Úvod > Kalendář akcí > Společenské akce > Královský průvod s korunovačními klenoty z Králova Dvora na Karlštejn
Společenské akce

Královský průvod s korunovačními klenoty z Králova Dvora na Karlštejn

Karel IV. z Boží milosti císař Římský a Český král, se svou chotí královnou Alžbětou Pomořanskou, s rytíři, jezdci a dalšími příslušníky královského dvora, vyjede první červnový víkend – sobotu 3. a neděli 4. června. Bude pak pokračovat přes Černošice a Mokropsy do Dobřichovic a na Karlštejn.
Již tradiční Královský průvod volně navazuje na historickou tradici z doby Karla IV., poutě spojené s  vystavováním
císařských korunovačních klenotů v Praze na Dobytčím trhu (dnes Karlovo náměstí). Jednou z tradic Královského průvodu jsou praporečníci, kteří v průvodu nesou praporce měst a obcí, které se průvodu účastní.

První den zakončí Královský průvod svoji pouť na Tetíně, kde bude připraveno slavnostní přivítání jak ze strany obce, tak také církve. A to díky významu Tetína jako místa, kde byla zavražděna sv. Ludmila, první Přemyslovna a předek Karla IV. V neděli 4. června pak průvod vyrazí po 10. hodině z Tetína do Srbska.

Královský průvod za víření bubnů slavnostně vjede do Srbska v odpoledních hodinách a ubírati se bude do místa zvaného Camp o němž zvěsti se donesly až do Bavor.  
 

Program průvodu 2023

Sobota 3. června 2023
1. radnice Králův Dvůr
Trasa: Králův Dvůr radnice – zámek
Průvod započne své putování před radnicí Králův Dvůr, poté projde přes náměstí Míru k ulici 5. května kde zabočí doprava k zámku Králův Dvůr.
 
2. zámek Králův Dvůr
Trasa : Králův Dvůr – Beroun, Husovo náměstí
Průvod se bude ubírat ulicemi: ze zámku Králův Dvůr do ulice 5. května, Tovární, V Lukách; poté cyklostezkou podél Litavky; podél silnice Koněpruská, podejde dálnici do ulice Tyršova, pak ulicí Havlíčkova a Na Klášteře k radnici v Berouně na Husově náměstí.
 
3. Beroun, Husovo náměstí  
Trasa: Beroun Husovo náměstí – areál Městské knihovny
Po krátkém přivítání zástupci města Berouna průvod za víření bubnů objede slavnostně Husovo náměstí a bude pokračovat ulicí Česká, Politických vězňů, přes Wagnerovo náměstí do ulice Talichova, U Kasáren do areálu Městské knihovny Beroun (bývalá kasárna 88. pěšího pluku).
 
4. areál Městské knihovny Beroun 
Trasa: Beroun Městská knihovna – Tetín
Po slavnostním uvítání a doprovodném programu se průvod vypraví ke své poslední sobotní zastávce do staroslavného Tetína.
Ubírat se bude ulicemi: Talichova, Okružní, Pod Kaplankou, Politických vězňů, Nám. M. Poštové, Tyršova, Koněpruská, Na Ratince a dále pak stezkou sv. Ludmily k Tetínu, kde se napojí na silnici Župní a dojede na náměstí 9. května, kde bude také připraveno slavnostní uvítání.
                            
5. Tetín - náměstí 9. května
Ukončení prvního dne cesty
 
Neděle 4. června 2023                              
 
5. Tetín
Po rozloučení s lidem tetínským, vydá se průvod Tetínem k řece Berounce a podél ní pak do Srbska.
 
6. Srbsko, Camp Srbsko

Zahájení dostihové sezóny 2023

V pátek 7. dubna odstartuje nová dostihová sezóna. V Chuchle Areně Praha se uskuteční program osmi dostihů. Jeho vrcholem bude 96. Gomba Handicap a 65. Velká dubnová cena.
Praha 5, Praha

Zahájení sezóny 2023 – velikonoční dostihy v Chuchli

Chcete si užít jedinečnou dostihovou atmosféru a zároveň nemít starosti s "velikonoční výbavou"? Pak je tu právě pro vás na Velký pátek připraven Velikonoční dostihový den v Chuchle Areně Praha: osm napínavých dostihů a bohatý doprovodný program!
Praha 5, Praha

Velká jarní cena v Chuchli

Tradičně v polovině května vrcholí úvodní část dostihové sezóny prvním dílem Klasické trojkoruny: letos již 102. Velkou jarní cenou. Další atraktivní položkou program je 37. Memoriál JUDr. Otakara Frankenbergera, v němž se představí další adepti na start v červnovém Českém Derby.
Praha 5, Praha

Mercedes-Benz Prague Fashion Week

Mercedes-Benz Prague Fashion Week FW23 se uskuteční od 15. do 20. dubna 2023 v prostorách velké sázkové haly Chuchle Arena Praha a na dalších lokacích v Praze.
Praha 5, Praha

Dubnový dostihový den

Dostihy v Chuchli pokračují v neděli 23. dubna, kdy se v zde koná Dostihový den s dvojicí zkoušek nejvyšší kategorie: 34. Memoriálem prof. Václava Michala a 18. Memoriálem Jaroslava Maška.
Praha 5, Praha

Dámský dostihový den v Chuchli

Sezóna v Chuchle Areně Praha pokračuje již tuto neděli 21. května. Na programu je osm zajímavých dostihů s vrcholem v podobě 74. Velké květnové ceny pro elitní starší mílaře. Doprovodné dění odpovídá ústřednímu tématu, jímž je tentokrát Dámský dostihový den.
Praha 5, Praha

Dětský den na dostizích ve Velké Chuchli – 71. Velká červnová cena

První červnovou sobotu se v Chuchle Areně Praha koná další pokračování této sezóny, které nabídne nejen osm napínavých dostihů, ale také bohatý program pro děti i jejich rodiče. Start je ve 14 hodin, areál bude otevřen již o dvě hodiny dříve.
Praha 5, Praha

Fesťáček Praha

Bývalý Kinder fest se mění na Fesťáček!
Praha, Praha

Aktivity v okolí

První pražské hasičské muzeum ve Velké Chuchli

První pražské hasičské muzeum bylo otevřeno v suterenních prostorách bývalé školy Charloty Masarykové ve Velké Chuchli.
Praha 5, Praha

Socha žraloka na Chuchelském závodišti

Majitelé Chuchle Areny Praha umístili na závodiště ocelovou sochu žraloka z dílny sochaře Michala Gabriela. Nová dominanta parkurového areálu měří 7 metrů.
Praha 5, Praha

Sádky Lahovice

Sádky Lahovice zvou na procházku přírodní rezervací Chuchelský háj a zakoupení sladkovodní ryby v nedaleké prodejně ryb na sádkách v Lahovicích.
Praha, Praha

Unikátní Pecoldova vápenka ve Velké Chuchli

Vápenka patří mezi významné technické památky světového významu. Byla vystavěná v 19. stol. podle prof. Jiřího Pacolda a umožňovala pálit i netříděný vápenec
Praha 5, Praha

Motokárová trať Kart Centrum Radotín

Motokárová trať Kart Centrum Radotín nabízí pravé závodnické vyžití na nejdelší motokárové trati v Evropě. Celková délka tratě je 1 300 metrů, kterou lze přizpůsobit i na 910 metrový okruh a na 300 metrový dětský okruh.
Praha 5, Praha

Park Louka – největší OCR park v Česku

V Parku Louka je nově otevřen Titan Park, největší OCR park v ČR (OCR – obstacle course race = překážkové závody typu Spartan Race apod.). S rozlohou 3 ha je Titan Park největším OCR parkem v ČR a třetím největším parkem v EU.
Praha, Praha

Paintball na Praze 5

Přijďte se odreagovat na nové paintballové hřiště na Praze 5. K dispozici je návštěvníkům kompletní vybavení (maska, rukavice, overall, zbraň) a služby organizátora. Zahrát si můžete několik tipů her, nejoblíbenější je Team Deatmatch a Capture the flag.
Praha 5, Praha

Action Park

Action Park je venkovní zábavní areál nacházející se nedaleko centra Prahy. Vyzkoušet si tam můžete unikátní aktivity jako je bodyzorbing, lidský stolní fotbal, paintball, fotbalové šipky, lukohra a mnohé další.
Praha, Praha

Ubytování a restaurace v okolí

Rosmarina Restaurant u Vltavy v Modřanech

Rosmarina Restaurant situovaný na lodi s výhledem na řeku a okolí je součástí volnočasového areálu Sport & Relax Rosmarina v Praze Modřanech. Rosmarina Restaurant není jen restaurací, ale nabízí také celou řadu doprovodných služeb a zajímavých gastronomických akcí.
Praha 4, Praha

Deco Restaurace

Rodinná chorvatská restaurace vítá hosty v pražských Modřanech. Útulný interiér je čistý a elegantní, laděný do bílých a béžových tónů. Přímořskou atmosféru umocňují obrazy na stěnách a příjemná reprodukovaná hudba chorvatských muzikantů.
Praha 4, Praha

Modřanská vinice – nejjižnější pražská vinice

Památkově chráněná Modřanská vinice, dříve nazývaná Arcibiskupská, se rozkládá na strmých terasách nad vltavským břehem v Praze Modřanech. Starají se o ni nadšenci, vinaři – zahrádkáři.
Praha 4, Praha

Pivovar Horymír – první radotínský vzájemný pivovar

Moderní minipivovar s restaurací a bezbariérovým přístupem v srdci Radotína. Součástí restaurace je bowling a zahrádka s vjezdem pro cyklisty.
Praha, Praha

Restaurace U Rytíře – gastronomie v klasickém stylu

Skvělá restaurace nabízí straročeskou kuchyni a speciality české kuchyně. Přímo před hosty se pečou selata, steaky... stačí objednat!
Praha 5, Praha

Jemný bistro

Kristýna a Denisa Schimková spolu studovaly, cestovaly a pracovaly v gastru na Novém Zélandu, už tehdy toužily si spolu otevřít kavárnu. Název Jemný Bistro ale vymyslely až na cestách po Turecku.
Praha 12, Praha

Restaurace Škoda lásky na Zbraslavi

Světově proslulou polku složil slavný zbraslavský kapelník Jaromír Vejvoda. Napsal ji v místech, kde dnes stojí restaurace Škoda lásky.
Praha 5, Praha

Bifé Prádelna

Milujeme kávu, máme rády společnost a proto máme malou kavárnu, kde pro vás s láskou připravujeme všechny dobroty samy, jako za časů našich babiček. Přijďte ochutnat, vybere si každý.
Praha-Zbraslav, Praha