na Čerchově

Na kole i pěšky se můžete vydat také na Čerchov (1 042 m n. m.), symbol Domažlicka a nejvyšší vrchol Českého lesa. Z kamenné Kurzovy rozhledny se otevírá pěkný kruhový výhled na Šumavu, Podunají a Český les, za dobré viditelnosti spatříte i KlínovecKrušných horách i štíty Alp. Nejkratší trasa vede ze severu po červené značce od parkoviště z Capartic (4 km), tam se také můžete napojit na cyklostezku, která stoupá k vrcholu partiemi podél česko-německých hranic. Z Pece pod Čerchovem vás k rozhledně dovede modrá značka (5 km), od oblíbené rekreační oblasti na Babylonu s přírodním koupalištěm značka zelená (7 km).
 

Lysá hora v Beskydech

Lysá horaNa Lysou horu, nekorunovanou královnu Moravskoslezských Beskyd s nadmořskou výškou 1 323 metrů se také dostanete jedině pěšky nebo na kole. Zatímco značené turistické stezky včetně naučné stezky sem vedou ze všech stran, například z Malenovic, Ostravice nebo Visalají, pro cyklisty je vhodná jen 9 km dlouhá asfaltka z Papežova. Ve všech případech počítejte s převýšením zhruba 700–900 metrů. Odměnou za vynaloženou námahu vám však bude fantastický výhled na celé Beskydy, Malou Fatru a někdy dokonce až Západní Tatry – Roháče. Vidět bývá i 200 km vzdálená Sněžka.
 

Králický Sněžník

Kralický SněžníkDlouhý pochod s převýšením několika set metrů budete muset zdolat také cestou na vrcholek Králického Sněžníku (1 424 m n. m.), ať už zvolíte cestu ze Stříbrnice nebo z Dolní Moravy. Těsně pod vrcholkem objevíte základy bývalé Lichtensteinovy chaty, známou žulovou sošku slůněte a také pramen řeky Moravy. Z vrcholku, kde nyní stojí kontroverzní polská rozhledna dohlédnete za příznivých podmínek na dva nejvyšší body naší země – přirozený, tedy vrchol Sněžky (1 603 m), a umělý, který představuje špička vysílače na nejvyšší hoře Moravy, na Pradědu ve výšce 1 638 m.
 

Praděd: jednoduše i dlouze

PradědCesta na Praděd (1 492 m), nejvyšší vrchol Hrubého a Nízkého Jeseníku, může být krátká nebo dlouhá. Ta jednodušší vede ze sedla Hvězda nad Karlovou Studánkou kyvadlovou autobusovou dopravou na Ovčárnu a odtud kolem chaty Barborka rovnou vzhůru k televiznímu vysílači s rozhlednou. Delší je cesta z Červenohorského sedla přes Švýcárnu, nejromantičtější trasa pak míří z Karlovy Studánky vzhůru po naučné stezce po březích a kolem vodopádů Bílé Opavy. Ať už zvolíte kteroukoli variantu, z vyhlídkového ochozu na Pradědu je za dobrého počasí krásný rozhled na Beskydy s Lysou horou a Radhoštěm, vidět bývá i Sněžka, Vysoké Tatry a Malá Fatra na Slovensku nebo rakouské Alpy.
 

Milešovka, královna Českého středohoří

MilešovkaVýhled od Zvičiny přes Krkonoše, Krušné hory a pražskou kotlinu až po Šumavu se před vámi otevře, když stanete na vrcholu Milešovky (837 m n.m.). Nejvyšší hora Českého středohoří je známá díky meteorologické observatoři a drží několik rekordů. Je považována za největrnější místo Česka, podle statistik tu bývá až padesát bouří ročně a vrch kromě toho přitahuje blesky; říká se jí proto také Hromová hora. Na vrcholek, převyšující okolní krajinu o 350 m, vede několik značených tras, vesměs náročných, strmých, kamenitých, nezpevněných a úzkých. Pro cyklisty není vhodná ani jedna. Vůbec nejdrsnější výstup na Milešovku vede z obce Milešov po červené značce.
 

Velká Javorina: nejvyšší vrchol Bílých Karpat

Bukový lesVelká Javořina leží v Bílých Karpatech na moravsko-slovenském pomezí nedaleko obce Strání. Se svými 970 m n. m. je zároveň nejvyšší horou tohoto pohoří. Vrcholem hory prochází hranice České republiky se Slovenskem. Vrcholová část Javorina s původními bukovými lesy je součástí Národní přírodní rezervace Javořina, která zahrnuje pralesovitý porost na vápnitém flyši severního svahu a společenstvo horské louky na vrcholu a severním svahu Velké Javořiny. Od roku 2008 je současně na ploše 165 hektarů vyloučen jakýkoli zásah do lesního porostu, na Javořině byl vyhlášen prales. Na Velkou Javořinu je nejkratší cesta z pohraniční vesničky Květná po zelené značce, přes chráněnou přírodní rezervaci Javořina. Ve Velké nad Věličkou začíná také Javořinská naučná stezka. Celková trasa měří 23 km, cestou potkáte 14 panelů naučné stezky informující o zdejším kraji a jeho obyvatelích.
Národní přírodní rezervace Králický Sněžník a naučná stezka Králický Sněžník Příroda

Národní přírodní rezervace Králický Sněžník a naučná stezka Králický Sněžník

Národní přírodní rezervace Králický Sněžník byla vyhlášena v roce 1990 na ploše 1694,67 ha. Leží v centrální a vrcholové části stejnojmenného pohoří v nadmořské výšce 820 – 1424 m. Znakem naučné stezky je silueta slůněte, která je neoficiálním symbolem Králického Sněžníku.

Milešovka – královna Českého středohoří Příroda

Milešovka – královna Českého středohoří

Věděli jste, že ještě v 18. století byla Milešovka považována za nejvyšší horu České republiky? I když dnes víme, že tomu tak není, nejvyšší hora Českého středohoří si svůj titul královny opravdu zaslouží. Upozornění: rozhledna je z důvodu rekonstrukce do odvolání uzavřena.

Rozhledna Poledník – pohled na Šumavu shora Příroda

Rozhledna Poledník – pohled na Šumavu shora

Krásný výhled na českou i německou část Šumavy vám za pěkného počasí poskytne rozhledna Poledník, nedaleko od Prášil. Vydejte se v turistické sezóně poznat jeden z nejkrásnějších výhledů Šumavy a shlédněte vrchy jako Ostrý, Pancíř, ale i Plechý, Trojmeznou či Javorník.

Lysá hora – královna Moravskoslezských Beskyd Příroda

Lysá hora – královna Moravskoslezských Beskyd

Lysá hora (1324 m n. m.) je nejvyšším vrcholem Moravskoslezských Beskyd. Lze se na ni přijít pěšky, vyšlapat na kole a za dobrých sněhových podmínek vyjet na běžkách. Leží mezi obcemi Krásná, Malenovice, Ostravice a Staré Hamry. Samotnému vrcholu se přezdívá Gigula.

Rozhledna Praděd na nejvyšší hoře Moravy Příroda

Rozhledna Praděd na nejvyšší hoře Moravy

Nejvyšší horou Moravy a zároveň nejvyšším vrcholem Hrubého a Nízkého Jeseníku je Praděd (1 492 m). Na jeho vrcholku stojí televizní vysílač s restaurací a rozhlednou. Horní plošina vysílače je nejvyšším (byť umělým) bodem v České republice.

Velká Javořina – nejvyšší vrchol Bílých Karpat Příroda

Velká Javořina – nejvyšší vrchol Bílých Karpat

Velká Javořina leží v Bílých Karpatech na moravsko-slovenském pomezí nedaleko obce Strání. Se svými 970 m n. m. je zároveň nejvyšší horou tohoto pohoří. Vrcholem hory prochází hranice České republiky se Slovenskem.

Kurzova rozhledna na Čerchově Příroda

Kurzova rozhledna na Čerchově

Nejvyšším vrcholem Českého lesa a zároveň neodmyslitelným symbolem krajiny v okolí Domažlic je Čerchov (1042 m n. m.). Vydat se sem můžete na kole i pěšky. Areál v okolí kamenné Kurzovy rozhledny prochází postupnou revitalizací.

Další aktuality

Tipy na nejkrásnější zimní procházky parky a lesíky

Hledáte možnosti, kam vyrazit na zimní procházku v blízkosti měst? Vypněte mobil i počítač, zvedněte se ze židle, a vyjděte ven na čerstvý vzduch. Právě Den venkovních procházek nám 20. ledna připomíná, jak je pohyb důležitý pro naše zdraví. Vydejte se kamkoliv, kam vás nohy povedou!
20. leden 2025 8:34
Příroda

Znáte naše Chráněné krajinné oblasti?

V České republice je 27 chráněných krajinných oblastí, které mají za úkol udržovat rozsáhlá území s harmonicky vytvářenou krajinou. Krásná, nenarušená příroda slibuje poklidnou dovolenou s možností výletů a dalších aktivit. Inspirujte se našimi tipy a vyrazte na výlet do přírody. Jako nejnovější CHKO byla schválena v roce 2025 Chráněná krajinná oblast Soutok (oficiálně vznikne k 1. červenci). V roce 2026 se očekává vznik další CHKO Krušné hory.
15. leden 2025 19:13
Příroda

Ledopády a ledové krápníky: 20 tipů, kam za ledovou krásou v Česku

Každou zimu, když dostatečně mrzne, se na některých místech Česka odehrává neskutečné přírodní divadlo. Zveme vás na výlety k jedinečným ledopádům, za pozoruhodnými ledovými útvary uprostřed romantické krajiny a na procházky za ledovou výzdobou. Ledové útvary ve skalách jsou rozhodně velkým zážitkem, ale určitě nevstupujte přímo pod rampouchy!
15. leden 2025 7:00
Příroda

Zapojte se do sčítání vodních ptáků!

Třetí lednový víkend 18. a 19. ledna 2025 odstartuje sčítání vodních ptáků, které pak v omezené míře pokračuje až do konce ledna. Zapojit se do něj může každý, kdo chce ornitologům pomoci zjistit jaké mají ptáci zvyky a jak reagují na změny životního prostředí. Ptactvo dobrovolníci pozorují na klasických zimovištích u řek, rybníků a přehrad.
13. leden 2025 12:00
Příroda

Do zoo v zimě? Tipy, kam v zimě a mrazu vyrazit do zoologické zahrady

Do zoo se můžete vypravit také v zimních měsících – některá zvířata jsou právě v zimě nejaktivnější. Návštěva zoologické zahrady má v zimě i další výhody, třeba menší počet návštěvníků, které zimní počasí ven neláká. K vidění jsou takřka všechna zvířata, která potkáváte v letních měsících. Řada zvířat původem z teplejších oblastí se na české klimatické podmínky již adaptovala a zima jim nevadí. Víte, že nejodolnějším zimním zvířetem v zoo není překvapivě lední medvěd, ale vlk euroasijský? Zimní zoo je úplně jiná! Vyberte si z našich tipů z celé České republiky!
11. leden 2025 9:00
Příroda

100 tipů na zimní výlety do přírody

Vydejte se na výlet do přírody a poznejte krásy naší země i v zimním období. Výlety do přírody nás osvobozují od starostí všedního dne a nabíjejí novou energií. Nabízíme zaručené tipy na výlety, které přinesou radost vám i celé vaší rodině.
11. leden 2025 7:02
Příroda

Oslavte Mezinárodní den tuleňů, lachtanů a velryb

Tuleni, lachtani a velryby jsou vzácní savci, kterých v přírodě ubývá. Každý rok 10. ledna slavíme jejich svátek a zároveň si připomínáme, jak je důležité chránit tato vzácná zvířata před lidmi, kteří je zabíjejí pro maso, tuk nebo kůži. Velryby sice v České republice nežijí, ale na lachtany a tuleně se můžete zajít podívat do některé zoologické zahrady. V každé zoo patří mezi nejoblíbenější zvířata, a ve venkovním bazénu se prohánějí i v chladných lednových dnech. Když náhodou tuleni v mrazivých dnech objeví ve vodě kus ledu, uvidíte, jak si s ním vyhrají!
10. leden 2025 5:40
Příroda

Která z nových rozhleden bude rozhlednou roku 2024?

Poznejte novinky roku 2024 ve světě rozhleden! Již od roku 2014 vyhlašuje Klub přátel rozhleden veřejnou internetovou anketu o nejlepší rozhlednu (nejhezčí, nejlépe umístěnou, s nejlepším rozhledem) postavenou v daném roce. O přízeň turistů se letos uchází čtyři rozhledny, a to Strážnice u Mělníka, Doubí u Vážan, Rudíkov a Římská věž Tučín. Anketa probíhá od 1. do 31. ledna 2025. Hlasovat můžete na webových stránkách Klubu přátel rozhleden.
6. leden 2025 16:00
Příroda