Žirovnice

Jméno Žirovnice připomíná zrnovnici nebo žernoviště, místo s bohatou úrodnou půdou, kde se dařilo pěstovat obilí, nebo slovo žír, což znamená chov dobytka. Město proslavila výroba perleťových knoflíků a při prohlídce zámku můžete obdivovat pozoruhodné gotické a renesanční fresky.

Oblíbené ve městě

Zámek plný květin

Na žirovnickém zámku si kromě fresek prohlédnete historické interiéry a expozici, která mapuje používání květinových a rostlinných motivů například na potahových látkách, tapetách, obrazech i nádobí. V bývalém zámeckém pivovaru sídlí jedinečné muzeum knoflíků a perleti, lákavým cílem je i zámecký špýchar s expozici venkovských tradic a řemesel. Kuriozitou je keramický betlém se 700 postavičkami, společná práce dětí a pedagogů ze Základní umělecké školy Gustava MahleraHumpolci.
 

Kdy a proč se vypravit do Žirovnice?

V Žirovnici se každoročně v květnu pořádají Slavnosti žirovnického jednorožce, středověké městské slavnosti s jarmarkem, divadly, dobovou hudbou, sokolníky, šermíři, kejklíři a ohňovou show. Na zámeckém nádvoří se v létě koná festival Folková růže, oblíbený je i sraz historických vozidel Krajem perleťářů, pořádaný v září. Vyhlášené jsou rovněž výstavy květin, ovoce a zeleniny, známé jako Zahrada Vysočiny, které již více než padesát let pořádají místní zahrádkáři.
 

Vysočina, rekreace a slavný rodák

Okolí Žirovnice patří k méně známým oblastem Vysočiny. Ubytovat se můžete v hotelu Artaban anebo u rybníků východně od města, v autokempu Panistávka či kempu a chatové osadě Budín. Ke koupání a rybolovu slouží rybník Budín s plovárnou a půjčovnou loděk. Okolím prochází naučná stezka Pamětihodnosti Žirovnicka, vhodná především pro cyklisty, k výletu rovněž láká nedaleká vesnice Štítné s památníkem, který připomíná místního rodáka, křesťanského filozofa a spisovatele Tomáše ze Štítného.

Turistická informační centra


Akce ve městě Žirovnice

Street food festival v Artabanu

22. 6. se můžete těšit na již 3. ročník STREET FOOD FESTIVALU u nás v Artabanu.
Žirovnice, Kraj Vysočina

Zahrada Vysočiny

Jedinečná výstava květin v interiérech Zámku Žirovnice.
Žirovnice, Kraj Vysočina

Zahrada Vysočiny

Jedinečná výstava květin v interiérech Zámku Žirovnice.
Žirovnice, Kraj Vysočina

Zahrada Vysočiny

Jedinečná výstava květin v interiérech Zámku Žirovnice.
Žirovnice, Kraj Vysočina

Pobytový letní tábor Žirovnický Survivor

Dobrodružství uprostřed lesů slibuje pobytový tábor s celotáborovou hrou na motivy známé televizní soutěže. Chcete, aby si vaše dítě vyzkoušelo, co všechno zvládne?
Žirovnice, Kraj Vysočina

Pobytový rybářský tábor u rybníka Budín

Hledáte pro své děti zajímavý program na léto?
Žirovnice, Kraj Vysočina

Vánoce na zámku Žirovnice

Vánočně vyzdobený Zámek Žirovnice si nesmíte nechat ujít.
Žirovnice, Kraj Vysočina

Aktivity ve městě Žirovnice

Renesanční zámek Žirovnice

Návštěva Žirovnice nabízí zajímavý zámecký areál s objekty zámku, špýcharu a pivovaru. Nejzajímavější je ukázka dochovaných fresek z konce 15. století v hradní části dnes barokně upraveného zámku. Je to unikátní a svým rozsahem jedna z největších freskových výzdob v Čechách.
Žirovnice, Kraj Vysočina

Knoflíkářské muzeum v zámeckém pivovaru v Žirovnici

V budově bývalého zámeckého pivovaru se nachází jedinečné muzeum knoflíků a perleti. Je zde k vidění expozice knoflíkářství a perleti, šicích strojů a pivovarnictví. K zajímavostem patří ukázky různých druhů perletě, jejich naleziště a perleťářské stroje.
Žirovnice, Kraj Vysočina

Hotel Artaban – moderní ubytování na Vysočině

Hotel Artaban**** je nově postavený moderně vybavený hotel, ležící 565 m n.m. v krásném prostředí Českomoravské vrchoviny, přímo na hranicích Jihočeského kraje a Vysočiny.
Žirovnice, Kraj Vysočina

Ubytování a restaurace ve městě Žirovnice

Ubytování na faře Žirovnice

Fara se nachází na pomezí Českomoravské vrchoviny. Zároveň slouží jako fara místní římskokatolické farnosti.
Žirovnice, Kraj Vysočina

Inspirace na výlety z oblasti Pelhřimovsko – Vysočina west


Na kole krajem Jaroslava Haška

Nádherná kopcovitá krajina Havlíčkobrodska je doslova prošpikovaná cyklistickými i turistickými stezkami. Vypravte se na kolech z Havlíčkova Brodu až do Lipnice nad Sázavou, malebného městečka plného zajímavých míst, připomínajících osobnost autora světoznámého vojáka Švejka. V místních žulových lomech na vás čeká překvapení v podobě unikátních sochařských výtvorů.

Prozkoumejte tajemné lesy v okolí Světlé nad Sázavou

Tajemné hluboké lesy se zatopenými lomy, kterými se tak rád toulal spisovatel Jaroslav Hašek. Do krajiny okolo Světlé nad Sázavou se na první pohled zamiluje každý, kdo má rád lesy, louky, pole a krásné výhledy na zvlněnou Vysočinu. Vypravte se sem na pár dní a záhy zjistíte, že Havlíčkobrodsko není jen hojně navštěvovaný hrad Lipnice.

Výlet okolím Kamenice nad Lipou

Kamenice nad Lipou je krásné městečko, které vás mile překvapí. Najdete zde zámek se sbírkami hraček Uměleckoprůmyslového muzea v Praze nebo Muzeum pro všechny smysly. Nechybí ani stařičká lípa v zámecké zahradě nebo krásné arboretum. Až si ve městečku vše prohlédnete, vyrazte do okolí na pěkný výlet – co třeba navštívit Chýnvskou jeskyni, vykoupat se v přehradě Trnávka, prohlédnout si provaznické muzeum anebo se svézt po úzkorozchodné železnici?
Výlet do Kamenice, Cesty krajinou