Žirovnice

Jméno Žirovnice připomíná zrnovnici nebo žernoviště, místo s bohatou úrodnou půdou, kde se dařilo pěstovat obilí, nebo slovo žír, což znamená chov dobytka. Město proslavila výroba perleťových knoflíků a při prohlídce zámku můžete obdivovat pozoruhodné gotické a renesanční fresky.

Zámek plný květin

Na žirovnickém zámku si kromě fresek prohlédnete historické interiéry a expozici, která mapuje používání květinových a rostlinných motivů například na potahových látkách, tapetách, obrazech i nádobí. V bývalém zámeckém pivovaru sídlí jedinečné muzeum knoflíků a perleti, lákavým cílem je i zámecký špýchar s expozici venkovských tradic a řemesel. Kuriozitou je keramický betlém se 700 postavičkami, společná práce dětí a pedagogů ze Základní umělecké školy Gustava MahleraHumpolci.
 

Kdy a proč se vypravit do Žirovnice?

V Žirovnici se každoročně v květnu pořádají Slavnosti žirovnického jednorožce, středověké městské slavnosti s jarmarkem, divadly, dobovou hudbou, sokolníky, šermíři, kejklíři a ohňovou show. Na zámeckém nádvoří se v létě koná festival Folková růže, oblíbený je i sraz historických vozidel Krajem perleťářů, pořádaný v září. Vyhlášené jsou rovněž výstavy květin, ovoce a zeleniny, známé jako Zahrada Vysočiny, které již více než padesát let pořádají místní zahrádkáři.
 

Vysočina, rekreace a slavný rodák

Okolí Žirovnice patří k méně známým oblastem Vysočiny. Ubytovat se můžete v hotelu Artaban anebo u rybníků východně od města, v autokempu Panistávka či kempu a chatové osadě Budín. Ke koupání a rybolovu slouží rybník Budín s plovárnou a půjčovnou loděk. Okolím prochází naučná stezka Pamětihodnosti Žirovnicka, vhodná především pro cyklisty, k výletu rovněž láká nedaleká vesnice Štítné s památníkem, který připomíná místního rodáka, křesťanského filozofa a spisovatele Tomáše ze Štítného.

Turistická informační centra


Akce

Zahrada Vysočiny na zámku Žirovnice

Zámek Žirovnice zve na Zahradu Vysočiny. Jde o 59. ročník oblíbené akce, proběhne od soboty až do pondělí. Pořadatelé nachystali o bohatý doprovodný program.
Žirovnice, Kraj Vysočina

Renesanční zámek Žirovnice – největší fresková výzdoba v Čechách

Návštěva Žirovnice nabízí zajímavou expozici v zámeckých prostorách. Nejzajímavější je ukázka dochovaných fresek z konce 15. století v hradní kapli a malby ze 16. století v zámeckém sále. Dalšími jsou expozice i výstavní galerie zámku a budova bývalého pivovaru.
Žirovnice, Kraj Vysočina

Knoflíkářské muzeum v zámeckém pivovaru v Žirovnici

V budově bývalého zámeckého pivovaru se nachází jedinečné muzeum knoflíků a perleti. Je zde k vidění expozice knoflíkářství a perleti, šicích strojů a pivovarnictví. K zajímavostem patří ukázky různých druhů perletě, jejich naleziště a perleťářské stroje.
Žirovnice, Kraj Vysočina

Hotel Artaban – moderní ubytování na Vysočině

Hotel Artaban**** je nově postavený moderně vybavený hotel, ležící 565 m n.m. v krásném prostředí Českomoravské vrchoviny, přímo na hranicích Jihočeského kraje a Vysočiny.
Žirovnice, Kraj Vysočina

Ubytování a restaurace

Ubytování na faře Žirovnice

Fara se nachází na pomezí Českomoravské vrchoviny. Zároveň slouží jako fara místní římskokatolické farnosti.
Žirovnice, Kraj Vysočina

Pojeďte na výlet


Pěšky po Instagramové stezce plné přírodních fotokoutků

Patříte k milovníkům selfíček? Instagramová stezka vás k vysněným fotkám doslova přivede. Tento výlet je určen všem, kteří se rádi projdou. Výchozím bodem je obec Vír.

Putování po Instagramové stezce Vysočinou na kole

Pokud si z výletu rádi doveze krásnou fotku a sdílíte zážitky s ostatními, projděte si Instagramovou stezku, která vede Vysočinou. Nabízí krásná neokoukaná zákoutí, které vytvoří ideální kulisy pro vaše fotografie, kterými pak můžete inspirovat své přátele. Fotit se na této stezce samozřejmě není podmínkou, můžete si užít krásu zdejší krajiny i bez mobilů či fotoaparátů. Bylo by možná ale škoda, vzpomínky na krásnou krajinu neuchovat.

Procházka mezi roubenkami v Křižánkách na Vysočině

Pokud trávíte čas rádi v přírodě, objevujete nová místa a nezastaví vás ani chladnější teploty, pak pro vás máme tip na procházku mezi krásnými roubenými domky, které jsou zasazené do jedinečné krajiny Vysočiny. Křižánky jsou malebnou vesnicí, jejíž okolí je rájem turistů, cyklistů a bežkařů, na Křižánkách se dokonce údajně objevily první lyže na Vysočině.
procházka kolem roubenek, Výlety pro děti

Po stopách sklářů na Vysočině

České sklárny mají dlouhou historii sahající až do 13. století. Nejproslulejší jsou oblasti v pohraničí, ale věděli jste, že má sklářské řemeslo velkou tradici také na Vysočině? Vyrazte po stopách sklářů do překrásné krajiny CHKO Žďárských Vrchů plné říček, kopců, skal a malebných vesniček, která vás okouzlí v každém ročním období.
za skláři na Vysočinu, Cesty poznání