Úvod > Co chcete dělat? > Rozštípená skála
Příroda

Rozštípená skála

V 70. letech minulého století objevili tuto skálu amatérští horolezci a začali na ní trénovat. Dnes vábí díky svým 120 výstupům horolezce z celé republiky.
Řeč je o Rozštípené skále nedaleko Žďáru nad Sázavou, kterou geologové nazývají mrazový srub, což je označení pro puklinu, která se působením mrazu a vody vytvoří v jemnozrnné rule. Od hlavní skály je asi 10 m vysoká skalní věž oddělena dvoumetrovou mezerou.

Úplným amatérům je doporučen doprovod zkušeného horolezce. Skála se může drolit a místy i klouže. Krom klasických výstupů na vrchol si odvážlivci mohou vyzkoušet i traverzování v malé výšce podél stěn.

Rozštípená skála se nachází v Chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy nedaleko Hamrů nad Sázavou. Informační tabule toto místo nazývá královstvím měsíčnice. Jedná se o rostlinu, jejíž zralé šešulky lidé obecně nazývají penízky a používají je do okrasných suchých vazeb. Mezi stále obyvatele skalisek patří výři, netopýři a zmije. Nedaleko skály se na louce nachází betonová socha místního umělce Michala Olšiaka, která představuje hlavu mamuta, jakoby vylézajícího ze skály. Jen několik desítek metrů po proudu Sázavy stojí památka Technického muzea v Brně. Šlakhamr je stálou expozicí hamernictví. Nedaleko se pak nachází lom, který má jako historické místo setkávání zdejších trampů jediné oficiálně povolené ohniště ve Žďárských vrších.
 
Zobrazit více
Naposledy změněno: 13. 8. 2021

Ubytování a restaurace v okolí

Resort Erich v Sázavě

Resort Erich v Sázavě

Sázava, Vysočina
Tálský mlýn na Vysočině

Tálský mlýn na Vysočině

Žďár nad Sázavou, Vysočina