Úvod > Aktuality > Za posledním puchýřem se letos vypravte do Olomouce
Za posledním puchýřem se letos vypravte do Olomouce
"> "> ">
Letní sporty

Za posledním puchýřem se letos vypravte do Olomouce

  • Vydáno12. listopadu 2019
Již za pár dnů se můžete těšit na jednu z nejlepších a největších turistických akcí ve střední Evropě – Za posledním puchýřem 2019, která se bude konat v hanácké metropoli Olomouci a jejím okolí. Celé akci bude vévodit sobota 16. listopadu, kdy se všichni turisté rozprchnou na trasy v oblasti Nízkého Jeseníku nebo CHKO Litovelské Pomoraví, aby se nakonec zase sešli a vychutnali si večerní zábavu. Kromě toho bude na trasách v Litovelském Pomoraví možnost jízdy na formanských vozech!
OlomoucJiž 48. ročník významné akce KČT Za posledním puchýřem přivítá účastníky v druhé nejrozsáhlejší památkové rezervaci v České republice. Stotisícová hanácká metropole je správním centrem Olomouckého kraje. V historii byla po dlouhou dobu přirozeným centrem Moravy. Ve městě se nachází nepřeberné množství pamětihodností, jako je např. soubor barokních kašen, radnice s orlojem, renesanční a barokních paláce, řada církevních staveb, opevnění města a další památky. Město také nabízí řadu muzeí, divadel a sportovního vyžití.

Putování "v okolí" Olomouc zahrnuje letos trasy v oblasti Nízkého Jeseníku a Litovelského Pomoraví. V pátek 15. listopadu se nabízí možnost zúčastnit se prohlídky Arcibiskupského paláce a muzeí či je zde možnost individuální návštěvy rozhledny Kosíř. Na náměstí u radnice se navíc konají Svatomartinské trhy. Od 16:00 do 20:00 zahraje cimbálová muzika z Kyjova, neplatí se žádné vstupné.
 

Sobotní pochody malebnou krajinou

Podzim Český rájCelé akci však vévodí sobota 16. listopadu, kdy se všichni turisté rozprchnou do okolí Olomouce buď do Nízkého Jeseníku nebo Litovelského Pomoraví.

Trasy v Pomoraví jsou na 10, 20 a 35 km. Provedou pochodníky do Horky nad Moravou, Sluňákov nebo Příkazy. Trasy v Nízkého Jeseníku pak dávají vybrat túry na 8, 10, 15, 20, 30 nebo 35 km. Turisté se po nich vydají ke Svatému kopečku, chatu Pod Věží nad Radíkovem, k olomoucké zoo a na další místa. Můžete využít také speciální turistické autobusy, které budou odjíždět na Sv. Kopeček a ze Sv. Kopečku každých 15 minut. Osoby starší 65 let mají jízdné zdarma (nutný OP nebo jiný doklad). Jízdenka pro dospělé: 14 Kč, pro mládež: 7 Kč. Přihlásit se k pochodu i na zájezdy můžete na webových stránkách akce.
Miletínské modlitbičky – perníková pochoutka z Miletína

Miletínské modlitbičky – perníková pochoutka z Miletína

Řekne-li se jméno Miletín, většině lidí se vybaví rodiště autora Kytice Karla Jaromíra Erbena. Ale již druhým charakteristickým rysem Miletína jsou Erbenovy Miletínské modlitbičky, které zviditelňují toto městečko v kraji pod Zvičinou již od 19. století.

Hořické trubičky – cukrovinky s více než dvousetletou historií v Miletíně

Hořické trubičky – cukrovinky s více než dvousetletou historií v Miletíně

Město Hořice je známé především výrobou hořických trubiček. Tradiční ruční výroba v Hořicích byla obnovena po roce 1990 a roku 1999 zahájením výroby firmy Pravé hořické trubičky, s.r.o.

Vrchol Zvičina – nejkrásnější pohled na Krkonoše

Vrchol Zvičina – nejkrásnější pohled na Krkonoše

Majestátní vrchol Zvičiny s nadmořskou výškou 671 m.n.m. dominuje celému svému okolí. Na vrcholu kopce stojí barokní kostelík a turisty oblíbená Raisova chata s unikátní otočnou prosklenou věží.

Lázně Bělohrad – ideální podmínky pro relaxaci

Lázně Bělohrad – ideální podmínky pro relaxaci

Lázně Bělohrad se nachází v malebném městečku se stotřicetiletou lázeňskou tradicí. Léčí se zde převážně klienti s potížemi pohybového aparátu. Lázeňská rehabilitační klinika je postavena na individuální péči o klienta.

Pivovar se sladovnou v Nové Pace – Novopacké pivo

Pivovar se sladovnou v Nové Pace – Novopacké pivo

Díky nepřetržité tradici výroby piva v novopackém pivovaru a citlivě provedeným rekonstrukcím a stavebním úpravám v duchu původní architektury, můžeme dnes vidět pivovar tak, jak byl v roce 1872 postaven a prohlédnout si, jak je pivo i dnes vařeno v původních prostorách.