Úvod > Co chcete dělat? > Rodný dům Otokara Březiny v Počátkách
Kultura

Rodný dům Otokara Březiny v Počátkách

Pokud se někdo chce dovědět více o životě básníka Otokara Březiny, může navštívit Březinův rodný dům v Počátkách.
Dům spravuje počátecké městské muzeum a představuje v něm stálou expozici věnovanou odkazu a dílu básníka. Od roku 1932 je na průčelí domu osazena pamětní deska připomínající, že právě zde se 13. září 1868 narodil pozdější slavný symbolistický básník. Otokar Březina v Počátkách ještě pod jménem Václav Jebavý vychodil měšťanskou školu, maturitu složil roku 1837 na telečském reálném gymnáziu. Po těchto studiích se živil jako učitel, jeho prvním zaměstnáním bylo dokonce místo ředitele na obecné škole v Jinošově u Náměště nad Oslavou.

Nejdéle působil na měšťanské škole v Jaroměřicích nad Rokytnou (od roku 1901 až do odchodu do penze roku 1925), která dnes nese jeho jméno. Zde se také setkával se svými přáteli – nejvýznamnějšími intelektuálními osobnostmi své doby. Na Březinovo dílo měla velký vliv tvorba francouzských symbolistů stejně jako osobní tragédie – oba jeho rodiče zemřeli roku 1890 v průběhu jediného týdne. Tyto události se promítly i do jeho první básnické sbírky Tajemné dálky. Kromě této sbírky napsal čtyři další – Svítání na západě, Větry od pólů, Stavitelé chrámu a Ruce. Poslední sbírka se dochovala pouze v podobě torza a vyšla roku 1939 pod názvem Země. Jeho dílo zahrnuje také filosofické eseje, například Hudbu pramenů. Ze všech prací tryská autorova silná touha po poznání smyslu života.

Myšlenkově obsáhlé dílo se zcela vyrovná sbírkám tehdejší evropské moderny a symbolismu. Smrt zastihla básníka 25. března 1929 v Jaroměřicích, kde je také pohřben. Pomník na jeho hrobě je dílem jeho přítele Františka Bílka.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 13. 8. 2021

Ubytování a restaurace v okolí