Úvod > Aktuality > Sedm hor s krásnými výhledy, kam se dostanete jen pěšky nebo na kole
Příroda

Sedm hor s krásnými výhledy, kam se dostanete jen pěšky nebo na kole

  • Vydáno20. června 2023
Vyjet na kopec lanovkou dokáže každý, ale portál Kudy z nudy nenabízí jen místa snadno dostupná. Kdo má rád výzvy, prudká i táhlá stoupání a dlouhé cesty, ten si užije na horách, kam vedou jen turistické značky, úzké lesní pěšinky a tu a tam i nějaká asfaltka pro cyklisty.
Míst, odkud je s mírnou nadsázkou vidět od Šumavy až sousedům do Tater, máme v Česku celou řadu. Mezi ty nejdostupnější patří třeba rozhledna s otočnou kopulí na Zvičině (671 m) v Podkrkonoší nebo Kozákov, hora známá jako naleziště drahých kamenů. Se 744 metry nadmořské výšky je nejvyšším vrcholem Českého ráje, ovšem proti horám, které vám nabídneme v rychlém přehledu, jsou Zvičina i Kozákov úplná mrňata.
 

Poledník na Šumavě

poledníkPoledník neboli Polední hora (1315 m n. m.) je jedním z dominantních vrcholů centrální Šumavy. Stojí tu jedna z nejnedostupnějších rozhleden v Česku – dlouho byla z důvodu rekonstrukce uzavřena. Otevřená je denně, v červnu od 9:30 do 16:30 a v červenci a srpnu do 17:00 hodin. Z několika cest je sem nejlepší trasa pěšky z Prášil kolem Prášilského jezera, ale včetně zpáteční cesty počítejte s trasou dlouhou minimálně 11 km. Až k rozhledně také vede značená cyklostezka. Z věže je za dobrého počasí výhled na celou Šumavu, obdivovat můžete i malebné Pošumaví a vrcholky Alp; jsou odtud vzdálené přibližně 180 km. U paty věže vznikla srubová stavba s krytým posezením, občerstvením a informačním střediskem národního parku Šumava, opodál také objevíte jednu ze zážitkových tras.
 

Kurzova věž na Čerchově

Na kole i pěšky se můžete vydat také na Čerchov (1 042 m n. m.), symbol Domažlicka a nejvyšší vrchol Českého lesa. Z kamenné Kurzovy rozhledny se otevírá pěkný kruhový výhled na Šumavu, Podunají a Český les, za dobré viditelnosti spatříte i KlínovecKrušných horách i štíty Alp. Nejkratší trasa vede ze severu po červené značce od parkoviště z Capartic (4 km), tam se také můžete napojit na cyklostezku, která stoupá k vrcholu partiemi podél česko-německých hranic. Z Pece pod Čerchovem vás k rozhledně dovede modrá značka (5 km), od oblíbené rekreační oblasti na Babylonu s přírodním koupalištěm značka zelená (7 km).
 

Lysá hora v Beskydech

Lysá horaNa Lysou horu, nekorunovanou královnu Moravskoslezských Beskyd s nadmořskou výškou 1 323 metrů se také dostanete jedině pěšky nebo na kole. Zatímco značené turistické stezky včetně naučné stezky sem vedou ze všech stran, například z Malenovic, Ostravice nebo Visalají, pro cyklisty je vhodná jen 9 km dlouhá asfaltka z Papežova. Ve všech případech počítejte s převýšením zhruba 700–900 metrů. Odměnou za vynaloženou námahu vám však bude fantastický výhled na celé Beskydy, Malou Fatru a někdy dokonce až Západní Tatry – Roháče. Vidět bývá i 200 km vzdálená Sněžka.
 

Králický Sněžník

Kralický SněžníkDlouhý pochod s převýšením několika set metrů budete muset zdolat také cestou na vrcholek Králického Sněžníku (1 424 m n. m.), ať už zvolíte cestu ze Stříbrnice nebo z Dolní Moravy. Těsně pod vrcholkem objevíte základy bývalé Lichtensteinovy chaty, známou žulovou sošku slůněte a také pramen řeky Moravy. Z vrcholku, kde nyní stojí kontroverzní polská rozhledna dohlédnete za příznivých podmínek na dva nejvyšší body naší země – přirozený, tedy vrchol Sněžky (1 603 m), a umělý, který představuje špička vysílače na nejvyšší hoře Moravy, na Pradědu ve výšce 1 638 m.
 

Praděd: jednoduše i dlouze

PradědCesta na Praděd (1 492 m), nejvyšší vrchol Hrubého a Nízkého Jeseníku, může být krátká nebo dlouhá. Ta jednodušší vede ze sedla Hvězda nad Karlovou Studánkou kyvadlovou autobusovou dopravou na Ovčárnu a odtud kolem chaty Barborka rovnou vzhůru k televiznímu vysílači s rozhlednou. Delší je cesta z Červenohorského sedla přes Švýcárnu, nejromantičtější trasa pak míří z Karlovy Studánky vzhůru po naučné stezce po březích a kolem vodopádů Bílé Opavy. Ať už zvolíte kteroukoli variantu, z vyhlídkového ochozu na Pradědu je za dobrého počasí krásný rozhled na Beskydy s Lysou horou a Radhoštěm, vidět bývá i Sněžka, Vysoké Tatry a Malá Fatra na Slovensku nebo rakouské Alpy.
 

Milešovka, královna Českého středohoří

MilešovkaVýhled od Zvičiny přes Krkonoše, Krušné hory a pražskou kotlinu až po Šumavu se před vámi otevře, když stanete na vrcholu Milešovky (837 m n.m.). Nejvyšší hora Českého středohoří je známá díky meteorologické observatoři a drží několik rekordů. Je považována za největrnější místo Česka, podle statistik tu bývá až padesát bouří ročně a vrch kromě toho přitahuje blesky; říká se jí proto také Hromová hora. Na vrcholek, převyšující okolní krajinu o 350 m, vede několik značených tras, vesměs náročných, strmých, kamenitých, nezpevněných a úzkých. Pro cyklisty není vhodná ani jedna. Vůbec nejdrsnější výstup na Milešovku vede z obce Milešov po červené značce.
 

Velká Javorina: nejvyšší vrchol Bílých Karpat

Bukový lesVelká Javořina leží v Bílých Karpatech na moravsko-slovenském pomezí nedaleko obce Strání. Se svými 970 m n. m. je zároveň nejvyšší horou tohoto pohoří. Vrcholem hory prochází hranice České republiky se Slovenskem. Vrcholová část Javorina s původními bukovými lesy je součástí Národní přírodní rezervace Javořina, která zahrnuje pralesovitý porost na vápnitém flyši severního svahu a společenstvo horské louky na vrcholu a severním svahu Velké Javořiny. Od roku 2008 je současně na ploše 165 hektarů vyloučen jakýkoli zásah do lesního porostu, na Javořině byl vyhlášen prales. Na Velkou Javořinu je nejkratší cesta z pohraniční vesničky Květná po zelené značce, přes chráněnou přírodní rezervaci Javořina. Ve Velké nad Věličkou začíná také Javořinská naučná stezka. Celková trasa měří 23 km, cestou potkáte 14 panelů naučné stezky informující o zdejším kraji a jeho obyvatelích.
Národní přírodní rezervace Králický Sněžník a naučná stezka Králický Sněžník

Národní přírodní rezervace Králický Sněžník a naučná stezka Králický Sněžník

Národní přírodní rezervace Králický Sněžník byla vyhlášena v roce 1990 na ploše 1694,67 ha. Leží v centrální a vrcholové části stejnojmenného pohoří v nadmořské výšce 820 – 1424 m. Znakem naučné stezky je silueta slůněte, která je neoficiálním symbolem Králického Sněžníku.

Milešovka – královna Českého středohoří

Milešovka – královna Českého středohoří

Věděli jste, že ještě v 18. století byla Milešovka považována za nejvyšší horu České republiky? I když dnes víme, že tomu tak není, nejvyšší hora Českého středohoří si svůj titul královny opravdu zaslouží. Upozornění: rozhledna je z důvodu rekonstrukce do odvolání uzavřena.

Rozhledna Poledník – pohled na Šumavu shora

Rozhledna Poledník – pohled na Šumavu shora

Krásný výhled na českou i německou část Šumavy vám za pěkného počasí poskytne rozhledna Poledník, nedaleko od Prášil. Vydejte se v turistické sezóně poznat jeden z nejkrásnějších výhledů Šumavy a shlédněte vrchy jako Ostrý, Pancíř, ale i Plechý, Trojmeznou či Javorník.

Lysá hora – královna Moravskoslezských Beskyd

Lysá hora – královna Moravskoslezských Beskyd

Lysá hora (1324 m n. m.) je nejvyšším vrcholem Moravskoslezských Beskyd. Lze se na ni přijít pěšky, vyšlapat na kole a za dobrých sněhových podmínek vyjet na běžkách. Leží mezi obcemi Krásná, Malenovice, Ostravice a Staré Hamry. Samotnému vrcholu se přezdívá Gigula.

Rozhledna Praděd na nejvyšší hoře Moravy

Rozhledna Praděd na nejvyšší hoře Moravy

Nejvyšší horou Moravy a zároveň nejvyšším vrcholem Hrubého a Nízkého Jeseníku je Praděd (1 492 m). Na jeho vrcholku stojí televizní vysílač s restaurací a rozhlednou. Horní plošina vysílače je nejvyšším (byť umělým) bodem v České republice.

Velká Javořina – nejvyšší vrchol Bílých Karpat

Velká Javořina – nejvyšší vrchol Bílých Karpat

Velká Javořina leží v Bílých Karpatech na moravsko-slovenském pomezí nedaleko obce Strání. Se svými 970 m n. m. je zároveň nejvyšší horou tohoto pohoří. Vrcholem hory prochází hranice České republiky se Slovenskem.

Kurzova rozhledna na Čerchově

Kurzova rozhledna na Čerchově

Nejvyšším vrcholem Českého lesa a zároveň neodmyslitelným symbolem krajiny v okolí Domažlic je Čerchov (1042 m n. m.). Vydat se sem můžete na kole i pěšky. Areál v okolí kamenné Kurzovy rozhledny prochází postupnou revitalizací.

Další aktuality

Kde najdete nejkrásnější zámecké zahrady v Česku?

Užijte si romantické procházky v zahradách. Kouzlo našich zámků umocňují rozlehlé a půvabné zahrady. V našich tipech naleznete zahrady ve francouzském i anglickém stylu, rozsáhlé parky, kde naleznete celou řadu unikátních exemplářů i zajímavé stavby dotvářející jejich tvář.
Příroda

Znáte motýlí ráje Papilonia?

Představte si nejkrásnější motýly světa poletující přímo kolem vás! A nemusí zůstat jen u snění – na několika místech naší republiky najdete motýlí domy Papilonia, které vás vezmou do tropické džungle anebo fantasy světa. Každá Papilonia má odlišnou stylizaci letové zóny, čímž prohlídce přidává charakteristickou atmosféru. Navíc mají tyto motýlí světy otevřeno celoročně, takže si návštěvu můžete naplánovat kdykoli. Nejnovějším přírůstkem do rodiny motýlích domů je Papilonia Liberec, který se otevřel během dubna 2024.
Příroda

Zákaz pálení klestu: platí od dubna do konce října kvůli riziku požárů

V souvislosti s oteplováním a klimatickou změnou výrazně stoupá riziko lesních požárů. Podle dlouhodobých statistik hoří nejčastěji kromě letních měsíců také v dubnu. Lesy ČR proto dbají na prevenci a apelují na návštěvníky. Jejich nedbalost je totiž nejobvyklejší příčinou požárů.
Příroda

Den Země: oslavte ho v Domech přírody

Každý rok 22. dubna má naše planeta svátek: Den Země. Užít si ho můžete nejlépe v přírodě, ve vybraných lokalitách navíc najdete i tzv. Domy přírody, unikátní expozice Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, kde se dozvíte zajímavosti o fauně, floře, geologii... konají se v nich exkurze a osvětové programy pro děti i dospělé. Kam se na taková místa vypravit vám poradí Kudy z nudy.
Příroda

Den Země 2024, svátek naší planety, přináší spoustu zajímavých akcí

Den země připadá tradičně na 22. dubna. Každoročně tento den upozorňuje na ekologické hrozby, učí recyklovat odpad a chovat se zodpovědně k životnímu prostředí. V rámci Dne země, který původně vznikl v Americe v roce 1970, se koná řada vzdělávacích akcí pro děti i dospělé.
Příroda

Na noční obloze vrcholí roj Lyridy, sledovat jej lze k ránu

Během dubna je možno pozorovat každoroční roj meteoritů zvaných Lyridy. Vrcholné období, kdy jsou letos na obloze patrné i pouhým okem, právě nastává, odehraje se 16. až 25. dubna, maximum se pak očekává 22. dubna 2024. Oči k nebi je však třeba pozvednout brzy ráno. Vesmírné představení však neskončí, poslední meteory spatříte 30. dubna.
Příroda

Lidové pranostiky: květen, lásky čas a krátké návraty zimy

Z pranostik „březen – za kamna vlezem“ a „duben, ještě tam budem“ fičí zima, zato máj, to je něco docela jiného: slibuje „vyhánění koz v háj“, hřejivé sluneční paprsky, lásku, polibky a květiny. Seznamte se na Kudy z nudy s květnovými pranostikami!
Příroda

100 přírodních zajímavostí, které musíte vidět

Česká republika má mnoho přírodních krás. S trochou nadsázky lze říci, že se u nás dá najít všechno: od horské krajiny přes lesotundru, step, mokřady a rašeliniště, slaniska s dozvuky vulkanické činnosti, vyhaslé sopečné útvary, rozmanitá skalní města, ledovcová jezera ale i několik malých „pouští“, tzv. písečných přesypů. Pojďte tato místa objevit i vy! Portál Kudy z nudy vám poradí, kam se vydat na zajímavý výlet do přírody.
Příroda