!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Modřín troják u Habrůvky - nejvyšší modřín ČR
Příroda

Modřín troják u Habrůvky - nejvyšší modřín ČR

Nádherný trojkmenný modřín opadavý stojí nad cestou u východního okraje Národní přírodní rezervace Habrůvecká Bučina mezi Olomučany a Habrůvkou. Jde o nejvyšší modřín v České republice.
Jedná se o pozůstatek asi 200 let starého porostu, stejně tak jako několik dalších stromů v okolí, které jsou označeny za výběrové. Modřín se zde začal pěstovat po roce 1770, kdy křížením alpského a sudetského modřínu došlo ke vzniku místní populace označované jako modřín adamovský. Přestože zde není původní dřevinou, evidentně se mu zde daří.
 
Je označován za nejvyšší památný strom v ČR, i když o jeho přesné výšce jsou i přes opakovaná měření vedeny spory. Habrůvecký modřín je zdravým plodným stromem s pravidelným přírůstkem. Jeho kmen s obvodem 452 cm se asi 2,5 m od země rozděluje na tři samostatné kmeny a ty se tyčí do úctyhodné výšky bezmála padesáti metrů. Výška stromu se uvádí na 43, 48 či 58 metrů. Chráněný je od roku 1982.
 
Zobrazit více
Naposledy změněno: 12. 5. 2021