Úvod > Kalendář akcí > Královský průvod s korunovačními klenoty z Králova Dvora na Karlštejn
Královský průvod s korunovačními klenoty z Králova Dvora na Karlštejn
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
11.9.
12.9.
+ Přidat foto
Společenské akce

Královský průvod s korunovačními klenoty z Králova Dvora na Karlštejn

Kdy 11. září 2021 12:0012. září 2021 18:00
Karel IV. z Boží milosti císař Římský a Český král, se svou chotí královnou Alžbětou Pomořanskou, s rytíři, jezdci a dalšími příslušníky královského dvora, vyjede první červnový víkend – sobotu 11. a neděli 12. září. Bude pak pokračovat přes Černošice a Mokropsy do Dobřichovic a na Karlštejn.

Vévoda Štěpán II. bavorský s rytíři, jezdci a doprovodem vyjede ve vší slávě dne 11. září L. P. 2021 z Králova Dvora přes Beroun na Tetín, kde přenocuje. V neděli 12. září se pak přes Srbsko vydá na Karlštejn vstříc císaři Karlu IV. a jeho Královskému průvodu, se kterým se setká na Císařské louce v Karlštejně.

Tato druhá větev Královského průvodu vznikla z iniciativy starosty obce Tetína a projektu Svatá Ludmila 1100 let, námětem opřena o historickou postavu vévody Bavorského Štěpána II., u nás známou z filmu Noc na Karlštejně v podání Miloše Kopeckého.

Role vévody Bavorského se zhostí Jiří Werich Petrášek, role herolda zůstává prozatím zahalena rouškou tajemství. Zbrojnoše a praporečníky ztvární skupina historického šermu Alotrium, v roli bubeníků se nově představí skupina Gard z Brna, dále pak v průvodu spatříte jezdce na koních a dobové kočáry. K průvodu se po cestě připojují další skupiny historického šermu, a dobrovolníci.

I při letošním již pátém ročníku Poselstva vévody bavorského bude v průvodu nesen relikviář svaté Ludmily, inspirovaný středověkými ostatkovými relikviáři, ve kterém je uložena replika hedvábné látky, nalezené v hrobce sv. Ludmily.  Tento relikviář, upomínající na jednu ze zakladatelek české panovnické dynastie a babičku svatého Václava, bude v průvodu slavnostně nesen na zdobených nosítkách a vystavováván na všech zastávkách Poselstva vévody Štěpána II..

K slávě Boží a k uctění pramatky českého národa, babičky a učitelky sv. Václava byla zhotovena socha svaté Ludmily, která je umístěna ve staroslavném Tetíně.
 

Trasa

sobota 11. září 2021
1. 11:00 – 11:30  Radotín, náměstí Petra a Pavla
Slavnostní nástup a začátek průvodu
Trasa: Radotín, náměstí Petra a Pavla  – Černošice Sportpark Berounka / louka u betonárky /  
 
2. 14:00 – 15:00  Černošice, sport park Berounka
Trasa: Černošice sport park Berounka - Černošice Mokropsy, Masopustní náměstí
 
3. 16:30 – 17:00  Černošice Mokropsy
Trasa: Černošice Mokropsy, Masopustní náměstí – Dobřichovice, Křižovnické náměstí
 
4. 19:00 – 20:00  Dobřichovice
V Dobřichovicích vystoupí také historická kapela a bude zde připravena v sobotu odpoledne a večer interaktivní výstava o životě v době Karla IV.
Ukončení 1. dne cesty
 
 
neděle 12. září 2021
1. 9.30  Dobřichovice
Trasa:  Dobřichovice zámek – Lety, Na návsi 
 
2. 10:30 – 11:00 Lety
Trasa:  Lety, Na návsi – Řevnice, náměstí Jiřího z Poděbrad
 
3. 12:15 – 12:45  Řevnice
Trasa: Řevnice, náměstí Krále Jiřího z Poděbrad – Zadní Třebaň, Na Návsi
 
4. 14:15  Zadní Třebaň
Trasa: Zadní Třebaň, Na Návsi – Hlásná Třebaň, louka u jezu
 
5. 15:00 – 16:00  Hlásná Třebaň
Pěší část průvodu půjde přes most, jezdci na koních přebrodí Berounku pod jezem. Na louce se také průvod potká s vozy, které přijedou přes Rovinu.
Zde proběhne komentovaný královský banket k občerstvení urozených účastníků průvodu, včetně vystoupení muzikantů a turnaje pěších rytířů.
Trasa: Hlásná Třebaň, louka u jezu – Karlštejn, císařská louka
 
6.  17:00 -18:00  Karlštejn – císařská louka
Vozy se z průvodu oddělí před Císařskou loukou.

Zobrazit více
Naposledy změněno: 15. 7. 2021