Úvod > Co chcete dělat? > Přírodní rezervace Tetínské skály
Letní sporty

Přírodní rezervace Tetínské skály

Přírodní rezervace, která byla vyhlášena v roce 1974, zahrnuje asi 2km dlouhý pás skal od obce Tetín až ke Kruhovému lomu u Srbska, ve kterém se stále těží. Do této přírodní rezervace také patří dva opuštěné lomy – Pod hradem a Kavčí lom.
V přírodní rezervaci Tetínské skály může bystré oko turisty sledovat geologickou stavbu od silurských vrstev motolského souvrství až po vápence spodního devonu pražského souvrství. V lomu Pod hradem a v jeho okolí, je pak vidět linie tetínského nasunutí a příčné tektonické poruchy. V rezervaci se nachází přes 40 jeskyní, mnohé z nich slouží jako zimoviště netopýrů, v některých pak se nachází doupata jezevců či lišek.

Nejdůležitějším krasovým jevem je Tetínské vyvěrání s periodickou vyvěračkou Tetínský vývěr a jeskyně Terasová v Kavčím lomu. Setkáte se tu také se zajímavými zástupci naší květeny – nápadný je především bohatý výskyt druhů dealpinského charakteru s pěchavovými trávníky, porosty lomikamenů a také se zde hojně roste hvozdík sivý.
 

Informace pro horolezce

Tetínské skály zahrnují více než 80 lezeckých cest s obtížností od 5a do 8a. Je tak ideálním místem pro lezce vyhledávající různé obtížnosti cest. Oblast je vhodná pro lezení za jakéhokoliv počasí.

Lezení je povoleno celoročně. Parkování pro lezce je možné pouze na louce u hřiště – souřadnice 49.948328, 14.109111 (Parkování u kostela sv. Jana Nepomuckého a u hřbitova již není povoleno).
Zřícenina hradu Tetín

Zřícenina hradu Tetín

Tetín, Středočeský kraj
Hradiště Tetín

Hradiště Tetín

Tetín, Středočeský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Stellplatz Tetín

Stellplatz Tetín

Tetín, Středočeský kraj
Vinotéka Tetín – Víno Hruška

Vinotéka Tetín – Víno Hruška

Tetín, Středočeský kraj
Výletní hospůdka U Krobiána

Výletní hospůdka U Krobiána

Beroun, Středočeský kraj
Camp Srbsko

Camp Srbsko

Srbsko, Středočeský kraj