Úvod > Co chcete dělat? > Skály Matterhorn v lomu Alkazar

Skály Matterhorn v lomu Alkazar

Letní sporty
V lomu Alkazar u Berouna naleznete zajímavé skalní útvary – je zde „Český Matterhorn“ a i menší „Malý Matterhorn“. Obě lokality jsou hojně využívány horolezci, kteří zde mají oblíbený cvičný terén.
Lom Alkazar leží mezi Berounem a Srbskem a nejlépe se k němu dostanete na kole po cyklostezce nazvané Po stopách českých králů. Vápenec se zde těžil od počátku 20. století až do 40. let. Štoly se v 50. letech používaly pro uskladnění radioaktivního odpadu, dnes jou bezpečně zabetonovány. Z celkem pěti štol jsou dvě zcela nepřístupné, do dalších tří je možné se podívat.
 
Dlouhá léta sem jezdili horolezci amatéři, Český horolezecký svaz tu nakonec zřídil první venkovní horolezecký park. Lezení se tu trénuje na skutečné skále, nikoliv na umělé stěně. Dnes najdete v Alkazaru pečlivě připravené skoby přímo zasazené do skály, které umožňují bezpečný výstup až do nejvyšších pater lomu.
 
Třípatrový lom je rozdělený zhruba na dvě části - levou a pravou. Na levém okraji je výrazný vysoký útvar Matterhorn a vpravo vyčnívá kuželovitá Homole, nad kterou je Domeček. Velký Matterhorn se nachází na samotném konci celého lomu. Více než třicetimetrová stěna trojúhelníkového tvaru vskutku připomíná slavnou velehoru. Nachází se zde 14 cest spíše těžšího charakteru (převažují 8 a 9 UIAA), ale i jedna lehčí cesta se tu najde, která je vhodná pro méně zkušené lezce.

Další velice oblíbenou lokalitou v Alkazaru je tzv. Homole, případně se můžete setkat s názvem Malý Matterhorn. Jedná se o asi třicetimetrovou stěnu, na které je devět zajištěných cest. Ty nejsou příliš náročné a proto i méně zdatní lezci si mohou vychutnat delší výstup odměněný nádherným výhledem shora na řeku Berounku.
Celý popis
Naposledy změněno: 28. 4. 2020

Ubytování a restaurace v okolí

Camp Srbsko

Camp Srbsko

Srbsko, Střední Čechy
Vinotéka Tetín - Víno Hruška

Vinotéka Tetín - Víno Hruška

Tetín, Střední Čechy
Výletní hospůdka U Krobiána

Výletní hospůdka U Krobiána

Beroun, Střední Čechy