Úvod > Co chcete dělat? > Památky > Starý kostelní betlém v Kašperských horách – největší skříňový betlém u nás
Památky

Starý kostelní betlém v Kašperských horách – největší skříňový betlém u nás

Zcela mimořádnou památkou šumavského betlémářství v Kašperských Horách je starý kostelní betlém – lidová práce z roku 1859, připisovaná místnímu truhláři, řezbáři a muzikantovi Prokopu Mackovi. Je celoročně k vidění v kostele sv. Markéty v Kašperských Horách.
Betlém je tzv. přechodním typem od archaických deskových malovaných betlémů k betlémům s řezanými plnoplastickými figurami. Výrazně polychromované figury vysoké 60 – 70 cm jsou vyřezány jako reliéfy z lipových fošen.

Betlémské město tvůrce stylizoval do podoby starých Kašperských Hor, jak je lidé znali v polovině 19. století. Snadno tu rozpoznáte místní radnici s třemi barokními štíty a věžičkou uprostřed, kostel s tehdejší barokní kupolí věže, městské brány, měšťanské domy, hrad Kašperk... Jeden z domů má namalovanou destičku pro své číslo popisné, do které je však vepsán letopočet vzniku betlému: „1859“. Údajně se tento betlém stavěl do portálu hlavního oltáře, později do blízkosti kazatelny. V poválečných zmatcích roku 1945 přišel betlém o své hlavní figury, tedy o postavy Svaté Rodiny. Proto byl později vystavován jen výjimečně a to zejména v místním Muzeu Šumavy.

Na doporučení regionální badatelky – německé rodačky Marie Frank a za organizační podpory Muzea Šumavy se tento betlémský soubor stal v roce 1994 jedním z hlavních exponátů mezinárodní výstavy „Jesličky Čech a Moravy“ ve Švábském národopisném muzeu v městě Oberschönenfeld v Bavorsku. Z podnětu dřívějšího duchovního správce P. Tomase van Zavrela v roce 2016 památku restauroval a rekonstruoval místní Truhlářský ateliér Miroslava a Zdeňka Kůsových za dílčí spolupráce řezbáře Vladimíra Vágnera. Předlohou pro chybějící figury se staly fotografie postav nápadně podobného kostelního betlému v nedalekém Zavlekově. Pro možnost trvalého vystavení kostele sv. Markéty vyrobili truhláři Kůsovi velkou stylovou skříňovou vitrinu. Svým způsobem tak tento betlém pojali jako vůbec „největší skříňový betlém u nás“ (ne mechanický).

Restaurování vzácného historického Kašperskohorského lidového betlému a zhotovení skříňové vitríny pro jeho vystavení v kašperskohorském hlavním kostele umožnily příspěvky četných dobrodinců z blízka i daleka.
 

Tvůrce jesliček Prokop Mack

Jesličky tehdy vytvořil truhlář, řezbář a betlémář Prokop Mack. Tvůrce, který byl v "Kašperkách" známou postavou však zřejmě nikdy neviděl exotická zvířata, možná proto mají velbloud a slon koňské ocasy. Některá svá díla signoval, jako například velký domovní kříž dochovaný v místním muzeu nebo kříž ke kropence v poutním kostele Panny Marie Sněžné.

Jeho dílem je také oltář pro kapli Panny Marie Pomocné v Červené včetně sošek dvou světců a anděla z 50. let 19. století nebo také zcela originální pětistrunná viola s vyřezávanou ozdobnou hlavičkou v sbírkách Muzea Šumavy.

O vzniku kostelního betlému a řezbáři Prokopu Mackovi pojednává povídka profesora kašperskohorské německé reálky a vlastivědného pracovníka Hanse Kollibabeho (1880 – 1950) Řezbářovy vánoce v souboru próz Volksmärlein aus dem Böhmerwalde, Morsak-Verlag Grafenau 1989.

Kašperskohorská pouť – pouť Panny Marie Sněžné

O prvním srpnovém víkendu se uskuteční pouť Panny Marie Sněžné.
Kašperské Hory, Plzeňský kraj

Šumavské Kašperské Hory

Zpět v čase se vrátíme opět při tradičních slavnostech města.
Kašperské Hory, Plzeňský kraj

Filmové Kašperské Hory

Pozvánka na další ročník filmového festivalu do Kašperských Hor.
Kašperské Hory, Plzeňský kraj

České korunovační klenoty na dosah – výstava na Kašperku

Výstava jedinečných replik národního pokladu.
Kašperské Hory, Plzeňský kraj

Mrzák Inishmaanský na hradě Kašperk

Komedie o tom, co se stane, když do nejzapadlejšího zapadákova v Irsku přijedou filmaři až z Ameriky.
Kašperské Hory, Plzeňský kraj

Romeo a Julie na Kašperku

Nejslavnější milostný příběh v dynamické úpravě pro osm postav. Dobové tance a písně, souboje a samozřejmě balkon. A láska – ta největší!
Kašperské Hory, Plzeňský kraj

Život je sen na Kašperku

Co je život? Přelud, klam. Co je život? Poblouznění, smyšlenka, stín, to co není. Vše velké je malé jen. Dnes už vím: život je sen a také sny jsou jen snění.
Kašperské Hory, Plzeňský kraj

Macbeth na Kašperku

Lákavá věštba tří čarodějnic, dýky a temná noc, vražda a královská koruna.
Kašperské Hory, Plzeňský kraj

Kostel sv. Mikuláše v Kašperských Horách

Hřbitovní kostel z první poloviny 14. století je jedinečně zachovalou středověkou památkou. Vedle kostela se nachází kaple zasvěcená ochranitelce rodiny a horníků – svaté Anně. Obě stavby najdete uprostřed starého hřbitova, jenž je zdoben převážně litinovými kříži z přelomu 19. a 20. století.
Kašperské Hory, Plzeňský kraj

Wellness a Sport Hotel Šumava – aktivní i relaxační dovolená na Šumavě

Hotel Šumava v Kašperských Horách nabízí nepřeberné množství aktivit, které si můžete užívat po celou dobu vaší dovolené na Šumavě. Svou dovolenou si zaručeně užijete za každého počasí, využít můžete nejen okolní přírodu, ale i sportovní nabídku a wellness služby hotelu.
Kašperské Hory, Plzeňský kraj

Půjčovna elektrokol Kašperské Hory

Poznejte okolí Kašperských Hor ze sedla kvalitních elektrokol. Fungujeme od jara do podzimu. Na našich kolech si jízdu užijete a zvládne ji opravdu každý.
Kašperské Hory, Plzeňský kraj

Elektrokolem po Šumavě

Projeďte se krásnou šumavskou přírodou na Elektrokole. I náročnou trasu zvládne díky elektrokolu opravdu každý.
Kašperské Hory, Plzeňský kraj

Čtyřdenní golfový balíček – golf, koně a relaxace na Šumavě

Nezapomenutelnou dovolenou můžete strávit na Šumavě, v kraji s nekonečným mořem lesnatých hřebenů, a to na koni i na golfu. Dopřejte si pohodu a komfort, který si zasloužíte!
Kašperské Hory, Plzeňský kraj

Muzeum Šumavy Kašperské Hory

Navštívíte-li Kašperské Hory, Muzeum Šumavy si určitě nesmíte nechat ujít. Je to takové malé národní muzeum zdejšího kraje. K vidění je zde šumavské sklo, vycpaná zvířata anebo umrlčí prkna.
Kašperské Hory, Plzeňský kraj

Vodní polo v Hotelu Kašperk

Zpestřete si svůj pobyt v Kašperských Horách populární míčovou hrou v plaveckém bazénu Hotelu Kašperk.
Kašperské Hory, Plzeňský kraj

Hotel Kašperk – nejen na běžky do Kašperských Hor

Prožijete zimní dobrodružství, které prověří vaši fyzickou zdatnost. Zažijete neomezenou volnost pohybu v krajině pokryté sněhem... Hotel Kašperk v Kašperských Horách nabízí nejen ubytování na Šumavě, ale i gastronomii a další služby, a to po celý rok.
Kašperské Hory, Plzeňský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Nebespán boutique hotel – luxusní ubytování a gastronomie na Šumavě

V rodinném hotelu v Kašperských Horách s jedinečnou atmosférou najdete nejen luxusní ubytování, výbornou kávu, špičkovou gastronomii od francouzského šéfkuchaře a skvělé zákusky, ale především vlídnost a profesionalitu. Přijeďte do Nebespána na romantický víkend ve dvou či dovolenou s gastrozážitky.
Kašperské Hory, Plzeňský kraj

Kašperskohorský pivovar

Řemeslný pivovar v centru Šumavy v krásném místě Kašperských Hor pod hradem Kašperk, kudy chodil i starý Klostermann. Tento minipivovar patří k nejnovějším na Šumavě, založen byl terpve v roce 2016.
Kašperské Hory, Plzeňský kraj

Parkhotel Kašperské Hory – lázeňský hotel

Lázeňský hotel v anglickém stylu v historickém centru Kašperských Hor nabízí širokou nabídku relaxačních a lázeňských procedur. Vyhledávaný je hotelový Energetický a meditační park. Hotel je určený pouze dospělým návštěvníkům – není vhodný pro pobyt rodin s dětmi.
Kašperské Hory, Plzeňský kraj

Domus Maria v Kašperských Horách

Útulný dům v Kašperských Horách nabízí ubytování jednotlivcům i skupinám, je možné si pronajmout celý dům.
Kašperské Hory, Plzeňský kraj

Domus Maria – apartmány v Kašperských Horách

Domus Maria v impozantní budově arciděkanství z 19. století s velkou zahradou najdete přímo na náměstí v Kašperských Horách. Nabízí se zde ubytování ve 4 prostorných apartmánech a jedné ubytovně pro 10 lidí.
Kašperské Hory, Plzeňský kraj

Glamping Aranka na palouku u Kašperských Hor

Stylový galmping Aranka, příbytek na kolečkách našla své místo na palouku u Kašperských Hor. Voní tu smrky, břízy, jedle, olše a topoly, které si na tomto novém místě Aranka vybrala za své tiché společníky.
Kašperské Hory, Plzeňský kraj

Perly Šumavy – skvělá dovolená na Šumavě

Nový šumavský hotelový řetězec nabízející 300 lůžek v hotelích a penzionech. Jednotlivá ubytovací zařízení jsou rozmístěna prakticky po celé Šumavě.
Kašperské Hory, Plzeňský kraj

Rósta Kafe – pražírna kávy v Kašperských Horách

Rósta Kafe je malá rodinná pražírna sídlící v Kašperských Horách. Z různých koutů světa pro vás vybírá a praží tu nejkvalitnější kávu. Tuto kávu si můžete dát přímo v pražírně nebo si ji zakoupit a vychutnat v pohodlí svého domova.
Kašperské Hory, Plzeňský kraj